Trzecia Droga złożyła w Sejmie projekt w sprawie aborcji, chce też referendum

Pacjent Zawody medyczne

Przywrócenie przesłanki zezwalającej na aborcję, gdy wyniki badań wskazują na duże prawdopodobieństwo ciężkich i nieodwracalnych wad płodu albo nieuleczalnej choroby zagrażającej jego życiu zakłada projekt złożony w Sejmie przez posłów Trzeciej Drogi. Projekt jest składany z wnioskiem o przeprowadzenie referendum w sprawie dalej idącej liberalizacji prawa aborcyjnego - zaznaczono w uzasadnieniu.

23.02.2024

RPO wskazuje najważniejsze problemy systemu ochrony zdrowia

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Długie kolejki do lekarzy specjalistów, brak dostępu do znieczulenia podczas porodu, weryfikacja norm czasu pracy i obsady dyżurów lekarzy, brak dostępności gabinetów ginekologicznych dla kobiet z niepełnosprawnościami czy wag krzesełkowych dla osób z niepełnosprawnościami oraz osób starszych - to tylko niektóre z problemów systemu ochrony zdrowia, które Rzecznik Praw Obywatelskich wskazuje w piśmie do Rzecznika Praw Pacjenta.

23.02.2024

Rekomendacje dla ginekologów mają być poprawione

Pacjent

Towarzystwo naukowe ginekologów do jednego worka wrzuciło kobiety z nadciśnieniem tętniczym i te, które do przerwania ciąży uprawnia stan zdrowia psychicznego. W efekcie w obecnym brzmieniu, liczące niecałe sześć stron rekomendacje, są niezgodne z prawem. Przymuszają do leczenia psychiatrycznego pacjentki, które chcą przerwać ciążę z uwagi na zdrowie psychiczne.

23.02.2024

MZ: To nie liczba lekarzy świadczy o sprawnym systemie ochrony zdrowia

Zawody medyczne

Decyzje o przyznawanych miejscach na specjalizacje bywają przypadkowe. Ministerstwo Zdrowia  stoi na stanowisku, że problem leży nie tylko w braku lekarzy w publicznym systemie, ale w ich rozmieszczeniu i wybieranych specjalizacjach. Kluczowa jest także jakość kształcenia. W maju ma się zakończyć weryfikacja uczelni z nowo otwartymi kierunkami lekarskimi. Bez akredytacji, ale za zgodą resortu edukacji i nauki, otwarto je na 11 uczelniach, a studiuje na nich 700 osób

22.02.2024

Samotna kobieta nie skorzysta ze swoich zarodków, chyba że na "słupa"

Opieka zdrowotna

Zamrożone zarodki są w Polsce pod specjalną ochroną. Ze swoich własnych nie mogą skorzystać m.in. samotni rodzice. Nie można też ich zniszczyć, a co najwyżej oddać do anonimowej adopcji lub płacić po kilkaset złotych rocznie za dalsze mrożenie. Oczywiście nie w nieskończoność, bo po 20 latach wszystkie "niewykorzystane" zarodki mają trafić do adopcji. De facto - przejmuje je państwo. Postulowane są zmiany w prawie.

22.02.2024

Zakaz sprzedaży dzieciom jednorazowych e-papierosów jest od dawna, ale nie działa

Opieka zdrowotna

W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych, papierosów elektronicznych lub pojemników zapasowych z płynem nikotynowym osobom do 18. roku życia. Tyle tylko, że nie jest przestrzegany – ponad połowa nieletnich osób nie ma problemu z kupieniem tych produktów. Tymczasem problem staje się coraz bardziej gorący – rynek sprzedaży e-papierosów jednorazowych rośnie lawinowo z roku na rok.

