RPO: Warunki pobytu w areszcie Mariusza Kamińskiego są bardzo dobre

- Warunki pobytu w areszcie Mariusza Kamińskiego są bardzo dobre. Nadal prowadzi on protest głodowy. Stan jego zdrowia jest ściśle monitorowany przez służbę zdrowia, regularnie wykonywane są niezbędne badania. Dyrektor w oparciu o opinię lekarzy wystąpił do sądu penitencjarnego o zgodę na przymusowe żywienie skazanego. Sąd wyraził taką zgodę - poinformował w czwartek Rzecznik Praw Obywatelskich. 

18.01.2024

Największa od lat reforma w rehabilitacji może nie skrócić kolejek

Pacjent Zawody medyczne

Fizjoterapeuta będzie mógł przedłużyć rehabilitację i samodzielnie zmienić zalecenia. Szybciej na zabiegi mają trafiać osoby po ostrej fazie choroby, na przykład onkologicznej. Zakładają to największe od 10 lat zmiany w świadczeniach z zakresu rehabilitacji. Mogą jednak nie wystarczyć jako remedium na kolejki oczekujących na rehabilitację ambulatoryjną czy domową. Nie ma też pewności, czy limity zabiegów wystarczą dla pacjentów w chorobach przewlekłych.

18.01.2024

Unieważniony przetarg na czekolady dla krwiodawców. Dostawca chciał podwyżki

Pacjent

Zamiast czekolad delikatesowych z dodatkami, czekolady mleczne z dodatkami. To rozwiązanie tańsze i daje nadzieję, że do przetargu na dostawy pakietów dla honorowych dawców krwi zgłosi się więcej firm. Narodowe Centrum Krwi wyjaśnia, że wyłoniona w przetargu firma Millano, która miała dostarczać czekolady od stycznia 2024 r., w ostatniej chwili wystąpiła o podwyżkę wyceny o 19,6 proc. Ogłoszono więc nowy przetarg. Przy okazji wróciła dyskusja, czy ekwiwalentem kalorycznym dla honorowych dawców krwi musi być czekolada.

17.01.2024

Narodowy Instytut Kardiologii i Narodowy Instytut Onkologii mają nowe kierownictwo

Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Prof. Janinę Stępińską na stanowisko dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii, a dr Beatę Jagielską na szefową Narodowego Instytutu Onkologii powołała ministra zdrowia Izabela Leszczyna. Janina Stępińska jest profesorem kardiologii. Beata Jagielska od 2021 r. była prezesem Szpitala Grochowskiego w Warszawie.

16.01.2024

Przez wadliwy system pacjenci płacili więcej za leki recepturowe

Pacjent Farmacja

Apteki, które po 1 stycznia 2024 r. wydawały leki recepturowe, zawyżały w niektórych przypadkach opłaty ponoszone przez pacjentów. Powodem był błędny algorytm w oprogramowaniu, którym posługuje się zdecydowana większość aptek. Dla aptek oznacza to konieczność korekt tych płatności, bo ich brak może skutkować problemami z rozliczeniem refundacji.

16.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta: 117 wniosków o świadczenie kompensacyjne

Pacjent Opieka zdrowotna

Najwięcej wniosków, 56 proc., dotyczyło uszczerbku na zdrowiu. Kolejne 24 proc. dotyczyło zgonu pacjenta. 20 proc. wniosków odnosiło się do zakażenia szpitalnego. - Najwięcej wniosków złożyli mieszkańcy województw mazowieckiego, dolnośląskiego i śląskiego - przekazał Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec.

15.01.2024

Lekarz wystawia receptę na lek refundowany także w ramach prywatnej wizyty

Opieka zdrowotna Farmacja

Pacjent może otrzymać receptę na lek refundowany podczas prywatnej wizyty u lekarza. Nie musi on mieć zawartej umowy z NFZ, aby taką receptę wystawić. Natomiast lekarz musi mieć umowę z NFZ, aby wystawić receptę uprawniającą do otrzymania leku za darmo z oznaczeniem "S" i "Dz" (seniorzy, dzieci). Może ją wystawić wyłącznie lekarz POZ w ramach wizyty opłacanej przez Narodowy Fundusz Zdrowia.

