Prawo.pl
W środę odbędzie się kolejne spotkanie w Radzie Dialogu Społecznego w sprawie podwyżek w ochronie zdrowia. O kompromis będzie jednak trudno, bo propozycje rządu odrzucają i lekarze, i pielęgniarki. Nie wiadomo też z czego rząd sfinansuje podwyżki - z tego powodu krytykują je pracodawcy. W tym roku ich koszt to 3,6 miliarda złotych, a za trzy lata już 15 miliardów złotych.
Jolanta Ojczyk
17.03.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Osoby z negatywnym wynikiem testu w kierunku SARS-CoV-2 dostają powiadomienia z aplikacji „Kwarantanna domowa” o nałożeniu na nie kary przez Sanepid. Powodem ma być ignorowanie zadań, jakie wysyła im dobrowolnie zainstalowana w telefonie aplikacja. Sanepid twierdzi, że nie nakłada kar na osoby, które nie wykonują zadań, a nakładane sankcje odnoszą się do stwierdzonych naruszeń zasad kwarantanny. Informacje z aplikacji temu jednak przeczą.
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
17.03.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo
Przyznanie szkole pielęgniarskiej prawa do nadawania tytułu zawodowego nakazuje honorowanie wydanych przez tę szkołę dyplomów, aż do czasu ich uchylenia we właściwym postępowaniu. Dlatego niezasadna okazała się skarga kasacyjna samorządu pielęgniarskiego, który uznał, że zagraniczna pielęgniarka nie może rozpocząć studiów podyplomowych w Polsce.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
17.03.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Sąd Najwyższy uwzględnił we wtorek pierwsze trzy kasacje złożone przez Adama Bodnara, Rzecznika Praw Obywatelskich od kar za złamanie obostrzeń epidemicznych We wszystkich trzech sprawach wyroki uchylono, a ukarane osoby uniewinniono - informuje biuro prasowe SN. Mimo to rząd wprowadza rozporządzeniem kolejne obostrzenia od soboty.
Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Kwalifikować do szczepienia będą nie tylko lekarze. Takie uprawnienie zyskają też inne zawody medyczne, np. pielęgniarki. Nowelizacja ustawy epidemicznej w tej sprawie jest procedowana w Sejmie błyskawicznie i ma poparcie opozycji. Już jutro może zostać uchwalona. Ma obowiązywać już następnego dnia po publikacji w Dzienniku Ustaw.
Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia proponuje zmianę w przepisach, która spowoduje, że nie tylko lekarze, ale również pracownicy innych zawodów medycznych będą mogli kwalifikować do szczepień przeciw COVID-19. - Badanie pacjenta i kwalifikacja do szczepienia jest wyłącznym uprawnieniem zawodowym lekarza – podkreśla w wydanym we wtorek stanowisku Naczelna Rada Lekarska.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

MZ: Lekarskie egzaminy specjalizacyjne po 17 maja

Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wbrew postulatom środowiska lekarskiego minister zdrowia nie chce zwolnić uczestników specjalizacji z egzaminu ustnego, zgadza się natomiast na przesunięcie jego terminu. - Będziemy chcieli nie tyle zwolnić z części ustnej Państwowego Egzaminu Specjalizacyjnego, co raczej przesunąć ten egzamin na termin późniejszy - powiedział w poniedziałek minister zdrowia Adam Niedzielski.
Krzysztof Sobczak
16.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Zwiększenie nakładów na ochronę zdrowia dzięki niewielkiemu wzrostowi składki zdrowotnej oraz wprowadzenie Pracowniczych Planów Zdrowotnych proponuje Federacja Przedsiębiorców Polskich. Przekonuje, że jest to konieczne, bo rośnie dług zdrowotny, nowe wyzwania wymagają nowych technologii, potrzeby wynikające z pandemii są ogromne, a ponadto rośnie presja płacowa zawodów medycznych.
Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Finansowanie zdrowia
Od wtorku, 16 marca, zmieniają się zasady korzystania z teleporad udzielanych w przychodniach rodzinnych, czyli podstawowej opieki zdrowotnej. To pacjent ma decydować, czy chce skorzystać z porady zdalnej. W przypadku podejrzenia nowotworu i pogorszenia się stanu osoby przewlekle chorej porada przez telefon nie będzie możliwa.
Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Wydanie karty informacyjnej ze szpitala nie oznacza, że poszkodowany w Afganistanie żołnierz dowiedział się o skutkach urazu. Jego stan psychiczny mógł nie pozwolić mu na przyswojenie tej wiedzy, a także że szkoda miała charakter jednorazowy oraz żadne inne schorzenie nie ujawniło się w późniejszym czasie - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił dwa wyroki do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.03.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Pacjenci 75 plus, którzy nie mają Internetowego Konta Pacjenta, nie dostaną recepty na bezpłatne leki od lekarza specjalisty. A IKP ma jedynie 3 proc. z nich. O zmianę przepisów apeluje Rzecznik Praw Pacjenta, Fundacja My Pacjenci oraz Izba Gospodarcza "Farmacja Polska". Jak ustaliło Prawo.pl, Ministerstwo Zdrowia pracuje nad nowelizacją przepisów.
Beata Lisowska Jolanta Ojczyk
16.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Farmacja

