W piątek kończy się rok szkolny, a to oznacza zwykle wysyp promocji zakładających rabat za dobrą ocenę dziecka. - W trosce o dzieci, również te z niepełnosprawnościami, zwracamy się z apelem o uważność w kontekście planowanych kampanii marketingowych i promocyjnych, w których „nagrodą” za ocenę 5 (bardzo dobrą) albo 6 (celującą) lub też za uzyskanie świadectwa z wyróżnieniem („czerwony pasek”) przyznawany byłby rabat w kwocie odpowiadającej ocenie (np. 6 zł za ocenę celującą) – napisali Monika Horna-Cieślak, rzecznik praw dziecka, Jan Gawroński, społeczny zastępca Rzecznika Praw Dziecka oraz Adam Chmura, zastępca Rzecznika Praw Dziecka. Swój apel skierowali do przedsiębiorców, przedstawicieli sieci handlowych i właścicieli sklepów.

Sprawdź w LEX: Czy świadectwa ukończenia szkoły można wydawać na dotychczasowych drukach do dnia 12 lipca 2024 r.? >

 

Świadectwo z paskiem fetyszem polskiego ucznia>>  

Działania szkodliwe i  na bakier z konwencją

Przekonują, że takie działania, choć pozornie przyjazne dzieciom i rodzinom, w rzeczywistości naruszają nie tylko prawa konsumenta, ale przede wszystkim nie sprzyjają realizacji postanowień Konwencji o prawach dziecka i Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych.

- Każde dziecko jest wyjątkowe i wartościowe bez względu na uzyskiwane oceny. Każde dziecko posiada unikalne talenty, umiejętności i cechy charakteru, które nie zawsze znajdują odzwierciedlenie w szkolnych stopniach – podkreślają sygnatariusze pisma. Przypominają, że wiele czynników wpływa na wyniki w nauce, w tym m.in.: sytuacja rodzinna i finansowa, zdrowie psychiczne i fizyczne, dostęp do odpowiednich zasobów edukacyjnych, a także indywidualne tempo rozwoju. Dlatego koncentrowanie się na ocenach, jako kryterium nagradzania, może prowadzić do niepotrzebnej presji i poczucia niższej wartości wśród dzieci oraz nastolatków, którzy z różnych przyczyn nie osiągają najwyższych wyników.

Sprawdź też w LEX: Czy na świadectwie ukończenia szkoły ponadpodstawowej mogą być ujęte szczególe osiągnięcia ucznia zdobyte w czasie nauki w szkole podstawowej? >

 

RPD przypomina także, że wartość dziecka tkwi w jego charakterze, empatii, umiejętności współpracy, kreatywności i zdolności do pokonywania trudności. - Zachęcamy do promowania równości i wspierania wszystkich uczniów i uczennic. Tak, by każdy mógł czuć się doceniony i wartościowy, bez względu na wyniki w nauce – podkreślają rzecznicy. I proszą o rozważenie odstąpienia od wspomnianych praktyk handlowych.

Sprawdź też w LEX: Czy świadectwa ukończenia szkoły w roku 2024 w liceum dla dorosłych mogą być wypełnione ręcznie? >