Porzucających bliskich w szpitalu prawo nie karze

Pacjent Opieka zdrowotna

Starsza, schorowana osoba trafia na Szpitalny Oddział Ratunkowy przywieziona tam przez bliskich. Gdy zostanie jej udzielona pomoc, nikt się po seniora nie zgłasza. W takiej sytuacji możemy mówić o porzuceniu tylko w potocznym rozumieniu. Według przepisów formalne porzucenie jest karane tylko wówczas, gdy zostawiona osoba nie ma zapewnionej opieki ze strony innych osób. Tym czasem na SOR-ze senior dostaje opiekę.

06.02.2024

Świadczenie kompensacyjne może nie spełnić zamierzonych celów

Pacjent Opieka zdrowotna

Lekarze wytykają niespójności w konsultowanym rozporządzeniu. Taką samą maksymalną sumę przewidziano dla oparzeń II i III stopnia. Z kolei za całkowitą utratę ręki powyżej łokcia poszkodowany w szpitalu pacjent może liczyć na kwotę niższą niż przewidziano w innych obowiązujących przepisach - w tym wypadku rozporządzeniu resortu pracy. Zbyt niskie kwoty świadczenia kompensacyjnego mogą sprawić, że poszkodowani w szpitalach pacjenci dalej będą chętniej korzystać ze ścieżki sądowej.

05.02.2024

Dokumentacja medyczna - za pierwsze udostępnienie pacjent nie płaci

Opieka zdrowotna

Inną opłatę pacjent poniesie za udostępnienie dokumentacji medycznej w formie wyciągu lub odpisu, a inną – w formie kopii lub wydruku, ale tylko jeżeli byłby to już kolejny wniosek tego pacjenta. Niezależnie od sposobu przekazania – za „pierwsze” udostępnienie dokumentacji medycznej pacjent nie zapłaci bowiem nic. Również, jeżeli będzie wnioskował o nią w częściach, ale pod warunkiem, że poszczególne wnioski, nie będą obejmowały tych samych dokumentów.

03.02.2024

Plan dla Chorób Rzadkich wygasł, nowego jeszcze nie ma

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Prace w zespołach eksperckich nad realizacją Planu dla Chorób Rzadkich na lata 2021-2023 odbywały się pro bono, a z budżetów na jego realizację nie wydano ani złotówki - mówili w czwartek uczestnicy parlamentarnego zespołu do spraw chorób rzadkich. Eksperci podkreślali, że wypracowane przez nich rozwiązania nigdy nie trafiły do kalendarza legislacyjnego rządu. Z końcem 2023 r. plan stał się nieaktualny, a nowego jeszcze nie ma.

01.02.2024

Największa od lat reforma rehabilitacji nie weszła w życie

Pacjent Opieka zdrowotna

Dziś, czyli 1 lutego, miało wejść w życie rozporządzenie dające możliwość m.in. szybszej rehabilitacji dla osób po ostrej fazie choroby np. onkologicznej, ale i zwiększające samodzielność fizjoterapeutów. Nie zostało ono jednak ogłoszone w Dzienniku Ustaw i na razie nie wiadomo, czy i kiedy przepisy wejdą w życie. Krajowa Izba Fizjoterapeutów pyta o to resort zdrowia.

01.02.2024

Szpital, który nie wykonuje legalnych aborcji, nie dostanie kontraktu

Pacjent Opieka zdrowotna

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zapowiedziała w środę zmiany w ogólnych warunkach umów Narodowego Funduszu Zdrowia z oddziałami ginekologiczno-położniczymi. Szpital, który nie wykonuje świadczeń z koszyka, a jednym z nich jest zgodna z prawem terminacja ciąży, nie będzie miał kontraktu z NFZ - zapowiedziała szefowa resortu.

31.01.2024

Sośnierz: Oddłużenie szpitali nie uzdrowi sytuacji w ochronie zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Osoby decydujące o ochronie zdrowia nie rozumieją, nie rozumiały i nie chcą zrozumieć, na czym polega tworzenie systemu i jak nim sterować. Kolejne oddłużenie szpitali i podwyżki wynagrodzeń, to tylko działania doraźne. I nie ma większego znaczenia, kto stoi i kto stał do tej pory na czele Ministerstwa Zdrowia – twierdzi Andrzej Sośnierz, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.

31.01.2024

Pacjent odchodzi z kwitkiem. Papierowe zlecenie na badanie wciąż potrzebne

Pacjent Opieka zdrowotna

Skierowanie na badanie nie jest tym samym, co zlecenie badania. O ile to pierwsze znajduje się w systemie elektronicznym, to zlecenia wciąż są wystawiane przez lekarzy na papierze. Papierowych zleceń wymagają pracownie diagnostyczne. Pacjenci, przyzwyczajeni do udogodnień związanych z cyfryzacją, są zaskoczeni, gdy okazuje się tuż przed badaniem, że muszą przedstawić papierowy kwit.

27.01.2024

Jak leczyć i co finansować - systemowy spór w psychoterapii

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Środowisko psychoterapeutów jest podzielone. Spór dotyczy tego, czy do danej jednostki chorobowej, jak depresja, powinna być przypisana określona metoda, rekomendowana na podstawie badań jako najskuteczniejsza. Mowa o publicznym systemie ochrony zdrowia, czyli o wydawaniu publicznych pieniędzy. Obecnie NFZ wycenia jedynie formę terapii - np. grupową, ale nie wnika w to, jaką metodę stosuje psychoterapeuta.

