Deklarację taką wiceminister uczestniczył w posiedzeniu sejmowej podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o zawodzie farmaceuty. - Pracujemy nad planem, pilotażem realizacji opieki farmaceutycznej, w jaki sposób ona będzie realizowana, w jaki sposób będzie finansowana, jakie świadczenia w tym zakresie będą mogły być udzielane przez farmaceutów – przekazał Miłkowski. - I dodał, że określane mają też zostać m.in. zasady współpracy i wykorzystania dokumentacji medycznej pacjenta, prowadzenia dokumentacji i współpracy z lekarzem zlecającym.
Chodzi o o procedowany obecnie przez parlament projekt ustawy o zawodzie farmaceuty, która w przyszłości ma umożliwić farmaceutom świadczenie dodatkowych usług na rzecz pacjentów, takich jak m.in. przeglądy lekowe czy profesjonalne doradztwo w przypadku wystąpienia drobnych dolegliwości zdrowotnych.
Czytaj: Sejm zajmie się ponownie ustawą poszerzającą kompetencje farmaceuty>>
Cena promocyjna: 149 zł
|Cena regularna: 149 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
O jego uchwalenie zabiega samorząd farmaceutów i jest zaniepokojony przeciąganiem się prac nad ustawą. - To regulacja, która w przyszłości ma umożliwić farmaceutom świadczenie dodatkowych usług na rzecz pacjentów, takich jak m.in. przeglądy lekowe czy profesjonalne doradztwo w przypadku wystąpienia drobnych dolegliwości zdrowotnych. Celem tej regulacji ma być jeszcze lepsze wykorzystanie potencjału 30 tys. farmaceutów oraz aptek, jako placówek ochrony zdrowia - mówi prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
Nowy minister za wprowadzeniem opieki farmaceutycznej
Deklaracja wiceministra Miłkowskiego to konsekwencja stanowiska zaprezentowanego w ubiegłym tygodniu przez szefa resoru zdrowia Adama Niedzielskiego, który podczas spotkania z przedstawicielami samorządu farmaceutów stwierdził, że jest za rozszerzeniem kompetencji farmaceutów, m.in. w kontekście szczepień na grypę. Zanim tak się jednak stanie musi być spełnionych kilka przesłanek. W opinii ministra system wymaga dopracowania, a całość musi być przemyślana i przedyskutowana, szczególnie w kwestii zasad rozliczania opieki farmaceutycznej.
Opieka farmaceutyczna ma wpierać leczenie pacjentów
Według definicji wypracowanej przez Ministerstwo Zdrowia, opieka farmaceutyczna jest działaniem polegającym na dokumentowanym procesie, w którym farmaceuta współpracując z pacjentem oraz lekarzem, a w razie potrzeby z przedstawicielami także innych zawodów medycznych - czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii w celu uzyskania określonych jej efektów poprawiających jakość życia pacjenta.