RPO popiera głosowanie korespondencyjne, ale czasu jest za mało

Wybory Koronawirus

Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że możliwość głosowania korespondencyjnego powinna zostać przywrócona w Polsce nie tylko w 2020 roku, ale na stałe. Jednak musi to przebiegać w trybie respektującym postanowienia Konstytucji RP. Krótki czas uniemożliwi właściwe, rzetelne poinformowanie wyborców o procedurze.

02.04.2020

Prezent rządu dla myśliwych - wyjątek od epidemicznych zakazów

Środowisko Koronawirus

Rząd pozwolił myśliwym na urządzanie polowań w czasie epidemii, gdy wszyscy inni obywatele muszą pozostawać w domu. - To nonsens i skandal - uważają zarówno miłośnicy polowań, jak i obrończy zwierząt. Choćby dlatego, że godzi w równość obywateli wobec prawa i może spowodować szybkie rozprzestrzenianie się koronawirusa.

02.04.2020

Epidemia może wpłynąć na upowszechnienie informatyzacji urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo AI Koronawirus

Jak załatwiać sprawy urzędowe gdy z powodu epidemii urzędy nieczynne, a obywatele mają zakaz wychodzenia bez ważnej przyczyny? Może stan epidemii spowodowany zakażeniami koronawirusem przyspieszy rewolucję w zakresie informatyzacji działalności podmiotów realizujących zadania publiczne - zastanawia się adwokat Kamil Rudol

02.04.2020

Bez lokali wyborczych, tylko głosowanie korespondencyjne

Wybory Koronawirus

Zaplanowane na 10 maja wybory prezydenckie mają być przeprowadzone bez wykorzystania lokali wyborczych, całe głosowanie ma mieć miejsce w formie korespondencyjnej. Taką poprawkę wprowadzają posłowie Prawa i Sprawiedliwości do czekającego rozpatrzenie przez Sejm projektu nowelizacji Kodeksu wyborczego.

02.04.2020

Raportowanie wszystkich schematów podatkowych zawieszone

Ordynacja Doradca podatkowy Podatki międzynarodowe Koronawirus

Specustawa pomocowa zawiesiła obowiązek raportowania schematów podatkowych (MDR). Nie do końca jednak wiadomo, czy chodzi o wszystkie schematy czy tylko te krajowe. Zdaniem ekspertów, zawieszenie dotyczy wszystkich transakcji – także tych międzynarodowych.

02.04.2020

Resort nauki: Praktyki studenckie skrócić lub przełożyć

Dla studenta Koronawirus

Resort nauki i szkolnictwa wyższego wydał rekomendacje dotyczące praktyk studenckich - radzi je skrócić lub przełożyć na czas po epidemii. Rekomendacje MNiSW opublikowało na swojej stronie stronie internetowej. Dopuszczalne jest też prowadzenie działalności w sposób zdalny.

02.04.2020

Czy firmy doczekają się nowego standardu w umowach kredytowych: covid-19?

Finanse Koronawirus

Chociaż trudno przewidzieć okres trwania oraz ostateczne skutki gospodarcze epidemii, wydaje się, że warto co najmniej rozważyć (szczególnie w przypadku udzielania nowego lub prolongowania istniejącego finansowania) zapisy umowne opisujące następstwa epidemii na wzajemne relacje pomiędzy bankami a kredytobiorcami - pisze Szymon Ostrowski, dyrektor zarządzający, Haitong Bank.

02.04.2020

Emilewicz: Będzie program 1000 plus dla hoteli

Małe i średnie firmy Koronawirus

Minister Emilewicz zapowiada pomoc dla praktycznie zamkniętej z powodu koronawirusa branży turystycznej, hotelarskiej i touroperatorów. Ministerstwo i Polska Organizacja Turystyczna pracują nad wprowadzeniem specjalnych bonów, które można będzie wydać na wycieczkę lub inne wydarzenie związane z turystyką.

02.04.2020

Rząd koryguje ograniczenia m.in. dla aptek, hoteli i stacji benzynowych

Opieka zdrowotna Koronawirus

"Godziny dla seniora" nie dotyczą aptek i stacji benzynowych, rozszerzona została lista osób, które mogą pozostać w zamykanych hotelach, dodatkowe zabezpieczenia na liniach produkcyjnych – takie m.in. zmiany wprowadzone zostały do rozporządzenia dotyczącego ograniczeń w związku z epidemią koronawirusa.

