Prawo.pl
Tylko do 30 czerwca obowiązkowe jest noszenie maseczek w szpitalach, przychodniach i innych placówkach, w których prowadzona jest działalność lecznicza. Nie ma już obowiązku noszenia maseczek w aptekach. Z kolei z dniem 1 lipca zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia zostaje odwołany stan zagrożenie epidemicznego.
Katarzyna Nocuń
02.05.2023
Koronawirus a prawo
Sytuacja epidemiczna w krajach Unii Europejskiej ustabilizowała się, a mimo to Pfizer nadal planuje dostarczyć do Europy setki milionów szczepionek. Jest to całkowicie bezcelowe z punktu widzenia zdrowia publicznego, ponieważ większość z nich ulegnie zniszczeniu ze względu na ograniczony okres przydatności do użycia i ograniczony popyt - zauważa w liście do Pfizera minister zdrowia Adam Niedzielski.
Katarzyna Nocuń
02.05.2023
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Prawo nie przewiduje instytucji sprzeciwu pacjenta wobec dostępu do jego dokumentacji medycznej. Część danych pacjenta w elektronicznej dokumentacji medycznej (EDM) jest udostępniona automatycznie personelowi medycznemu. W pozostałych przypadkach to zawsze pacjent sam decyduje. Tyle tylko, że system udzielania zgód przez IKP często nie jest znany ani pacjentom, ani lekarzom.
Beata Dązbłaż
02.05.2023
Pacjent Opieka zdrowotna RODO
Przedsiębiorcy w 2023 r. mają obowiązek złożyć roczne rozliczenie składki na ubezpieczenie zdrowotne. Rozliczenie roczne za 2022 r. należy przekazać w dokumencie za kwiecień 2023 roku; rozliczenie złożyć należy do 22 maja - przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS). Uwaga - obowiązują nowe wzory dokumentów.
Katarzyna Nocuń
01.05.2023
Są wsie, gdzie do przystanku idzie się 45 min., nie ma sklepu, oprócz obwoźnego raz w tygodniu. Jak ma sobie poradzić starsza kobieta, która ma nieuleczalnie chorego męża albo osoba chora z balkonikiem? – pyta dr Paweł Grabowski, chirurg szczękowo-twarzowy, specjalista medycyny paliatywnej, bioetyk. W 2009 założył Fundację Hospicjum Proroka Eliasza na Podlasiu – pierwsze w Polsce wiejskie hospicjum domowe.
Beata Dązbłaż
01.05.2023
Pomoc społeczna Pacjent Zawody medyczne
Kuracjusz, który zrezygnuje z pobytu w sanatorium przed końcem turnusu, zapłaci za niewykorzystane dni z własnej kieszeni, według cennika. Sanatoria w regulaminach zabezpieczają się w ten sposób przed niefrasobliwymi pacjentami, których pobyt finansuje Narodowy Fundusz Zdrowia. „Gapowe” płaci też kuracjusz, który spóźni się na turnus.
Katarzyna Nocuń
29.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna

Prezydent podpisał ustawę. System orzeczniczy jest na progu wydolności

Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Niektóre orzeczenia o niepełnosprawności, automatycznie przedłużane w pandemii i w stanie zagrożenia epidemicznego, stracą ważność już z końcem tego roku, pozostałe w 2024 r. Nikt nie jest w stanie oszacować, ile osób zgłosi się po nowe do zespołów orzekających. Te, już zauważają znaczny wzrost składanych wniosków. A pieniędzy wystarczy zespołom do czerwca, najdłużej do sierpnia.
Beata Dązbłaż
28.04.2023
Pomoc społeczna Administracja publiczna Opieka zdrowotna
Lekarz wystawiający e-receptę na leki psychotropowe ma ograniczoną możliwość sprawdzenia, czy zgłaszający się do niego pacjent nie nadużywa substancji psychoaktywnych. System co do zasady nie daje mu bowiem wglądu do wystawionych i zrealizowanych recept. Lekarz może taki dostęp uzyskać, ale potrzebuje do tego zgody pacjenta. W dyskusji o receptomatach pojawiają się więc głosy, by zwiększyć lekarskie uprawnienia w tym zakresie.
