Jakie badania może zlecić lekarz rodzinny?

Opieka zdrowotna

Lekarz rodzinny, o ile uzna to za słuszne, może zlecić pacjentowi szereg badań. Pacjent udając się do przychodni NFZ może dostać skierowanie na badania hematologiczne, moczu, kału, hormonów.

23.05.2020

Minister wznawia egzaminy specjalizacyjne dla lekarzy

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Wiosenna sesja egzaminów specjalizacyjnych dla lekarzy będzie wznowiona w czerwcu. Resort zdrowia zdecydował jednak, że odstąpi częściowo od egzaminów ustnych zaś główną formą sprawdzania wiedzy u przyszłych specjalistów będzie pisemny test.

22.05.2020

Wesela do 50 osób i czynne parki rozrywki - rząd zapowiada luzowanie kolejnych ograniczeń

Małe i średnie firmy Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia w ramach kolejnego etapu odmrażania gospodarki zarekomenduje zgodę od początku czerwca na organizację wesel do 50 uczestników, a Ministerstwo Rozwoju prowadzi konsultacje w sprawie wytycznych dla branż, które czekają na odmrożenie, m.in. eventowej, ślubnej oraz z właścicielami parków rozrywki.

22.05.2020

Kłamstwo co do stanu zdrowia mocno ryzykowne

Opieka zdrowotna RODO

Czasy, gdy pytanie "jak tam zdrowie?" słyszeliśmy jedynie od znajomych i lekarza, minęły bezpowrotnie. Teraz o objawach chorobowych, które wystąpiły w ostatnim czasie, informować trzeba będzie właściwie wszędzie - u dentysty, u kosmetyczki, u fryzjera, na lotnisku i w hotelu. A kłamstwo w tej materii może drogo kosztować.

22.05.2020

Teleporady zastępują wizyty u lekarzy, ale będą problemy z dokumentacją

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

W czasie epidemii osobiste wizyty u lekarzy zastąpione zostały w dużej mierze konsultacjami telefonicznymi. Zdania na temat ich jakości i skuteczności są podzielone, ale największym problemem może być to, że lekarze udzielający takich porad zostali zobowiązani do przechowywania dokumentacji medycznej zaledwie przez 30 dni.

22.05.2020

Epidemia w pełni, ale mniej osób w Polsce umiera

Opieka zdrowotna Koronawirus

Epidemia koronawirusa nie wpłynęła na zwiększenie śmiertelności w naszym kraju. Zgonów nie jest więcej, bo m.in. spadła liczba wypadków na drogach, a szpitale nie wykonywały w tym czasie operacji planowych, które czasem kończą się powikłaniami i śmiercią pacjenta. Mniej jest także w tym okresie samobójstw.

21.05.2020

UE: Zakaz sprzedaży papierosów mentolowych już obowiązuje

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Od środy w Unii Europejskiej obowiązuje zakaz sprzedaży papierosów mentolowych i z kapsułką smakową. Nowe regulacje zostały wprowadzone na mocy unijnej dyrektywy tytoniowej, która została przyjęta w UE w 2014 roku i przewiduje także ostrzeżenia przed skutkami nałogu w postaci np. zdjęć chorych organów muszą zajmować dwie trzecie powierzchni paczki.

20.05.2020

Szpitale wracają do normalnych procedur i narzekają na wyższe koszty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Dyrektorzy placówek medycznych apelują do ministra zdrowia, by na nowo wycenił procedury medyczne, gdyż w czasie epidemii koszty ich wykonania wzrosły. Jak wyliczają, trzeba było np. kupić więcej i droższych środków ochrony osobistej. Jednak eksperci sugerują, że szpitale nie powinny narzekać, bo dostawały te same pieniądze z NFZ, a wykonywały mniej procedur.

20.05.2020

Jest obowiązek walki z koronawirusem w jednym miejscu, ale budzi wątpliwości!

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Personel medyczny zaangażowany w zwalczanie epidemii koronawirusa zobowiązany jest do ograniczenia swojej pracy tylko do tego miejsca, a za straty wynikające z rezygnacji z innych kontraktów może liczyć na rekompensatę. Kłopot w tym, że wysokość kwot należnych medykom nie określają przepisy umowa szpitala z NFZ, z której ciężko będzie wywieść roszczenia

20.05.2020

NFZ wyjaśnia, kto i jaki dodatek otrzyma za walkę z COVID-19 w jednym miejscu

Finanse Opieka zdrowotna Koronawirus

Medycy bezpośrednio zaangażowani w leczenie pacjentów z COVID-19 otrzymają dodatek, mający być rekompensatą za pracę tylko w placówkach zajmujących się pacjentami zakażonymi lub podejrzewanymi o zakażenie. NFZ opublikował wyjaśnienia komu i w jakiej wysokości przysługuje ten dodatek.

