Prof. Piotrowski: Dotychczasowy prezydent może działać do zaprzysiężenia nowego

Administracja publiczna Koronawirus

Prezydent – będąc gwarantem ciągłości władzy państwowej – powinien sprzyjać swojemu następcy – nie powinien wymuszać, by popierał on inicjatywy, z którymi się nie utożsamia - tłumaczy prof. Ryszard Piotrowski. Nie ma jednak reguły, która przewidywałaby, że następuje automatyczne zawieszenie prac lub wycofanie projektów.

29.06.2020

Jawność kontra prywatność - RPO krytykuje tryb "publiczności online", sąd go broni

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Sąd Rejonowy dla Łodzi-Śródmieścia jako pierwszy opracował system umożliwiający udział publiczności w e-rozprawach, w trybie online. Rozwiązanie, miało wyjść naprzeciw postulatom, by pod hasłem COVID-19 nie ograniczać jawności. Wątpliwości ma jednak RPO, wskazując choćby na zagrożenie prawa do prywatności. Prezes sądu odpowiada, że w przeciwnym razie dojdzie do faktycznego utajniania postępowań.

29.06.2020

Tylko trzy dni na zgłoszenie protestów wyborczych

Wybory Koronawirus

Głosowanie na kartach bez pieczęci, niedostarczenie na czas pakietów za granicą czy naruszenia procedury w komisjach wyborczych - to tylko niektóre okoliczności mogące stanowić podstawę do złożenia protestów wyborczych do Sądu Najwyższego. W czasie pandemii drastycznie skrócono termin na złożenie protestów - z 14 dni do trzech - od ogłoszenia wyników przez PKW.

29.06.2020

PKW ocenia, że frekwencja może być bardzo wysoka

Wybory Koronawirus

W województwach pod względem najwyższej frekwencji w wyborach prezydenckich na godzinę 17 przoduje Mazowsze i Małopolska. Trzecie jest województwo podkarpackie. W całym kraju doszło do 242 przestępstw i wykroczeń związanych z wyborami.

28.06.2020

Stan nadzwyczajny po pierwszej turze wyborów przesunąłby drugą turę

Wybory Koronawirus

Pojawiają się pytania - co z drugą turą wyborów, gdyby po pierwszej ogłoszono stan nadzwyczajny - np. z powodu gwałtownego wzrostu zachorowań na koronawirusa. Wszystkie terminy kalendarza wyborczego zostają wtedy zawieszone - a druga tura mogłaby się odbyć dopiero po ustaniu stanu nadzwyczajnego. Nawet gdyby został on wprowadzony tylko w jednym województwie czy gminie.

26.06.2020

Chorzy powinny mieć prawo głosu, mimo że w pandemii są bardziej narażeni

Wybory Koronawirus

Osoby chore czy starsze, przebywające w szpitalach lub domach opieki nie powinny być pozbawione prawa głosowania. Tymczasem w wielu placówkach, tzw. obwodach odrębnych, nie będzie komisji wyborczych przez pandemię. Jednocześnie prawo wyłącza głosowanie korespondencyjne w takich miejscach. Osoby takie, jeśli uznają, że ograniczono ich prawa wyborcze, będą mogły złożyć protest wyborczy.

26.06.2020

Przez pandemię mniej będzie społecznych obserwatorów wyborów

Wybory Koronawirus

Być może w obecnych wyborach akcja społecznej kontroli w lokalach wyborczych byłaby bardziej potrzebna, między innymi z uwagi na ciągłe i niezrozumiałe zmiany prawa, które dokonywały się w czasie przedwyborczym, niepowodzenie wyborów 10 maja i niepewność kolejnego terminu. Jednak warunki epidemii nie dają szans na jej przeprowadzenie – mówi dr hab. Jacek Haman z Uniwersytetu Warszawskiego.

26.06.2020

Drzwi do lokali wyborczych powinny być otwarte

Wybory Koronawirus

Otwarte drzwi do lokali wyborczych, własne długopisy i oczywiście maseczki, dezynfekcja i odstęp od innych osób. Specjalny reżim dla członków komisji wyborczych. Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny wydali wytyczne, jak zachować się podczas wyborów.

25.06.2020

Bon turystyczny nie uratuje branży

Koronawirus

Branża turystyczna jest w złej sytuacji, a firmy zajmujące się spotkaniami biznesowymi, transportem oraz nastawione na klientów zagranicznych w bardzo złej - alarmują Pracodawcy RP. 87 procent hoteli ma problemy z płynnością finansową i bon turystyczny im nie pomoże, podobnie jak przewoźnikom autokarowym.

25.06.2020

Poczta doręcza pakiety wyborcze do osób w kwarantannie

Wybory Koronawirus

Poczta Polska ma dostarczyć pakiety wyborcze osobom w kwarantannie do 26 czerwca. Przewidziano w takich wypadkach specjalną procedurę, bez wrzucania do skrzynek odbiorczych. Wszystkie pakiety doręczają dwuosobowe komisje składające się z pracowników, którzy zostali wyposażeni w środki ochrony osobistej, takie jak jednorazowe rękawiczki, maseczki i środki dezynfekujące.