Katarzyna Nocuń
28.04.2023
Pacjent Zawody medyczne Farmacja
Na wykazie technologii lekowych o wysokim poziomie innowacyjności (TLI) uwzględniono jedynie dwie terapie o działaniu przeciwnowotworowym - zauważa Fundacja OnkoCafe. Nie ma wśród nich ani jednej terapii do stosowania w leczeniu pacjentów z nowotworami krwi. - Nie wynika to z braku rejestracji takich technologii w ciągu ostatniego roku, ponieważ wiele z nich znajdowało się na liście technologii ocenionych przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT) - podkreśla.
Katarzyna Nocuń
27.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Nie ma przepisów, które zakazywałyby ponownego złożenia w Sejmie odrzuconego projektu lub odrzuconej ustawy i doprowadzenia do jego uchwalenia. Taką praktykę stosuje ten rząd, stosowały też poprzednie – mówią konstytucjonaliści. Najnowszy przykład to ustawa o jakości w ochronie zdrowia, ale podobnie było niedawno m.in. z Lex Czarnek i zmianami w prawie o notariacie.
Katarzyna Nocuń
27.04.2023
Zawody medyczne
Obrońca obwinionej został usunięty z sali rozpraw, bo nie chciał założyć maseczki. Naruszyło to prawo do obrony lekarki pediatry. Izba Odpowiedzialności Zawodowej Sądu Najwyższego 25 kwietnia uchyliła wyrok sądu lekarskiego w sprawie jego klientki, nakazując mu zbadać, czy lekarka kwestionowała istnienie epidemii w ogóle, czy tylko epidemii wykreowanej w mediach na Ukrainie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
26.04.2023
Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Od 1 kwietnia NFZ wycenia oddzielnie poradę w domu pacjenta, co ma zwiększyć dostępność do świadczeń opieki paliatywnej i hospicyjnej. To krok w dobrą stronę, ale wciąż za mało, by system stał się wydolny - mówią eksperci. Problemem są niskie stawki: poradę w domu Fundusz wycenił na zaledwie około 116 zł. Kolejnym - limitowanie świadczeń dla dorosłych, w tym chorych onkologicznie.
Beata Dązbłaż
25.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Kwestia no-fault, czyli odpowiedzialności karnej lekarzy za błędy medyczne, zostanie oddzielona od ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta - zapowiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski. Resort wycofuje się też z pomysłu likwidacji Centrum Monitorowania Jakości. Minister zdrowia chce, aby nowym projektem Sejm zajął się na najbliższym posiedzeniu.
Katarzyna Nocuń
24.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Każdy szpital ma obowiązek udzielić pacjentowi świadczeń zdrowotnych w sposób kompleksowy. Oznacza to wykonanie niezbędnych badań, w tym badań laboratoryjnych i diagnostyki obrazowej oraz realizacji procedur medycznych z tym związanych - przypomina Rzecznik Praw Pacjenta. Zaznacza, że szpitale nie powinny wymagać od lekarzy rodzinnych zaświadczeń o braku przeciwwskazań do przeprowadzenia operacji. Taka praktyka narusza prawa pacjenta.
Katarzyna Nocuń
24.04.2023
Pacjent Zawody medyczne
Nikogo nie interesuje, czy czas poświęcony na obsługę zlecenia poświęcony jest na kwestie merytoryczne, czy dotyczące komunikacji z klientami. Skoro czasu potrzebnego na obsługę merytoryczną klienta nie da się skrócić ani pominąć, to zwiększenia efektywności obsługi powinniśmy poszukiwać optymalizując kwestie marketingowe i biznesowe. A tu Legal Alert przyda się zdecydowanie – mówi dr Bartosz Kubista, adwokat, doradca podatkowy.
