Chodzi o projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia zmieniający rozporządzenie w sprawie rodzajów elektronicznej dokumentacji medycznej. Rozszerza on – teraz dość wąski katalog elektronicznej dokumentacji medycznej - o dodatkowy dokument, w postaci opisu badań diagnostycznych.
- Rozszerzenie przedmiotowego katalogu o opis badań diagnostycznych jest zasadne z uwagi na fakt, iż możliwość sprawniejszego zaznajomienia się lekarza z dokumentacją medyczną pacjenta dotyczącą jego stanu zdrowia niewątpliwe umożliwi szybszy i efektywniejszy proces udzielania świadczeń zdrowotnych – podkreśla resort zdrowia i dodaje, że zwiększenie dostępności i przejrzystości informacji zawartych w dokumentacji medycznej, poprawa sprawności obiegu dokumentacji medycznej, zmniejsza nakład pracy personelu medycznego i ogranicza koszty przechowywania tradycyjnej papierowej dokumentacji medycznej.
Elektroniczna dokumentacja medyczna będzie obowiązkowa, ale prostsza - czytaj tutaj>>
Cała dokumentacja medyczna elektroniczna
Ministerstwo wyjaśnia, że wprowadzenie opisów badań diagnostycznych w formie elektronicznej umożliwi sprawniejsze zaznajomienie się lekarza z dokumentacją medyczną pacjenta dotyczącą jego stanu zdrowia.
Zobacz: Nowe zasady kontroli NFZ >
- Z badań wynika, że opis badań diagnostycznych pochodzący od innych świadczeniodawców jest dokumentem, który najczęściej jest przeglądany przez lekarzy aktualnie udzielających pacjentowi świadczeń opieki zdrowotnej. Prowadzenie go przez świadczeniodawców w postaci elektronicznej zapewni też pacjentowi łatwy dostęp do niego za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta – podkreśla ministerstwo.
Senat za pierwszą kopią dokumentacji medycznej za darmo - czytaj tutaj>>
Proponuje się, aby przepisy rozporządzenia weszły w życie po upływie 6 miesięcy od dnia ogłoszenia. Resort dodaje, że obecne przepisy umożliwiają rozszerzanie katalogu rodzajów dokumentów kwalifikowanych do elektronicznej dokumentacji medycznej, aby finalnie objąć pojęciem elektronicznej dokumentacji medycznej wszystkie elementy dokumentacji medycznej. - Przy czym rozszerzanie katalogu tych elementów ma następować sukcesywnie, z uwzględnieniem stopnia przygotowania świadczeniodawców – podkreśla resort.
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:
Odpowiedzialność zawodowa lekarzy - poznaj najważniejsze problemy >
Cyberbezpieczeństwo w ochronie zdrowia - kogo dotyczą nowe obowiązki? >
E-recepty w praktyce funkcjonowania podmiotów leczniczych >
Cena promocyjna: 79.2 zł
Cena regularna: 99 zł
Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.