Wielu chętnych na szczepienia przeciwko grypie - będzie reglamentacja

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przychodniach trwają właśnie zapisy na szczepienia przeciw grypie. Nie wiadomo jednak, czy w tym sezonie preparatów wystarczy dla wszystkich chętnych obywateli, bo w pierwszej kolejności mają je dostać dzieci, seniorzy i służby medyczne. Przychodnie tworzą więc listy rezerwowe, a w aptekach sprzedaż szczepionek będzie reglamentowana.

19.09.2020

Zespół ekspertów ma pomagać ministrowi w przywracaniu dostępności do leczenia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia powołał zespół do spraw opiniowania zmian w ochronie zdrowia. Jego głównym zadaniem zespołu ma być przygotowanie strategii rozwoju systemu opieki zdrowotnej w Polsce, czyli przywrócenie dostępności do usług medycznych, pełnej dostępności, jaka była przed pandemią. Przewodniczącym zespołu został prof. Tomasz Hryniewiecki.

18.09.2020

Nowe zachęty do pracy przy obsłudze numerów alarmowych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Operatorzy numerów alarmowych zostaną objęci ochroną przysługującą funkcjonariuszom publicznym. Będą mieli też szansę na awans zawodowy. To efekt zmian jakie wprowadza uchwalona 17 września br. przez Sejm nowela ustawy o systemie powiadamiania ratunkowego.

18.09.2020

Walka z COVID-19 w przychodniach dopiero raczkuje

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus

Lekarze rodzinni wystawili dotychczas ponad 2 tys. zleceń do testów na koronawirusa. Nie jest to liczba imponująca, a wielu z nich niechętnie się za to zabiera, ponieważ aplikacja do wystawiania skierowań, jaką stworzył rząd, dostarcza gabinetom wielu trudności. Także nie każdy pacjent znajdzie w niej wynik swojego testu.

18.09.2020

Korzycka-Wilińska: Możliwości medycyny pracy słabo wykorzystane

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Lekarze medycyny pracy powinni szerzej uczestniczyć w realizacji polityki zdrowotnej, organizować programy badań profilaktycznych dla pracowników, powinni mieć też możliwość zlecania większego zakresu badań diagnostycznych - twierdzi Wanda Korzycka-Wilińska, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. dr. Jana Biziela w Bydgoszczy,

18.09.2020

Uczniowie chcą psychologa w każdej szkole

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna

Chcemy „psychologa w każdej szkole” - deklarują uczniowie, którzy zarejestrowali komitet i zebrali podpisy pod projektem ustawy. Mają mocne argumenty, bo kiepski stan psychiczny polskich nastolatków potwierdza wiele raportów. Tymczasem na ponad 20 tysięcy szkół w Polsce zatrudnionych jest tylko 10,8 tys. psychologów.

18.09.2020

Więcej powiatów objętych obostrzeniami

Opieka zdrowotna Farmacja

Do 11 z 3 wzrosła liczba powiatów objętych dodatkowymi obostrzeniami w związku z epidemią. W czerwonej strefie znalazły się 3 powiaty: bytowski, kluczborski i milicki; w żółtej 8 powiatów: tatrzański, gostyński, nowotarski, aleksandrowski, głubczycki, myślenicki, kielecki i kartuski.

17.09.2020

Wytyczne dla szkół: dyrektor może nakazać noszenie maseczek

Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna Koronawirus

Dyrektor szkoły, w przypadku braku możliwości zachowania dystansu podczas zajęć oraz w miejscach takich jak, korytarze czy świetlice, ze względu na ochronę uczniów z chorobami przewlekłymi, może wprowadzić obowiązek osłony ust i nosa - przewiduje nowa wersja wytycznych sanitarnych MEN, MZ i GIS.

17.09.2020

Szefowa KE zapowiada większą aktywność w dziedzinie zdrowa

Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Wzmocnienie Europejskiej Agencji Leków oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, a także zorganizowanie w przyszłym roku globalnego szczytu w sprawie zdrowia wraz z krajami G20 - takie m.in. działania zapowiedziała w środę w Parlamencie Europejskim przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen.