24.01.2024

Logowanie do e-zdrowia - przerwa od piątku wieczorem do soboty

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Od piątku, od godz. 20 do soboty, do godz. 16 profil zaufany będzie niedostępny w związku z pracami serwisowymi Centralnego Ośrodka Informatyki. Oznacza to, że w tym czasie nie będzie można logować się za pomocą profilu zaufanego do systemów, w tym do systemu e-zdrowie (P1) – aplikacji gabinet.gov.pl oraz Internetowego Konta Pacjenta, rejestrów i innych e-usług e-zdrowia, udostępnianych przez Centrum e-Zdrowia, a także wykorzystać profilu zaufanego do podpisywania dokumentów, np. e-recept, e-skierowań.

19.01.2024

Narodowy Instytut Kardiologii i Narodowy Instytut Onkologii mają nowe kierownictwo

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prof. Janinę Stępińską na stanowisko dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a dr Beatę Jagielską na szefową Narodowego Instytutu Onkologii powołała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Janina Stępińska jest profesorem kardiologii. Beata Jagielska od 2021 r. była prezesem Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

16.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta: 117 wniosków o świadczenie kompensacyjne

Pacjent Opieka zdrowotna

Najwięcej wniosków, 56 proc., dotyczyło uszczerbku na zdrowiu. Kolejne 24 proc. dotyczyło zgonu pacjenta. 20 proc. wniosków odnosiło się do zakażenia szpitalnego. - Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego - przekazał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

15.01.2024

Ratownicy medyczni jednak bez dodatkowych uprawnień

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Wraz końcem pandemii odebrano ratownikom medycznym prawo do przeprowadzania testu na obecność koronawirusa SARS-CoV-2. Ten błąd, bo przecież wirus z nami pozostał, miało naprawić rozporządzenie ministra zdrowia. Zapisano w nim również możliwość wykonania przez ratowników medycznych badania USG i podawania w karetce trzech ważnych preparatów. Wszystko to w imię bezpieczeństwa pacjenta. Jednak projekt utknął na etapie konsultacji.

15.01.2024

Lekarz wystawia receptę na lek refundowany także w ramach prywatnej wizyty

Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjent może otrzymać receptę na lek refundowany podczas prywatnej wizyty u lekarza. Nie musi on mieć zawartej umowy z NFZ, aby taką receptę wystawić. Natomiast lekarz musi mieć umowę z NFZ, aby wystawić receptę uprawniającą do otrzymania leku za darmo z oznaczeniem "S" i "Dz" (seniorzy, dzieci). Może ją wystawić wyłącznie lekarz POZ w ramach wizyty opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

14.01.2024

Badania profilaktyczne na pikniku czasem bezpłatne tylko w teorii

Pacjent Opieka zdrowotna

Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.

13.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta pyta kobiety o łagodzenie bólu podczas porodu

Pacjent Opieka zdrowotna

W sierpniu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do 245 podmiotów leczniczych, aby ustalić, jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą uzyskać pacjentki. Szpitale przekazały stanowiska w sprawie, które obecnie są analizowane. RPP chce teraz poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu i przygotował ankietę kierowaną do pacjentek.

08.01.2024

Akredytacja szpitali - w oczekiwaniu na nowe standardy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Około 200 szpitali złożyło pod koniec roku wnioski o akredytację. Zdążyły przed 1 stycznia 2024 roku i będą oceniane według mniej restrykcyjnych, starych zasad. Nowe standardy akredytacyjne nie są jeszcze gotowe, ale wiadomo, że reguły przyznawania certyfikatów będą surowsze niż dotąd. Ich opracowanie to zadanie nowej Rady Akredytacyjnej, która powinna działać od 1 stycznia 2024 r., ale nie została jeszcze powołana. Szpitale, które wniosek chciałyby złożyć już w 2024 r., muszą więc czekać.

08.01.2024

Pacjent pierwszorazowy to pacjent, który nie korzystał z danych świadczeń przez 730 dni

Pacjent Opieka zdrowotna

Bycie pierwszorazowym pacjentem jest dla niego bardzo korzystne. Oznacza to początek terapii a więc najpierw poszerzoną diagnostykę. Po zakończeniu leczenia, po raz kolejny może być uznany jako pierwszorazowy po dwóch latach, jeśli wizyta będzie dotyczyć tego samego problemu zdrowotnego. O tym, jak długo trwać będzie leczenie oraz o jego zakresie - każdorazowo decyduje lekarz.

06.01.2024

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

Rząd ma swój projekt ustawy okołobudżetowej

Finanse publiczne Opieka zdrowotna

Rząd zamierza przeznaczyć 3 mld zł w przyszłorocznym budżecie państwa na finansowanie świadczeń gwarantowanych, obejmujących świadczenia opieki zdrowotnej z zakresu onkologii i psychologii dziecięcej. Pozostałe wydatki, jak deklaruje Ministerstwo Finansów, są zgodne z projektem ustawy budżetowej, nad którym pracuje Sejm, a Komisja Finansów Publicznych ma przedstawić sprawozdanie do 5 stycznia 2024 r.

28.12.2023