Prośba Rzecznik Praw Lekarza Naczelnej Izby Lekarskiej Moniki Potockiej do RPO Marcina Wiącka dotyczy wniosku do prokuratora o:
- przedstawienie informacji dotyczących podstaw faktycznych i prawnych podjętych czynności, w szczególności zasadności wystąpienia o zastosowanie wobec ww. lekarza tymczasowego aresztowania,
- wskazanie sygnatury akt prowadzonej sprawy,
- wskazanie czy zasięgnięto opinii biegłych w sprawie, a jeśli tak, to jakie są wnioski z tych opinii.
W piśmie RPL podkreśla, że tymczasowe aresztowanie jest najbardziej dolegliwym środkiem zapobiegawczym. Przed jego zastosowaniem, powinny być rozważone wolnościowe alternatywy, a także okoliczności przemawiające za odstąpieniem od izolacji oskarżonego lub podejrzanego.
Sprawa dotyczy zastosowania wobec lek. Andrija K. aresztu tymczasowego. Lekarz rezydent z Ukrainy pracujący w Wielospecjalistycznym Szpitalu Wojewódzkim w Gorzowie Wielkopolskim stwierdził zgon 86-letniego pacjenta po zatrzymaniu krążenia, nie podejmując reanimacji. Zawiadomienie do prokuratury złożył inny lekarz-rezydent pracujący w tym szpitalu. Tymczasem, jak podają media, w tym "Gazeta Wyborcza" i portal "Co w zdrowiu" zespół lekarzy, szpitalna komisja powołana po śmierci pacjenta, nie stwierdził błędu medycznego. Stwierdzono natomiast uchybienia organizacyjne.
Zdaniem RPL całe postępowanie powinno być transparentne i nie budzić wątpliwości prawnych. Do momentu ustalenia winy obowiązuje zasada domniemania niewinności. Zatem podejrzany lekarz powinien uczestniczyć w postępowaniu z tzw. „wolnej stopy”. Zbyt radykalne ograniczanie wolności obywatelskich może budzić niepokój społeczny i wątpliwości co do rzetelności postępowania organów prowadzących sprawę.
Czytaj także na Prawo.pl: Pacjent posiada narkotyki? Lekarz musi dochować tajemnicy
- Tego rodzaju działania, polegające na zbyt pochopnym stosowaniu tymczasowego aresztowania, mogą prowadzić do wypracowania postawy lęku u lekarzy, co spowoduje odstępowanie od wykonywania ryzykowanych procedur – zauważa w piśmie RPL, prosząc o podjęcie postępowania wyjaśniającego w przedmiotowej sprawie.
RPL wystosowała również w tej sprawie pismo do Prokuratora Rejonowego w Gorzowie Wielkopolskim.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.