Jedna dawka szczepionki nie uchroni nauczyciela przed kwarantanną

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Nauczyciel po jednej dawce szczepionki nie jest zwolniony z kwarantanny - wskazuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem zwolnione są osoby, które otrzymały pełny cykl szczepień złożony z dwóch dawek, oraz ci, którzy mają negatywny wynik testu w kierunku SARS-CoV-2.
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ponowna rejestracja na szczepienie dla osób 70 plus jest dopiero 25 marca, bo rząd czeka na harmonogram dostaw szczepionek Pfizera. Pozostałe grupy są szczepione Astrą Zenecą, która jest dostępna i mogły już ruszyć zapisy. - Korzyści wynikające ze szczepienia są o wiele większe niż ryzyko jej nieprzyjęcia - podkreśla minister zdrowia Adam Niedzielski, chociaż niektóre państwa wstrzymały czasowo podawanie tego preparatu.
Jolanta Ojczyk
15.03.2021
Koronawirus szczepienia
W całej Polsce w 2020 r. ZUS przeprowadził kontrole 55 004 zwolnień lekarskich, z których co piąte zakwestionował. Liczba kontroli spadła w porównaniu z poprzednim rokiem, ale stan epidemii nie oznacza, że ZUS przestał kontrolować zasadność wystawiania zwolnień lekarskich i tego jak są one wykorzystywane przez osoby, które dostają zasiłek chorobowy z ZUS lub od swojego pracodawcy.
Agnieszka Matłacz
15.03.2021
Ubezpieczenia społeczne Koronawirus a prawo

Kolejne kraje zawieszają stosowanie szczepionki AstraZeneca

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Co najmniej do 29 marca Holandia nie będzie stosować preparatu AstraZeneca. Taką decyzję ogłosił późnym wieczorem w niedzielę rząd tego kraju. To kolejny kraj, który po doniesieniach o pojawieniu się zakrzepów krwi u osób zaszczepionych preparatem AstraZeneca, wstrzymuje jego użycie.
Agnieszka Matłacz
15.03.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Tarcza antykryzysowa nie dla szkolnych stomatologów

