Prawo.pl
W każdym punkcie drive-thru musi być co najmniej jedna osoba z doświadczeniem w udzielaniu pierwszej pomocy: lekarz lub ratownik medyczny na cztery zespoły szczepienne. Osoby zarejestrowane podjadą autem na specjalnie przygotowany parking. Bez wysiadania przejdą kwalifikację i dostaną szczepionkę. Potem odjadą w specjalnie wyznaczone miejsce, by odczekać 15 minut, a kierowcy 20.
Jolanta Ojczyk
14.04.2021
Koronawirus szczepienia
Sanepid już nie nakłada kar za łamanie zakazu prowadzenia działalności, tylko od razu zamyka lokale. Prawnicy radzą przedsiębiorcom odwołać się od takiej decyzji, bo wygrana jest niemal pewna. By decyzji nie można było podważyć, Sanepid musi udowodnić np., że w lokalu była osoba chora, lub wirus był w jedzeniu. Po wygranej w postępowaniu administracyjnym, można pójść po odszkodowanie
Jolanta Ojczyk
14.04.2021
Małe i średnie firmy Koronawirus a prawo
Są już wytyczne i wymogi dotyczące sposobu organizacji nowych Punktów Szczepień Powszechnych organizowanych poza obecną siecią placówek medycznych, na przykład w domu kultury, w formie namiotów lub punktów drive-thru. Samorządy powinny zgłaszać do wojewodów listę proponowanych lokalizacji nowych punktów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Pacjent Koronawirus szczepienia
Nie można pozwolić, by pracownicy ochrony zdrowia obawiali się wypowiadać publicznie. W interesie społecznym jest, by w przestrzeni publicznej toczyła się dyskusja publiczna w sprawie walki z pandemią z udziałem niezależnych ekspertów pochodzących z różnych środowisk medycznych - czytamy w apelu sześciu organizacji społecznych w sprawie dr Pawła Grzesiowskiego
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.04.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
We Francji, Niemczech i Wlk. Brytanii osoby, które jako pierwszą dawkę przyjęły szczepionkę AstraZeneca jako drugą mogą dostać Pfizera lub Moderny. Światowa Organizacja Zdrowia i Europejska Agencja do spraw Leków nie powiedziały wprost, że jest to niedopuszczalne. Jednak polski rząd na razie bierze pod uwagę takiej możliwości.
Katarzyna Redmerska
13.04.2021
Koronawirus szczepienia
Prawo do kontaktu z psychologiem, informacja o możliwości skorzystania z pomocy psychologicznej – to ma zagwarantować nowa ustawa kobietom, które dowiedzą się, że ich dziecko może urodzić się z wadą letalną. Proponowane przepisy, mające łagodzić skutki wyroku TK w sprawie aborcji, są jednak nieostre, więc nie gwarantują, że kobieta otrzyma pomoc.
Monika Sewastianowicz
13.04.2021
Opieka zdrowotna
W połowie maja ruszą szczepienia w zakładach pracy, o ile producenci szczepionek wywiążą się z deklaracji dotyczących dostaw. Warunek: zebranie 500 osób i podpisanie umowy z podmiotem uprawnionym do szczepienia. Z tym, że pracodawca może szczepić nie tylko swoich pracowników, ale też współpracowników, kontrahentów, a nawet zatrudnionych w sąsiadującej z nim firmie.
Jolanta Ojczyk
12.04.2021
Koronawirus szczepienia
Dyspozytorzy ratownictwa medycznego i centrów powiadamiania, pracownicy Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych, Centrum eZdrowia i chmury krajowej obsługującej system rejestracji i kalendarza, oraz instytucji, które dostarczają tlen do szpitali - to grupy zawodowe, które będą włączone do grupy zero szczepień przeciwko Covid-19. W sumie to ok. 1800 osób.
Jolanta Ojczyk
12.04.2021
Koronawirus szczepienia
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby z 8 kwietnia 2021 r. stwierdził, iż ustawowy obowiązek szczepień dzieci nie stanowi naruszenia prawa do poszanowania życia rodzinnego rodziców i dzieci. Zdaniem Trybunału, czeska regulacja szczepień nie jest nieuzasadniona i nieproporcjonalna, a odmowa przyjęcia dziecka do przedszkola ma charakter prewencyjny, a nie karzący.
Katarzyna Warecka
12.04.2021
Pacjent Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Dyrektorzy oddziałów Narodowego Funduszu Zdrowia zaprezentują we wtorek przedstawicielom każdego powiatu w Polsce liczbę punktów szczepień, która powinna być zapewniona, by zaszczepić jak największą liczbę mieszkańców - powiedział Wojciech Andrusiewicz, rzecznik Ministerstwa Zdrowia.
Jolanta Ojczyk
11.04.2021
Koronawirus szczepienia