14.01.2024

Badania profilaktyczne na pikniku czasem bezpłatne tylko w teorii

Pacjent Opieka zdrowotna

Uczestnik badania profilaktycznego zawsze powinien zostać poinformowany o tym, kiedy jego dane zostaną usunięte oraz czy zostaną przekazane komuś innemu, np. do badań naukowych. Praktyka „wykonamy ci badanie, ale wyraź zgodę marketingową” oznacza, że biorący w nim udział faktycznie za nie płacą. Co prawda nie gotówką, ale swoimi danymi osobowymi. Za organizatorem stoi w takiej sytuacji zwykle sponsor, który już za kilka tygodni może do uczestnika badania zadzwonić.

13.01.2024

Kolejna interpelacja w sprawie metody leczenia boreliozy

Pacjent Zawody medyczne

Wicemarszałkini Sejmu Monika Wielichowska (KO) zwróciła się do ministry zdrowia Izabeli Leszczyny w sprawie apelów pacjentów chorych na boreliozę. Chodzi o metodę leczenia ILADS, której sprzeciwia się Naczelna Rada Lekarska, a Rzecznik Praw Pacjenta wszczął postępowania wobec placówek medycznych ją stosujących. Eksperci podkreślają, że leczenie boreliozy tą metodą stwarza poważne zagrożenie dla zdrowia pacjentów, w tym dzieci. Posłanka pyta natomiast o przywrócenie wolności wyboru metody leczenia boreliozy.

12.01.2024

Korupcja w ochronie zdrowia weszła do szarej strefy i ma się dobrze

Zawody medyczne

11 proc. pacjentów przyznaje, że w ciągu ostatnich 4-5 lat wręczyło korzyść majątkową przedstawicielowi personelu medycznego, najczęściej lekarzowi lub ordynatorowi - wynika z najnowszych, niepublikowanych dotąd danych. Obok znanych od lat mechanizmów korupcji, wykształciły się nowe. Może nią być wysoka opłata za prywatną wizytę, ale także wpłata na rzecz działającej w szpitalu fundacji. Ofiarami mało przejrzystego systemu są pacjenci, a także lekarze, którzy narażają się na zarzuty korupcyjne.

12.01.2024

Ponad 6 tys. przeszkolonych opiekunów medycznych

Zawody medyczne

Opiekunowie medyczni rozszerzyli swoje umiejętności o m.in. pobieranie krwi żylnej i włośniczkowej i innych materiałów do badań laboratoryjnych, podawanie leków poprzez iniekcję czy też opiekę nad osobami z demencją. Uzyskali nowe umiejętności w pracy z pacjentami z podejrzeniem choroby zakaźnej, w szczególności COVID-19, na kursie kwalifikacyjnym Ministerstwa Zdrowia i Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego.

10.01.2024

Nastolatki mają utrudniony dostęp do szczepień na Covid-19

Koronawirus Koronawirus szczepienia

Powodem są przepisy, które zmieniły zasady kwalifikacji do szczepień na Covid-19, wprowadzone tak zwaną dużą nowelizacją ustawy refundacyjnej. Obecnie osobę poniżej 18. roku życia kwalifikuje do szczepienia tylko lekarz. Oznacza to, że nastolatek nie zaszczepi się w aptece. W sytuacji, gdy brakuje szczepionek Nuvaxovid, liczba miejsc, w których nastolatek może przyjąć szczepionkę, jest dodatkowo ograniczona.

10.01.2024

Rzecznik Praw Pacjenta pyta kobiety o łagodzenie bólu podczas porodu

Pacjent Opieka zdrowotna

W sierpniu 2023 r. Rzecznik Praw Pacjenta zwrócił się do 245 podmiotów leczniczych, aby ustalić, jakie są powody niestosowania znieczuleń zewnątrzoponowych oraz jakie formy znieczulenia podczas porodu naturalnego mogą uzyskać pacjentki. Szpitale przekazały stanowiska w sprawie, które obecnie są analizowane. RPP chce teraz poznać doświadczenia kobiet w trakcie porodu i przygotował ankietę kierowaną do pacjentek.

