- 15 stycznia zostanie uruchomiony system rejestracyjny, dzięki któremu będzie można się zapisywać na szczepienie przeciw koronawirusowi. Rejestracji będzie można dokonać poprzez specjalną infolinię, u lekarza POZ, poprzez stronę internetową lub Internetowe Konto Pacjenta - zapowiedział Dworczyk.
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie internetowej kancelarii premiera szczepienia będą realizowane w przychodniach POZ, szpitalach, szpitalach rezerwowych, a także u lekarzy samodzielnie prowadzących praktykę. Zgodnie z Narodowym Programem Szczepień, punkty szczepień mają się znajdować w każdej gminie. - Wśród punktów, które będą prowadziły szczepienia będą też prywatne przychodnie, takie jak Lux Med, Medicover. To będą te punkty, które zgłosiły się w trakcie naboru prowadzonego przez NFZ - powiedział minister.
Pierwsza dostawa szczepionki na koronawirusa dotarła do Polski z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs w piątek 26 grudnia. Transport został rozdzielony do 72 tzw. szpitali węzłowych. W nich od niedzieli 27 grudnia zaczęły się pierwsze szczepienia przeciw COVID-19.
Czytaj: W Polsce ruszyły szczepienia na koronawirusa>>
W pierwszej kolejności szczepieni są pracownicy sektora ochrony zdrowia (np. lekarze, pielęgniarki i farmaceuci), pracownicy DPS-ów i MOPS-ów oraz personel pomocniczy i administracyjny w placówkach medycznych, w tym w stacjach sanitarno-epidemiologicznych. Następnie szczepionkę otrzymają m.in. seniorzy, służby mundurowe, nauczyciele.
- Osoby powyżej 60 roku życia otrzymają zaproszenia na szczepienia i będą szczepione zaraz po grupie medyków - poinformował w poniedziałek wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. - Dostaną państwo zaproszenie na takie szczepienie. Po jego otrzymaniu trzeba się zgłosić i zarejestrować na szczepienie albo przez infolinie, albo przez swoje internetowe konto pacjenta, albo bezpośrednio u swojego lekarza rodzinnego, lub w punktach, które będą w dużych miastach - tłumaczył wiceminister.