Prawo.pl
Poprawiony po 20 latach kodeks dostrzega aktywność lekarzy w mediach społecznościowych. Będą mogli informować o swojej działalności, ale zgodnie z zasadami etyki. To oczekiwane zmiany. Nowy kodeks ma jednak "dziury". Nakaz ujawniania związków z przemysłem ograniczono do wykładów i prasy, nie uwzględniając internetu. Żaden etyczny przepis nie zakazuje lekarzowi reklamy towarów.
Katarzyna Nocuń
07.06.2024
Zawody medyczne

Minister zdrowia: Wszystkie nadwykonania zostaną zapłacone

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Minister zdrowia Izabela Leszczyna mówiła na czwartkowej konferencji, że od kilku dni słyszy o problemach z finansowaniem nadwykonań. - Wszystkie nadwykonania zostaną zapłacone - zapewniła. Dodała, że dotacja do NFZ ze środków ministra zdrowia będzie wyższa i wzrośnie o 2 mld złotych. Eksperci zwracają z kolei uwagę na sygnały świadczące o trudnej sytuacji płynnościowej NFZ, który przestał płacić za świadczenia nielimitowane i nadwykonania.
Katarzyna Nocuń
06.06.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Pozwolenia na broń nie powinna dostać osoba z zaburzeniami psychicznymi, a także uzależniona od alkoholu i substancji psychoaktywnych. Chętny musi więc przejść badania lekarskie i psychologiczne. Do niedawna, w przypadku negatywnej opinii, mógł się odwołać do wojewódzkiego ośrodka medycyny pracy lub instytutu badawczego w dziedzinie medycyny pracy. Po wejściu w życie nowych przepisów odwołanie rozpatruje lekarz i psycholog z rejestru, wybrany przez osobę ubiegającą się o pozwolenie na broń.
Katarzyna Nocuń
06.06.2024
Wypełnienie ankiety - formularza - przez pacjenta nie jest równoznaczne z przeprowadzeniem u niego badania. Zdaniem sądu lekarz powinien również zapoznać się z dostępną dokumentacją medyczną pacjenta - mówi Bartłomiej Chmielowiec, Rzecznik Praw Pacjenta. Po orzeczeniu WSA zapowiedział intensywniejsze działania wobec tych „receptomatów”, które wystawiają recepty na leki opioidowe, psychotropowe oraz marihuanę medyczną bez badania pacjenta lub wcześniejszego potwierdzenia leczenia w dokumentacji medycznej.
Katarzyna Nocuń
05.06.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.
Agnieszka Matłacz
05.06.2024
Zawody medyczne
Uczelnie kształcą nowych psychologów na potęgę. Tylko w ciągu czterech lat liczba studentów wzrosła o 65 proc. Jednocześnie zdecydowana większość uczelni, chcących otworzyć kierunek psychologia, otrzymała negatywną opinię Polskiej Komisji Akredytacyjnej. Według danych umieszczonych na stronie PKA jest to ponad 90 kierunków na 140. Niektóre z nich, mimo to, rekrutują i uczą.
Katarzyna Nocuń
05.06.2024
Szkolnictwo wyższe
Organy opiniujące nie miały wiedzy na temat stanu realizacji i efektów inwestycji. Większość przedsięwzięć realizowano z opóźnieniem, a w trakcie dokonywano zmian w zakresie rzeczowym, w związku z czym efekt końcowy często różnił się od pierwotnych założeń - zauważyła Najwyższa Izba Kontroli. Finansowe rezultaty kontroli to nieprawidłowość na kwotę ogółem niemal 5,5 mln złotych.
kn/pap
04.06.2024
Finansowanie zdrowia
Szpitale, które nie znieczulają kobiet do porodów, stracą finansowo. Zyskają te, w których wskaźnik znieczuleń będzie rósł. Rozwiązanie wprowadzone przez Narodowy Fundusz Zdrowia może zachęcić do wykonywania znieczuleń placówki, w których rodzi się sporo dzieci. Może pogrążyć jeszcze bardziej te porodówki, w których dzieci rodzi się mało. Wpisuje się to w plan minister zdrowia, która ze względu na zmiany demograficzne, chciałaby część z nich przekształcić w zol-e.