18.05.2020

Medycy pracujący blisko za granicą zwolnieni z kwarantanny

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze i pielęgniarki z Polski pracujący w przygranicznych szpitalach w innych państwach mogą przekraczać już granicę bez konieczności poddawania się kwarantannie po przyjeździe do kraju. Inni zatrudnieni w ten sposób zostali z tego obowiązku zwolnieni już wcześniej, ale pracowników służby zdrowia to nie dotyczyło.

18.05.2020

Szpitale w czasie epidemii działały na kredyt

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Placówki medyczne mają ogromne zaległości wykonywaniu zabiegów przez przestój z powodu epidemii. W chirurgii liczba przeprowadzonych w kwietniu operacji spadła o 70 procent, w porównaniu do ubiegłego roku. Dyrektorzy szpitali nadal nie wiedzą czy będą musieli szybko "nadrabiać" te operacje, skoro NFZ za nie płacił, a nie zostały wykonane.

18.05.2020

Część szpitali "jednoimiennych" zmieni swój profil

Opieka zdrowotna Koronawirus

Ministerstwo Zdrowia zapowiada ograniczanie liczby szpitali jednoimiennych, czyli w całości przeznaczonych do leczenia zarażonych koronawirusem. Z informacji resortu wynika, że analizowana jest także możliwość uruchomienia w niektórych szpitalach jednoimiennych innej działalności szpitalnej.

14.05.2020

W czasie pandemii dzieci chorują mniej

Opieka zdrowotna Koronawirus

Lekarze rodzinni przeszli na tryb teleporad i ich statystki dowodzą, że do przychodni chce zgłaszać się znacznie mniej rodziców z małymi dziećmi. A lekarze obserwują, że maluchy mniej chorowały w marcu i w kwietniu, czyli w czasie corocznego natężenia zachorowalności, bo nie chodziły do szkół i przedszkoli, a tym samym nie przenosiły infekcji.

14.05.2020

Nowy etap pandemii - potrzebny oddział zakaźny w każdym powiecie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Ponieważ zdaniem epidemiologów wkraczamy w kolejną fazę epidemii, to należy odejść od systemu szpitali jednoimiennych, które świecą pustkami i stworzyć w każdej placówce powiatowej oddział, na którym mogliby być hospitalizowani pacjenci z COVID19 z danego terenu.

13.05.2020

Stomatolodzy powinni nadal leczyć tylko najbardziej cierpiące osoby

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Minister zdrowia upublicznił zalecenia dotyczące udzielania usług medycznych w kilkunastu dziedzinach medycyny. Te wskazują, że np. dentyści powinni przyjmować tylko tych pacjentów, którzy pilnie potrzebują pomocy, a odwołać wszelkie wizyty związane ortodoncją czy protetyką.

12.05.2020

MSWiA likwiduje swoją odrębną inspekcję sanitarną

Policja Opieka zdrowotna

Ujednolicenie prowadzonych kontroli i działań nadzorczych i wzmocnienie działań prowadzonych przez inspektorów, w ramach służb podległych Ministerstwu Spraw Wewnętrznych i Administracji - to cel połączenia działającej w ramach tego resortu inspekcji z Państwową Inspekcją Sanitarną.

12.05.2020

Mniej pieniędzy trafia do NFZ - szpitale martwią się o fundusze na leczenie

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Wpływy ze składki zdrowotnej zmalały o 1 mld zł w kwietniu 2020 roku porównaniu z kwietniem 2019 r. Dyrektorzy szpitali martwią się o finanse, ale jeśli Narodowy Fundusz Zdrowia będzie miał coraz mniej, rząd ma obowiązek go dotować w ramach przepisów o dochodzeniu do poziomu 6 proc. PKB w 2024 r.

12.05.2020

Rząd ubezpiecza medyków pracujących przy epidemii, a umierają nieubezpieczeni

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Ubezpieczeniem na życie w związku z pracą przy epidemii koronawirusa zostali objęci przez rząd tylko pracownicy szpitali jednoimiennych i oddziałów zakaźnych. Tymczasem z powodu COVID-19 umierają na razie tylko medycy z innych szpitali, którzy nie są odpowiednio zabezpieczeni w środki ochrony osobistej. A ich rodziny nie dostaną rekompensat, bo nie były ubezpieczone.

08.05.2020