21.02.2024

Psycholodzy, tak jak lekarze, mają być sprawdzani w rejestrach pedofilów

Zawody medyczne

Zanim lekarz zostanie zatrudniony lub dopuszczony do jakiejkolwiek działalności związanej z leczeniem dziecka, a psycholog do udzielania porad psychologicznych, musi zostać sprawdzony w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym. W dodatku potwierdzenie w formie wydruku musi być dołączone do akt osobowych lekarza lub psychologa. Za niedopełnienie tych obowiązków grozi areszt, ograniczenie wolności lub grzywna nie mniejsza niż tysiąc złotych.

20.02.2024

Czas pracy rejestratorki medycznej nie zawsze taki sam

Zawody medyczne

Rejestratorka medyczna w podmiocie publicznym może pracować 7 godzin i 35 minut dziennie. To jasno wynika z przepisów. Natomiast te same zasady nie obowiązują w podmiotach prywatnych. Wobec tego tam rejestratorka mogłaby pracować 8 godzin dziennie. Eksperci zwracają jednak uwagę, że wydłużanie jej czasu pracy przez prywatnego pracodawcę może być ryzykowne i także należałoby stosować wobec niej czas pracy w wymiarze 7 godz. i 35 minut dziennie.

19.02.2024

MRPiPS: Jednak wydłużenie urlopu macierzyńskiego dla rodziców wcześniaków

Pacjent

Zarówno matce, jak i ojcu wcześniaka oraz dziecka, które po urodzeniu wymagało hospitalizacji, ma przysługiwać dodatkowy urlop w wymiarze odpowiadającym okresowi spędzonemu przez dziecko w szpitalu - to propozycje zespołu roboczego powołanego przez Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Są one spójne rozwiązaniami innych krajów UE.

16.02.2024

Potrzebna reforma systemu orzeczniczego, a nie lista chorób

Pacjent Niepelnosprawność

Ministerstwo rodziny i polityki społecznej nabrało wody w usta. Od miesięcy nie informuje o losach listy chorób - jak zespół Downa - które miały uprawniać do uzyskania orzeczenia o niepełnosprawności na stałe. Przedstawiciele niektórych organizacji pacjentów i osób z niepełnosprawnościami mają nadzieję, że pomysł zarzucono. Przekonują, że problem leży w systemie i naruszaniu przepisów, gdy w sprawie dziecka z chorobą rzadką orzeka lekarz okulista.

16.02.2024

RPP radzi, na co zwrócić uwagę przy wyborze ośrodka opiekuńczego

Pacjent Opieka zdrowotna Niepelnosprawność

Szczegółowe sprawdzenie, jak działa dom pomocy społecznej czy zakład opiekuńczo-leczniczy, w którym chce się umieścić bliską osobę, ale i dokładne zapoznanie się z umową i regulaminem ośrodka – to kluczowe według Rzecznika Praw Pacjenta (RPP) kwestie przy wyborze placówki.

15.02.2024

Infolinii do zapisów na szczepienia przeciw Covid jednak nie będzie

Pacjent Koronawirus Koronawirus szczepienia

Od 16 lutego nie będzie można już zapisać się na szczepienie przeciw Covid-19 przez infolinię pod numerem 989. Po dwóch miesiącach od przedłużenia działania infolinii Ministerstwo Zdrowia zdecydowało o jej zamknięciu. Argumentuje, że ta forma zapisów nie cieszy się powodzeniem wśród pacjentów.

15.02.2024

Podwyżki w ochronie zdrowia - szpitale powiatowe boją się zostać na lodzie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Wielkimi krokami zbliża się podwyżka płac minimalnych w ochronie zdrowia. Poprzedza je zmiana wyceny świadczeń, z których wynagrodzenia są finansowane. Przedstawiciele szpitali powiatowych oczekują od Ministerstwa Zdrowia, że tym razem będzie ona adekwatna i nie wpadną w długi. Chcą też wyjaśnień, dlaczego w 2022 r. przyjęto rozwiązania, które pogrążały najmniejsze szpitale, a także, czy było to działanie celowe.