Katarzyna Nocuń
04.06.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia sfinansuje leczenie za granicą tylko w ściśle określonych przypadkach. W zeszłym roku wydał 126 takich zgód. Wniosków wpłynęło 160. Najwięcej w Unii Europejskiej kosztowało leczenie pacjenta w zakresie chirurgii onkologicznej – ok. 740 tys. złotych. Łącznie przez 20 lat NFZ wydał 2087 zgód na leczenie za granicą.
Beata Dązbłaż
03.06.2024
Pacjent Finansowanie zdrowia
Finansowanie przez NFZ świadczeń zdrowotnych na szpitalnym oddziale ratunkowym odbywa się na podstawie stawki ryczałtu. Zatem w odniesieniu do SOR nie funkcjonuje pojęcie „osobodnia”, jak w przypadku pobytu pacjenta na innych oddziałach szpitalnych stacjonarnych i dziennych.
Beata Dązbłaż
03.06.2024
Do Ministerstwa Zdrowia nie zgłosili się żadni przedstawiciele środowiska lekarskiego w celu wprowadzenia do obowiązujących aktów prawnych zmian tytułu zawodowego lekarz i lekarz dentysta - zaznacza Ministerstwo Zdrowia. To odpowiedź na interpelację posła, który zauważa, że kobieta nie może podpisać się jako "lekarka". Tymczasem maskulatywy wprowadzono i w przepisach funkcjonuje zawód "pielęgniarza" obok zawodu pielęgniarki.
Katarzyna Nocuń
03.06.2024
Zawody medyczne
Szpital, który ma umowę z NFZ na udzielanie świadczeń z ginekologii i położnictwa, jest zobowiązany do wykonania zakończenia ciąży, w miejscu udzielania świadczeń, niezależnie od powstrzymania się od wykonania aborcji przez lekarza wykonującego zawód w tym szpitalu, powołującego się na klauzulę sumienia - zakłada to rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej, które weszło w życie pod koniec maja.
Katarzyna Nocuń
01.06.2024
Pacjent Zawody medyczne
Z finansowania mogą skorzystać pary, które mają potwierdzoną dokumentacją medyczną niepłodność lub co najmniej przez rok przechodziły nieskuteczne leczenie. Szacuje się, że w Polsce niepłodność może dotyczyć ok. trzech mln osób. Wsparcie otrzymają też pacjenci przed lub w trakcie leczenia onkologicznego. Ministerstwo Zdrowia wybrało 58 ośrodków, do których mogą zgłaszać się pacjenci.
Robert Horbaczewski Katarzyna Nocuń kn/pap
01.06.2024
Pacjent Finansowanie zdrowia
Ratowanie jednego zwierzęcia kosztem zdrowia, zagrożenia życia czy tylko lęku innego, wywołuje kontrowersje etyczne i wątpliwości prawne. Kwestia przeszczepiania narządów u zwierząt nie została wprost uregulowana, a samorząd zawodowy weterynarzy uznał je za niedopuszczalne i naruszające etykę zawodową. Granice nie są łatwe do wyznaczenia.
Regina Skibińska
01.06.2024
Opieka zdrowotna
Zasady dostępu do wyników sekcji zwłok zmarłego zależą od okoliczności, w których nastąpiła jego śmierć. Między innymi od tego, czy doszło do niej podczas pobytu w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, na przykład w szpitalu, czy zachodzi podejrzenie, iż była ona wynikiem przestępstwa lub czy u zmarłego rozpoznano lub podejrzewano zakażenie lub chorobę zakaźną.
