Sąd: Ryzyko transmisji wirusa uzasadnia zakazanie organizacji zgromadzenia

Administracja publiczna Koronawirus

Opierając się na opinii właściwej stacji sanitarno-epidemiologicznej można było uznać, że zgromadzenie publiczne stanowi zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi. Wiąże się ono z ryzykiem wzrostu liczby zakażeń koronawirusem. Wolność zgromadzeń to istotna wartość, ale nie jest ona nieograniczona. Istniały więc podstawy do jej limitowania – orzekł Sąd Okręgowy w Warszawie.

16.02.2021

SN: Poród siłami natury uszkodził bark dziecku, ale winy szpitala nie ma

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Nie zawsze w czasie porodu konieczna jest obecność lekarza, położne mają szerokie uprawnienia, w tym do podejmowania koniecznych działań w sytuacjach nagłych, do czasu przybycia lekarza - orzekł Sąd Najwyższy i odmówił przyjęcia skargi do rozpoznania. Powikłania medyczne, w postaci uszkodzenia barku noworodka, nie były do przewidzenia - stwierdzili biegli.

12.02.2021

NSA: Broszura porównująca ceny leków w aptekach narusza zakaz reklamy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Spółka zaprzeczała, że stoi za rozpowszechnianiem broszur. Tymczasem materiały te jednoznacznie wskazywały na możliwość nabycia w prowadzonych przez nią aptekach produktów leczniczych w atrakcyjnych cenach i dyskredytowały placówki prowadzone przez innych przedsiębiorców. Działanie to zostało uznane za zabronioną reklamę. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

19.01.2021

SN: Rozprawa dyscyplinarna nie mogła się odbyć bez obwinionego lekarza

Prawo karne Zawody medyczne

Nie można domniemywać złej woli obwinionego lekarza i uzasadniać jego niestawiennictwa na rozprawie celowym dążeniem do wywołania obstrukcji procesowej. Szczególnie, że jego dotychczasowe zachowanie nie dawało ku temu podstaw. Ponadto nieobecność lekarza została usprawiedliwiona, a we wniosku o odroczenie rozprawy wyraził on chęć uczestniczenia w niej.

11.01.2021

Nawet krótki brak lekarzy narusza zbiorowe prawa pacjentów

Zawody medyczne Zarządzanie

Masowe rezygnowanie przez lekarzy z brania dodatkowych dyżurów nie zwalania szefów szpitali z odpowiedzialności za bezpieczeństwo zdrowotne pacjentów. Liczba zatrudnionych lekarzy w łódzkim Centrum Urazowym powinna zapewnić ciągłość świadczeń zdrowotnych. Tak uznał Naczelny Sąd Administracyjny, potwierdzając wcześniejszą decyzję Rzecznika Praw Pacjentów.

02.01.2021

NSA: Zestawiając ceny na wywieszce apteka naruszyła zakaz reklamy

Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Produkty były oznaczone starą, wyższą, ceną, jak i nową, która była niższa oraz zapisana większą czcionką. Taki sposób oznakowania produktów dawał jasny przekaz, że apteka oferuje je po obniżonych cenach. Była to więc wyraźna zachęta do ich nabywania, która miała przełożyć się na zwiększenie sprzedaży i obrotów placówki. Działania te zostały uznane za niedozwoloną reklamę.

02.01.2021

TSUE: Przekonania religijne nie mają znaczenia przy wydawaniu zgody na leczenie za granicą

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo europejskie

Dziecko miało przejść operację, której miała towarzyszyć transfuzja krwi. Nie pozwalały na nią jednak przekonania religijne, więc ojciec sprzeciwił się przeprowadzeniu zabiegu na Łotwie i rozpoczął starania o zgodę na leczenie w Polsce. Jego wnioski spotkały się z odmową, którą uznał za przejaw dyskryminacji. Trybunał Sprawiedliwości UE nie przyznał mu racji.

28.11.2020

WSA: Ogłoszenie o dogodnych godzinach otwarcia apteki nie narusza zakazu reklamy

Rynek i konsument Małe i średnie firmy Farmacja

Ogłoszenie w lokalnej prasie o nazwie, lokalizacji i godzinach pracy apteki nie narusza zakazu reklamy, pomimo że działanie to może zwiększyć sprzedaż produktów leczniczych i wyrobów medycznych. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie podkreślił, że godziny otwarcia są ustalane przez radę powiatu. Tym samym nie można uznać, że mogą one świadczyć o naruszeniu ustawowego zakazu.

14.11.2020

SN: Jeśli lekarz przez lata nie uiszcza składek, to zapłaci wysoką karę

Prawo karne Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Zawinione zaniechanie przez lekarza, członka izby lekarskiej, płacenia składek na rzecz tego samorządu stanowi czyn sprzeczny z zasadami etyki lekarskiej, co w konsekwencji wypełnia znamiona "przewinienia zawodowego" i za to musi ponieść karę - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego. Nakazała przekazanie 7 tysięcy złotych na cel społeczny.

03.11.2020

SN: Dentysta z zakazem wykonywania implantów

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Chirurg stomatolog z Poznania zastała po raz drugi ukarana za niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej zastosowanie implantów u pacjenta. Pierwszy raz była to kara finansowa, drugi - zawieszenie w leczeniu implantologicznych. Kolejne sprawy tej lekarki czekają na rozpoznanie przez Izbę Karną Sądu Najwyższego.

