MZ: Kolejne choroby rzadkie z pełną opieką refundacyjną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Kolejne tzw. choroby rzadkie wchodzą do pełnej opieki refundacyjnej - zapowiedział w środę minister zdrowia Łukasz Szumowski. Konkretnie dotyczyć to ma bezpłatnego leczenia dla chorych EB (epidermolysis bullosa) oraz możliwości terapeutycznych dla pacjentów z chorobą Fabry'ego.

07.08.2019

Drastyczny skok liczby zachorowań na odrę

Opieka zdrowotna

Od 1 stycznia do 31 lipca br. zanotowano w Polsce 1338 przypadków odry. W analogicznym okresie roku ubiegłego było ich 99, w całym 2018 roku – 339 przypadków odry, a w 2017 r. – 63. Takie dane podał w najnowszym meldunku Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakładu Higieny.

05.08.2019

Za kilka dni będą bezpłatne opatrunki dla dzieci chorych na EB

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

W przyszłym tygodniu chorzy na pęcherzowe oddzielanie się naskórka otrzymają pierwsze bezpłatne opatrunki. Właśnie opublikowane zostało zarządzenie prezesa NFZ w tej sprawie. W całej Polsce z nowego świadczenia skorzysta około stu pacjentów, głównie dzieci.

05.08.2019

NIK sprawdzi SOR-y w śląskich szpitalach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Po serii powikłań i zgonów pacjentów, którzy zgłosili się po pomoc do izb przyjęć i SOR-ów w Częstochowie, Zawierciu, Sosnowcu, Wodzisławiu Śląskim, Najwyższa Izba Kontroli rozpoczyna kontrolę funkcjonowania szpitalnych oddziałów ratunkowych na terenie województwa śląskiego. Po zakończeniu tej kontroli NIK sprawdzi pracę ratownictwa.

04.08.2019

Pacjenci wybierają operacje za granicą, ale nie odwołują krajowych

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Narodowy Fundusz Zdrowia wydał w 2018 roku 33 mln zł refundację pacjentom kosztów zabiegów odbytych za granicą. Polacy jeżdżą więc na zabiegi medyczne np. do Czech, ale często nie odwołują operacji, do których są zapisani w kolejce w polskich szpitalach, przez co te ostanie tracą finansowo. 

03.08.2019

Szpitale najczęściej łamią prawa pacjenta

Opieka zdrowotna

Najwięcej nieprawidłowości jest w szpitalach powiatowych i wojewódzkich. Najczęściej dochodzi do nich na oddziałach ratunkowych oraz w ginekologii i położnictwie. Tak wynika z najnowszego raportu Rzecznika Praw Pacjenta.

02.08.2019

Wymóg ciągłości blokuje przebranżowienia szpitali

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Przez trudne do spełnienia kryteria Narodowego Funduszu Zdrowia, gwarantujące posiadanie kontraktu, jedne szpitale nie mogą wejść na dany rynek usług medycznych, a inne są zmuszone z niego odchodzić. Np. kryterium ciągłości blokuje często starania placówek o przekształcenie nierentownych oddziałów w zakłady opiekuńczo-lecznicze.

02.08.2019

Waldemar Kraska nowym wiceministrem zdrowia 

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Senator Waldemar Kraska został w czwartek powołany przez premiera na stanowisko sekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Jak podało ministerstwo, będzie odpowiedzialny za ratownictwo medyczne i współpracę międzynarodową. Będzie też pełnomocnikiem rządu ds. Państwowego Ratownictwa Medycznego.

01.08.2019

Poradnik dla lekarzy ma promować informatyzację zdrowia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo i samorząd lekarski zgodnie uznają, że cyfryzacja ochrony zdrowia jest nieunikniona. Ale ponieważ przyznają, że wprowadzenie ustawy o e-zdrowiu budzi wiele wątpliwości środowiska medycznego, przygotują wspólnie poradnik, który ma lekarzom ułatwić realizację tego zadania.