Krzysztof Koślicki
24.04.2023
Prawnicy

Rehabilitacja osób z niepełnosprawnościami rzadko prowadzi do aktywności zawodowej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Tylko 2 proc. osób z niepełnosprawnością, zatrudnionych w zakładach aktywności zawodowej w latach 2019-21, podjęło zatrudnienie na otwartym rynku pracy. Kontrola NIK wykazała niewielką efektywność ZAZ w tym względzie. Eksperci jednomyślnie twierdzą, że wyniki raportu to jedynie mały obrazek, a problem jest o wiele szerszy. W ich opinii w Polsce brakuje przede wszystkim konsolidacji działań i sprawnego systemowego wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Beata Dązbłaż
24.04.2023
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy Niepełnosprawność
Maksymalne granice wieku wyznaczone w rozporządzeniu, nie oznaczają, że rodzic może samodzielnie wyznaczać moment, kiedy zaszczepić dziecko. Terminy te nie wyznaczają też wymagalności obowiązku szczepień ochronnych, których przekroczenie jest podstawą do wszczęcia postępowania egzekucyjnego – wynika z orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego.  
Katarzyna Nocuń
24.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Aktualizacja Krajowego Planu Odbudowy nie odpowiada na pytania, raczej je rodzi. W odniesieniu do reformy szpitalnictwa istotnym elementem oceny będzie los przepisów dotyczących możliwości braku regulowania zobowiązań szpitali wobec swoich podwykonawców. Reforma szpitali nie może odbywać się kosztem często małych i średnich przedsiębiorców.
Wojciech Wiśniewski
22.04.2023
Finansowanie zdrowia
Z danych NFZ wynika, że w zależności od województwa czas oczekiwania na pobyt w sanatorium to obecnie od czterech do 12 miesięcy. To mniej niż rok temu. Nie zmieniły się, póki co, dopłaty do wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium, które ponosi kuracjusz. Od 17 marca 2023 r. skierowania na leczenie uzdrowiskowe są natomiast wystawiane w formie elektronicznej. Tylko do 30 czerwca można je jeszcze otrzymać także w wersji papierowej.
Katarzyna Nocuń
22.04.2023
Pacjent
Począwszy od edukacji przedszkolnej, dzieci uczą się rozpoznawania i nazywania podstawowych emocji, radzenia sobie z ich przeżywaniem, szanowania emocji innych osób, szacunku dla innych, nawiązywania relacji rówieśniczych, rozumienia przynależności do grupy - wskazuje Ministerstwo Edukacji i Nauki, pytane o miejsce w podstawie programowej podstaw dbania o zdrowie psychiczne.
Monika Sewastianowicz
22.04.2023
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Placówki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) do 28 kwietnia mogą wnioskować o granty na zakup sprzętu teleinformatycznego i rozbudowę systemu gabinetowego zintegrowanego z centralnym systemem e-zdrowia. Wysokość grantów to nawet 159 tys. zł - informuje Ministerstwo Zdrowia. Wsparcie otrzyma co najmniej 600 placówek POZ wyłonionych w drodze otwartego naboru prowadzonego przez resort zdrowia.
Katarzyna Nocuń
21.04.2023
Opieka zdrowotna
Tylko 13 proc. Polaków popiera przewidziany prawem zakres okoliczności, w jakich kobieta może dokonać aborcji. Większość badanych (57 proc.) uważa, że jest on za wąski – wynika z najnowszego badania CBOS, który zbadał opinie Polaków po wejściu w życie ustawy o warunkach dopuszczalności przerywania ciąży.
Katarzyna Nocuń
21.04.2023
Pacjent Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia nie mówi już o „restrukturyzacji szpitali przez ich konsolidację”, a jedynie o „zmianie profilu i dostosowaniu do lokalnych, regionalnych i krajowych potrzeb”. W aktualizowanej wersji Krajowego Planu Odbudowy ustawę o modernizacji zastępuje ustawa o Funduszu Wsparcia Szpitali. Z dokumentu wynika też, że inflacja zjadła część środków na inwestycje - dostanie je mniej szpitali.
Katarzyna Nocuń
21.04.2023
Finansowanie zdrowia

Wielka rewizja KPO - bez konsolidacji szpitali i oskładkowania umów cywilnoprawnych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna
W konsultowanej, nowej wersji Krajowego Planu Odbudowy nie ma już mowy o oskładkowaniu wszystkich umów cywilnoprawnych i restrukturyzacji szpitali przez ich konsolidację. Rząd mniej optymistycznie patrzy też na tempo wdrożenia reformy planowania i zagospodarowania przestrzennego.
Robert Horbaczewski Grażyna J. Leśniak Katarzyna Nocuń Inga Stawicka Renata Krupa-Dąbrowska Monika Sewastianowicz
21.04.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Prawo pracy Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna

Rewizja Krajowego Planu Odbudowy skierowana do konsultacji

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Finanse Opieka zdrowotna
Do 9 maja można składać uwagi do rewizji Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) w ramach ogłoszonych w czwartek konsultacji społecznych przez Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej. Zmiany dotyczą m.in. rezygnacji z obowiązkowego oskładkowania wszystkich umów cywilnoprawnych, obniżenia wskaźnika wybudowanych mieszkań dla gospodarstw o niskich i średnich dochodach oraz przesunięcia o rok terminu wejścia w życie ustawy o modernizacji szpitali.
Katarzyna Nocuń
20.04.2023
Samorząd terytorialny Środowisko Finanse publiczne Administracja publiczna Rynek Prawo pracy Finanse Opieka zdrowotna
Honorowym dawcom krwi na stałe, a nie tylko w czasie epidemii lub stanu zagrożenia epidemicznego, przysługują dwa dni wolnego: w dniu donacji oraz w dniu następnym. Zmiany do ustawy o publicznej służbie krwi wprowadzono przy okazji uchwalenia ustawy o Krajowej Sieci Onkologicznej. Opublikowane w Dzienniku Ustaw przepisy weszły w życie 20 kwietnia.
Katarzyna Nocuń
20.04.2023
Pacjent Prawo pracy
W 2022 r. Biuro Rzecznika Praw Pacjenta zrealizowało ponad 100 tys. porad telefonicznych, 15 tys. porad bezpośrednich i 5 tys. interwencji. Liczba zgłoszeń naruszeń z roku na rok systematycznie rośnie m.in. dlatego, że pacjenci mają większą świadomość swoich praw. A na co skarżą się najczęściej? Niezmiennie od lat - na naruszenia prawa do świadczeń zdrowotnych: odmowę rejestracji, przyjęcia lub udzielenia pomocy, jakość leczenia czy pielęgnacji.
Agnieszka Matłacz
20.04.2023
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia planuje poszerzyć uprawnienia pielęgniarek. Tym razem o możliwość wystawiania przez nie recept na szczepienia przeciw grypie. Samorząd pielęgniarski popiera ten projekt, a eksperci podkreślają, że to konieczny krok, który może pomóc przełamać niewielkie zainteresowanie Polaków tymi szczepieniami. W tym sezonie grypa zbiera  wyjątkowo duże żniwo.
Beata Dązbłaż
20.04.2023
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Wstępną, planowaną datą zniesienia stanu zagrożenia epidemicznego jest koniec czerwca tego roku - powiedział w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Dodał, że obecnie sytuacja epidemiczna w Polsce ulega systematycznej poprawie" i resort "przymierza się" do zniesienia obowiązku noszenia maseczek w aptekach.
Krzysztof Sobczak
19.04.2023
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Wyjazd do sanatorium oferującego nowoczesne zabiegi może być wkrótce w zasięgu tylko bogatszej części społeczeństwa. Organizacje uzdrowiskowe podniosły alarm, że taki będzie efekt rządowych reform. W odpowiedzi udzielonej Prawo.pl Ministerstwo Zdrowia zaznacza jednak, że nie planuje zmian w systemie częściowej odpłatności pacjenta za wyżywienie i zakwaterowanie w sanatorium uzdrowiskowym. Wcześniej resort zdrowia sygnalizował takie zmiany.
Katarzyna Nocuń
19.04.2023
Pacjent Finansowanie zdrowia