Ustawa m.in. poszerzyła grono osób, które powinny być sprawdzone w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnych i mają przedstawić zaświadczenia z Krajowego Rejestru Karnego - w przypadku szkół wymaga, by dyrektor szkoły prześwietlił w ten sposób każdą osobę dopuszczoną do działalności związanej z wychowaniem, edukacją, wypoczynkiem lub opieką nad dziećmi. Dodatkowo rozszerzyła te obowiązki o konieczność sprawdzenia rejestrów zagranicznych. W przypadku osoby, która jest obywatelem więcej niż jednego kraju Unii Europejskiej lub ma obywatelstwo brytyjskie, nadal wystarczy zaświadczenie z jednego rejestru, ale jeśli w grę wchodzi państwo trzecie lub kilka krajów, wymagane będzie przedstawienie informacji z rejestrów karnych każdego z nich. Ponadto taka osoba będzie musiała złożyć oświadczenia o miejscach zamieszkania w ciągu ostatnich 20 lat w państwie innym niż państwo obywatelstwa oraz przedstawić informację z rejestru karnego tego państwa – jeśli nie prowadzi ono takiego rejestru, osoba składa pod rygorem odpowiedzialności karnej oświadczenie, że nie była skazana za przestępstwa przeciwko wolności seksualnej i obyczajności. Resort sprawiedliwości na stronie Zespołu ds. Ochrony Małoletnich zamieścił informację, jak uzyskać zaświadczenia o karalności z państw innych niż Polska.

Czytaj:Rodzic bez zaświadczenia o niekaralności? Będą zmiany>>

Dynamiczny wzrost liczby wniosków

Od stycznia do listopada 2024 r. eKRK odnotowało napływ 688 172 wniosków, co przełożyło się na znaczące wydłużenie czasu oczekiwania na odpowiedź.

W porównaniu do średniego miesięcznego wpływu stanowiącego ok. 38 tys. wniosków w 2023 roku, w 2024 roku miesięczny wpływ w pierwszych pięciu miesiącach wyniósł już ok. 47 tys. spraw.

Największe obciążenie miało miejsce między czerwcem a listopadem 2024 r., gdy wpłynęło 454 310 spraw, co odpowiadało następującym miesięcznym wartościom:

  • czerwiec: 48 163,
  • lipiec: 55 877,
  • sierpień: 81 701,
  • wrzesień: 125 117,
  • październik: 92 727,
  • listopad (do 25.11): 50 725.

 

Działania usprawniające Biura KRK

MS zapewnia, że Biuro Informacyjne Krajowego Rejestru Karnego sprostało wyzwaniom związanym ze znacznym wzrostem liczby wniosków, dzięki wprowadzeniu efektywnych rozwiązań organizacyjnych. - Zwiększenie liczby pracowników dedykowanych eKRK oraz elastyczne podejście do wynagradzania nadgodzin pozwoliły na zachowanie ciągłości i terminowości działania. Niezależnie od powyższego prowadzone są działania w zakresie modernizacji i częściowej automatyzacji pozyskiwania informacji z KRK z wykorzystaniem dedykowanego systemu teleinformatycznego - dodano.

Resort wskazuje, że na dzisiaj pozostało do obsłużenia ok. 2 tys. wniosków i zapytań, które są realizowane na bieżąco. - Mogą zdarzyć się sytuacje, powodowane przyczyni technicznymi dedykowanego systemu teleinformatycznego, że wydłużonego czasu obsługi wymagają te z wniosków i zapytań, które dotyczą wielojęzycznych formularzy stanowiących załączniki do informacji z KRK, komunikacji między systemami ECRIS i eKRK - podsumowano.

Czytaj: Szybsze korzystanie z Krajowego Rejestru Karnego na zakończenie roku szkolnego>> 

Czytaj: Kolejka jak w PRL po zaświadczenia o niekaralności>>

Czytaj w LEX: Obowiązek przedkładania informacji o niekaralności w kontekście nauczycielskich stosunków pracy >