Od 12 grudnia obowiązuje nowelizacja rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego „Profilaktyka 40 PLUS”, która wprowadza trzy zmiany. Po pierwsze program został wydłużony do 30 czerwca 2022 roku, a w konsekwencji jego ewaluacja do 30 września 2022 roku. Ponadto ze wspólnego pakietu badań zniknęła ocena miarowości rytmu serca.
Czytaj również: Profilaktyka nie działa, bo szwankuje komunikacja >>
Ministerstwo Zdrowia daje kolejną szansę programowi „Profilaktyka 40 plus”
Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, wydłużenie programu „Profilaktyka 40 plus” ma na celu danie szerokiej możliwości skorzystania z programu pilotażowego przez jak największą liczbę świadczeniobiorców od 40. roku życia. Należy wskazać, że stan zagrożenia epidemicznego, a następnie stan epidemii powodujący liczne zakażenia wirusem SARS-CoV-2, w tym związana z nim zmiana stylu życia, wpłynęły przede wszystkim na ograniczenie aktywności fizycznej oraz wzrost natężenia stresu, potęgując przy tym ryzyko zachorowania na najczęstsze choroby tzw. cywilizacyjne, takie jak choroby układu krążenia czy choroby metaboliczne. Dlatego też mając na uwadze konsekwencje, jakie niesie obecna sytuacja epidemiczna zasadnym jest wydłużenie etapu realizacji programu pilotażowego, który pozwoli na powszechne objęcie świadczeniobiorców od 40. roku życia profilaktyczną diagnostyką laboratoryjną w zakresie najczęściej występujących problemów zdrowotnych.
Zmiany w programie „Profilaktyka 40 plus”
Konsekwencją wydłużenia programu jest kolejna zmiana – wydłużenie etapu ewaluacji pilotażu. Ewaluacja ma trwać 3 miesiące od dnia zakończenia programu. Ocena wyników programu będzie prowadzona do 30 września 2022 roku. Rozszerzeniu uległy uprawnienia personelu medycznego. Do obecnego personelu medycznego oprócz lekarza, felczera, pielęgniarki dodana została położna, diagnosta laboratoryjny, a także ratownik medyczny, jako osoby uprawnione do wykonywania zabiegów i czynności polegających na pobraniu od pacjenta materiału do badań laboratoryjnych.
Skorzystają przedsiębiorcy
W opinii MZ, projekt rozporządzenia będzie miał pozytywny wpływ na dużych, średnich i małych przedsiębiorców, a także na mikroprzedsiębiorców przez zwiększenie ochrony zdrowotnej mieszkańców kraju oraz wzrost świadomości społecznej w zakresie problemów zdrowotnych i społecznych.