Szczepienie nie zawsze zwalnia z kwarantanny, choć powinno

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Nie ma powodu, aby osoby zaszczepione dwiema dawkami były poddawane kwarantannie. Badania potwierdzają, że szczepionki zmniejszają transmisję wirusa o ok. 70 proc. I zgodnie z prawem zaszczepienie chroni tylko przed kwarantanną, gdy na Covid19 zachoruje domownik. W praktyce ten przepis też jednak nie zawsze działa.
Jolanta Ojczyk
10.04.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Funkcjonowanie telemedycyny nie jest uzależnione jedynie od dobrej woli i chęci personelu medycznego. W grę wchodzą jeszcze warunki techniczne i umiejętności, których wiele osób po prostu nie posiada - zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
10.04.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Rząd uprasza kwalifikację na szczepienia przeciwko Covid-19. Jest już rozporządzenie w tej sprawie. Po pierwsze zwiększy się liczba zawodów medycznych uprawniających do jej przeprowadzenia. Po drugie zostanie uproszczony formularz, który muszą wypełnić pacjenci. Te zmiany mają przyspieszyć proces szczepień.
Jolanta Ojczyk
09.04.2021
Koronawirus szczepienia

Uczelnie mają być przyjazne dla autystycznych studentów

Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Nawet co dziesiąta osoba z Zespołem Aspergera przejawia specjalne zdolności i może być wybitnym absolwentem i naukowcem - zauważa resort funduszy i polityki regionalnej. I dodaje, że często jednak na jej drodze stają trudności w odnalezieniu się w nowym środowisku. Dlatego 40 uczelni w całej Polsce wdroży program indywidualnego wsparcia dla studentów z ASD
Krzysztof Sobczak
09.04.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta Opieka zdrowotna
Większość mieszkańców domów pomocy społecznej została zaszczepiona i coraz głośniej mówi się o łagodzeniu obostrzeń oraz dopuszczaniu pensjonariuszy do spotkań z rodzinami czy wychodzeniu na zewnątrz. Ministerialne rekomendacje o stopniowym luzowaniu trafiły przez wojewodów do placówek. Dyrektorzy nie chcą jednak ryzykować i decydują o zachowaniu reżimu.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.04.2021
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Po zamianie rozporządzenia z 25 marca sędziowie, pracownicy sądów i prokuratury odetchnęli z ulgą sądząc, że podobnie jak prokuratorzy zostaną w najbliższym czasie zaszczepieni przeciwko koronawirusowi. O ile jednak w prokuraturach zdaje się to obowiązywać, o tyle w sądach panuje prawdziwy chaos, dyrektorzy szczepienia załatwiają "bokiem", a z rządu płyną sprzeczne sygnały.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości Koronawirus a prawo
Od 15 stycznia do 1 kwietnia chęć zaszczepienia się zadeklarowało ponad 2,5 miliona Polaków. E-skierowania dostało tylko 676 tysięcy. To oznacza, że nie wystawiono ich dla 1,9 miliona osób. Wśród nich są też ci, którzy zgłosili się w styczniu. Prawnicy nie mają wątpliwości, że te osoby powinny mieć z automatu wystawione skierowanie na szczepienie
Jolanta Ojczyk
09.04.2021
Koronawirus szczepienia
Do końca drugiego kwartału ma być wykonanych łącznie 20 mln szczepień, a wszystkie osoby chętne powinny być zaszczepione przynajmniej pierwsza dawką do końca sierpnia. Dlatego już w kwietniu ruszą pilotażowe punkty szczepień na parkingach, w aptekach i zakładach pracy. Wciąż jednak ie wiadomo kiedy ruszy rejestracja urodzonych w roku 1974 i młodszych.
Jolanta Ojczyk
08.04.2021
Koronawirus szczepienia
Komisja Europejska zapowiedziała, że w połowie czerwca mają pojawić się paszporty szczepionkowe, ułatwiające podróżowanie. Tymczasem w czwartek premier Mateusz Morawiecki stwierdził, że rozmowy w UE na temat są na wstępnym etapie. Chcemy zapewnić możliwość bezpiecznego przemieszczania się, ale jeszcze nie każdy ma możliwość zaszczepienia się. - powiedział.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Koronawirus szczepienia
Od czwartku 8 kwietnia każdy chętny nauczyciel wychowania fizycznego ze szkoły podstawowej, średniej i nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej może zapisać się na szkolenie, które przygotuje go do udziału w programie „Aktywny powrót uczniów do szkoły po pandemii”. Kiedy dzieci wrócą do zajęć stacjonarnych w szkołach, będą mogły wziąć udział w dodatkowych zajęciach sportowych.
Krzysztof Sobczak
08.04.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo
Ponad 80 proc. właścicieli aptek niezależnych i pracujących w nich farmaceutów chce realizować usługi opieki farmaceutycznej, czyli czuwać nad prawidłowym doborem leków wspólnie z lekarzem, w tym wypisywać recepty. Zdaniem farmaceutów, tego typu opieka pomoże w rozwoju aptek, pod warunkiem, że zapłaci za nią Narodowy Fundusz Zdrowia.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
08.04.2021
Farmacja
Zakłady przemysłowe zatrudniły dodatkowych pracowników, by sprawdzali, czy załoga przestrzega obostrzeń wprowadzonych przez pracodawcę w specjalnych procedurach. Niesubordynowanym grożą sankcje: upomnienia, nagany a nawet zwolnienie z pracy. Przedsiębiorcy starają za wszelką cenę zabezpieczyć przed przypadkami zakażenia, bo przestój oznacza milionowe straty.
Grażyna J. Leśniak
08.04.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Po stwierdzeniu, że płód może być dotknięty wadą, ciężarna dostanie skierowanie na dalsze badania i do hospicjum perinatalnego. W Sejmie trwają właśnie prace nad ustawą, która ma być odpowiedzią na zarzuty, że wyrok Trybunału Konstytucyjnego ograniczający legalną aborcję, skazuje kobiety na tortury. Problem w tym, że przy okazji wprowadzana jest pełna kontrola nad takimi ciążami.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.04.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Przed siedzibą Ministerstwa Zdrowia na ulicy Miodowej w Warszawie odbyła się w środę manifestacja przedstawicieli organizacji zrzeszonych w Forum Związków Medycznych, m.in. lekarzy, pielęgniarek i diagnostów laboratoryjnych. Jej uczestnicy prezentowali transparenty z apelami o wzrost wynagrodzeń, m.in.: "Godne zarobki za rzetelną pracę", "Nie ma medyków, nie ma leczenia",
Krzysztof Sobczak
07.04.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że w piątek powinno się ukazać rozporządzenie dotyczące rozszerzenia kręgu osób mogących kwalifikować do szczepień po ukończeniu kursów. Jak podał, będą to farmaceuci i fizjoterapeuci. I przypomniał, że do samego wykonywania szczepień - wstrzyknięcia preparatu - dopuszczeni są już od dawna zarówno ratownicy medyczni, jak i farmaceuci.
Krzysztof Sobczak
07.04.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Janusz Cieszyński były wiceminister zdrowia, odpowiedzialny za cyfryzację w ochronie zdrowia, został powołany przez premiera Mateusza Morawieckiego do Rady do Spraw Cyfryzacji. Pełnić będzie funkcję wiceprzewodniczącego Rady przez dwuletnią kadencję.
Katarzyna Redmerska
07.04.2021
Prawo AI Zarządzanie