15.02.2024

Minister zdrowia chciałaby zakazu jednorazowych e-papierosów

Opieka zdrowotna

Szefowa Ministerstwa Zdrowia Izabela Leszczyna odniosła się do pytania słuchacza, dlaczego rząd ucieka przed zdecydowaną reakcją, czyli przed zakazem sprzedaży jednorazowych papierosów elektronicznych. - Rozpoczynamy prace nas zmianami dotyczącymi jednorazowych e-papierosów; te papierosy to plaga, będziemy chronić szczególnie młodych ludzi – odpowiedziała w środę Leszczyna.

14.02.2024

Ministerstwo Zdrowia prowadzi nabór do Krajowej Rady ds. Opieki Geriatrycznej

Pacjent Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Nabór, który potrwa do 22 lutego, ma związek z wejściem w życie ustawy o szczególnej opiece geriatrycznej. Do zadań Rady będzie należało m.in. doradzanie w sprawie kierunków rozwoju opieki geriatrycznej, przedstawianie propozycji zmian i opiniowanie raportów dotyczących organizacji i dostępności świadczeń.

13.02.2024

Raport: Potrzebna ustawa o danych medycznych

Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Potrzebne jest przygotowanie kompleksowego planu dalszego rozwoju systemu gromadzenia i wykorzystywania danych medycznych – to jeden z wniosków raportu  „Dane medyczne w pracy lekarza” przedstawionego w poniedziałek w siedzibie Naczelnej Rady Lekarskiej w Warszawie. Proponowane rozwiązanie to między innymi nowa ustawa o danych medycznych.

12.02.2024

MZ: Uwagi NFZ powodem wstrzymania reformy rehabilitacji

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Ministerstwo Zdrowia potwierdza, że projekt rozporządzenia dotyczący świadczeń z zakresu rehabilitacji leczniczej będzie ponownie przekazany do konsultacji publicznych. Jedną z przyczyn wycofania z ogłoszenia podpisanego przez ministra zdrowia aktu są uwagi Narodowego Funduszu Zdrowia dotyczące skal medycznych, na podstawie których pacjent ma być kwalifikowany do świadczeń realizowanych w warunkach stacjonarnych.

12.02.2024

Na diagnozę autyzmu dzieci czekają coraz dłużej

Opieka zdrowotna

Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia wynika, że średni czas oczekiwania na wizytę w poradni diagnozującej autyzm w przypadku pilnym wynosi około 80 dni. W praktyce w wielu ośrodkach na wizytę czeka się około roku. Na wzrost wydolności pracy ośrodków wpłynie planowana wyższa wycena świadczeń. Nie stanie się to jednak od razu, bo dotąd wycena diagnostyki była dramatycznie niska. Są województwa, w których nie ma ani jednego ośrodka diagnostycznego.

12.02.2024

Cesarskich cięć miało być mniej, a jest więcej. Standardy opieki to martwy przepis

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Rekomendacje ministerialnego zespołu nie przyniosły oczekiwanego efektu. Z najnowszych danych NFZ wynika, że średnio 48 proc. porodów w Polsce odbywa się przez cesarskie cięcie, a w większości województw ten wskaźnik po raz kolejny wzrósł. System nie dba o komfort kobiet, które w niektórych regionach nie mają dostępu do znieczulenia. Z kolei standardy opieki okołoporodowej, wprowadzone kilkanaście lat temu, to martwy przepis.

10.02.2024

Rozliczenie przez szpitale dodatków do ryczałtu - do końca 2024 r. 

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Część szpitali nie była w stanie rozliczyć kwot otrzymanych jako dodatki do ryczałtu systemu podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej za 2023 r. Rozwiązanie pozwoli uniknąć konieczności zwrotu do Narodowego Funduszu Zdrowia części środków wypłaconych za ub. rok. Rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej jest na etapie konsultacji publicznych.

09.02.2024