Prawo.pl
Coraz więcej pacjentów skarży się, że choć przyjęło trzecią dawkę, to ich paszport covidowy nie został automatycznie przedłużony. Tak może się zdarzyć, jeśli punkt szczepień pomyli się i w systemie zaznaczy, że podał dawkę dodatkową dla osób o obniżonej odporności, a nie dawkę przypominającą. W dodatku na razie wydłużony paszport covidowy działa tylko w Polsce, gdzie chroni jedynie przed kwarantanną.
Jolanta Ojczyk
27.11.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Sądy Administracyjne, ale także Sąd Najwyższy, nie mają wątpliwości, że nałożenie na podstawie rozporządzenia 14-dniowej kwarantanny za sam fakt przekroczenia polskiej granicy, jest bezprawne. A zatem bezprawne jest nakładanie kar za jej złamanie. By było inaczej, obowiązek kwarantanny po powrocie z Wlk. Brytanii, Ukrainy, Białorusi, czy innego kraju spoza Schengen - musi być zapisany w ustawie.
Jolanta Ojczyk
26.11.2021
Koronawirus a prawo
Wykorzystanie rejestru ciąż w celu realizacji wyroku Trybunału Konstytucyjnego wcale nie będzie łatwe. Mało prawdopodobne jest, że pozwoli ścigać kobiety, które usunęły ciążę. To jednak nie oznacza, że projektowane przez Ministerstwo Zdrowia przepisy są bezpieczne. Nowe dane nie będą rzetelne, ale przede wszystkim będą zbierane wbrew Konstytucji i RODO. Niebezpieczne mogą być też pomyłki wpisujących.
Jolanta Ojczyk
25.11.2021
Opieka zdrowotna RODO
Jakość polskiej legislacji jest podobnie zła, jak obecna sytuacja epidemiczna. Świetnie widać to na przykładzie egzekwowania obowiązku noszenia maseczek – obywatele niewiele sobie robią z obowiązujących przepisów, a te zmieniały się na tyle często, że rachubę w tej dziedzinie stracili już nawet prawnicy. Ich zdaniem taki sposób regulowania tego zagadnienia skutkuje lekceważniem obowiązującego prawa.
Monika Sewastianowicz
25.11.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo Poprawmy prawo
W sierpniu resort edukacji zapewniał, że nie ma mowy o dzieleniu uczniów na zaszczepionych i niezaszczepionych. Zapewnienia wygłaszał i minister Przemysław Czarnek i podlegli mu wiceministrowie. Teraz zmienia front - uczniów będzie można podzielić, choć decyzja będzie zależeć od dyrektora placówki. To będzie kryterium do podziału na naukę stacjonarną i zdalną.
Monika Sewastianowicz
24.11.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus szczepienia
Białe miasteczko w Alejach Ujazdowskich przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów pozostanie jedynie symbolicznie. Jak poinformował Ogólnopolski Komitet Protestacyjno-Strajkowy Pracowników Ochrony Zdrowia, większość działań przeniesie się do internetu. Wszystko przez czwartą falę pandemii. Ale to nie koniec protestu - deklarują jego organizatorzy.
Katarzyna Redmerska
24.11.2021
Zawody medyczne
Spółka umieściła na skrzyżowaniu baner, który oprócz informacji o nazwie i adresie apteki, zawierał strzałkę wskazującą kierunek jej położenia oraz odległość do niej. Inspekcja farmaceutyczna i sąd pierwszej instancji uznały, że doszło do naruszenia zakazu reklamy. Naczelny Sąd Administracyjny nie zgodził się jednak z tą oceną, ponieważ sporny baner ograniczał się wyłącznie do warstwy informacyjnej.
Dorian Lesner
24.11.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja

Rusza akcja "Poprawmy prawo" - w przepisach nadal wiele bubli

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo
Niska jakość polskiej legislacji osiąga nieznane dotąd poziomy, a gdy już przepisy są poprawiane, to często na... jeszcze gorsze. Pomóżmy ustawodawcy tworzyć dobre prawo. Redakcje Prawo.pl i LEX rozpoczynają drugą edycję akcji "Poprawmy prawo". Po raz kolejny będziemy chcieli wskazać problematyczne przepisy, które na pewno należy zmienić. Do ich zgłaszania zapraszamy także naszych Czytelników.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk Krzysztof Koślicki Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha Robert Horbaczewski
24.11.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Prawnicy Rynek Prawo gospodarcze Poprawmy prawo

