Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec, podczas kontroli jednej z placówek, stwierdził naruszenia praw pacjenta do świadczeń zdrowotnych udzielanych z należytą starannością.
Czytaj także na Prawo.pl: Przemoc w DPS-ach. Opiekun opiekunowi nierówny
Jesienią ubiegłego roku głośna była sprawa Ośrodka Rehabilitacji Leonardi w Szymanowie pod Warszawą, który ostatecznie został zamknięty. Wcześniej jednak ucierpieli tam i pracownicy, traktowani przez właścicieli nieuczciwie, jak i pacjenci placówki. Jedną z nich była siostra pani Joanny, która zwróciła się do RPP w sprawie zaniedbań ośrodka w opiece nad chorą siostrą. Trafiła tam na rehabilitację wprost ze szpitala. Dyrektor ośrodka zaproponowała przedłużenie pobytu o dwa tygodnie za obniżoną cenę, jednak po wpłaceniu pieniędzy pacjentka została ponownie przewieziona do szpitala.
- Dokumenty zebrane w sprawie jednoznacznie wskazują na poważne zaniedbanie pacjentki w ośrodku, gdzie nie zapewniono jej podstawowej opieki, takiej jak nawodnienie, rehabilitacja, zmiana pozycji ciała czy higiena osobista. Po przewiezieniu do szpitala stwierdzono zakrzepicę, problemy z układem oddechowym i zakażenie układu moczowego – informuje RPP.
Należy sprawdzić ośrodek i zapoznać się z umową
Rzecznik przestrzega pacjentów i ich rodziny oraz wskazuje na co szczególnie należy zwrócić uwagę, wybierając daną placówkę. Zaleca:
- Sprawdzenie domu pomocy społecznej czy zakładu opiekuńczo-leczniczego, jak działa, jak wygląda tam rehabilitacja, zebranie informacji o ośrodku.
- Komunikację z bliskim przebywającym w ośrodku. To pacjent najlepiej wie, jak wygląda pobyt tam. Jego informacje są kluczowe w ewentualnej interwencji.
- Dokładne zapoznanie się z warunkami umów. Przed podpisaniem umowy z ośrodkiem medycznym, pacjenci powinni dokładnie przeczytać wszelkie dokumenty, takie jak umowy i regulaminy. Ważne jest zrozumienie warunków pobytu, opłat, procedur i możliwości reakcji w przypadku problemów.
- Zapoznanie się z prawami pacjenta. Znajomość swoich praw jako pacjenta jest ważna. Pacjenci powinni być świadomi, że mają prawo do należytej opieki zdrowotnej, a w przypadku naruszeń mogą zgłaszać skargi do odpowiednich organów, takich jak Rzecznik Praw Pacjenta.
- Monitorowanie swojego stanu zdrowia. Pacjenci powinni świadomie monitorować swój stan zdrowia i bacznie obserwować wszelkie zmiany. Jeśli pojawią się niepokojące objawy, należy niezwłocznie zgłosić je personelowi medycznemu.
- Reagowanie na zaniedbania. W przypadku doświadczenia zaniedbań lub niewłaściwej opieki, pacjenci i ich rodziny powinni niezwłocznie reagować. Złożenie skargi do Rzecznika Praw Pacjenta czy instytucji nadzorującej placówkę może zapobiec niepożądanym zdarzeniom.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.