02.04.2020

W aptekach nie ma kto dyżurować, bo personel w kwarantannie lub opiekuje się dziećmi

Pacjent Zawody medyczne Farmacja Koronawirus

Farmaceuci zarażają się koronawirusem i udają się na kwarantannę. W tym czasie nie ma komu zastąpić ich w pełnieniu nocnych dyżurów. Donosy na niedziałające apteki trafiają do prokuratury i inspekcji farmaceutycznej. Ta ostatnia jednak podchodzi z wyrozumiałością do przepracowanych aptekarzy.

02.04.2020

Dyrektor szkoły decyduje, jak ewidencjonować pracę zdalną

Kadry w oświacie Koronawirus

Wyłączne kompetencje do ustalania, jak nauczyciel ma rozliczyć się z pracy zdalnej, ma dyrektor szkoły. Organy prowadzące nie mogą wydawać zarządzeń w tej sprawie. Dyrektor może w tym celu wykorzystywać e-dzienniki lub sięgnąć zrobić to w arkuszu kalkulacyjnym.

02.04.2020

Firmy nie mają pewności, czy pracownik wraca bez koronawirusa

Prawo pracy BHP Małe i średnie firmy Koronawirus

Pracodawcy nie wiedzą, czy osoby wracające do pracy po kwarantannie są zdrowe - zwłaszcza te, które odbyły ją na polecenie Sanepidu, bo miały kontakt z zarażonym koronawirusem. Nie wszystkim robione są testy, by to sprawdzić. Skierowanie takiego pracownika na badania kontrolne niewiele pomoże, bo lekarz medycyny pracy nie jest w stanie przesądzić o braku zarażenia Covid-19.

02.04.2020

Głosowanie korespondencyjne nie wykluczy niebezpiecznych kontaktów

Wybory Koronawirus

Pakiety do głosowania korespondencyjnego będą dostarczane do rąk własnych, nie dojdzie więc do wykluczenia kontaktu osobistego i ryzyka zakażenia. Kraje, gdzie są takie głosowania, prowadzą pilotaże, by wykryć słabości, nikt też nie wprowadzał ich miesiąc przed wyborami. Krytycy głosowania korespondencyjnego mówią o ryzyku oszustw wyborczych i dużej zależności od wydolności poczty.

02.04.2020

Przepisy specustawy dotyczące RDS trafią do Trybunału Konstytucyjnego

Prawo pracy Prawo gospodarcze Koronawirus

Ta część specustawy w sprawie walki z koronawirusem, która dotyczy funkcjonowania Rady Dialogu Społecznego, zostanie przez prezydenta Andrzeja Dudę skierowana w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. To reakcja na krytykę tych zmian ze strony związków zawodowych i stowarzyszeń pracodawców.

01.04.2020

Dr Laska: Stan nadzwyczajny odsunąłby wybory, ale nie wiadomo na jak długo

Wybory Koronawirus

W czasie trwania stanu nadzwyczajnego Konstytucja nie pozwala na zmianę przepisów wyborczych. Po jego ustaniu wyznaczenie terminu nie będzie możliwe bez nowelizacji kodeksu. Obecny nie odpowiada na wiele pytań, między innymi o to, do kiedy trzeba wtedy zorganizować wybory. Nie zgadzam się, żeby była swoboda wyznaczenia terminu na przykład za rok – mówi dr Liwiusz Laska

01.04.2020

Sklepy toczą bój o rękawiczki, których nie ma i likwidację godzin dla seniorów

Koronawirus

Od 1 kwietnia podczas zakupu towarów lub usług klienci muszą mieć rękawiczki jednorazowe. Bez nich można zostać nie wpuszczonym do sklepu, banku, punktu obsługowego. Handlowcy chcą je zapewnić klientom, chociaż nie jest oczywiste, czy mają taki obowiązek. Ale problemem są też godziny dla seniorów. Branża handlowa apeluje o szybkie zmiany.

01.04.2020

Wybory i bezpieczeństwo to kolizja wartości - będą kary za bunt samorządowców?

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Wypełnienie zadań związanych z organizacją wyborów czy zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańców i urzędników? Jest epidemia, ale nie ma stanu nadzwyczajnego, więc należy kontynuować przygotowania. A samorządowców, którzy mają wątpliwości, która z tych wartości jest ważniejsza politycy partii rządzącej straszą odpowiedzialnością karną.

01.04.2020

ZUS: Zwolnienie z opłacania składek to pomoc publiczna

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse Koronawirus

Ze zwolnienia z opłacania należności z tytułu składek, o którym mowa w tarczy antykryzysowej, będą mogli skorzystać tylko ci przedsiębiorcy, którzy na dzień 31 grudnia 2019 r. nie zalegali z opłacaniem należności z tytułu składek za okres dłuższy niż 12 miesięcy – informuje ZUS. I zaznacza, że jest to pomoc publiczna.

01.04.2020