31.10.2020

NSA: Lekarz ze słabą znajomością języka musi się dokształcić

Prawo pracy Zawody medyczne

Wykonywanie zawodu zaufania publicznego wymaga wysokich umiejętności językowych. Tymczasem poziom znajomości języka polskiego jednego z lekarzy uniemożliwiał przeprowadzenie wywiadu i uzyskanie niezbędnych informacji o stanie zdrowia chorego. Sytuacja ta stanowiła zagrożenie dla bezpieczeństwa pacjentów i stała na przeszkodzie do odpowiedzialnego wykonywania zawodu.

27.10.2020

TK: Aborcja eugeniczna sprzeczna z konstytucją

Prawo karne Opieka zdrowotna

Przepis pozwalający na przerwanie ciąży, gdy badania prenatalne lub inne przesłanki medyczne wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkiego i nieodwracalnego upośledzenia płodu albo nieuleczalnej choroby, jest sprzeczny z konstytucją - stwierdził w czwartek Trybunał Konstytucyjny. Wyrok może oznaczać pierwszą w historii zmianę w wypracowanym w 1993 r. kompromisie aborcyjnym.

22.10.2020

Szpital zapłaci, bo nie uchronił pacjenta przed samobójstwem

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Szpital zapłaci ponad pół miliona złotych zadośćuczynienia bliskim pacjenta, który popełnił samobójstwo, skacząc z okna. Placówka dopuściła się winy organizacyjnej, nie zapewniając pacjentowi z majaczeniem alkoholowym bezpieczeństwa pobytu – potwierdził Sąd Apelacyjny w Krakowie.

17.10.2020

NSA: Samorząd nie musi informować, że chce ocenić przygotowanie zawodowe lekarza

Prawo pracy Zawody medyczne

Jeśli wystąpi podejrzenie niedostatecznego przygotowania zawodowego lekarza, okręgowa rada lekarska musi powołać odpowiednią komisję, która to oceni. Nie ma jednak podstaw do tego, aby zawiadomić go o postępowaniu wszczętym w celu powołania tego gremium. Tak orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

12.10.2020

SN: Dentystka słusznie ukarana za niestaranność przy wstawianiu implantów

Prawo karne Zawody medyczne

Kara wymierzona lekarzowi-dentyście w wysokości 15 tys. zł na cel społeczny jest słuszna - orzekła Izba Karna Sądu Najwyższego, gdyż pacjentka w efekcie tego błędu musiała przejść kolejną operację, cierpiała przez kilka miesięcy i poniosła dodatkowe wydatki. To nie były powikłania, lecz błąd lekarski w wyniku wstawienia implantów na skutek niestaranności.

08.10.2020

WSA: Apteka nie może dyżurować na telefon

Samorząd terytorialny Pacjent Farmacja

W porze nocnej leki w dyżurnych aptekach są wydawane przez niewielkie okienka lub pacjenci sygnalizują swoje przybycie dzwonkiem alarmowym. Rozwiązania te nie ograniczają dostępności do usług aptecznych w istotny sposób. Nie można jednak tego powiedzieć o wymogu uprzedniego skontaktowania się przez telefon. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.10.2020

WSA: Lekarz pozna treść wniosku wojewódzkiego konsultanta i odpowiedź samorządu

Administracja publiczna Zawody medyczne

Wojewódzki konsultant zwrócił się do okręgowej rady lekarskiej o informacje związane z wypełnieniem obowiązku doskonalenia zawodowego przez jednego z lekarzy. Ten zaś chciał przekazania kopii tego wniosku i odpowiedzi jakiej udzielił samorząd. Nie dostał ich, więc złożył skargę. WSA w Opolu potwierdził, że ma prawo do zapoznania się z tymi dokumentami

30.09.2020

WSA: Obowiązkowy dyżur apteki nie narusza wolności gospodarczej

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Farmacja

Każdy podmiot decydujący się na prowadzenie regulowanej działalności aptekarskiej powinien mieć świadomość, że należy ją prowadzić zgodnie z prawem, także tym miejscowym. Nałożenie obowiązku pełnienia dyżurów w porze nocnej i w dni wolne od pracy nie narusza więc wolności gospodarczej. Nie można się z niego zwolnić poprzez szczególne warunki pracy.

28.09.2020

SO: Pogotowie Lotnicze odpowie za zniszczenie dachu budynku

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Zły stan techniczny dachu budynku był przyczyną jego zniszczenia. To jednak śmigłowiec pogotowania lotniczego podchodząc do lądowania doprowadził do tego zdarzenia. Ubezpieczyciel musi zatem wypłacić odszkodowanie właścicielowi budynku - orzekł Sąd Okręgowy w Elblągu.

26.09.2020

SA: Niedoszły kierownik zakładu leczniczego bez odszkodowania, bo utracił zaufanie

Prawo pracy Opieka zdrowotna Zarządzanie

Sąd administracyjny wyeliminował z obrotu prawnego rozstrzygnięcie stwierdzające nieważność postępowania konkursowego na stanowisko kierownika zakładu leczniczego. Tym samym uznano ważność wyboru. Powołanie na to stanowisko nigdy nie nastąpiło, więc zwycięzca konkursu zażądał odszkodowania. Nic jednak nie dostanie, bo zdążył utracić zaufanie.

21.09.2020