Dokumentacja medyczna nie tylko z podpisem kwalifikowanym

Nowe technologie Zawody medyczne Zarządzanie

Podpisanie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem dopuszczenie w tym celu też wewnętrznych podpisów elektronicznych. Obecnie EDM, ale również e-receptę i e-skierowanie, można opatrzeć tylko płatnym podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym czy certyfikatem ZUS.

18.08.2021

Nie można obciążać lekarza kosztami badań diagnostycznych

Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie

Sąd uznał za niezgodne z prawem klauzule w umowach z lekarzami, które przewidują pomniejszenie wynagrodzenia o wartość zlecanych pacjentom badań. Tym samym przychylił się do stanowiska Rzecznika Praw Pacjenta, który takie praktyki  uznał za niebezpieczne dla chorych.

09.08.2021

WSA: Informacja o świątecznych dodatkach w przychodni nie ma daty ważności

Administracja publiczna Prawo pracy Zarządzanie

Ostatniego dnia pracy przed Wigilią do publicznego zakładu opieki zdrowotnej wpłynął wniosek o udzielenie informacji na temat dodatków do wynagrodzeń udzielonych w związku ze Świętami. Organ zapoznał się z wnioskiem kilka dni po Bożym Narodzeniu, ale nie udzielił odpowiedzi. Uznał, że jest to zbędne, ponieważ okres świąteczny już minął. Z takim stanowiskiem nie zgodził się Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

06.08.2021

Opaski w szpitalach - bezpieczeństwo wygrało z RODO

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Od 1 stycznia 2022 roku szpitale na opaskach identyfikujących pacjenta mają podawać jego imię, nazwisko i datę urodzenia. Eksperci od RODO protestują, bo to ułatwia identyfikację chorych. Ich zdaniem trzeba wprowadzić centralny system do sczytywania kodów z opasek. Tyle, że szpitali na to nie stać. Placówki cieszą się ze zmiany prawa, bo mogą zapewnić pacjentom większe bezpieczeństwo.

28.07.2021

Szykują się zmiany w organizacji Sanepidu, ale bez zwiększenia nakładów

Administracja publiczna Zarządzanie

Rząd chce wprowadzić zmiany w obecnej strukturze organizacyjnej Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Ma to wpłynąć na poprawę jego funkcjonowania, a także koordynowanie przez Głównego Inspektora Sanitarnego zadań realizowanych przez Sanepid, zwłaszcza wdrożenia cyfrowych narzędzi służących realizacji tych zadań.

24.07.2021

Bedlicki: Akredytacja poprawia jakość świadczeń zdrowotnych

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Szczególnie miniony rok pokazał, jak ważnym fundamentem funkcjonowania całego państwa jest ochrona zdrowia. Tymczasem na około 900 szpitali w Polsce tylko około 200 posiada akredytację. Pozostałe nie ubiegają się o nią, bo nie są w stanie spełnić niezbędnych wymogów - twierdzi Michał Bedlicki, zastępca dyrektora Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie.

21.07.2021

Rząd: Kopalnie do likwidacji za pieniądze z budżetu

Prawo gospodarcze Zarządzanie

Rząd chce dalej prowadzić restrukturyzację polskiego sektora górnictwa węgla kamiennego. Proponuje, by Spółka Restrukturyzacji Kopalń S.A. nabywała kopalnie od funkcjonujących spółek węglowych oraz finansowała ich likwidację z funduszy pochodzących z budżetu państwa.

20.07.2021

Spór o utylizację odpadów medycznych - zrezygnować ze spalania?

Środowisko Zarządzanie

Szpitale zwracają uwagę, że w czasie pandemii wzrosła liczba odpadów medycznych oraz koszty ich utylizacji. Polskie przepisy nakazują je spalać. Tymczasem zdaniem ekspertów o wiele tańsza i efektywniejszą metodą jest ich sterylizacja w wysokiej temperaturze. Ministerstwo klimatu nie wyklucza jej dopuszczenia, ale chce by jej skuteczność potwierdził Główny Inspektor Sanitarny.

20.07.2021

Szpitale już zamykają oddziały, bo brakuje lekarzy

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Na pediatrii, chirurgii ogólnej, internie, neurologii i szpitalnych oddziałach ratunkowych brakuje lekarzy. Oddziały są zamykane do czasu skompletowania kadry. Jedne na kilka dni, inne na kilka miesięcy. Eksperci apelują o szybkie działania po stronie Ministerstwa Zdrowia i Narodowego Funduszu Zdrowia, by sytuacja się nie pogorszyła. Potrzebne są wyższe wyceny i lepsza analiza potrzeb.

