Korepetycje kością niezgody przy kontaktach i alimentach

Prawo rodzinne

Rok szkolny rozpoczęty, wkrótce ruszą korepetycje, dodatkowe zajęcia czy kursy językowe. Dzieci korzystają z nich coraz częściej, a taka ich aktywność może stać się powodem niekończących się sporów rodziców. W grę wchodzą kontakty z dziećmi - przesuwane właśnie z powodu dodatkowych zajęć, ale też alimenty, bo ich koszt z roku na rok wzrasta. A sędziowie muszą ważyć co ważniejsze z punktu widzenia dobra dziecka.

07.09.2024

Prawie połowa recept zrealizowana z błędami. Posypały się kary

Pacjent Farmacja

Narodowy Fundusz Zdrowia przeprowadził w sumie 648 kontroli realizacji recept w aptekach w całej Polsce. Brał pod uwagę II kwartał 2024 roku. Aż 47 proc. realizacji zawierała błędy, które najczęściej dotyczyły nienależnej refundacji, zawyżonej ceny leków recepturowych czy błędnych danych. Nie obyło się bez kar. W sumie nałożone na apteki kwoty sięgnęły ponad 3 mln złotych, w przeliczeniu na jedną kontrolę – 72 tys. złotych. Rekordzista musi zapłacić ponad 1 mln złotych.

06.09.2024

Rada NCN: Wbrew obietnicom w budżecie za mało pieniędzy na naukę

Rada Narodowego Centrum Nauki przyjęła uchwałę w sprawie projektu budżetu państwa na 2025 rok. Członkowie gremium zwrócili uwagę, że zgodnie z projektem finansowanie NCN pozostanie na tym samym poziomie, co w roku obecnym, a to stoi „w jawnej sprzeczności z publicznymi zapewnieniami o konieczności zwiększenia finansowania NCN.”

06.09.2024

Premier na spotkaniu z prawnikami zapowiada projekt o neo-sędziach, KRS i SN

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Premier Donald Tusk zapowiedział podczas spotkania ze środowiskiem prawniczym projekty dotyczące trzech kwestii - tzw. neo-sędziów, Krajowej Rady Sądownictwa oraz Sądu Najwyższego. Zapewnił też, że zakres rozliczeń tych, którzy nadużyli władzy, jest największy od kilkudziesięciu lat i, że rząd będzie w tym bardzo konsekwentny.

06.09.2024

Środowiska prawnicze spotkają się z premierem, niepokoją się powolnym procesem zmian

Prawnicy

W piątek, 6 września, organizacje pozarządowe, stojące na straży poszanowania zasad konstytucyjnych, spotykają się z premierem. Wobec tego wydały wspólne stanowisko, które przedstawią w czasie tej wizyty. Ich głębokie zaniepokojenie budzi powolny proces przywracania praworządności w Polsce. Ważny dla praw obywateli, fundamentów państwa prawa i wzmacniania wartości demokratycznych w Europie.

06.09.2024

W piątek, 6 września, kolejne wypłaty czternastek

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty

Kolejni świadczeniobiorcy z ZUS otrzymają w piątek, 6 września, dodatkowe pieniądze – tzw. czternastą emeryturę. W tym terminie w całym kraju dodatkowe świadczenia otrzyma ponad 1,1 mln osób na łączną kwotę przeszło 1,6 mld złotych. Przykładowo w województwie śląskim wypłaconych zostanie 131 tys. czternastych emerytur na kwotę blisko 160 mln złotych.

06.09.2024

Kilkadziesiąt kilometrów do porodu - likwidacja porodówek to miecz obosieczny

Pacjent Opieka zdrowotna

Eksperci obawiają się, że ustalenie sztywnego limitu, w którym oddział ginekologiczno-położniczy będzie uznany za nierentowny i zakwalifikowany do przekształcenia, może doprowadzić do problemów z dostępnością placówek dla pacjentek. Z jednej strony dzieci rzeczywiście rodzi się coraz mniej, ale z drugiej - różnice w poszczególnych województwach widać gołym okiem. Jest jednak prawdopodobieństwo, że limit nie będzie ustalany w oderwaniu od realiów danego powiatu.

06.09.2024

Ławnik na ratunek sędziemu? Bez pieniędzy i szkoleń się nie uda

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości w różnych obszarach poszukuje rozwiązań, które poprawiłyby sytuacje w sądach. Jednym z takich punktów są też ławnicy. Mają wzrosnąć ich stawki, mają też dostać szerszy zakres spraw. Mieliby być wyłaniani podczas wyborów samorządowych. Prawnicy przyznają, że dobry ławnik może być na wagę złota, ale w konkretnych sprawach, po dobrym szkoleniu, z wiedzą i zaangażowaniem. Sami ławnicy mówią wprost: dalej tak, jak dotąd, się nie da.

06.09.2024

Wiele firm może zapłacić wyższy podatek od nieruchomości

Podatki i opłaty lokalne Nieruchomości

Mimo iż Ministerstwo Finansów poprawiło projekt zmian w podatku od nieruchomości, to planowane jest też wprowadzenie rozwiązań niekorzystnych dla części podatników. Resort zamierza objąć podatkiem od budowli różnego rodzaju zbiorniki oraz budowle wewnątrz budynków – fundamenty i rurociągi. Wzrost podatku może w praktyce dotyczyć wielu przedsiębiorstw.

06.09.2024

Centralny rejestr umów - ministerstwo szykuje rewolucyjne zmiany

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Administracja publiczna

Ministerstwo Finansów ma nową wizję, jak ma wyglądać budzący emocje rejestr umów jednostek sektora finansów publicznych. Resort zaproponował nowy, wyższy pułap wartości umowy, od której ma ona trafić do rejestru oraz stopniowe wprowadzenie tego obowiązku. Propozycje już wzbudzają wątpliwości - raportować będą m.in. tak małe podmioty jak przedszkola, ale nie... spółki Skarbu Państwa.

06.09.2024

Władza I Prezes SN dotyczy nie tylko Izby Pracy?

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Nie ucichły echa ostatnich zarządzeń I Prezes Sądu Najwyższego Małgorzaty Manowskiej w sprawie kierowania Izbą Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, a już powstaje kwestia legalności powołania sędziego komisarza przez Prezydenta RP. A także wybór Prezesa Izby Cywilnej SN. Teraz ruch po stronie Prezydenta, który na wniosek I Prezes ma wskazać tymczasowego kandydata zarządzającego Izbą. Jednak prawnicy wskazują, że każda decyzja obecnego Prezydenta nie daje rękojmi konstytucyjności.

06.09.2024

Adwokat, prokurator w konkursie na sędziego - MS widzi konieczność zmian

Wymiar sprawiedliwości

Rzecznik Praw Obywatelskich wielokrotnie wskazywał, że w procedurze kandydowania adwokatów, radców prawnych, ale też notariuszy i prokuratorów na stanowisko sędziego, zagrożona jest tajemnica zawodowa. Chodzi m.in. o przedkładane przez nich dokumenty. Ministerstwo problem dostrzega - w zakresie udostępniania odpisów opinii prawnych, aktów notarialnych oraz przykładowo sygnatur spraw będących w toku. Mają być przygotowane zmiany legislacyjne w tym zakresie.

06.09.2024

Kolejne pytanie do TSUE w sprawie powołań sędziów

Wymiar sprawiedliwości Prawo europejskie

Sąd Najwyższy wystąpił właśnie z pytaniami prejudycjalnymi do Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczącymi prawidłowości składu sądu z udziałem sędziów powołanych w oczywiście nietransparentnej i pozornej procedurze nominacyjnej. Pytanie dotyczyło "starych" sędziów i wynikało z wniosku o stwierdzenie, że sędzia SN, wyznaczona do składu w sprawie przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania, nie spełnia wymogów niezawisłości i bezstronności.

05.09.2024

MNiSW dopracuje projekt zmian w ustroju Polskiej Akademii Nauk

Szkolnictwo wyższe

Zgromadzenie Ogólne PAN skrytykowało projekt nowelizacji ustawy o Polskiej Akademii Nauk. W przyjętym na zakończenie sesji stanowisku podkreśliło, że projekt „budzi bardzo poważne zastrzeżenia zarówno co do merytoryki, jak i przyspieszonego trybu procedowania”. Minister nauki, obecny na posiedzeniu, stwierdził, że resort będzie jeszcze pracował nad projektem i przemyśli zmiany.

05.09.2024

MZ: Nie jest planowane umożliwienie sprzedaży alkoholu przez internet

Rynek i konsument

Umożliwienie sprzedaży napojów alkoholowych przez internet stanowiłoby zwiększenie dostępności i rozszerzenie kanałów sprzedaży napojów alkoholowych, co z punktu widzenia zdrowia publicznego należy ocenić negatywnie - wskazuje resort zdrowia w odpowiedzi na poselską interpelację, dotyczącą planowanej sprzedaży m.in. wódki w saszetkach, o której informowaliśmy na łamach Prawo.pl. Ministerstwo stoi też na stanowisku, że przepisy nie umożliwiają takiej formy dystrybucji alkoholu.

05.09.2024

Oskarżony bądź pokrzywdzony żołnierz otrzyma pieniądze na pomoc prawną

Prawo karne Wojsko

Określenie trybu postępowania oraz sposobu dokumentowania przez żołnierza poniesionych przez niego kosztów pomocy prawnej, w przypadku występowania w postępowaniu karnym w charakterze pokrzywdzonego (oskarżyciela posiłkowego) lub oskarżonego w następstwie wykonywania określonych obowiązków służb – zakłada projekt rozporządzenia MON opublikowany przez Rządowe Centrum Legislacyjnym.

05.09.2024

Rusza program „Mali Wielcy Odkrywcy”

Zarządzanie oświatą

Każdy temat został opracowany we współpracy z doświadczonymi specjalistami i metodykami edukacji przedszkolnej, aby dostarczyć dzieciom nie tylko wiedzę, ale również mnóstwo radości płynącej z odkrywania i eksperymentowania. Już 9 września br. rozpocznie się rejestracja do IV edycji programu dla przedszkoli „Mali Wielcy Odkrywcy”, opartego na idei nauki przez doświadczenie.

05.09.2024

Zgłoś kandydata na Super Dyrektora

Kadry w oświacie

Trwa zgłaszanie kandydatów do Ogólnopolskiego Konkursu Super Dyrektor. Zwycięzcę konkursu wybierze kapituła niezależnych ekspertów, a ogłoszenie wyników nastąpi w trakcie Kongresu Edukacja i Rozwój, który odbędzie się w dniach 21-22 października 2024 r. Kandydatów mogą zgłaszać pracownicy placówek oświatowych, uczniowie, rodzice, a także organ prowadzący, organ nadzoru pedagogicznego, organizacje i instytucje współpracujące ze szkołą.

05.09.2024

Niejasna przyszłość zmian w składce zdrowotnej

Ubezpieczenia społeczne Finansowanie zdrowia

Nie wiem, czy w 2024 roku zamkniemy nasze negocjacje dotyczące składki zdrowotnej - powiedział w czwartek w Programie 1 Polskiego Radia minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Pytano go, czy Lewica "dowiezie składkę zdrowotną do końca roku", ponieważ minister finansów Andrzej Domański ma nadzieję, że nowe przepisy będą obowiązywały od przyszłego roku. Minister zdrowia Izabela Leszczyna szansy na obniżenie składki zdrowotnej jednak nie widzi.

05.09.2024