08.01.2024

Akredytacja szpitali - w oczekiwaniu na nowe standardy

Opieka zdrowotna Zarządzanie

Około 200 szpitali złożyło pod koniec roku wnioski o akredytację. Zdążyły przed 1 stycznia 2024 roku i będą oceniane według mniej restrykcyjnych, starych zasad. Nowe standardy akredytacyjne nie są jeszcze gotowe, ale wiadomo, że reguły przyznawania certyfikatów będą surowsze niż dotąd. Ich opracowanie to zadanie nowej Rady Akredytacyjnej, która powinna działać od 1 stycznia 2024 r., ale nie została jeszcze powołana. Szpitale, które wniosek chciałyby złożyć już w 2024 r., muszą więc czekać.

08.01.2024

Działach: Koordynator będzie przewodnikiem pacjenta onkologicznego na wcześniejszym etapie leczenia

Pacjent Zawody medyczne

Zmiany w Karcie Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego będą obowiązywać od kwietnia 2024 roku, ale już teraz wiele ośrodków wdraża niektóre z zapisów. Poszerzono kompetencje koordynatora, poza tym kartę wzbogacono o nowe rubryki np. intencje leczenia, które zawierają więcej informacji o terapii i usprawniają podejmowanie decyzji – tłumaczy dr n. o zdr. Eliza Działach, prezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Koordynatorów Opieki Onkologicznej.

06.01.2024

Pacjent pierwszorazowy to pacjent, który nie korzystał z danych świadczeń przez 730 dni

Pacjent Opieka zdrowotna

Bycie pierwszorazowym pacjentem jest dla niego bardzo korzystne. Oznacza to początek terapii a więc najpierw poszerzoną diagnostykę. Po zakończeniu leczenia, po raz kolejny może być uznany jako pierwszorazowy po dwóch latach, jeśli wizyta będzie dotyczyć tego samego problemu zdrowotnego. O tym, jak długo trwać będzie leczenie oraz o jego zakresie - każdorazowo decyduje lekarz.

06.01.2024

Będzie dostawa drugiej dawki szczepionki na HPV

Farmacja

Przygotowywany jest podział 200 tys. szczepionek przeciwko HPV, którymi będą zaszczepieni nastolatkowie - zapewnia Ministerstwo Zdrowia. Stacje sanitarno-epidemiologiczne w całym kraju będą przekazywały szczepionki przychodniom. Szczepienia zostały zaplanowane w schemacie dwudawkowym. W wielu punktach szczepień obecnie drugich dawek jednak nie ma.

05.01.2024

Brak szczepionek na Covid-19 może być zaniechaniem państwa

Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Kontrakty na dostawy nowych szczepionek na Covid-19 powinny być domknięte już w sierpniu ubiegłego roku. Tak się nie stało. Pacjenci bez powodzenia pytają o nie w aptekach, farmaceuci rozkładają ręce, a rząd informuje o nowej puli 200 tys. szczepionek, która ma zażegnać kryzys. Pacjent, który zachorował, bo nie miał dostępu do szczepionki, może domagać się odszkodowania od Skarbu Państwa. Przed sądem musiałby dowieść, że szkodę odniósł przez zaniechania państwa. 

05.01.2024

Jest decyzja o złożeniu zawiadomienia do prokuratury w sprawie byłego prezesa ABM

Ministra zdrowia Izabela Leszczyna zdecydowała o złożeniu do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Radosława Sierpińskiego, byłego prezesa Agencji Badań Medycznych - poinformował w czwartek Damian Kuraś, rzecznik MZ. Wcześniej, 28 grudnia, Radosław Sierpiński został odwołany przez minister zdrowia z funkcji prezesa Agencji Badań Medycznych.

04.01.2024

Będzie kontrola nowych kierunków lekarskich

Zawody medyczne

Medycynę można obecnie studiować na 36 polskich uczelniach, a aż 14 kierunków lekarskich uruchomiono od października 2023 r. Tylko cztery z tych 14 dostały pozytywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Pozostała dziesiątka ruszyła, chociaż PKA wydała im ocenę negatywną. Szef resortu nauki Dariusz Wieczorek zapowiedział, że w najbliższych tygodniach PKA rozpocznie weryfikację nowych kierunków lekarskich.

04.01.2024