Aleksandra Rybak
01.06.2024
Pacjent
Wewnętrzny system zarządzania jakością już za miesiąc powinien mieć każdy podmiot prowadzący działalność leczniczą, który ma kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia. Wchodzą bowiem w życie kolejne przepisy tzw. ustawy o jakości. Regulacje ustawowe są ogólne. Niektóre podmioty czekają na szczegółowe wytyczne Ministerstwa Zdrowia. Natomiast część szpitali jakością zarządza od lat, korzystając z dostępnych rozwiązań.
Katarzyna Nocuń
31.05.2024
Zawody medyczne Zarządzanie
Zarzut przekroczenia uprawnień za upublicznienie informacji o lekach zażywanych przez jednego z lekarzy usłyszał były minister zdrowia Adam N. Dane te podał w mediach społecznościowych, odnosząc się do materiału o problemach z wystawianiem recept wyemitowanego w telewizyjnym serwisie informacyjnym.
kn/pap
28.05.2024
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne
Uczelnie z negatywnie zaopiniowanym kierunkiem lekarskim nie zrekrutują nowych studentów medycyny. Ministerstwo Zdrowia nie planuje bowiem przyznania im miejsc w roku akademickim 2024-2025. To uczelnie, których studenci na zajęcia w prosektorium muszą pokonywać blisko 300 kilometrów. Nie mają one odpowiedniej kadry. Zmiany mają być jednak głębsze - do poprawy są przede wszystkim standardy kształcenia lekarzy.
Katarzyna Nocuń
28.05.2024
Zawody medyczne
- Wszelkie wnioski o dotacje składane przez szpital do różnych instytucji - m.in. Funduszu Sprawiedliwości, WOŚP, innych fundacji - dotyczą wyłącznie merytoryczno-medycznych aspektów wyposażenia i infrastruktury Szpitala - podkreślił prof. Jarosław Czubak, dyrektor Szpitala Klinicznego im. prof. A. Grucy CMKP w Otwocku w przekazanym PAP dokumencie.
kn/pap
27.05.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Resort zdrowia pracuje nad zmianami w systemie szpitalnictwa. - Będzie możliwość wspólnego zarządzania szpitalami przez sąsiednie jednostki samorządu, aby nie dublować świadczeń - poinformował wiceszef resortu Wojciech Konieczny. Dodał, że z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że zadłużenie szpitali na koniec 2024 r. może wynieść około 22 mld złotych.
kn/pap
27.05.2024
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Szpitale będą kontestować rozwiązania zakładające finansowanie podwyżek w ochronie zdrowia z zapłaty za nadwykonania. Tak było w poprzednich latach, gdy w lipcu rosły płace minimalne. Rozmowy rozpoczęte w ubiegłym tygodniu z Ministerstwem Zdrowia mają być kontynuowane po przedstawieniu przez Agencję Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji scenariuszy finansowania podwyżek. Szpitale oczekują realnego pokrycia wydatków na płace i wzrostu nakładów, który przełoży się na dostępność świadczeń dla pacjentów.
Katarzyna Nocuń
27.05.2024
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Poprzednie kierownictwo Ministerstwa Sprawiedliwości kilka razy próbowało wprowadzić zmiany m.in. w art. 155 Kodeksu karnego, dotyczącym nieumyślnego spowodowania śmierci. Chodziło o to, by częściej - także w przypadku błędów medycznych - stosowane były kary bezwzględnego pozbawienia wolności. Tymczasem samorząd lekarski chciałby ograniczenia odpowiedzialność karnej lekarzy. Pojawiły się nawet sygnały, że w MS trwają nad tym prace, resort poinformował jednak Prawo.pl, że nie są one obecnie prowadzone.
Patrycja Rojek-Socha
25.05.2024
Prawo karne
Krwiodawcy mogą teraz częściej oddać płytki krwi, bo zniesione zostały limity i wymagane są krótsze przerwy między pobraniami. To korzystna zmiana, bo zapotrzebowanie na nie jest ogromne. Płytki krwi są szczególnie potrzebne są dla pacjentów onkologicznych. Można je jednak oddać tylko w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa - odległość może być barierą dla krwiodawców.