Prawo na UW na razie tylko zdalnie

Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego będzie pracował zdalnie. Zajęcia w tym trybie - zgodnie z zarządzeniem prodziekana ds. studenckich - będą odbywać się do 12 grudnia 2021 r. Za zgodą prodziekana konsultacje i dyżury dydaktyczne mogą odbywać się w obiektach Uniwersytetu Warszawskiego z zachowaniem wymogów higieniczno-sanitarnych.
Monika Sewastianowicz
23.11.2021
Szkolnictwo wyższe Koronawirus a prawo
Rekomendowany przez ekspertów czas oczekiwania na endoprotezoplastykę to od trzech do sześciu miesięcy. Tymczasem w polskich szpitalach pacjenci czekają niemal 18 miesięcy na wszczepienie stawu biodrowego i nawet 22 miesiące w przypadku stawu kolanowego. W okresie pandemii do szpitali zgłaszało się mniej pacjentów, więc kolejki są obecnie nieco mniejsze, ale w najbliższych miesiącach sytuacja będzie się pogarszać.
Agnieszka Matłacz
23.11.2021
Opieka zdrowotna
Im gorzej szpital płacił swojemu personelowi, tym lepiej dla niego, bo dostawał więcej środków na wzrost wynagrodzeń do poziomu minimalnego. Placówki zatrudniające więcej pracowników na umowy inne niż o pracę były dyskryminowane - twierdzi Stanisław Szczepaniak, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych w Szpitalu Klinicznym im. H. Święcickiego Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
Józef Kielar
23.11.2021
Prawo pracy Finansowanie zdrowia
W poniedziałek, 22 listopada odbyło się zdalne posiedzenie członków Zespołu Trójstronnego do spraw ochrony zdrowia Rady Dialogu Społecznego. Porządek obrad składał się z dwóch punktów: Funduszu Medycznego i projektu ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjent.
Jolanta Ojczyk
22.11.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Od 22 listopada przy logowaniu do aplikacji gabinet.gov.pl, nie wystarczy już jedynie znajomość loginu i hasła. Potrzebne będzie dodatkowo wprowadzenie kodu wysłanego SMS-em na numer telefonu użytkownika lub potwierdzenie w aplikacji bankowej, w zależności od wybranej metody logowania.
Katarzyna Redmerska
22.11.2021
Zawody medyczne Zarządzanie
Program „Profilaktyka 40 plus” ma zostać wydłużony o pół roku – zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. Program nie spotkał się z zainteresowaniem społeczeństwa, stąd pomysł MZ, by go wydłużyć. Nie zwiększy się jednak zakres badań, a nawet zmniejszy. Nie będzie już przeprowadzane EKG.
Katarzyna Redmerska
22.11.2021
Opieka zdrowotna

Chcesz zrobić test na Covid-19? Zgłoś się online

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Podczas trzeciej fali pandemii w związku z trudną sytuacją epidemiczną w kraju Ministerstwo Zdrowia uruchomiło nową ścieżkę zgłaszania się na bezpłatne testy na Covid-19, która wciąż działa. Pozwala uzyskać skierowanie bez kontaktu z lekarzem podstawowej opieki zdrowotnej nie będzie już potrzebny. Osoby, które ukończyły 18 lat i zidentyfikowały u siebie ryzyko zakażenia się mogą przesłać formularz online. Następnie konsultant oddzwoni na podany numer telefonu i wystawi zlecenie na test.
Jolanta Ojczyk
22.11.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Lekarze nie mają wątpliwości, że lepiej zapobiegać niż leczyć. W Polsce dostępnych jest całkiem sporo programów profilaktycznych. Problem w tym, że niewielu pacjentów o nich wie, a jeszcze mniej korzysta z nich. Zdaniem ekspertów to zmarnowane pieniądze. By je lepiej zainwestować, przede wszystkim trzeba lepiej organizować programy i skuteczniej o nich informować.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
22.11.2021
Opieka zdrowotna
Projekt w sprawie uprawnienia prcodawców do sprawdzania, czy pracownicy są zaszczepieni przeciwko Covid-19, jest już w klubie parlamentarnym Prawa i Sprawiedliwości podpisany, lada dzień powinien być złożony w sejmie. Nie chcieliśmy już przedłużać prac rządowych, w związku z tym został on złożony jako projekt poselski – powiedział w sobotę rzecznik rządu Piotr Müller.
Robert Horbaczewski Krzysztof Sobczak
20.11.2021
Koronawirus szczepienia
W 2020 roku znacznie wzrosła liczba zaświadczeń lekarskich z tytułu zaburzeń psychicznych i zaburzeń zachowania. Zarejestrowano ich 1,5 mln, łącznie na 27,7 mln dni absencji chorobowej – wynika z danych ZUS. Od przyszłego roku tego typu zwolnień może być jeszcze więcej, bo objawy tzw. wypalenia zawodowego będą mogły być podstawą do wystawienia L4.
Grażyna J. Leśniak
20.11.2021
Prawo pracy BHP Opieka zdrowotna
Projekt został przygotowany przez Fundację "Pro-prawo do Życia" i złożony w Sejmie przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej "Stop Aborcji", który zebrał pod nim 130 tys. podpisów. Zakłada m.in., że tzw. ustawa antyaborcyjna, która obecnie dopuszcza dokonanie aborcji w dwóch przypadkach, ma stracić moc, a aborcja ma być traktowana jak zabójstwo.
Agnieszka Matłacz
19.11.2021
Prawo karne Opieka zdrowotna
Dzieci z cukrzycą, pomimo odpowiednich regulacji prawnych, faktycznie nie mają zapewnionego właściwego prowadzenia choroby podczas ich pobytu w placówkach oświatowych - uważa prezes Zarządu Federacji Diabetyków Monika Zamarlik. Diabetykiem jest się bowiem 24 godziny na dobę, także w szkole i przedszkolu.
Renata Krupa-Dąbrowska
18.11.2021
Pacjent Szkoła i uczeń
Szykuje się koncentracja na rynku farmaceutycznym. Tomasz Chróstny, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wydał zgodę na przejęcie przez DOZ kontroli nad spółkami Euro-Apteka, Super Zdrowie oraz MLV18. Transakcja ta jest jednak uzależniona od sprzedaży jednej apteki w województwie zachodniopomorskim.
Dorian Lesner
18.11.2021
Rynek i konsument Farmacja Ochrona konkurencji

