W Bazie Danych o Odpadach (BDO) gromadzone są dane o podmiotach, które wprowadzają na rynek produkty, również te w opakowaniach oraz gospodarujące odpadami. Dokonując rejestracji w BDO, nadawany jest indywidualny numer rejestrowy. Dla wniosków złożonych w formie papierowej do końca grudnia, robi to marszałek województwa, bo to ten urząd dokonywał rejestracji. Od 1 stycznia robi to system, bo w BDO można rejestrować się elektronicznie. Dla producentów i importerów opakowań oraz wprowadzających sprzęt, baterie lub akumulatory, pojazdy, opony, oleje smarowe, produkty w opakowaniach - ten numer jest cenniejszy, niż NIP czy REGON. Zgodnie bowiem z art. 63 ustawy o odpadach, mają obowiązek umieszczać go na dokumentach sporządzanych w związku z prowadzoną działalnością. Ustawa nie mówi jednak, o jakie dokumenty chodzi. W efekcie przedsiębiorcy nie wiedzą, czy np. umieszczać go w deklaracjach podatkowych, dokumentach kadrowych. Adam Abramowicz, rzecznik małych i średnich przedsiębiorców zapytał więc Ministerstwo Środowiska jakich dokumentów dotyczy ten obowiązek.
Czytaj również: Elektroniczna ewidencja odpadów rusza 1 stycznia, ale może będzie też papierowa >>
Na jakich dokumentach trzeba umieszczać numer BDO
Bogusława Brzdąkiewicz, zastępca dyrektora Departamentu Gospodarki Odpadami w MŚ podkreślił w odpowiedzi, że w związku z brakiem możliwości określenia wszystkich rodzajów dokumentów, jakie mogą być wykorzystywane w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej, nie jest możliwe stworzenie zamkniętego katalogu dokumentów, dla których wymagane jest stosowanie art. 63. Wskazał jednak, że numer BDO trzeba umieszczać na dokumentach bezpośrednio związanych z działalnością objętą wpisem do Rejestru-BDO, na przykład: fakturach VAT, paragonach fiskalnych, umowach kupna sprzedaży, sprawozdaniach, kartach przekazania odpadów oraz ewidencji odpadów.
Taka odpowiedź nie dziwi Karola Wójcika, przewodniczącego Rady Programowej Związku Pracodawców Gospodarki Odpadami - Obowiązek umieszczania numery BDO jest szeroki, a zatem nie mam wątpliwości, że dotyczy to np. faktur. Ostrożność nakazywałaby umieszczanie numeru na wszelkich pismach mających charakter dokumentu i związanych z działalnością – tłumaczy Karol Wójcik. Pozostaje pytanie, gdzie go umieszczać - tego bowiem ustawa też nie precyzuje.
Czytaj w LEX: Czy numer BDO powinien znajdować się na karcie charakterystyki substancji?
Cena promocyjna: 59.7 zł
|Cena regularna: 199 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Czy numer BDO warto mieć na firmowej pieczątce
Według resortu środowiska numer BDO może on być wymieniony w stopce dokumentu obok danych podmiotu jak np. NIP lub umieszczony na pieczęci firmowej. - Warto zatem mieć taki numer na pieczątce, choć ona sama w sobie nie ma waloru dokumentu - z wyłączeniem pieczęci urzędowych – ocenia Karol Wójcik. - Jest jednak stosowana w praktyce i warto pieczątkę o te dane zaktualizować – uważa Karol Wójcik. W przypadku umów może on figurować na stałe w stopce dokumentu. Brak numeru BDO może bowiem słono kosztować. - Za brak wpisu w dokumentach grożą sankcje od 5000 do jednego miliona złotych na podstawie art. 194 ust. 1 ustawy o odpadach – tłumaczy Adam Małyszko, prezes Stowarzyszenia Forum Recyklingu Samochodów FORS.
Zobacz w LEX: Jak wygląda procedura wpisu do rejestru BDO >>
Urzędowe wzory i dokumenty kadrowe bez numeru BDO
Według resortu numeru nie umieszcza się na dokumentach kadrowych, czy związanych z bieżącą obsługą administracyjną i funkcjonowaniem biura firmy, czyli dokumentach nie związanych bezpośrednio z działalnością objętą wpisem do rejestru. Bogusława Brzdąkiewicz wyjaśnił też, że nie trzeba umieszczać numeru BDO na tych dokumentach, których wzory nie przewidują takiego pola. Chodzi tu np. o deklaracje podatkowych, w tym dotyczące VAT czy akcyzy, których wzór określa właściwe rozporządzenie Ministra Finansów. O tym, kiedy i na jakich dokumentach należy się posługiwać numerem BDO można też przeczytać tutaj - na stronie rejestru. A jak wygląda na fakturze, można sprawdzić, kupując na firmę paliwo.
Obejrzyj w LEX szkolenie on-line: Bazy danych o odpadach - wszystko co musi wiedzieć przedsiębiorca >>
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.