Beata Dązbłaż
25.05.2024
Pacjent
Tak zwana lista antywywozowa obejmuje leki, określone produkty żywnościowe i wyroby medyczne, które mogą stać się produktem deficytowym, dlatego potrzebne są specjalne regulacje. W wykazie znalazło się 238 pozycji, między innymi środki stosowane u dzieci w diecie eliminacyjnej mlekozastępczej a także stosowany w leczeniu cukrzycy Ozempic. Nowy wykaz ma obowiązywać od 27 maja 2024 r.
kn/pap
24.05.2024
Pacjent Farmacja
Na badanie tomografem komputerowym czy rezonansem magnetycznym czeka się coraz dłużej. Do tego dochodzi długi czas oczekiwania na jego opis. W rezultacie diagnoza opóźnia się miesiącami. Tymczasem w większości przypadków badania obrazowe są podstawą rozpoznania klinicznego. Ministerstwo Zdrowia widzi problem i zapowiada zmiany. Nie zdradza jednak, w jakim kierunku miałyby one pójść. Dla pacjentów na razie nic się nie zmieni.
Beata Dązbłaż
24.05.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Wiele szpitali ma już wprawdzie nowoczesne roboty, ale przestarzałą logistykę. Prawie 20 proc. wszystkich błędów w trakcie hospitalizacji dotyczy ustalania tożsamości chorego i identyfikacji leków. Cyfryzacja procesów logistycznych przekłada się też na bezpieczeństwo personelu medycznego. Pozwala na jego odciążenie i uniknięcie nawet połowy zdarzeń niepożądanych – podkreśla dr Anna Gawrońska ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Józef Kielar
24.05.2024
Pacjent Zawody medyczne Zarządzanie
Medycyna ma coraz więcej możliwości podtrzymywania życia, nawet gdy ono nieodwracalnie zanika. Lekarz - zajmując się pacjentem u kresu życia - rozstrzyga między obowiązkiem ratowania, a prawem chorego do godnej śmierci. Brak wytycznych, jak w takich sytuacjach postępować, naraża pacjenta na dodatkowe cierpienie, a lekarza na odpowiedzialność, w tym karną.
Katarzyna Nocuń
23.05.2024
Pacjent Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić pilotaż centralnej e-rejestracji na wybrane świadczenia w ambulatoryjnej opiece specjalistycznej (AOS). Potrwa około roku. Pacjent będzie mógł samodzielnie, elektronicznie, znaleźć dostępny termin wizyty w ramach opieki kardiologicznej, profilaktyki raka szyjki macicy i raka piersi. Nabór do programu pilotażowego będzie prowadzony przez NFZ z uwzględnieniem kolejności zgłoszeń.
Beata Dązbłaż
22.05.2024
Pacjent Opieka zdrowotna
Pacjenci korzystający z usług dietetyków będą bezpieczniejsi – osoby udzielające porad żywieniowych niezgodnych z aktualną wiedzą medyczną będą podlegać odpowiedzialności zawodowej. Za najcięższe przewinienia grozi im nawet utrata prawa do wykonywania zawodu na okres 10 lat. Karane będzie również posługiwanie się tytułem zawodowym dietetyka bez wymaganych uprawnień.
Aleksandra Rybak
22.05.2024
Pacjent Zawody medyczne
Zgodnie z ustawą o refundacji leków Narodowy Fundusz Zdrowia na refundację leków może wydawać do 17 proc. swojego rocznego budżetu przeznaczonego na świadczenia zdrowotne. Federacja zauważyła, że do 2015 r. poziom refundacji utrzymywał się właśnie na takim poziomie. W kolejnych latach nastąpił jednak spadek wydatków na refundację. W 2023 r. było to 13,5 proc. w relacji do kosztów NFZ i niespełna 12 proc. w odniesieniu do całkowitych wydatków na ochronę zdrowia.
kn/pap
21.05.2024
Finansowanie zdrowia Farmacja