Uzdrowiska dostaną pieniądze z NFZ, jeśli oddadzą te z tarczy antykryzysowej

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Wsparcie finansowe dla uzdrowisk, które ma być dla nich kołem ratunkowym za dziewięć miesięcy zamknięcia w czasie pandemii, jest jak kamień u szyi. Posłowie bowiem pozwalają im zachować 70 proc. zaliczek, jakie otrzymały z NFZ na poczet realizacji kontraktu, pod warunkiem że oddadzą wsparcie z tarczy antykryzysowej. Wielu uzdrowiskom może to się nie opłacać.
Jolanta Ojczyk
18.11.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
W środę Sejm zakończył prace nad nowelizacją ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, która ma m.in. wprowadzi ważne zmiany dla ratowników medycznych. Jedna z nich to dodatek wyjazdowy dla tych jeżdżących w karetkach, ale także tych z pogotowia lotniczego, przysługujący z mocą wsteczną od października. Ponadto wszyscy ratownicy będą mogli wykonywać szczepienia obowiązkowe.
Jolanta Ojczyk
18.11.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Łatwiej będzie zostać lekarzem

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
W środę wieczorem Sejm przyjął poprawki Senatu do nowelizacji ustawy, która przewiduje szersze możliwości aplikowania uczelni o prowadzenie kierunków lekarskich. Zmiany dotyczą także kredytów na studia medyczne. Jest to nowela ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce oraz niektórych innych ustaw, przygotowana przez Ministerstwo Zdrowia i Ministerstwo Edukacji i Nauki.
Krzysztof Koślicki
17.11.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Pracujący w wojskowych komisjach lekarskich lekarze oraz personel medyczny, będą więcej zarabiać. Tak wynika z założeń wpisanych do wykazu prac legislacyjnych rządu. Ile wyniosą podwyżki jednak nie wiadomo. Mają zachęcić lekarzy i średni personel medyczny do podejmowania pracy w powiatowych i wojewódzkich komisjach.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
17.11.2021
Zawody medyczne
Rodzice uczniów na kwarantannie skarżą się, że lekarze rodzinni nie chcą wystawiać im skierowań na testy przeciwko Covid-19. Tyle, że lekarze na test kierują pacjentów objawowych. Pozostali mogą je uzyskać, dzwoniąc na infolinię Sanepidu lub przez internet. Lekarze zaś zwracają uwagę, że wiele osób wciąż odmawia wykonania testu, przez co szerzy się pandemia.
Jolanta Ojczyk
16.11.2021
Koronawirus a prawo
Medycy mieli dyżurować w pobliżu granicy polsko-białoruskiej do 15 listopada. W nocy z 13 na 14 listopada br. nieznani sprawcy zaatakowali ich bazę, zdewastowali auta. Dlatego medycy postanowi odwołać swój ostatni dyżur. Już 16 listopada w okolice granicy strefy objętej stanem wyjątkowym ruszą ratownicy Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
15.11.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia wprowadza zmiany w dokumentach potwierdzających prawo wykonywania zawodu lekarza oraz lekarza dentysty. Papierowe książeczki zostaną zastąpione przez plastikowe karty przypominające dowód osobisty. Do konsultacji publicznych trafił projekt rozporządzenia w tej sprawie.
Katarzyna Redmerska
15.11.2021
Zawody medyczne
W projekcie ustawy o jakości w ochronie zdrowia i bezpieczeństwie pacjenta nie są wskazane źródła finansowania wdrożenia nowych procedur czy badań satysfakcji pacjentów – alarmują szpitale. To zaś rodzi niebezpieczeństwo, że jakość będzie, ale kosztem pacjentów. Dlatego samorządy i organizacje pracodawców apelują o pieniądze na ten cel.
Jolanta Ojczyk
15.11.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Od 2 listopada wszyscy, którzy ukończyli 18 lat i zaszczepili się skutecznie dwiema dawkami, co najmniej sześć miesięcy temu, mogą przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciwko Covid-19 firmy Pfizer lub Moderna. Zarejestrować można się przez infolinię, sms, Internetowe Konto Pacjenta, czy w punkcie szczepień. E-skierowania są wystawiane automatycznie, także ozdrowieńcom. Trzecia dawka wydłuża o rok ważność certyfikatu covidowego.
Jolanta Ojczyk
15.11.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia