Najnowsza interpretacja dyrektora KIS to dobra wiadomość dla lekarzy, którzy - tak jak pozostali podatnicy PIT - muszą złożyć zeznanie roczne do końca kwietnia 2024 r. Fiskus liberalnie interpretuje przepisy ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od osób fizycznych, odnoszące się do zakazu współpracy z dotychczasową firmą. Lekarze mogą wykonywać na rzecz tego samego podmiotu usługi "częściowo zbieżne" z zadaniami wykonywanymi na etacie.
Czytaj również: Niski ryczałt to ryzyko, przepisy podatkowe trzeba poprawić >>
Rezydent ma inne zadania niż specjalista
Potwierdzeniem tego jest interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 6 marca 2024 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.10.2024.2.RK). Z pytaniem wystąpił lekarz zatrudniony w klinice na podstawie umowy o pracę na stanowisku młodszy asystent - rezydent (lekarz bez specjalizacji). Od 2021 r. prowadzi również jednoosobową działalność gospodarczą, świadcząc usługi dla innych podmiotów leczniczych. W październiku 2023 r. zdał egzamin specjalizacyjny, a po zatwierdzeniu szkolenia uzyskał tytuł specjalisty w dziedzinie neurologii. Po zakończeniu umowy o pracę z kliniką chce podpisać umowy kontraktowe z różnymi podmiotami opieki zdrowotnej, w tym z obecnym pracodawcą, ale już jako lekarz specjalista na stanowisku starszy asystent (samodzielny pracownik).
Chciał uzyskać potwierdzenie, że może rozliczać przychody z działalności gospodarczej na zasadzie ryczałtu ewidencjonowanego według stawki 14 proc. Jego wątpliwości wynikały z tego, że art. 8 ust. 2 ustawy ryczałtowej nie pozwala co do zasady łączyć ryczałtu i współpracy z dotychczasowym pracodawcą. Przepis te stanowi, że prawo do ryczałtu tracą osoby, które świadczą usługi na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy odpowiadające czynnościom wykonywanym w ramach stosunku pracy. Okres karencji dotyczy danego roku podatkowego oraz roku poprzedzającego rok podatkowy.
Jednak - jak argumentował lekarz - zakres obowiązków jest częściowo zbieżny, ale wzbogacony o dodatkowe czynności związane z tytułem specjalisty. Wcześniej na stanowisko młodszego asystenta do jego obowiązków należało m.in. opieka na chorymi, prowadzenie dokumentacji medycznej, codzienne uzupełnianie i staranne prowadzenie historii choroby, pełnienie dyżurów lekarskich pod nadzorem lekarza specjalisty. Jako starszy asystent będzie zajmował się szkoleniem i nadzorowaniem pracy młodszych lekarzy, opieką na chorymi, prowadzeniem dokumentacji medycznej, pełnieniem dyżurów lekarskich. Przed zdaniem egzaminu specjalizacyjnego i w trakcie trwania umowy o rezydenturę świadczył usługi obejmujące PKWiU 86.21.10.0. Po zdaniu egzaminu specjalizacyjnego usługi świadczone na rzecz podmiotu, w którym był zatrudniony na umowę o rezydenturę świadczone będą jako usługi obejmujące PKWiU 86.22.1.
Czytaj też w LEX: Opodatkowanie kartą podatkową usług w zakresie ochrony zdrowia – na przykładach >
Cena promocyjna: 267.3 zł
|Cena regularna: 297 zł
|Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: 29.7 zł
Częściowa zbieżność jest dopuszczalna
Dyrektor KIS stwierdził, że zawarty w art. 8 ust. 2 ustawy ryczałtowej zwrot normatywny „odpowiadających czynnościom” odnosi się do przychodów ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, tożsamych z czynnościami, które podatnik wykonywał w ramach stosunku pracy. - A zatem wyłącznie częściowa zbieżność wykonywanych czynności nie stanowi przesłanki wyłączającej możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności gospodarczej (częściowa zbieżność nie jest równoznaczna z tożsamością) - stwierdził dyrektor KIS.
To oznacza, że uzyskiwane przez lekarza przychody ze świadczenia w ramach działalności gospodarczej usług sklasyfikowanych pod symbolem PKWiU 86.22.1 - usługi w zakresie specjalistycznej praktyki lekarskiej, mogą być opodatkowane 14 proc. stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, określoną w art. 12 ust. 1 pkt 2a lit. a) ustawy.
Pozytywną odpowiedź otrzymała również lekarka (interpretacja z 19 stycznia br. , 0112-KDIL2-2.4011.825.2023.2.AA), która planuje zawarcie umowy o współpracy z tym samym podmiotem, z którym uprzednio miała zawartą umowę o pracę jako lekarz rezydent. Różnica będzie taka, że będzie wykonywała swoje obowiązki samodzielnie i nowa umowa nie będzie miała już charakteru szkoleniowego. Zmienione będą czynności oraz zakres odpowiedzialności między umową o pracę a umową o świadczenie usług w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej. Dyrektor KIS potwierdził, że będzie mogła wybrać ryczałt jako formę opodatkowania w jednoosobowej działalności gospodarczej po wygaśnięciu umowy o pracę na stanowisku lekarz - rezydent z tym samym podmiotem.
Warto uzyskać własną interpretację
- Organy podatkowe już od dłuższego korzystnie dla podatników interpretują pojęcie usług „odpowiadających czynnościom” wykonywanym na etacie. Potwierdzają, że praca lekarza specjalisty nie jest tożsama z pracą lekarza rezydenta, dzięki czemu młodzi lekarze mogą rozliczać się ryczałtem na preferencyjnych zasadach. Korzyścią jest niska stawka 14 proc. oraz zryczałtowana kwotowa stawka na ubezpieczenie zdrowotne, Należy jednak mieć świadomość, że pozytywna interpretacja chroni tylko tego podatnika, który ją otrzymał. W przypadku wątpliwości co do zakresu wykonywanych usług warto więc wystąpić z wnioskiem o własną interpretację indywidualną – mówi Grzegorz Grochowina, szef Zespołu Zarządzania Wiedzą w Departamencie Podatkowy w KPMG w Polsce.
Agata Malicka, współwłaścicielka biura rachunkowego zaznacza, że budzący wątpliwości art. 8 ust. 2 ustawy ryczałtowej dotyczy nie tylko lekarzy, ale wszystkich przedsiębiorców.
- Okres karencji w ustawie ryczałtowej wynosi, co do zasady, 2 lata. To oznacza, że osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, która chciałaby teraz założyć działalność gospodarczą i świadczyć usługi na rzecz dotychczasowego pracodawcy, mogłaby przejść na ryczałt dopiero z początkiem 2026 r. – mówi Agata Malicka.
Dodaje, że taka osoba mogłaby oczywiście od razu rozliczać się ryczałtem, gdyby wykonywała na rzecz dotychczasowego pracodawcy inne usługi, niż na etacie. Jednak gdyby w razie ewentualnej kontroli organ podatkowy uznał te usługi za odpowiadające zadaniom na etacie, konsekwencją będzie konieczność dopłaty podatku według skali podatkowej (stawek 12 i 32 proc.) plus ewentualne odsetki.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.