Prawo.pl
Prezes UODO, uważa, że trzeba zmienić prawo telekomunikacyjne tak, by przy okazji ścigania naruszeń prawa autorskiego, nie pobierać informacji dotyczących innych aspektów życia danej osoby w zakresie dostępu organów ścigania do danych objętych tajemnicą telekomunikacyjną. Takie są konsekwencje wyroku TSUE w sprawie C-470/21.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
RODO
W pierwszej połowie 2024 roku na Pracuj.pl opublikowano 396 tysięcy ofert pracy. TOP5 poszukiwanych specjalizacji stanowiły sprzedaż, praca fizyczna, IT, obsługa klienta i finanse. Najbardziej aktywne pod kątem rekrutacji były firmy z sektora sprzedaży B2C. 63 proc. ogłoszeń stanowiły oferty pracy stacjonarnej, a 62 000 ofert było kierowanych do pracowników fizycznych. 15 proc. stanowiły oferty dla osób na początkowych szczeblach zatrudnienia - stażystów, praktykantów, młodszych specjalistów i asystentów.
Grażyna J. Leśniak
11.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Na jesieni wejdzie w życie ustawa o sygnalistach. Niestety ustawodawca się nie popisał. Nie tylko ustawa jest niechlujna, ale i nie do końca kompatybilna z przepisami o ochronie danych osobowych. Firmy mają więc problem, jak dobrze chronić sygnalistę i nie naruszyć przy okazji przepisów. Prawnicy radzą być ostrożni, bo za naruszenie tej ustawy można pójść nawet na rok do więzienia.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.07.2024
Prawo pracy RODO

Temida sceptycznie patrzy na fachową pomoc wspólnika

Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Spółki z o.o. mają wątpliwości, czy świadczenia niepieniężne na ich rzecz realizowane przez własnych wspólników powinny być objęte ubezpieczeniem zdrowotnym. Sądy niekiedy uchylają niektóre niekorzystne dla spółek indywidualne interpretacje Narodowego Funduszu Zdrowia, ale urzędnicy konsekwentnie blokują wspólnikom ten sposób na niepłacenie składek.
Michał Kosiarski
11.07.2024
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Spółki Finanse Polski Ład
Porada dietetyka jest zwolniona z VAT pod warunkiem, że dotyczy osób z problemami zdrowotnymi. Nie można natomiast stosować zwolnienia z VAT, gdy z usługi korzysta osoba zdrowa w celach profilaktycznych - takie stanowisko zajmuje obecnie szef Krajowej Administracji Skarbowej, który zmienił wcześniejszą interpretację. Eksperci nie zgadzają się z takim podejściem i pytają, jak to wpłynie na rozliczenie profilaktyki w szerszym zakresie.
Monika Pogroszewska
11.07.2024
VAT Zawody medyczne
Rządząca koalicja do październikowych wyborów szła m.in. z hasłem przywrócenia wolności mediów - póki co, znalazło to odzwierciedlenie w budzących kontrowersje zmianach władz TVP i Polskiej Agencji Prasowej. Posłowie - za wyjątkiem Lewicy - nie uznali za konieczne zagwarantowania wsparcia państwa w negocjacjach pomiędzy wydawcami a korporacjami wykorzystującymi treści dziennikarskie. Donald Tusk nie wyklucza jednak zmiany zdania.
Monika Sewastianowicz Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.07.2024
UOKiK pomoże w walce z zatorami płatniczymi? Można mieć wątpliwości, bo nowelizacja przepisów wprowadza złagodzenie przepisów i kar. Małe firmy dostały więcej czasu na dostosowanie się do krótkich terminów płatności, a w niektórych przypadkach może to być nawet cały rok. Skutkiem łagodzenia egzekwowania przepisów antyzatorowych może być dalszy wzrost zadłużenia polskich firm. W tym roku zwiększyło się już o ponad pół miliarda zł.
Ret
10.07.2024
Rynek
Chęć poprawy własnej sytuacji ekonomicznej jest głównym powodem, dla którego pracownicy szukają dodatkowego zarobku poza miejscem stałego zatrudnienia. Z najnowszego raportu Aplikuj.pl wynika, że ponad połowa pracodawców chciałaby, by prawo pozwalało im na weryfikację dodatkowych form zarobku podejmowanych przez pracowników.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Rzecznik praw obywatelskich uważa, że nowelizacja ustaw dotyczących rynku finansowego z 2023 r., czyli tzw. warzywniak, są sprzeczne z konstytucją i wymagają zmiany. RPO rozumie, że wymusiły je negatywne zdarzenia na rynku finansowym takie jak: GetBeck S.A., upadłość Idea Banku S.A. i Getin Noble Bank S.A., które ujawniły brak systemowej ochrony interesów inwestorów. Takiej sytuacji nie można jednak naprawiać z naruszeniem podstawowych zasad demokratycznego państwa prawnego.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.07.2024
Finanse
Lepsze dostosowanie kształcenia i szkolenia do realiów rynku pracy, wzmocnienie kompetencji cyfrowych pracowników, wsparcie przedsiębiorstw we wdrażaniu rozwiązań promujących równość w firmach, przyspieszenie aktywizacji zawodowej osób w wieku 50+, kobiet czy osób z niepełnosprawnościami - to tylko niektóre z postulatów przygotowanych przez Konfederację Lewiatan na polską prezydencję w Radzie UE.
Grażyna J. Leśniak
10.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Sąd Najwyższy orzekł, że ten, kto ma możliwość skorzystania z potrącenia, nie może sięgnąć po zatrzymanie. Co to znaczy? Otóż celem instytucji zatrzymania jest zabezpieczenie zwrotu spełnionego świadczenia, a więc pełni ono właściwie wyłącznie funkcję zabezpieczającą. Natomiast potrącenie w pierwszym rzędzie służy spełnieniu świadczenia. Dlatego ten, kto może doprowadzić do spełnienia świadczenia (poprzez potrącenie), nie musi zabezpieczać jego spełnienia (poprzez zatrzymanie).
Konrad Dyda
10.07.2024
Prawo cywilne Finanse

Przedsiębiorca też sprzeda mieszkanie bez podatku

PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Mieszkanie wykorzystywane w działalności gospodarczej można sprzedać bez podatku po upływie pięciu lat od nabycia - potwierdza skarbówka w interpretacjach. To oznacza, że taka transakcja jest traktowana tak samo jak sprzedaż prywatna. Nie ma też ma znaczenia, że lokal był wcześniej amortyzowany. Preferencyjne zasady nie dotyczą już jednak gruntów.
Monika Pogroszewska
10.07.2024
PIT Doradca podatkowy Małe i średnie firmy
Do okresu zatrudnienia mają być zaliczane m.in. okresy prowadzenia przez osobę fizyczną pozarolniczej działalności, pracy na umowie zlecenia, odbywanie służby wojskowej, praca na roli czy pobieranie zasiłku przez osobę bezrobotną. Takie zmiany przewiduje rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy, a nowe przepisy miałyby wejść w życie już 1 stycznia 2026 r. Zdaniem prawników oznaczają one dla pracodawców wyższe koszty pracy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy
We wtorek, 9 lipca, Rada Ministrów przyjęła przepisy, dzięki którym przedsiębiorcy będą mieli łatwiejszy dostęp do informacji gospodarczych. W Polsce działają cztery takie biura. Obsługują one łącznie ponad 800 tys. klientów. Wszystkie posiadają w sumie ponad 200 milionów informacji gospodarczych i udostępniają ponad 50 milionów informacji rocznie.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Prawo gospodarcze
Rządowy projekt ustawy o ochronie ludności przewiduje, że w nowych blokach, w garażach podziemnych, powinny znajdować się miejsca doraźnego ukrycia. W opinii Polskiego Związku Firm Deweloperskich z projektu nie wynika jednak, jak powinny wyglądać. Ich budowa nie będzie prosta, nikt obecnie nie produkuje ... drzwi o parametrach narzuconych przez proponowane przepisy. PZFD ostrzega też, że ceny mieszkań mogą pójść w górę.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Budownictwo
Czy sieci Dino i Biedronka razem z firmami transportowymi umówiły się nielegalnie, że nie będą podbierać sobie kierowców? Prezes UOKiK wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, a pracownicy urzędu za zgodą sądu i w asyście policji przeszukali siedziby firm. Zmowy na rynku pracy są nielegalne - przestrzega w specjalnym poradniku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Ret
09.07.2024
Prawo pracy
Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie kwestię zwolnienia infrastruktury kolejowej z podatku od nieruchomości w kontekście pomocy publicznej - w poniedziałek odbyła się rozprawa w sprawie C-453/23. Wyrok po myśli podatników będzie oznaczał, że właściciele bocznic, którzy już zastosowali zwolnienie, nie będą musieli zwracać podatku z odsetkami jako nielegalnej pomocy publicznej. Jeżeli wyrok potwierdzi, że Polska była zobowiązana do notyfikacji zwolnienia, część podatników będzie musiała zwrócić pomoc.
Monika Pogroszewska
09.07.2024
Podatki i opłaty lokalne
Na koniec stycznia 2024 roku udział cudzoziemców w ogólnej liczbie wykonujących pracę wyniósł 6,5 proc. Udział ten wzrósł w stosunku do stycznia 2022 r. o 1,3 p. proc. – podał Główny Urząd Statystyczny. Obcokrajowcy wykonujący pracę w styczniu 2024 r. pochodzili z ponad 150 państw. Najliczniejszą grupą obcokrajowców wykonujących pracę w Polsce byli obywatele Ukrainy.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy Rynek pracy
Związek Artystów Scen Polskich ZASP - Stowarzyszenie chwali zmiany w nowelizacji prawa autorskiego, które uwzględniają tantiemy z reemitowania. Stowarzyszenie podkreśla, że potrzebne są jeszcze zgodne z prawem unijnym ustawowe definicje kluczowych dla egzekwowania tantiem pojęć. Projekt ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych nie będzie w najbliższy wtorek rozpatrywany w Senacie. Rząd przenosi dyskusję do Centrum Dialogu Społecznego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.07.2024
Prawo cywilne
Odległość elektrowni wiatrowych od domów zostanie jednak zmniejszona z 700 do 500 m. Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o rozpoczęciu prac nad zmianą w tej sprawie. To efekt apelu do premiera 40 organizacji, w którym domagały się obiecanych przez koalicję rządzącą zmian w sytuowaniu farm wiatrowych.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Energetyka
Spór między przedsiębiorcami a ZUS dotyczy interpretacji przepisów dotyczących tzw. Małego ZUS Plus, a dokładnie tego, jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z tego preferencyjnego rozwiązania. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców wspiera przedsiębiorców twierdzących, że wymagane są dwa lata, ZUS uważa, że przerwa powinna wynosić trzy lata. Pod koniec czerwca w Sądzie Okręgowym w Gorzowie Wielkopolskim zapadł wyrok korzystny dla przedsiębiorcy.
Agnieszka Matłacz
09.07.2024
Ubezpieczenia społeczne
Źle skonstruowane przepisy sprawiają, że od ponad 20 lat pracownicy przejmowanych zakładów pracy lub ich części są pozbawieni reprezentacji w negocjacjach dotyczących ich sytuacji prawnej. Dodatkowo wadą polskich regulacji jest to, że do prowadzenia konsultacji uprawnione są tylko związki zawodowe, bo jeżeli nie ma ich w firmie, to nie ma w ogóle konsultacji. Zdaniem niektórych prawników Polska w tym zakresie nie wdrożyła unijnej dyrektywy. Wszyscy są zgodni co do tego, że przepisy trzeba zmienić i to pilnie.
Grażyna J. Leśniak
09.07.2024
Prawo pracy Spółki Małe i średnie firmy
Grunty rolne w miastach zostaną wyjęte spod ochrony ustawy o kształtowaniu ustroju rolnego. Dzięki temu łatwiej będzie można zmienić im status z rolnego na budowlany. Nad zmianą w tej sprawie pracuje Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Wkrótce trafi ona do konsultacji publicznych. Propozycja podoba się inwestorom i ekspertom. Uważają jednak, że warto zostawić w przepisach "bezpiecznik". W przeciwnym razie może dojść do niekontrolowanej zabudowy przedmieść miast.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.07.2024
Budownictwo
Tytuł przelewu do urzędu skarbowego nie jest pismem skierowanym bezpośrednio do naczelnika urzędu. Nie wystarczy więc, by wybrać formę opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej. Skarbówka podtrzymuje swoje stanowisko, mimo niedawnego wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego, zgodnie z którym wpłacona w terminie zaliczka i właściwie zatytułowany przelew stanowi oświadczenie o wyborze sposobu rozliczenia.