16.09.2020

Szczepan Cofta: NFZ powinien mniej płacić za telefoniczne leczenie pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Teleporady w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej oraz w podstawowej opiece zdrowotnej – po okresie przejściowym - powinny być inaczej wyceniane. Zniechęciłoby to personel medyczny do ich nadużywania, gdyż mają one swoje ograniczenia – uważa dr hab. med. Szczepan Cofta - dyrektor Szpitala Klinicznego Przemienienia Pańskiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu

16.09.2020

Przedstawiciele powiatów rozmawiali z szefem NFZ o zarządzaniu szpitalami

Opieka zdrowotna Koronawirus

Finansowanie szpitali powiatowych w ujęciu jesiennej strategii walki z epidemią i dostępność do lekarzy POZ była tematem wtorkowego spotkania Filipa Nowaka, szefa Narodowego Funduszu Zdrowia z przedstawicielami Związku Powiatów Polskich i Ogólnopolskiego Związku Pracodawców Szpitali Powiatowych. Poruszono też problemy zgłaszane przez szpitale powiatowe.

15.09.2020

Pod koniec września ma być plan naprawy służby zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiada, że pod koniec września przedstawi "recovery plan", który będzie dotyczył nie tylko zwiększenia dostępności, ale też odbudowy służby zdrowia po zawieszeniu wielu działań w związku z pandemią, a także z dużym przyrostem problemów zdrowotnych.

15.09.2020

NIK: Leczenie psychiatryczne dzieci i młodzieży wymaga zmian

Opieka zdrowotna

W Polsce 9 proc. dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia wymaga pomocy systemu lecznictwa psychiatrycznego i psychologicznego. Tymczasem z raportu Najwyższej Izby Kontroli wynika, że w pięciu województwach nie funkcjonował żaden oddział psychiatryczny dzienny. Nierównomierne rozmieszczenie kadry lekarskiej, szpitalnych oddziałów psychiatrycznych i poradni dla małoletnich to tylko część problemów. Dużym jest również brak profilaktyki zaburzeń psychicznych.

15.09.2020

MZ przygotowuje pilotaż opieki farmaceutycznej

Opieka zdrowotna Farmacja

W Ministerstwie Zdrowia trwają prace nad pilotażem realizacji opieki farmaceutycznej - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Ma on dotyczyć zasad świadczenia pomocy przez farmaceutów, a także wykorzystywania dokumentacji medycznej pacjenta, prowadzenia dokumentacji i współpracy z lekarzem zlecającym.

14.09.2020

RPO: Ochrona zdrowia psychicznego wymaga systemowej zmiany

Opieka zdrowotna

Przechodząca obecnie głęboki kryzys ochrona zdrowia psychicznego musi po latach zaniedbań stać się przedmiotem świadomej i konsekwentnej polityki państwa. Niezbędne są pilne rozwiązania systemowe - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. I podkreśla, że powinny one zapewnić bliski i równy dostęp do wymaganej jakości i efektywności leczenia oraz godziwych warunków korzystania z niego.

14.09.2020

WSA nie zajmie się skargą na nieprzekazanie sprzeciwu od opinii lekarskiej

Pacjent Opieka zdrowotna

Rzecznik Praw Pacjenta i skarżący byli w sporze, który dotyczył przekazania sprzeciwu od opinii lekarskiej. Sprawą nie zajmie się jednak sąd administracyjny, ponieważ jest to czynność, na którą nie przysługuje skarga. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

14.09.2020

NSA: Długotrwały pobyt w szpitalu nie oznacza zmiany miejsca zamieszkania

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Kilkumiesięczny pobyt w szpitalu, nawet na podstawie decyzji sądu, nie wpływa na zmianę właściwości miejscowej w sprawach dotyczących zasiłku pielęgnacyjnego. Placówka ta nie służy bowiem do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych pacjentów, tylko do udzielania świadczeń zdrowotnych. Pobyt tam ma jedynie czasowy charakter, nawet jeśli jest długotrwały.

12.09.2020

MZ nie wyklucza modyfikacji systemu zlecania testów na koronawirusa

Opieka zdrowotna Koronawirus

Będziemy oceniać, jak działa system zlecania testów na koronawirusa i w razie czego będziemy go modyfikować – powiedział w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz. I przypomniał, że obecnie to lekarz rodzinny jest lekarzem pierwszego kontaktu i to on ma oceniać stan zdrowia pacjenta.

11.09.2020

Prof. Skarżyński: Bez obowiązku pracy lekarza po studiach w kraju nie zatrzymamy zapaści kadrowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Grozi nam zapaść pokoleniowa we wszystkich obszarach – lekarskim, pielęgniarskimi, techników medycznych. To, że z roku na rok uniwersytety i inne uczelnie przyjmują coraz więcej studentów nie rozwiąże tego problemu - uważa prof. Henryk Skarżyński, dyrektor Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu, placówki nominowanej w konkursie Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia.

11.09.2020