Marszałek Sejmu Szymon Hołownia zapowiedział, że 8 stycznia 2025 r. planuje zarządzić wybory prezydenckie, czyli ogłosić ich datę i cały kalendarz wyborczy, a kampania wyborcza ruszy, gdy jego postanowienie zostanie opublikowane. Zgodnie z art. 228 ust 7 Konstytucji RP w czasie stanu klęski żywiołowej oraz w ciągu 90 dni po jego zakończeniu nie mogą być przeprowadzone m.in. wybory prezydenta RP. Wprowadzony przez rząd w związku z wrześniową powodzią stan klęski żywiołowej został zniesiony 16 października 2024 r., okres 90 dni mija więc 14 stycznia 2025 r., pojawiły się pytania, czy możliwe jest podanie 8 stycznia daty wyborów.
W związku z podnoszonymi wątpliwościami marszałek Sejmu Szymon Hołownia wystąpił do Państwowej Komisji Wyborczej z zapytaniem w tej sprawie.
PKW w sobotę przyjęła stanowisko, że powołany przepis Konstytucji RP dotyczy całej procedury wyborczej, począwszy od zarządzenia wyborów, a na dniu głosowania kończąc. Według PKW z uwagi na zakończony 16 października br. stan klęski żywiołowej, marszałek Sejmu może zarządzić wybory prezydenckie dopiero po 14 stycznia 2025 r.
Takie samo stanowisko - powołując się na art. 228 ust. 7 Konstytucji - PKW wyraziła już wcześniej w sprawie wyborów organów jednostek samorządu terytorialnego przeprowadzanych w toku kadencji na obszarze, na którym został wprowadzony stan klęski żywiołowej. Organ wyborczy wskazał, że do 14 stycznia 2025 r. na obszarze, na którym obowiązywał stan klęski żywiołowej, w dalszym ciągu nie mogą być zarządzane kolejne wybory, ani wybory, które powinny się odbyć, a nie zostały zarządzone z uwagi na obowiązywanie stanu nadzwyczajnego. Przeczytaj więcej: Tam, gdzie obowiązywał stan klęski żywiołowej nadal bez wyborów
Cena promocyjna: 55.2 zł
|Cena regularna: 69 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 55.2 zł