13.07.2021

Na budżecie NFZ w 2022 roku zyskają uzdrowiska. Kolejki do specjalistów będą nadal

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie

W 2022 roku wzrosną nakłady Narodowego Funduszu Zdrowia na leczenie uzdrowiskowe, szpitalne, opiekę długoterminową, bezpłatne leki dla osób 75 plus. Natomiast praktycznie nie zwiększą się wydatki na porady specjalistów. W efekcie uwolnienie limitów na ich usługi nie skróci kolejek.

12.07.2021

Standardy dla teleporad lekarzy specjalistów dopiero od jesieni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Zarządzanie

Ministerstwo Zdrowia w końcu zdecydowało się uregulować zasady udzielania przez lekarzy specjalistów zdalnych porad, ale dopiero od 1 października 2021 roku. Od tego dnia pacjent będzie decydować, czy chce skorzystać z teleporady. Te będą zabronione dla dzieci poniżej 6 roku życia. Zdalnej konsultacji nie udzieli stomatolog, psychiatra oraz rehabilitant.

06.07.2021

NFZ w Lublinie ma nowego dyrektora

Finansowanie zdrowia Zarządzanie

Minister zdrowia Adam Niedzielski powierzył pełnienie obowiązków dyrektora lubelskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia Dagmarze Marczewskiej, dotychczas zastępcy dyrektora do medycznych. O zmianach poinformowała na Twitterze rzecznik prasowy oddziału Małgorzata Bartoszek.

05.07.2021

Ministerstwo walczy z lekarzami rodzinnymi. Część pacjentów może zyskać, wielu straci

Pacjent Opieka zdrowotna Zarządzanie

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 1 lipca zerwie umowy z 71 przychodniami podstawowej opieki zdrowotnej, bo zgodnie ze statystykami udzielały za dużo teleporad. W efekcie od tego dnia część pacjentów może zostać zmuszona do zmiany lekarza rodzinnego. Koniec końców może się okazać, że to oni zapłacą za wojnę rządu z lekarzami i nie dostaną opieki medycznej lepszej jakości.

26.06.2021

Coaching może być wsparciem pracowników w trudnych sytuacjach

Prawo pracy Zarządzanie

Narzędzia coachingowe stosowane w trakcie rozmów mają służyć przede wszystkim rozwojowi pracownika. W obecnej sytuacji okazuje się jednak, że te umiejętności możemy również wykorzystać do wsparcia naszych pracowników w radzeniu sobie z bieżącymi wyzwaniami i emocjami. Przykład Anny, który prezentujemy ilustruje, jak postępować w takich sytuacjach.

26.06.2021

RPO: Dlaczego wciąż nie ma ustawy o koronerze?

Zarządzanie

Rzecznik Praw Obywatelskich kolejny raz zwrócił się do ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, by ten udzielił informacji o stanie prac legislacyjnych projektu ustawy o stwierdzeniu, dokumentowaniu i rejestracji zgonów. Ustawa, która wprowadzała instytucję koronera miała wejść w życie 1 stycznia 2021 roku. Tymczasem nadal nie została przyjęta.

23.06.2021

Już obowiązuje ustawa podwyższającą od lipca minimalne płace w ochronie zdrowia

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Zarządzanie

Od wtorku 22 czerwca obowiązuje nowelizacja ustawy o minimalnych wynagrodzeniach w ochronie zdrowia. Rząd na podniesienie najniższych pensji już od 1 lipca przeznaczył blisko 4 mld zł, ale zdaniem lekarzy i pielęgniarek oraz opozycji to za mało. Senat zaproponował podwyższenie współczynników pracy, według których wyliczana ma być minimalna pensja, ale Sejm ich nie poparł. Pielęgniarki będą kontynuowały spór zbiorowy. Strajkować będą też ratownicy medyczni.

22.06.2021

Elektroniczna dokumentacja medyczna – nie jest tak dobrze, jak mówi rząd

Nowe technologie Opieka zdrowotna Zarządzanie

Stowarzyszenie Twórców Oprogramowania Rynku Medycznego, a także lekarze, twierdzą, że nie są gotowi na wdrożenie już od lipca elektronicznej dokumentacji medycznej. Ministerstwo Zdrowia nie zamierza przesunąć tego terminu, ale uspokaja, że nie będzie karać tych, którzy nie zdążyli. Polska Izba Informatyki Medycznej cieszy się, że nie ma odwrotu od cyfryzacji, ale przyznaje, że nie wszystko działa

21.06.2021

Powstanie Biuro Głównego Inspektora Farmaceutycznego

Administracja publiczna Zarządzanie

Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu przewiduje utworzenie nowej komórki organizacyjnej - Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako komórki obsługującej kierownika urzędu. Dotychczas zadania obsługi Głównego Inspektora Farmaceutycznego skupione były w Biurze Dyrektora Generalnego.

14.06.2021

W poniedziałek w 40 szpitalach strajk ostrzegawczy pielęgniarek i położnych

Zarządzanie

Powodem akcji strajkowej jest tzw. ustawa Niedzielskiego, czyli ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.

05.06.2021