Zarządzanie oświatą Zawody medyczne
Ministerstwo Zdrowia nie przewiduje na razie wsparcia finansowego szkolnych gabinetów dentystycznych z tarczy antykryzysowej. Środowisko dentystów odpowiada – to marnowanie potencjału gabinetów stomatologicznych zlokalizowanych w szkołach i działanie na szkodę przyszłego pokolenia Polaków zmagającego się z próchnicą.
Katarzyna Redmerska
15.03.2021
Zarządzanie oświatą Zawody medyczne
Osoba, która dostanie mandat za łamanie obostrzeń covidowych może odmówić jego przyjęcia. Powinien ją o tym pouczyć funkcjonariusz nakładający grzywnę. Warto również odwołać się od nałożonej kary administracyjnej - z racji wątpliwej podstawy prawnej sądy często uchylają decyzje.
Monika Sewastianowicz
15.03.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Rusza projekt Ministerstwa Zdrowia, który ma sprawić, że personel medyczny lepiej pozna prawa pacjenta, będzie dla nich bardziej dostępny, bezpieczny i przyjazny. Przeszkolonych ma zostać 1540 osób. 350 placówek podstawowej opieki zdrowotnej i 50 szpitali ma dzięki temu lepiej radzić sobie z jakością obsługi.
Katarzyna Redmerska
14.03.2021
Opieka zdrowotna
Ułatwienie bezpiecznego swobodnego przemieszczania się obywateli w UE to cel przygotowywanej przez Komisję Europejską regulacji dotyczącej cyfrowych zaświadczeń o przebytym szczepieniu przeciwko Covid-19, wyzdrowieniu, albo negatywnym wyniku testu. Projekt ma być zaprezentowany w najbliższą środę.
Krzysztof Sobczak
13.03.2021
Koronawirus a prawo
Polska powinna zapewnić skuteczny dostęp do aborcji, które są zgodne z prawem i badań prenatalnych w całym kraju. Klauzula sumienia i inne przeszkody podnoszone przez szpitale nie powinny uniemożliwiać skorzystania z tych świadczeń medycznych - stwierdził Komitet Ministrów Rady Europy. I zażądał wykonania wyroków Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
12.03.2021
Opieka zdrowotna
Ze względu na wyjątkowo wysoką liczbę zakażeń, rząd wprowadził obostrzenia w kolejnych województwach: mazowieckim i lubuskim. Mają trwać od 15 do 28 marca. Do tego dnia mają też trwać na Warmii i Mazurach i w województwie pomorskim. Z tym, że nauka w szkołach będzie prowadzona w trybie hybrydowym. Natomiast hotele, galerie handlowe, kina, teatry i baseny będą w dalszym ciągu zamknięte.
Krzysztof Sobczak Jolanta Ojczyk
12.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W drugim kwartale Polska może mieć do dyspozycji 5 milionów dawek szczepionki przeciwko Covid-19 miesięcznie. To dobra wiadomość. Eksperci jednak obawiają się, że zabraknie personelu szczepiącego. Jego szeregi mają zasilić farmaceuci, fizjoterapeuci i diagności laboratoryjni, którym umożliwiono uzyskanie prawa do wykonywania szczepień. Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, szacuje, że będą gotowi już w kwietniu.
Jolanta Ojczyk
12.03.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Niskie płace za jeden etat w publicznych placówkach ochrony zdrowia dla lekarzy specjalistów zmuszające ich do ciągłego dorabiania spowodują, że będą oni rezygnować z pracy, a część z nich wyjedzie z Polski. Dlatego namawiamy ich do strajku lub do wypowiadania umów o pracę – mówi Krzysztof Bukiel, przewodniczący Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Lekarzy.
Józef Kielar
12.03.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od 11 marca z noszenia maseczki zwolnione są osoby mające zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a okazać je trzeba tylko policji lub straży miejskiej. W praktyce przepis może nie zadziałać.
Katarzyna Nowosielska Monika Sewastianowicz Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo

W Krajowym Planie Odbudowy zabrakło wsparcia dla gmin uzdrowiskowych

Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie Gmin Uzdrowiskowych RP zauważa, że Krajowy Plan Odbudowy nie zawiera wsparcia dla gmin uzdrowiskowych. Zdaniem samorządowców uzdrowiska to obszary, które nie mogą funkcjonować bez infrastruktury uzdrowiskowo-turystycznej powstającej przy wsparciu środków zewnętrznych.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.03.2021
Samorząd terytorialny Środowisko Opieka zdrowotna
Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków wcześniej wydała pozytywną ocenę, że szczepionka ta jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Minister zdrowia musi mieć narzędzia wpływania nie tylko na ogólną politykę w systemie opieki zdrowotnej, ale również na działalność podmiotów, które nie realizują polityki zdrowotnej na poziomie państwa - powiedział w czwartek Adam Niedzielski, minister zdrowia. I zapowiedział zmiany w przepisach, które mają to umożliwić.
Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Zarządzanie

RPO pyta o dodatek covidowy dla personelu pomocniczego

BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Szpitalny personel pomocniczy, np. salowe czy sekretarki medyczne SOR, nie dostał dodatkowego świadczenia pieniężnego za walkę z epidemią, które przysługiwało personelowi medycznemu - zwraca uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich. I upomina się o wyjaśnienie w tej sprawie u ministra zdrowia.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
BHP Zawody medyczne Koronawirus a prawo

11 marca ruszają sanatoria

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Pierwsze turnusy dla osób zaszczepionych lub z negatywnym testem, finansowane z Narodowego Funduszu Zdrowia mają ruszyć 11 marca. Test można wykonać nie wcześniej niż 4 dni przed terminem leczenia. O jego wyniku poinformuje sanatorium. Dlatego wcześniej należy się z nim skontaktować i podać aktualny numer telefonu. Fundusz wciąż nie płaci za leczenie w sanatoriach postovidowców. Może to zmienić tylko minister zdrowia.
Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ministerialny zespół po miesiącu wytężonej pracy nie zdołał przygotować raportu o stanie szpitali ani propozycji rozwiązań. Dlatego szef resortu zdrowia, był zmuszony dać mu czas dodatkowy – do 31 marca. Przedstawicieli samorządów nie ma w zespole, tymczasem są one – zwłaszcza powiaty oraz miasta na prawach powiatów – zainteresowane jego pracami i planami resortu zdrowia.
Michał Cyrankiewicz-Gortyński
11.03.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia