Społeczne Agencje Najmu mają szanse rozwoju, ale potrzebne im wsparcie

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości

Tańszy wynajem mieszkań z udziałem gmin ma szanse na dalszy rozwój. Zwłaszcza że pustostany w Polsce można liczyć w milionach, a przepisy eksperci oceniają pozytywnie. Zwracają jednak uwagę, by przy prowadzeniu agencji wykorzystywać nie tylko lokale z rynku, ale i gminne pustostany. W dużych miastach SAN-y powinny wynajmować minimum 90-100 mieszkań, wtedy koszty obsługi mogą zostać pokryte przez przychody czynszowe. Przy 30-40 lokalach system może się nie finansować.

20.06.2024

Podziemne szpitale na czas wojny. Rząd zapowiada miliardowe inwestycje

Opieka zdrowotna Wojsko

Szpitale, których organem założycielskim jest MSWiA i MON, mają zostać wyposażone w podziemną infrastrukturę. Podczas wojny odbywałyby się w nich operacje chirurgiczne. Szpital ma mieć pod ziemią możliwość prowadzenia intensywnej terapii, a także oddział łóżkowy, który zapewni bezpieczeństwo pacjentów i personelu w sytuacji skażenia. Wynika to z projektu ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej.

20.06.2024

Prof. Markiewicz: Nie tylko kwestia neo-sędziów, potrzebne też zmiany w nadzorze nad sądami

Wymiar sprawiedliwości

Jesienią Komisja Kodyfikacyjna Ustroju Sądownictwa i Prokuratury powinna mieć gotowy projekt regulujący kwestie wskazane przez ETPCz w wyroku pilotażowym Wałęsa przeciwko Polsce. I chodzi nie tylko o status neo-sędziów, ale też m.in. nowe izby Sądu Najwyższego i skargę nadzwyczajną – mówi serwisowi Prawo.pl prof. Krystian Markiewicz, przewodniczący Komisji.

20.06.2024

W lipcu ruszają prace nad ustawą o pracownikach sądów

Wymiar sprawiedliwości

Już w lipcu mają ruszyć prace legislacyjne nad tworzeniem ustawy o pracownikach sądów, odrębnie mają zostać uregulowane kwestie dotyczące pracowników prokuratury - to zapowiedzi, które padły ze strony kierownictwa Ministerstwa Sprawiedliwości podczas spotkania ze związkowcami. Poinformował o tym na swoim profilu Ogólnokrajowy Związek Zawodowy Ar Prim.

19.06.2024

SN: Prawo do zatrzymania bankom nie przysługuje, jeśli mogą potrącić wierzytelność

Wymiar sprawiedliwości

Sąd Najwyższy, w składzie siedmiu sędziów, wypowiedział się w sprawie stosowania przez banki tzw. prawa zatrzymania już po unieważnieniu umowy kredytu "frankowego". Uznał, że prawo to nie przysługuje, jeśli można potrącić wierzytelność z wierzytelności drugiej strony. Kwestia tzw. prawa zatrzymania pojawiała się w różnych zagadnieniach prawnych kierowanych przez sądy do SN i dotyczących wzajemności umów kredytów "frankowych". Zwrócił na to uwagę w swoich pytaniach Rzecznik Finansowy.

19.06.2024

Pod koniec listopada projekt rekomendacji dotyczących tempa redukcji deficytu

Projekt rekomendacji Rady UE dotyczący tempa redukcji nadmiernego deficytu, zostanie przedstawiony najprawdopodobniej pod koniec listopada br. – przekazało Ministerstwo Finansów. Komisja Europejska poinformowała właśnie, że zamierza rekomendować objęcie sześciu krajów oraz Polski procedurą nadmiernego deficytu. Decyzję podejmie w lipcu Rada Unii Europejskiej.

19.06.2024

Warszawska ORA przyjęła Kodeks dobrych praktyk przy zatrudnianiu osób LGBT+

Wymiar sprawiedliwości

Okręgowa Rada Adwokacka w Warszawie przyjęła Kodeks dobrych praktyk we współpracy i zatrudnianiu osób LGBT+. Dokument adresowany jest do kancelarii adwokackich i ma stanowić - jak podkreśla izba - łatwe do wdrożenia narzędzie wyznaczające standardy budowania organizacji inkluzywnych, uwzględniających perspektywę osób identyfikujących się jako LGBT+. Zakłada m.in., że po wdrożeniu zasad kancelaria będzie respektować preferowane imiona, zaimki, ale też sposób ubierania się zgodnie z tożsamością płciową.

19.06.2024

RARS będzie odpowiadać za strategiczne zapasy gazu - opublikowano projekt

Energetyka

Tylko Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych będzie utrzymywać zapasy strategiczne gazu, a kupować go będzie na rynku ze składek płaconych przez firmy obracające gazem. Celem projektowanych rozwiązań jest stworzenie nowego modelu bezpieczeństwa dostaw gazu ziemnego, który będzie dostosowany do sytuacji panującej na rynku paliw gazowych. To najważniejsze założenia projektu ustawy, nad którą pracuje resort klimatu.

19.06.2024

Żywienie w szpitalach. NIK wykrył nieprawidłowości w procedurach

Pacjent Opieka zdrowotna

Opolskie szpitale mają wykwalifikowanych dietetyków, którzy nadzorują żywienie w tych placówkach zgodnie z kompetencjami. Jednak więcej problemów szpitalom nastręczają postępowanie przetargowe na żywienie szpitalne. Nieprawidłowości miały charakter finansowy lub formalny.

19.06.2024

Związkowa Alternatywa za skróceniem tygodnia pracy

Prawo pracy

W debacie publicznej coraz głośniej mówi się o możliwości skrócenia tygodnia pracy lub zmniejszeniu liczby godzin pracujących. Z postulowanym przez rząd skróceniem tygodnia pracy zgadzają się przedstawiciele Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa. Ich zdaniem Polacy pracują długo, ciężko i za małe pieniądze. Związkowcy wskazują, że dłuższy czas pracy wcale nie przekłada się na wyższy poziom PKB i wydajności pracy.

19.06.2024

Polska objęta procedurą nadmiernego deficytu

Finanse publiczne Finanse Prawo europejskie

W środę Komisja Europejska objęła Polskę procedurą nadmiernego deficytu. Dla kraju oznacza to konieczność przedstawienia planu działań naprawczych, które zamierza podjąć, by obniżyć deficyt. Komisja objęła też procedurą pięć innych państw członkowskich: Belgię, Francję, Włochy, Węgry, Maltę i Słowację.

19.06.2024

Związek Miast Polskich wybrał nowe władze

Samorząd terytorialny

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia, został nowym prezesem Związku Miast Polskich. Zastąpił Zygmunta Frankiewicza, który związkowi przewodniczył przez ostatnie 9 lat i nie ubiegał się o kolejną kadencję. Delegaci związku wybrali też 30-osobowy zarząd i 5-osobową komisję rewizyjną. Przyjęli także kierunki działania na najbliższy rok nowej kadencji samorządowej.

19.06.2024

Lista ostrzeżeń publicznych KNF – kto i na jak długo może na nią trafić?

Rynek Prawo gospodarcze Finanse

Brak konsekwencji w konstruowaniu treści wzmianek powoduje, że po pierwsze osłabieniu ulega transparentność listy, a po drugie podmioty wpisywane na listę są nierówno traktowane, ponieważ w odniesieniu do części z nich opinia publiczna może dowiedzieć się - na podstawie listy - jakie w sprawie zapadło rozstrzygnięcie, a w odniesieniu do części już nie - pisze Klaudia Lewandowska, prawnik w Dziale Prawa Rynku Kapitałowego Filipiak Babicz Legal.