01.08.2019

WSA: Wydział lekarski może nie chcieć doktoratu o badaniach medycznych w Auschwitz

Szkolnictwo wyższe Opieka zdrowotna

Przyjęcie na studia doktoranckie nie gwarantuje wszczęcia przewodu - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. I stwierdził, że sąd nie może polemizować z opiniami recenzentów pracy doktorskiej. - A rada wydziału nie ma obowiązku wyrażać zgody na rozpoczęcie przewodu doktorskiego przez każdą osobę

01.08.2019

Wiceminister odpowiedzialny za psychiatrię odchodzi

Opieka zdrowotna

Zbigniew J. Król złożył rezygnację ze stanowiska podsekretarza stanu w Ministerstwie Zdrowia. Premier ją przyjął, a media donoszą, że powodem dymisji była m.in. krytyczna sytuacja w psychiatrii, zwłaszcza dziecięcej.

31.07.2019

NFZ zmienił zasady kierowania na leczenie uzdrowiskowe

Opieka zdrowotna

Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował, że od 19 lipca br. obowiązują nowe regulacje dotyczące kierowania na leczenie uzdrowiskowe lub rehabilitację uzdrowiskową. Stanowią one, że o skierowanie na leczenie uzdrowiskowe można starać się najwcześniej rok po zakończeniu poprzedniego. Trzeba je dostarczyć do NFZ w ciągu 30 dni, inaczej straci ważność.

31.07.2019

Ryczałty generują szpitalom większe długi, niż kontrakty

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Szpitale coraz rzadziej walczą o zapłatę nadwykonań. Ale ich sytuacja systematycznie pogarsza się, bo drgający lekko w górę co roku ryczałt nie poprawia im płynności finansowej, tak jak to było wcześniej - gdy Narodowy Fundusz Zdrowia płacił za świadczenia wykonane ponad limit.

31.07.2019

Marek Balicki pełnomocnikiem ds. reformy w psychiatrii 

Opieka zdrowotna

Dr Marek Balicki został powołany przez ministra zdrowia Łukasza Szumowskiego na pełnomocnika do spraw reformy w psychiatrii. Balicki jest lekarzem psychiatrą, byłym ministrem zdrowia i wieloletnim parlamentarzystą. Kieruje obecnie biurem pilotażu Narodowego Programu Zdrowia Psychicznego.

30.07.2019

Sprawcy przestępstw problemem dla zwykłych oddziałów psychiatrycznych

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna

Do przepełnionego szpitala psychiatrycznego nadal są kierowane osoby, które sąd uznał za nie mogące odpowiadać za popełnione przestępstwa z powodu niepoczytalności. Powinny trafiać do zabezpieczonego oddziału psychiatrii sądowej, ale ponieważ nie ma tam miejsc, umieszczane są w oddziałach ogólnych.

30.07.2019

MZ: Już 3,5 mln e-recept w tym roku

Opieka zdrowotna Farmacja

Od początku roku lekarze wystawili ponad 3,5 mln e-recept - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Janusz Cieszyński. I dodał, że rośnie również tempo ich wystawiania - z kilku tysięcy dziennie na początku roku do kilkudziesięciu tysięcy obecnie.

29.07.2019

RPO: Brak leków w aptekach może zagrażać zdrowiu i życiu pacjentów

Opieka zdrowotna Farmacja

W aptekach wciąż brakuje wielu lekarstw, m.in. insuliny, leków przeciwpadaczkowych, na nadciśnienie, choroby tarczycy, astmę czy alergie; zaczyna też brakować leków onkologicznych i neurologicznych. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich to może wydłużać kolejki do lekarzy, ale także może zagrażać nie tylko zdrowiu, ale i życiu pacjentów.

29.07.2019

Dodatkowe pieniądze dla dwóch mazowieckich szpitali

Pacjent Finanse Opieka zdrowotna

W Ministerstwie Zdrowia podpisano dwie umowy na dofinansowanie projektów ze środków unijnych na Mazowszu. Łączna wartość wsparcia wynosi 3,61 mln zł. Pieniądze mają zwiększyć dostępność wysokiej jakości świadczeń z zakresu diagnostyki i leczenia niepłodności oraz wesprzeć leczenie urazów narządów ruchu.

29.07.2019