Fizjoterapeuci chcą większych podwyżek niż proponuje resort zdrowia

Zawody medyczne

Każdy fizjoterapeuta z wyższym wykształceniem musi zarabiać co najmniej średnią krajową, czyli co najmniej 5 259 zł brutto. Takie jest stanowisko Krajowej Izby Fizjoterapeutów. To o ponad tysiąc więcej niż proponuje Ministerstwo Zdrowia. KIF nie ma jednak wątpliwości, że gdy pensje nie wzrosną, fizjoterapeuci wybiorą pracę w prywatnych placówkach.

03.03.2021

Związek zawodowy lekarzy wzywa do strajku lub... wypowiadania umów

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Tylko strajk lub grupowa rezygnacja z pracy są sposobem na uzyskanie godziwych wynagrodzeń. Tak uważa Ogólnopolski Związek Zawodowy Lekarzy. Przekonuje, że jedyną zasadą obowiązującą w publicznej ochronie zdrowia jest to, że pensje lekarskie rosną „od strajku do strajku”. Ministerstwo Zdrowia zaproponowało lekarzom z drugim stopniem specjalizacji podwyżki w wysokości 19 zł.

02.03.2021

Spotkanie w sprawie wynagrodzeń w ochronie zdrowia przesunięte

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zaplanowane na wtorek posiedzenie prezydium Trójstronnego Zespołu do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego zostało przesunięte na przyszły wtorek 9 marca br. Taką informację potwierdziło nam Ministerstwo Zdrowia. Zespół od początku lutego pracuje nad nową siatką płac. Na ostatnim zespole Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycje minimalnych wynagrodzeń, które wywołało protesty lekarzy.

02.03.2021

Szpital MSWiA dostaje grube miliony na dodatki covidowe, inne znacznie mniej

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szykuje się kolejny spór o dodatki covidowe. Z listy przygotowanej dla partnerów społecznych na posiedzenie zespołu do spraw wynagrodzeń wynika, że najwięcej dostaje Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie - aż 68,9 miliona złotych. Kolejny na liście szpital według kwoty wypłaconej do 11 lutego jest poznański Wielospecjalistyczny Szpital Miejski. On dostał jednak tylko 39,7 miliona złotych.

02.03.2021

Przedstawiciele zawodów medycznych piszą razem do prezydenta

Zawody medyczne

Przedstawiciele samorządów zawodów medycznych nie zostali zaproszeni na spotkanie prezydenta Andrzeja Dudy z przedstawicielami sektora ochrony zdrowia zaangażowanymi w walkę z pandemią Covid-19. We wspólnym liście do prezydenta piszą, że brak zaproszenia uważamy nie tylko za wielki nietakt, ale również odbieramy, jako lekceważenie profesjonalistów medycznych oraz marginalizację naszego głosu.

01.03.2021

Nie każdy sprzeciw wobec sekcji zwłok będzie skuteczny

Pacjent Prokuratura Policja Zawody medyczne

Zwłoki pacjenta mogą być poddane sekcji. Przeszkodą do jej przeprowadzenia jest wyrażony za życia sprzeciw pacjenta lub jego przedstawiciela ustawowego. Ustawa o działalności leczniczej zakłada, że nie zawsze będzie on skuteczny i pomimo jego złożenia, sekcja zostanie przeprowadzona.

27.02.2021

MZ: Najniższe podwyżki dla lekarzy, najwyższe dla fizjoterapeutów i pielęgniarek

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia przedstawiło propozycję nowej siatki płac w ochronie zdrowia. Wzrost minimalnych wynagrodzeń zasadniczych najbardziej odczują fizjoterapeuci, diagności laboratoryjni, pielęgniarki. Najniższe podwyżki przewidziano dla lekarzy ze specjalizacją oraz pracowników niemedycznych. Pracodawcy muszą zapewnić ustawowo gwarantowane poziomy już od lipca 2021 roku.

26.02.2021

Trudne negocjacje w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia - w tle dziura w budżecie NFZ

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Do końca lutego ma zostać zaproponowana nowa siatka płac w ochronie zdrowia. O kompromis będzie trudno, bo oczekiwania lekarzy, pielęgniarek, diagnostów i farmaceutów są duże, a możliwości państwa ograniczone. W wyniku recesji wpływy ze składki zdrowotnej w kolejnych latach zmaleją. I jak podkreślają eksperci, bez znalezienia dodatkowych funduszy na kompromis nie ma szans.

24.02.2021

Farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności będą szkoleni do szczepień

Zawody medyczne Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia skierowało do publikacji w Dzienniku Ustaw projekt rozporządzenia o szkoleniu diagnostów laboratoryjnych, farmaceutów i fizjoterapeutów, by mogli szczepić przeciw COVID-19. Rozpoczęcie tych szkoleń zaplanowane zostało na marzec 2021 r.