25.06.2020

Sądy się "odmroziły", ale nie dla publiczności

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

W przypadku większości - bo aż 88 proc. sądów - ograniczono dostęp lub wręcz zakazano publiczności wstępu do sądów, a w 37,6 proc. zarządzeń prezesów znalazły się przepisy bezwzględnie wykluczające...

25.06.2020

Wybory za granicą - chaos organizacyjny może się skończyć masą protestów

Wybory Koronawirus

Mimo napiętych terminów, wielu Polaków na całym świecie nie otrzymało jeszcze pakietów wyborczych. Zdarza się, że są one wybrakowane czy zawierają karty bez pieczęci. Głosowanie utrudniają też lokalne obostrzenia – w Niemczech nie można osobiście odebrać i dostarczyć kart, w Emiratach - odwrotnie - nie można wysłać ich pocztą, przy jednoczesnym... ograniczeniu przemieszczania się. Efektem głosowania za granicą mogą być liczne protesty wyborcze.

25.06.2020

Nie zdejmiesz maseczki - nie dostaniesz karty do głosowania

Wybory Koronawirus

Członek komisji wyborczej w celach identyfikacji może zażądać od wyborcy ściągnięcia maseczki. Odmowa grozi nieotrzymaniem karty do głosowania, choć w niektórych wypadkach można będzie taką decyzję skutecznie zaskarżyć, bo przepisy nie są w tej kwestii precyzyjne.

25.06.2020

Nie ma pakietu, będzie skarga lub protest wyborczy

Wybory Koronawirus

Właśnie minął termin dostarczenia pakietów wyborczych - jeśli karta do głosowania nie dotarła do wyborcy, to pozbawienie czynnego prawa wyborczego i powód do złożenia protestu wyborczego. Gminy mają wysyłkę w większości za sobą, a Poczta Polska zapewnia o terminowości dostarczania. Kłopot może być z osobami, które dopiero znajdą się w kwarantannie - mogą wnioskować o pakiety do piątku i trzeba je im szybko dostarczyć.

24.06.2020

E-rozprawy, e-kontakty z klientami - KRRP przygotowuje radców na nowe wyzwania

Prawnicy LegalTech Koronawirus

Koronawirus uderzył mocno w rynek prawniczy. Ograniczenia w pracy sądów i obostrzenia związane z epidemią spowodowały, że prawnicy coraz chętniej korzystają z nowych technologii. Dodatkowo kolejne tarcze antykryzysowe wprowadziły możliwość e-rozpraw w sprawach karnych i cywilnych. Krajowa Rada Radców Prawnych chce przygotować do tego prawników i publikuje Księgę Bezpieczeństwa Komunikacji Elektronicznej.

24.06.2020

Narasta problem z biegłymi sądowymi, a MS zasłania się COVID-em

Wymiar sprawiedliwości Koronawirus

Wykluczenie cyfrowe, pisanie opinii na akord, bazowanie na wiedzy sprzed kilkudziesięciu lat - to główne grzechy wielu polskich biegłych. Lekarstwem miała być ustawa, jednak Ministerstwo Sprawiedliwości nie potrafi powiedzieć kiedy powstanie. Opóźnienie składa na karb... koronawirusa. Prawnicy i sędziowie mówią, że tak źle z opiniami jak teraz, już dawno nie było.

24.06.2020

Czy sklepy mogą nie obsługiwać klientów bez maseczek

Koronawirus

Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia, podkreśla, że obowiązujące przepisy dają możliwość nieobsługiwania klientów bez maseczek. Co innego twierdzą handlowcy i prawnicy. Okazuje się, że nawet policja może mieć problem z wyegzekwowaniem tego obowiązku. Znoszą go bowiem przeciwwskazania zdrowotne, ale nie trzeba ich potwierdzać zaświadczeniem od lekarza.

23.06.2020

Wybory odbędą się w dzień wolny od pracy, mimo że to niedziela handlowa

Wybory Koronawirus

Każda niedziela to dzień wolny od pracy, bez względu na to, czy jest handlowa, czy nie. Wiele osób, zwłaszcza tych pracujących w niedziele, ma wątpliwości, bo wybory muszą się odbyć w dzień wolny od pracy, a 28 czerwca będzie działał handel. Tymczasem kwestie te regulują inne przepisy i pojęcie niedzieli handlowej jest niezależne od definicji dnia wolnego od pracy.

23.06.2020

RPO: Wytyczne dla zdających aplikantów naruszają konstytucję

Prawnicy Strefa aplikanta Koronawirus

Jeśli komisja egzaminacyjna uzna, że aplikant wykazuje objawy chorobowe, może wykluczyć go z egzaminu - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich. W jego ocenie taka wytyczna budzi wątpliwości bo członkowie komisji nie mają kwalifikacji do oceny, czy ktoś może być chory, czy nie.

23.06.2020