WHO na razie nie popiera paszportów szczepionkowych

Prawo europejskie Koronawirus szczepienia
Nie popieramy wprowadzenia paszportów szczepionkowych jako warunku podróżowania - poinformowała we wtorek rzeczniczka Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) Margaret Harris. Uzasadniła to tym, że nie jest jasne, czy szczepienia zapobiegają transmisji koronawirusa, a paszporty mogą być dyskryminujące.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Prawo europejskie Koronawirus szczepienia
Na środę 7 kwietnia pielęgniarki z Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych zapowiadają protest przed budynkiem Ministerstwa Zdrowia. Domagają się podwyżek i wyższych nakładów na ochronę zdrowia, które według organizacji są konieczne w czasie pandemii.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Medycy apelujący do władz w imię dobra ogółu i poczucia odpowiedzialności społecznej, nie powinni być narażeni na negatywne konsekwencje informowania o zagrożeniach zdrowotnych - stwierdziła w opublikowanym we wtorek stanowisku Helsińska Fundacja Praw Człowieka. Interwencję w tej sprawie podjął też Rzecznik Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Od 12 kwietnia rozpoczną się zapisy na szczepienia osób urodzonych w 1962 roku, a każdego następnego dnia będzie dochodził jeden młodszy rocznik - poinformował we wtorek powiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. I wyjaśnił, że starsi, którzy nie zdążyli się zapisać we wskazanym sobie dniu, też będą mogli to zrobić.
Krzysztof Sobczak
06.04.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia