Prawo.pl
Prezydent Olsztyna odwołał w poniedziałek dyrektora szpitala miejskiego Andrzeja Bujnowskiego ze stanowiska. To reakcja na odpowiedź w ankiecie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, że szpital nie wykonuje zabiegów przerywania ciąży w związku w wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Chodzi o wyrok z 22 października, który nie został dotąd opublikowany.
Krzysztof Sobczak
07.12.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna

Podatek cukrowy już od stycznia 2021 roku

Ordynacja Finansowanie zdrowia
Przedsiębiorcy sprzedający napoje alkoholowe przeznaczone do spożycia poza miejscem sprzedaży będą wnosić opłaty związane ze sprzedażą napojów alkoholowych o objętości nieprzekraczającej 300 ml. Chodzi o tzw. małpki. Specjalna opłata będzie też nałożona na napoje słodzone. Przepisy w tym zakresie zaczną obowiązywać w styczniu 2021 roku.
Krzysztof Koślicki
07.12.2020
Ordynacja Finansowanie zdrowia
Przygotowania do wielkiego programu szczepień przeciw COVID-19 idą pełną parą. Trwa już nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień, a w poniedziałek rząd rozpoczyna konsultacje ze środowiskiem medycznym i instytucjami w sprawie programu szczepień. Jako pierwsi zaszczepieni mają zostać pracownicy ochrony zdrowia.
Agnieszka Matłacz
07.12.2020
Opieka zdrowotna
Tajemnica lekarska jest jednym z fundamentów zawodu lekarza. Co istotne - jak wynika z orzecznictwa - tajemnica zawodowa nie jest ustanowiona w interesie osoby wykonującej dany zawód - w tym przypadku lekarza, lecz w interesie jego pacjenta. O tym czy można z niej zwolnić decyduje sąd na wniosek prokuratora. Za jej naruszenie grozi nawet dwa lata więzienia.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
06.12.2020
Wymiar sprawiedliwości

Operacja szczepienia Polaków może się nie udać

Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Warunki ogłoszone przez Narodowy Fundusz Zdrowia, które muszą spełnić placówki medyczne, by szczepić Polaków przeciwko Covid-19, są nie do spełnienia. Sprawią, że program nie zadziała, bo małe poradnie nie są w stanie zaszczepić 180 osób tygodniowo. Ponadto rząd wciąż nie mówi o logistyce dostarczania szczepionek.
Jolanta Ojczyk
05.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Pytanie do premiera: Kiedy kara "epidemiczna" dla przedsiębiorcy?

Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jeśli przedsiębiorcy mieliby być karani za naruszenia ograniczeń ustanowionych w związku z epidemią, to co miałoby być do tego podstawą. Prawomocny wyrok sądu, czy wystarczy decyzja organu administracyjnego, albo nieprzyjęty mandat wystawiony przez policjanta - pyta premiera rzecznik małych i średnich przedsiębiorców.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo karne Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister zdrowia bez podstawy prawnej wprowadził obowiązek poddania się kwarantannie dla wracających do kraju. Ponieważ nie był do tego ustawowo uprawniony, to efektem było bezprawne pozbawianie wolności - twierdzi Rzecznik Praw Obywatelskich. I ostrzega rząd, że ponieważ to objęło tysiące osób, to mają one prawo do żądania odszkodowania od Skarbu Państwa.
Krzysztof Sobczak
04.12.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Tylko do 11 grudnia można przystąpić do Narodowego Programu Szczepień przeciwko koronawirusowi. Wnioski można przesłać tylko elektronicznie. Nabór prowadzony jest wśród placówek medycznych i indywidualnych praktyk zawodowych, w szczególności tych, które mają już podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia na świadczenie podstawowej opieki zdrowotnej. Wyniki konkursu mają być znane już 17 grudnia.
Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
04.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Wskutek przedłużającej się pandemii koronawirusa kondycja uzdrowisk wyraźnie osłabła. W tym roku nie działają już pięć miesięcy. Sanatoria ostrzegają, że bez wsparcia rządu czeka je bankructwo. Chcą refundacji kosztów za utrzymanie gotowości obiektów do przyjęcia pacjentów. Część z nich jednak próbuje zarabiać mimo obostrzeń.
Katarzyna Redmerska Jolanta Ojczyk
04.12.2020
Finansowanie zdrowia
Europejskie Centrum do spraw Zapobiegania i Kontroli Chorób oraz Europejska Agencja Leków mają dostać większe uprawnienia. Dzięki temu mają sprawniej ochraniać obywateli UE i reagować na kolejne epidemie. Komisja Europejska poinformowała też o podjęciu pierwszych kroków w kierunku utworzenia Europejskiej Unii Zdrowotnej.
Katarzyna Redmerska
03.12.2020
Opieka zdrowotna
Konieczne jest ustanowienie odpowiedniej kompensacji dla lekarzy, którzy zachorowali na COVID-19 - uważa Światowe Stowarzyszenie Lekarzy. Według organizacji, powinna ona obejmować pełne pokrycie utraconych dochodów, kosztów leczenia i rehabilitacji oraz opieki nad osobami pozostającymi na ich utrzymaniu w przypadku śmierci.
Krzysztof Sobczak
03.12.2020
BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Pandemia nie rozwiązuje problemów finansowych szpitali, a abolicji nie będzie

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szpitale samorządowe od blisko dwóch miesięcy działają w trudnej sytuacji obciążenia systemu ochrony zdrowia związanego z drugą falą epidemii koronawirusa. W tym krytycznym czasie wszystkie nierozwiązane przed epidemią problemy, jak niedofinansowanie procedur czy braki kadrowe, są szczególnie dotkliwe, a ze zdwojoną mocą wyjdą po zakończeniu pandemii.
Hanna Hendrysiak
03.12.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szczepionki przeciwko koronawirusowi będą dobrowolne i darmowe. Będą realizowane w ośrodkach zdrowia, centrach szczepień w szpitalach rezerwowych, ale też w punktach mobilnych. 4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowa, mieszkańcy domów pomocy społecznej i osoby starsze.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
02.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje. Nie ma podstaw aby szpitale odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany - przypomina Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I informuje, że niektóre placówki medyczne jednak stosują się do tego wyroku.
Krzysztof Sobczak
02.12.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
W zakładach pracy obowiązek zakrywania ust i nosa pozostaje, ale pracodawca może go znieść. Można też już spożywać posiłki i napoje bez maseczki. Takie zmiany w rozporządzeniu o nakazach i zakazach w związku z epidemią zostały wprowadzone od dziś, czyli środy 2 grudnia. Co do zasady zwolniono też z obowiązku noszenia maseczki pracowników urzędów, sądów i uczelni. Jak alarmowaliśmy w Prawo.pl od soboty 28 listopada maseczki trzeba było nosić w pracy, nawet podczas jedzenia.
Jolanta Ojczyk
02.12.2020
BHP Koronawirus a prawo
Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - stwierdza Rada Ministrów. Ale jednocześnie zastrzega, że sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania wybór właściwej daty tej publikacji. - Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności - czytamy w ogłoszonym we wtorek rządowym stanowisku.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
W pierwszym etapie działalności szpitala tymczasowego sfinansujemy maksymalnie do 56 łóżek. Naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z posiadanej bazy zostanie zajętych – wynika z podpisanego we wtorek zarządzenia prezesa Nrodowego Funduszu Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta wydał wytyczne, które pozwolą zgodnie z RODO udzielić osobie bliskiej informacji o stanie zdrowia pacjenta w podmiotach udzielających mu świadczeń. Przede wszystkim przedstawiciel szpitala musi potwierdzić tożsamość kontaktującego się. Wytyczne podpowiadają pytania, jakie można w tym celu zadać. Po drugie personel medyczny nie może rozmawiać z prywatnej komórki.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
RODO
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Biznes za senackimi poprawkami do ustawy o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Senat przyjął 27 listopada br. ustawę o zawodzie farmaceuty, ale wprowadził do niej poprawki. Podobają się one przedsiębiorcom z branży aptecznej, których zdaniem na etapie prac senackich udało się usunąć zapisy godzące w prawa pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców. Dlatego apelują do posłów o przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez Senat.
Prawo.pl
01.12.2020
Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Zmienią się wymagania dla położnych z krajów UE, które chcą pracować w Polsce. Ponadto to Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych będzie zbierała dane o wszystkich osobach wykonujących okazjonalnie w naszym kraju zawód pielęgniarki. Takie zmiany przewiduje nowelizacja przygotowana przez resort zdrowia. Zdaniem pielęgniarek to za mało.
Katarzyna Redmerska
01.12.2020
Zawody medyczne
Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował apel do społeczeństwa i lekarzy, w którym pokazuje jak niebezpieczne zasady dostępu do wykonywania zawodu lekarza osobom z krajów trzecich uchwalił Sejm. Krytykuje rezygnację z wymogu znajomości języka polskiego, brak obowiązku wykonywania zawodu lekarza w ostatnich pięciu latach, a także zbyt krótki termin na rozpatrzenie wniosku.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Zawody medyczne
W budynkach użyteczności publicznej noszenie maseczki jest obowiązkowe, nawet gdy w danym pomieszczeniu przebywa tylko jedna osoba. Na spokojny oddech bez maseczki w samotności nie można sobie więc pozwolić w urzędzie, szkole, uczelni, sądzie. W praktyce ministrowie, włodarze miast, nawet gdy pracują samotnie w wielkim gabinecie, muszą mieć zakryty nos i usta.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w 16 podmiotach w Polsce prowadzona jest perinatalna opieka paliatywna od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Niewykluczone, że publikacja ta ma towarzyszyć wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który usuwa z ustawy jedną z przesłanek pozwalających na przerywanie ciąży.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Opieka zdrowotna
W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ, przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że program opieki domowej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Dodatki za walkę z Covid-19 z ustawy i z polecenia ministra

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od poniedziałku obowiązuje przepis przyznający 100 proc. dodatki pracownikom medycznym skierowanym do walki z pandemią przez wojewodów, ale resort zdrowia przypomina, że od 1 listopada obowiązuje też zarządzenie ministra, który takie dodatki przyznał wszystkim, którzy pracują tylko i wyłącznie przy Covid-19.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Konsekwentnie oczekujemy realizacji postulatów środowiska lekarskiego w zakresie zniesienia obowiązku oznaczania poziomu odpłatności za lek na recepcie - stwierdza stanowisku skierowanym do ministra zdrowia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd przypomina, że wprowadzona elektroniczna postać recepty nie zniosła tego obowiązku, ani związanej z nim odpowiedzialności finansowej
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 28 października r. o zmianie ustawy o niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Celem ustawy jest, zgodnie z uzasadnieniem do jej projektu, "konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2020
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Jest nowa ustawa o dodatkach dla medyków, a "stara" wchodzi w życie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Sejm odrzucił w sobotę senackie weto, co oznacza że dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia będą przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę. Także w sobotę nastąpiła wstrzymywana od prawie miesiąca publikacja ustawy dającej to uprawnienie szerszej grupie pracowników.
Krzysztof Sobczak
29.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Pięcioro gości i gospodarze - tyle osób może w tym roku, według nowych przepisów, wziąć udział w kolacji wigilijnej lub świątecznym spotkaniu. Rząd postanowił usankcjonować nakaz rozporządzeniem, co wzbudziło falę sprzeciwu. Żołnierze czy policjanci nie będą podobno wysyłani do liczenia talerzy przy wigilijnym stole. Ale gdyby się tak stało - nie ma do tego podstawy prawnej.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.11.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo