Prof. Piskorz-Ryń: Potrzebujemy systemowej reformy służb specjalnych

Wymiar sprawiedliwości

W wyniku ucieczki na Białoruś sędziego Tomasza Szmydta w przestrzeni publicznej rozgorzała dyskusja na temat pilnej potrzeby zmian w prawie. Czy rzeczywiście ich jako państwo potrzebujemy? Na pewno nie, jeśli mówimy o zmianach pochopnych, przygotowanych pospiesznie, na kolanie i służących satysfakcji jednodniowych specjalistów od bezpieczeństwa. Mleko się już rozlało. To co trzeba zrobić, to poza okiem opinii publicznej dokonać oceny strat i ustalić przyczyny i możliwe wnioski na przyszłość - pisze dr hab. Agnieszka Piskorz-Ryń, prof. UKSW w Warszawie.

15.05.2024

MS sceptycznie o propozycjach NRA dotyczących stawek za urzędówki

Wymiar sprawiedliwości

Ministerstwo Sprawiedliwości uważa, że propozycje NRA, dotyczące zmian w zasadach wypłacania wynagrodzenia za pomoc prawną świadczoną z urzędu, wiążą się z potrzebą zbyt wielu zmian legislacyjnych, ze zbyt dużymi kosztami dla Skarbu Państwa oraz dużym obciążeniem dodatkową pracą wydziałów zajmujących się wykonywaniem orzeczeń w sądach. Chodzi m.in. o postulat, również radców prawnych, by w sprawach cywilnych sąd nie czekał z przyznaniem "urzędówek" do wykazania bezskuteczności ich egzekucji od przeciwnika procesowego.

14.05.2024

Dostęp cudzoziemców do rynku pracy w oddzielnej ustawie - rząd ma plan

Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy

Do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów wpisany został projekt ustawy o dostępie cudzoziemców do rynku pracy. Projekt, który realizuje jeden kamieni milowych, ma m.in. uszczelnić procedury dotyczące powierzania pracy cudzoziemcom i ograniczyć występujące nadużycia.

14.05.2024

Konkurs "Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy" 2024 - znamy laureatów

Ordynacja Administracja publiczna Prawo gospodarcze

43 urzędy skarbowe z całej Polski otrzymały wyróżnienie w tegorocznej edycji konkursu „Urząd Skarbowy Przyjazny Przedsiębiorcy”, zorganizowanego przez przez Business Centre Club we współpracy z Ministerstwem Finansów i Krajową Administracją Skarbową. W najlepszej trójce znalazły się: Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej, Urząd Skarbowy w Żywcu i Pierwszy Urząd Skarbowy w Bydgoszczy. Wyboru dokonało ponad 10 tys. przedsiębiorców.

14.05.2024

Po pożarze na Marywilskiej 44 obowiązki mają też same spółki

Spółki Prawo gospodarcze

Chociaż przedsiębiorcy, którzy ucierpieli w wyniku pożaru na Marywilskiej, nie mają na razie podstaw do roszczeń odszkodowawczych, z obowiązków dotyczących m.in. wpływu na sytuację finansową powinny wywiązać się spółki zarządzające halą. Raport bieżący został co prawda opublikowany, ale - zdaniem ekspertów - ze zbyt dużym opóźnieniem. To o tyle istotne, że niedopełnienie obowiązków może wiązać się z konsekwencjami.

14.05.2024

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła pakt migracyjny, Polska była przeciwko

Prawo europejskie

Rada Unii Europejskiej zatwierdziła dziś unijny Pakt o Migracji i Azylu. Wcześniej, 9 kwietnia zaakceptował go Parlament Europejski. Wtorkowe Głosowanie w Brukseli kończy proces legislacyjny. Większość regulacji ma obowiązywać od 2026 r. Polska głosowała przeciwko regulacjom paktu wskazując, że w niewystarczającym stopniu wychodzą naprzeciw specyficznej sytuacji państw graniczących z Białorusią i Rosją. Nie zapewniają odpowiedniej równowagi między odpowiedzialnością, a solidarnością.

14.05.2024

Nie tylko praca na etacie będzie liczona do stażu pracy - MRPiPS pracuje nad projektem

Prawo cywilne Prawo pracy

Do okresu zatrudnienia – poza wykonywaniem pracy na podstawie stosunku pracy i stosunków służbowych – wliczane będą okresy wykonywania pracy i prowadzenia działalności, jeśli stanowiły tytuł do ubezpieczeń społecznych. W szczególności chodzi o okresy wykonywania pracy na podstawie umowy agencyjnej lub umowy zlecenia albo innej umowy o świadczenie usług, do których zgodnie kodeksem cywilnym stosuje się przepisy dotyczące zlecenia, prowadzenia działalności pozarolniczej, w tym – indywidualnej działalności gospodarczej.

14.05.2024

MC dofinansuje rozwój kompetencji cyfrowych

Szkoła i uczeń

Ministerstwo Cyfryzacji przeznaczy w tym roku na rozwój kompetencji cyfrowych środki, idące w setki milionów złotych - poinformował we wtorek wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Resort chce też zainwestować w wyrównanie szans kompetencyjnych pomiędzy kobietami a mężczyznami w sektorze teleinformatycznym.

14.05.2024

RPO: Dyskryminująca ścieżka do zawodu sędziego

Prawnicy

Kryteria powołania na sędziego sądu apelacyjnego są ukształtowane w sposób dyskryminacyjny, co utrudnia możliwość awansu sędziom ze zróżnicowanym doświadczeniem zawodowym – uważa prof. Marcin Wiącek, Rzecznik Praw Obywatelskich. Ponadto obywatelstwo polskie powinno być łączone z obywatelstwami innych państw. Teraz tylko sędziowie sądów administracyjnych cieszą się takim przywilejem.

14.05.2024

Trwa egzamin ósmoklasisty

We wtorek ruszyły egzaminy ósmoklasisty dla ponad 226 tys. uczniów klas VIII szkół podstawowych, rozpoczynając od egzaminu pisemnego z języka polskiego. Egzamin potrwa trzy dni - wśród przystępujących do egzaminu ósmoklasisty jest 11,6 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

14.05.2024

NIK: Gminy wiejskie w kujawsko-pomorskim nie radzą sobie z formalnościami przy wydawaniu środków unijnych

Samorząd terytorialny

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak osiem urzędów gmin wiejskich poradziło sobie z wydawaniem środków z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego 2014-2020. We wszystkich skontrolowanych gminach wykryto uchybienia. Najczęściej polegały one na nieprawidłowym zaklasyfikowaniu wydatków lub środków trwałych i zastosowaniu niewłaściwej stawki amortyzacyjnej, ale problemów było więcej.

14.05.2024

Prof. Marek Safjan przewodniczącym Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego

Prawo cywilne

Minister sprawiedliwości Adam Bodnar 13 maja powołał profesora Marka Safjana na przewodniczącego Komisji Kodyfikacyjnej Prawa Cywilnego. Komisja będzie przygotowywała założenia i ogólne kierunki zmian w prawie cywilnym i prawie gospodarczym prywatnym. Zajmie się też opracowywaniem projektów ustaw i innych aktów normatywnych o podstawowym znaczeniu dla systemu prawa cywilnego i gospodarczego prywatnego.

14.05.2024

Frankowicze znowu dostaną pozwy. Sposób banków na bieg przedawnienia wciąż aktualny

Banki Kredyty frankowe

Jak co roku, banki będą w 2024 r. masowo składać pozwy w sądach przerywające bieg przedawnienia. Tym razem pism w swojej skrzynce pocztowej mogą spodziewać się frankowicze, którzy w 2021 r. wystąpili o unieważnienie umowy kredytowej lub w inny sposób weszli w spór z bankiem. Korzystne dla kredytobiorców orzecznictwo Trybunału Sprawiedliwości UE i Sądu Najwyższego niewiele w tym zakresie zmieniło.

14.05.2024

Maturzyści z ewakuowanej szkoły napiszą egzamin w czerwcu

Maturzysta, który zaśpi na egzamin, poczeka rok na kolejną szansę, by do niego przystąpić. Łagodniej przepisy traktują osoby, które nie ponoszą winy za przegapienie pierwszego terminu - np. te ewakuowane z powodu pożaru lub - często zdarzających się w poprzednich latach - fałszywych alarmów bombowych.

14.05.2024

Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego musi rozliczyć wydatki na kampanię

Samorząd terytorialny Wybory

Pełnomocnik finansowy komitetu wyborczego ma obowiązek sporządzenia i przedłożenia właściwemu organowi wyborczemu sprawozdania o przychodach, wydatkach i zobowiązaniach finansowych komitetu, w tym o uzyskanych kredytach bankowych i warunkach ich uzyskania w terminie trzech miesięcy od dnia wyborów. Odpowiada on także za prawdziwość danych, zawartych w sprawozdaniu finansowym.

14.05.2024

Poszkodowani w pożarze odliczą straty w PIT, trudniej może być z VAT

CIT PIT VAT Doradca podatkowy

Przedsiębiorcy poszkodowani w wyniku pożaru odliczą związane z tym straty. Spełniony został bowiem warunek stawiany przez skarbówkę, iż możliwość odliczenia dotyczy zdarzeń losowych, niezależnych od podatnika. Według ekspertów poszkodowani powinni też mieć możliwość odliczenia VAT od towarów, które spłonęły. Natomiast jeśli otrzymają odszkodowanie, co do zasady będzie ono dla nich przychodem.

14.05.2024

E-rejestracja do specjalisty nieprędko wyprze zapisy "na zeszyt"

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Pacjenci, usiłujący bezskutecznie nawet przez kilka dni dodzwonić się do poradni lub wyczekujący godzinami przed drzwiami, aby zapisać siebie lub bliską osobę, mówią o naruszonej godności. E-rejestracja, którą już od 1 czerwca zapowiada minister zdrowia, tego nie naprawi. Będzie to pilotaż w zakresie podobnym do pilotażu sprzed dwóch lat, o którego wynikach jest cisza. Teraz, podobnie jak dwa lata temu, e-rejestracja ma objąć tylko kardiologię i wybrane badania.

14.05.2024

Agencja Badań Medycznych będzie mieć nowego prezesa

Administracja publiczna

Stanowisko prezesa ABM obejmie prof. Wojciech Fendler. - Jesteśmy dumni, że tak wybitny naukowiec dołączy do Agencji – napisała w poniedziałek na platformie X Agencja Badań Medycznych. Pod koniec grudnia minister zdrowia Izabela Leszczyna odwołała z funkcji prezesa ABM Radosława Sierpińskiego. Resort zaznaczał wówczas, że do czasu wyłonienia nowego prezesa funkcję tę pełni dotychczasowy zastępca Rafał Staszewski.

13.05.2024

Marek Jamrogowicz powołany na zastępcę prokuratora krajowego

Wymiar sprawiedliwości Prokuratura

Prokurator generalny Adam Bodnar powołał Marka Jamrogowicza na zastępcę prokuratora krajowego - podała w poniedziałek Prokuratura Krajowa. W przeszłości Jamrogowicz był pierwszym zastępcą prokuratora generalnego Andrzeja Seremeta. W Prokuraturze Krajowej Jamrogowicz od 30 stycznia 2024 r. pełnił funkcję dyrektora Biura Prokuratora Krajowego.

13.05.2024

Za las i zakrzaczone grunty rolnik nie otrzyma zwrotu akcyzy za ropę

Samorząd terytorialny Akcyza

Grunty leśne oraz zadrzewione i zakrzewione, oznaczone symbolem Lz, nie są zaliczane do użytków rolnych i nie powinny być uwzględnione przy ustalaniu przez wójta limitu zwrotu podatku akcyzowego zawartego w cenie oleju napędowego wykorzystywanego do produkcji rolnej – uważa RIO w Lublinie.

13.05.2024