15.02.2021

Organizacje lekarskie domagają się reform w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Obecny system się załamał, grozi nam katastrofa nie z powodu COVID-19, ale braków w dostępności do poszczególnych szczebli ochrony zdrowia, które są wynikiem oszczędzania na zdrowiu Polaków - alarmuje Porozumienie Organizacji Lekarskich. I zaznacza, ze winą za wady systemu jest obarczany lekarz, a nie organizatorzy ochrony zdrowia – MZ, NFZ i politycy tworzący złe prawo wbrew opiniom ekspertów.

12.02.2021

SN: Poród siłami natury uszkodził bark dziecku, ale winy szpitala nie ma

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie zawsze w czasie porodu konieczna jest obecność lekarza, położne mają szerokie uprawnienia, w tym do podejmowania koniecznych działań w sytuacjach nagłych, do czasu przybycia lekarza - orzekł Sąd Najwyższy i odmówił przyjęcia skargi do rozpoznania. Powikłania medyczne, w postaci uszkodzenia barku noworodka, nie były do przewidzenia - stwierdzili biegli.

12.02.2021

Pielęgniarki jednym z najbardziej deficytowych zawodów w Polsce

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Pielęgniarki i położne wymienione zostały - obok zawodowych kierowców, operatorów i mechaników sprzętu do robót ziemnych oraz spawaczy - wśród najbardziej deficytowych zawodów w Polsce. Takie dane podało w czwartek Personnel Service na podstawie Barometru Zawodów. W przypadku pielęgniarek i położnych ten deficyt ciągle rośnie.

11.02.2021

Nie każda obdukcja lekarska ma znaczenie dla postępowania sądowego

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Każdy lekarz może zbadać stan zdrowia pokrzywdzonego. Jeśli jednak wydany dokument ma posłużyć jako dowód w postępowaniu sądowym, powinien to zrobić biegły - lekarz z zakresu medycyny sądowej, który został wpisany na listę prowadzoną przez prezesa sądu okręgowego. Badanie nie ma ściśle określonego przebiegu.

11.02.2021

MZ: 1959 miejsc rezydenckich w wiosennej kwalifikacji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że w wiosennym postępowaniu kwalifikacyjnym na specjalizacje lekarskie zostanie przyznanych 1959 rezydentur. Najwięcej miejsc przyznano na specjalizacje: anestezjologia i intensywna terapia (213), choroby wewnętrzne (123), choroby zakaźne (115), chirurgia ogólna (115) medycyna ratunkowa (109) i medycyna rodzinna (104).

10.02.2021

Anestezjolodzy poinformują o błędach kolegów lekarzy ze Wschodu

Zawody medyczne

Związek Zawodowy Anestezjologów krytykuje projekt rozporządzenia Ministerstwa Zdrowia, który umożliwia szpitalom zatrudnianie lekarzy anestezjologów spoza krajów Unii Europejskiej. Wskazuje, że to rozwiązanie jest nieprzemyślane, a jego wdrożenie obniży standardy bezpieczeństwa pacjentów. Krytykuje je także Naczelna Rada Lekarska.

10.02.2021

Trwają prace nad nową siatką płac w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Rozpoczęły się prace nad projektem przepisów, który będzie podstawą do opracowania nowej siatki płac w ochronie zdrowia. Jego celem jest zlikwidowanie wszystkich dodatków do pensji, jakie zostały przyznane przez ostatnie lata medykom. W tej sprawie odbyły się już dwa spotkania Zespołu Trójstronnego do spraw Ochrony Zdrowia Rady Dialogu Społecznego, kolejne będzie w środę.

10.02.2021

Ewa Krajewska nową szefową inspekcji farmaceutycznej

Zawody medyczne Farmacja

Premier Mateusz Morawiecki powołał w poniedziałek 8 lutego br. Ewę Krajewską na stanowisko Głównego Inspektora Farmaceutycznego. Nominację wręczył minister zdrowia Adam Niedzielski. Krajewska dotychczas była zastępcą dyrektora Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji w Ministerstwie Zdrowia.

08.02.2021

Będą roczne stypendia dla medyków, którzy wrócą do kraju

Zawody medyczne

Przygotowany przez Ministerstwo Edukacji i Nauki projekt "Medyk NAWA", przewiduje roczne stypendia dla lekarzy i pielęgniarek, którzy wrócą do Polski. Do pomysłu sceptycznie podchodzą przedstawiciele środowiska lekarzy i pielęgniarek. W ich opinii należy skupić się na niezbędnych systemowych rozwiązaniach dotyczących wynagrodzeń w ochronie zdrowia, a nie doraźnych pomysłach.

04.02.2021

Samorząd nie chce zagranicznych lekarzy w intensywnej terapii

Zawody medyczne

Przekazanie zagranicznym lekarzom, nie będącym lekarzami specjalistami w rozumieniu polskiego prawa, a dopuszczanym do wykonywania zawodu w Polsce w uproszczonym trybie, części kompetencji zastrzeżonych obecnie dla lekarzy specjalistów lub lekarzy w trakcie specjalizacji niesie w sobie duże ryzyko - uważa Naczelna Rada Lekarska.

03.02.2021