Dziennie wystawianych jest 75 tys. elektronicznych zwolnień
Rzecznik przypomniał, że e-zwolnienia wprowadziły w 2011 r. Włochy i pomimo upływu lat nadal ok. 2 proc. zaświadczeń wystawianych jest tam w formie papierowej. Podkreślił, że do ZUS wpływa dziennie średnio 75 tys. elektronicznych zwolnień, najwięcej wystawianych jest w oddziale w Gdańsku.
Cena promocyjna: 119 zł
|Cena regularna: 119 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł
Z kolei szefowa Zakładu prof. Gertruda Uścińska przypomniała, że jeszcze w listopadzie 2017 r. elektroniczne zwolnienia stanowiły niecałe 7 proc. wszystkich wystawianych zaświadczeń. Zwróciła uwagę, że w listopadzie, ubiegłego roku wskaźnik ten wynosił już 67 proc., w grudniu 99,14 proc. a w styczniu 99,61 proc. Na tle innych państw, których doświadczenia analizowaliśmy myślę, że to zadowalające wyniki - oceniła.
Czytaj też: ZUS: O współpracę przy kontroli chorobowego prosimy, nie żądamy >
Papierowe zwolnienia lekarskie to archaiczne rozwiązanie
Wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Marcin Zieleniecki podkreśla, że e-zwolnienia to nowoczesna i atrakcyjna dla wszystkich środowisk forma wystawiania zaświadczenia lekarskiego. Zwrócił uwagę, że nowe rozwiązanie niesie ze sobą korzyści zarówno dla pracodawców jak i pracowników. I dodaje, że papierowe zwolnienia stały się archaizmem m.in. in ze względu na czas wymiany informacji.
Sprawdź w LEX: Kontrola zwolnień chorobowych - uprawnienia pracodawcy i ZUS >
Od 1 grudnia w całej Polsce lekarze mogą wystawiać zwolnienia wyłącznie w postaci elektronicznej; papierowe są wykorzystywane jedynie w wyjątkowych sytuacjach, np. w razie awarii prądu, braku dostępu do internetu czy podczas wizyt domowych, gdy lekarz nie ma przy sobie mobilnego sprzętu komputerowego czy smartfonu. Niektóre środowiska lekarskie sprzeciwiały się wprowadzeniu nowych rozwiązań, argumentując m.in. że starsi lekarze nie poradzą sobie z obsługą systemu informatycznego.
Więcej przydatnych materiałów znajdziesz w LEX:
Kontrola zwolnień lekarskich - nowe narzędzia kontroli >
W jaki sposób archiwizować e-ZLA? >
Nie masz dostępu do tych materiałów? Sprawdź, jak go uzyskać >
Upoważnienie asystentów medycznych do wystawiania zaświadczeń w imieniu lekarza >
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.