Monika Pogroszewska
09.07.2024
PIT
2 lipca 2024 r. litewski organ ochrony danych nałożył administracyjną karę pieniężną w wysokości ponad 2,3 mln euro na spółkę Vinted UAB, operatora platformy sprzedażowej oraz powiązanej z nią aplikacji umożliwiającej użytkownikom sprzedaż i zakup używanych ubrań. To efekt skarg użytkowników serwisu, także z Polski, którzy wskazywali, że chociaż rejestracja w serwisie jest prosta, to już wypłacenie środków zgromadzonych za sprzedane tam rzeczy jest skomplikowane i wymaga podania wielu danych osobowych.
Agnieszka Matłacz
08.07.2024
RODO
Osoby uprawnione do działania w imieniu osób prawnych powinny wykazać to prawo stosownym dokumentem przy pierwszej czynności w postępowaniu. Dokumentem tym w przypadku spółki prawa handlowego jest co do zasady odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestr ten jest jawny, ale nie oznacza to, że sąd może zastępować stronę i uzupełniać za nią braki formalne składanych pism.
Dorian Lesner
08.07.2024
Spółki Prawo gospodarcze
Wdrażanie przepisów ustawy o sygnalistach czas najwyższy zacząć. Jak uczy doświadczenie z wprowadzania w życie podobnych uregulowań, ci którzy przepracują z należytą starannością etap wdrożeniowy, unikną wielu problemów. W przypadku natomiast podmiotów, które przeprowadzą wdrożenie „aby ograniczać ilość zgłoszeń”, „po linii najmniejszego oporu” czy „najniższym kosztem", prawdziwe schody zaczną się z chwilą otrzymania pierwszych zgłoszeń po wejściu w życie ustawy - ostrzega Zbigniew Pindel, radca prawny, partner associate w Deloitte Legal
Zbigniew Pindel
08.07.2024
Compliance
Na świecie sztuczna inteligencja coraz częściej pomaga w ocenie zdjęć rentgenowskich i przeprowadzaniu skomplikowanych, niezwykle precyzyjnych operacji. Przykładów jej wykorzystania w ochronie zdrowia jest mnóstwo - a samo Ministerstwo Zdrowia chce wkrótce stworzyć oparte na niej narzędzia. I choć AI niewątpliwie może pomóc zarówno kadrze medycznej, jak i pacjentom, nie należy zapominać o tym, że nigdy nie zastąpi oceny człowieka.
Inga Stawicka
08.07.2024
Pacjent Nowe technologie Opieka zdrowotna
Nie będzie niższych rachunków za prąd bez odnawialnej energetyki - przekonuje 30 organizacji, które podpisało się pod apelem do premiera w sprawie zmiany odległości turbin wiatrowych od budynków mieszkalnych w ustawie 10H. Minęło 7 miesięcy rządów nowej koalicji, a obiecanego projektu wciąż nie ma. Zdaniem ekspertów obowiązujące dziś 700 m odległości wiatraków od domów, to za dużo. Bez szkody dla ludzi i środowiska można ją zmniejszyć do 500 metrów.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2024
Energetyka

Wdrożenie dyrektywy to okazja do zmian w ustalaniu płacy minimalnej

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie
Niespełna 4,5 miesiąca pozostało Polsce na wdrożenie do krajowego porządku prawnego unijnej dyrektywy o minimalnym wynagrodzeniu, a resort rodziny, pracy i polityki społecznej nie tylko nie pokazał projektu ustawy, ale nawet nie wpisał jej założeń do wykazu prac legislacyjnych rządu. Tymczasem zdaniem prawników, implementacja unijnego prawa może być okazją do zmiany mechanizmu ustalania płacy minimalnej. Obecnie ma on bowiem poważne wady.
Grażyna J. Leśniak
08.07.2024
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Małe i średnie firmy Prawo europejskie