Z przedstawionego harmonogramu wynika, że ministrowie mają zająć się m.in. zmianą uchwały w sprawie ustanowienia programu wieloletniego "Program inwestycyjny Centralny Port Komunikacyjny. Etap II. 2024–2030". W informacji o projekcie wskazano, że m.in. w wyniku przeprowadzonych w spółce audytów wewnętrznych konieczna jest aktualizacja ram finansowych oraz czasowych, a także warunków realizacji zamierzeń.

Prezes spółki CPK Filip Czernicki mówił niedawno PAP, że wskazanie roku 2030 jako tego, w którym miałoby ruszyć centralne lotnisko jest nierealne. Dodał, że po analizie zaawansowania projektu i zrealizowanych już prac z całą odpowiedzialnością władze spółki wskazały "jako realną datę zakończenia inwestycji rok 2032".

W projekcie zmian w uchwale ujęto "działania polegające na kontynuacji prac przygotowawczych i prac projektowych, rozpoczęciu i zakończeniu zasadniczych robót budowlanych związanych z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego, a także kluczowych inwestycji kolejowych, drogowych i projektów komplementarnych związanych bezpośrednio z uruchomieniem lotniska" oraz "przedstawiono szczegółową informację na temat zaplanowanych do osiągnięcia celów, harmonogramów realizacji oraz budżetów, a także określono sposób ich finansowania, w tym ze środków publicznych".

Zmiany także w Prawie lotniczym

Ministrowie mają zająć się także przygotowanym przez Ministerstwo Infrastruktury projektem noweli Prawa lotniczego, który ma usunąć istniejącą lukę prawną przy zgłaszaniu obiektów budowlanych. W październiku 2020 r. wygasło rozporządzenie nakazujące zgłaszanie do właściwego organu nadzoru nad lotnictwem wojskowym wszystkich stałych lub tymczasowych obiektów o wysokości 50 m i więcej. Natomiast obecnie obowiązujące przepisy nakazują zgłaszanie wyłącznie obiektów, które odpowiadają ustawowej definicji przeszkód lotniczych.

Zobacz również: Drony latają już według nowych przepisów

Rząd ma zająć się również projektem noweli ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych, zgodnie z którą słonecznik zostanie zaliczony do grupy roślin oleistych, a obowiązkiem wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych objęte zostaną również podmioty prowadzące ich skup. Proponowane zmiany mają realizować postulaty zgłoszone przez Polskie Stowarzyszenie Producentów Oleju, Polską Koalicję Biopaliw i Pasz Białkowych oraz Stowarzyszenie Krajowa Izba Biopaliw, a dotyczących m.in. listy podmiotów zobowiązanych do wpłat na Fundusz Promocji Roślin Oleistych (FPRO).

- Zarówno przetwórcy, jak i producenci roślin oleistych oczekują wprowadzenia rozwiązania, zgodnie z którym obowiązek naliczania, pobierania i przekazywania wpłat na ten fundusz miałby powszechny charakter i sprawiedliwiej obciążał wszystkich uczestników rynku zakupu roślin oleistych bez względu na charakter prowadzonej przez nich działalności (nie preferując tym samym pośredników względem przetwórców) - zaznaczono.

W harmonogramie jest również projekt uchwały w sprawie przyjęcia projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027.