Projektowana zmiana wynika z konieczności przedłużenia o kolejne 12 miesięcy przepisu par. 2 ust. 2 rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 31 grudnia 2020 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie niepożądanych odczynów poszczepiennych oraz kryteriów ich rozpoznawania (Dz. U. z 2021 r. poz. 13 i 2470).
NOP Karta zgłoszenia niepożądanego odczynu poszczepiennego (NOP) - wzór dokumentu w LEX >
Zgodnie z tym przepisem warunkowo dopuszczono możliwość stosowania dotychczasowego sposobu zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego, zwanym dalej NOP oraz korygowania zgłoszenia NOP, która polegała na tym, że zgłoszenie niepożądanego odczynu poszczepiennego lekarz lub felczer mógł:
- przesyłać listem poleconym w dwóch kopertach, z których koperta wewnętrzna opatrzona jest wyraźnym adresem zwrotnym nadawcy i nadrukiem „DOKUMENTACJA MEDYCZNA” albo
- przesyłać za pomocą poczty elektronicznej, jeżeli pozwalają na to techniczne możliwości nadawcy i odbiorcy, w formie przesyłek kodowanych, albo
- przekazać w zamkniętej kopercie bezpośrednio osobie upoważnionej do ich odbioru za pokwitowaniem.
Ponadto, w przypadku stwierdzenia oczywistej omyłki w wypełnieniu formularza zgłoszenia właściwy państwowy powiatowy inspektor sanitarny mógł dokonać korekty formularza zgłoszenia (m.in. po uzyskaniu informacji telefonicznie).
Jednakże warunkiem powyższego było to, lekarz lub felczer nie miał możliwości zgłaszania niepożądanego odczynu poszczepiennego w sposób w postaci elektronicznej.
Sprawdź w LEX: Zgłaszanie działań niepożądanych leku - PROCEDURA krok po kroku >>>
Obecnie przywołany przepis ogranicza możliwość stosowania dotychczasowego sposobu zgłaszania NOP oraz korygowania zgłoszenia NOP czasowo do dnia 31 grudnia 2022 r.
Systemowa zmiana od 1 stycznia 2024
Przesunięcie tego terminu do dnia 31 grudnia 2023 r. jest spowodowane kontynuacją przygotowania systemowego rozwiązania pozwalającego na przekazywanie elektronicznie zgłoszonych informacji również z systemów gabinetowych dla wszystkich wykonanych szczepień oraz zgłoszonych NOP. Na tej podstawie System e-zdrowie (P1) zapewni możliwość przyjmowania informacji o NOP do systemów gabinetowych.
Zmiana systemowa zapewni od dnia 1 stycznia 2024 r. możliwość zgłoszenia NOP dwoma kanałami:
- we własnym systemie, który jest zintegrowany z P1;
- w aplikacji gabinet.gov, w przypadku kiedy odbiorca nie ma swojego systemu.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.