19.06.2024

Na decyzję ustalającą poziom potrzeby wsparcia czeka się miesiącami. RPO interweniuje

Niepelnosprawność

Do Rzecznika Praw Obywatelskich wpływają skargi dotyczące czasu trwania postępowań wojewódzkich zespołów do spraw orzekania o niepełnosprawności, które zajmują się wnioskami o wydanie decyzji ustalającej poziom potrzeby wsparcia. Na rozpatrzenie wniosku w niektórych miejscach czeka się wiele miesięcy, a bez tej decyzji osoby z niepełnosprawnościami nie mogą starać się o świadczenie wspierające.

19.06.2024

Kłopoty I Prezes SN z... wymiarem sprawiedliwości

Prawnicy

Do prokuratury wpłynęło kilka zawiadomień o możliwości popełnienia przestępstwa przez pierwszą prezes Sądu Najwyższego. Chodzi o przekroczenie uprawień i poświadczenie nieprawdy. Sygnały płyną od sędziów tego sądu. Są spowodowane tym, że nieobecnych na kolegium sądu sędziów prezes wliczała do osób wstrzymujących się od głosu i w ten sposób powstawało fałszywe kworum. Ponadto zarzuty dotyczą przetrzymywania akt. Z tymi działaniami wiążą się również zarzuty dyscyplinarne.

19.06.2024

Alarmowanie o niebezpieczeństwie wkrótce wkroczy w XXI wiek

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd uporządkuje system informowania ludności o niebezpieczeństwie - obywatele mają nie być skazani na przestarzały i od lat kojarzony głównie z rocznicami system syren alarmowych. Zmiany wprowadzi ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Nałoży ona też nowe obowiązki na dziennikarzy i redaktorów portali internetowych, również tych prywatnych.

19.06.2024

Bez zgody syndyka Getin Noble Bank frankowicz wykreśli hipotekę

Banki Kredyty frankowe

Frankowicz z Getin Noble Bank w upadłości, który chce wykreślić hipotekę z księgi wieczystej, ma problem. Syndyk nie chce wydać zgody. Nie oznacza to jednak, że jego sytuacja jest beznadziejna. Sądy wieczystoksięgowe ostatnio zmieniły na szczęście podejście do frankowiczów. W wielu przypadkach wystarczy złożyć wniosek do sądu wieczystoksięgowego o wykreślenie hipoteki.

19.06.2024

Nowa wycena świadczeń. Zabrakło finansowego bodźca dla AOS

Finansowanie zdrowia

Pacjenci mają być leczeni w większym wymiarze w poradniach specjalistycznych, aby ograniczyć hospitalizacje. Z koncepcją resortu zdrowia, czyli odwróconej piramidy świadczeń, nie współgra jednak najnowsza wycena, rekomendowana przez AOTMiT. Dyrektorzy szpitali nie dostali finansowego bodźca, aby wzmocnić poradnie specjalistyczne. Wycena świadczeń ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS) ma wzrosnąć niewiele.

19.06.2024

Nowa definicja budowli - podwyżka podatku i liczne spory

Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów Doradca podatkowy Nieruchomości

Ministerstwo Finansów przedstawiło nową definicję budowli, która nie będzie już odwoływać się do przepisów pozapodatkowych. Według ekspertów, wbrew wcześniejszym zapowiedziom, projekt wprowadza duże zmiany i przyczyni się do zwiększenia obciążeń podatkowych oraz powstania nowych sporów. Niespodzianką jest odwołanie do pojęcia całości techniczno-użytkowej, czego efektem może być opodatkowanie urządzeń i wyposażenia technicznego związanego z budowlą.

19.06.2024

Prof. Olaś: Zasada proporcjonalności w procesie cywilnym ma rosnące znaczenie

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości

Nadmiarowe procedury i przedłużające się procesy, wraz ze zbytecznymi kosztami i opóźnieniami, mogą uniemożliwić uczciwe i sprawiedliwe rozstrzyganie sporów - wskazuje prof. Andrzej Olaś z Zakładu Postępowania Cywilnego WPiA Uniwersytetu Jagiellońskiego. I dodaje, że dlatego tak ważna jest zasada proporcjonalności w ujęciu procesowym silnie sprzężona z zagwarantowaną konstytucyjnie i konwencyjnie zasadą prawa do sądu.

19.06.2024