Regulacja tradycyjnie już opublikowana została w poniedziałek 21 grudnia późnym wieczorem w Dzienniku Ustaw, wcześniej informacja o głównych założeniach znalazła się w wykazie prac legislacyjnych rządu. Na stronie RCL również zawieszono informacje o projekcie, ale nie można było sprawdzić jego treści. 

Czytaj: Ferie w domu i bez atrakcji? Zamknięte baseny, siłownie i parki rozrywki>>

Hotele dla wybranych i po weryfikacji 

Tak jak już wcześniej zapowiadano rząd chce ukrócić obchodzenie już obecnie obowiązujących zakazów związanych z pobytami w hotelach. Do 17 stycznia - w myśl rozporządzenia działać mogą hotele robotnicze i dla pracowników sezonowych, w pozostałych mogą zatrzymać się m.in.: 

  • medycy, 
  • członkowie załogi samolotu, 
  • marynarze i osoby pracujące na platformach  wydobywczych i wiertniczych, 
  • obsługa pociągu, 
  • pracownicy  zarządcy  infrastruktury  kolejowej  zatrudnionych  na  stanowiskach  bezpośrednio  związanych z prowadzeniem  i bezpieczeństwem ruchu kolejowego, 
  • osoby pracujące przy inwestycjach   celu   publicznego, 
  • pracownicy podmiotów zapewniających ciągłość działania infrastruktury krytycznej, 
  • pacjentów i ich opiekunów, w celu uzyskania świadczenia opieki zdrowotnej w podmiocie wykonującym działalność leczniczą, 
  • funkcjonariusza  albo  żołnierze, 
  • ale też zawodnicy, trenerzy i członkowie sztabu szkoleniowego,
  • zdający oraz inne osoby uczestniczące w organizowaniu i przeprowadzaniu egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie lub egzaminu zawodowego, 
  • pełnomocnicy procesowi, obrońcy i pełnomocnicy stron, świadkowie, biegli oraz tłumacze sądowi,
  • członkowie misji dyplomatycznych, urzędów konsularnych i przedstawicieli organizacji międzynarodowych oraz członków ich rodzin. 

Co ważne, w regulacji znalazły się też przepisy określają dokumenty konieczne do potwierdzenia takiej możliwość. I tak w przypadku medyków - dokument wystawiony przez podmiot wykonujący działalność leczniczą, w przypadku pozostałych osób - legitymacja służbowa, zaświadczenie od pracodawcy, potwierdzenie zgrupowania lub współzawodnictwa sportowego, a m.in. w przypadku prawników, stron, biegłych - zawiadomienie albo inny dokument potwierdzający posiedzenie sądu lub udostępnienie akt sprawy. 

Dyskoteki, kluby zamknięte, stoki nie dla amatorów

Od 28 grudnia do 17 stycznia 2021 r. zamknięte będą dyskoteki i kluby nocne i inne miejsca do tańczenia organizowanego w pomieszczeniach lub w innych miejscach o zamkniętej przestrzeni. Z zakazu wyłączone są sportowe kluby taneczne. Podobnie jest z basenami, aquaparkami, siłowniami, klubami i centrami fitnessu. Wyjątek to baseny, siłownie, kluby i centra fitness działające w podmiotach wykonujących działalność leczniczą przeznaczonych dla pacjentów i dla członków kadry narodowej polskich związków sportowych.

Zakazana jest też nadal działalność usługowa związana z poprawą kondycji fizycznej, czyli sauny, solaria i gabinety masażu. Ponadto zgodnie z rozporządzeniem, co do zasady, od 28 grudnia 2020 r. do 17 stycznia 2020 r. zakazane będzie prowadzenie działalności związanej ze sportem, rozrywkowej i rekreacyjnej, ujętej w Polskiej Klasyfikacji Działalności w dziale 93.0.  W niej się mieści obsługa stoków narciarskich (PKD 93.29.B).

- Taka działalność jest dopuszczalna wyłącznie w przypadku sportu zawodowego, czyli stoki mogą być otwarte tylko dla sportowców zawodowych - wyjaśnia Paweł Jakubowski, radca prawny. Rozporządzenie nie zakazuje działalności związanej z kodem 48.39.Z, czyli  związanej z funkcjonowaniem kolejek linowych naziemnych i nadziemnych oraz wyciągów narciarskich. Co to oznacza? - "Zawodowi sportowcy", dla których stok jest otwarty muszą się na niego dostać - wyjaśnia mecenas. Dzięki temu też każdy może skorzystać z kolejki na Kasprowy Wierch, Jaworzynę czy Skrzyczne,  ale ze stoku już nie. Zjazdy są tylko dla zawodowców.  Podobnie jest z lodowiskami. Jeśli działają pod jedną z podklas kodu 93.0 - nie mogą z nich korzystać "amatorzy".

W Sylwestra i Nowy Rok ograniczenia w przemieszczaniu się 

Tak jak już wcześniej zapowiadano, od 31 grudnia 2020 r. od godz. 19.00 do 1 stycznia 2021 r. do godz. 6.00, na obszarze Rzeczypospolitej Polskiej obowiązywać będzie ograniczenie przemieszczanie się. 

Wyłączeniem jest wykonywanie czynności służbowych lub zawodowych lub wykonywania działalności gospodarczej, oraz zaspokajanie niezbędnych potrzeb związanych z bieżącymi sprawami życia codziennego.

Czytaj: W Sylwestra ograniczenia w przemieszczaniu, w Święta raczej nie>>

Kwarantanna dla powracających, ale spoza Unii

Zgodnie z nowym rządowym rozporządzeniem osoby, które do 17 stycznia przekroczą granicę zewnętrzną UE będą musiały odbyć obowiązkową 10-dniową kwarantannę. Z obowiązku wyłączone zostały m.in. osoby z wystawionym zaświadczeniem o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko Covid-19.

Co więcej, do 17 stycznia wstrzymany zostaje pasażerski transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy kraju i również zewnętrznej granicy UE. 
 Obowiązek odbycia kwarantanny obejmie także osoby przekraczające granicę statkiem powietrznym, transportem kolejowym, a także pojazdem publicznego transportu zbiorowego: przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 9 osób łącznie z kierowcą; służącym do wykonywania międzynarodowego transportu drogowego, lub niezarobkowego międzynarodowego przewozu drogowego, lub międzynarodowego przewozu regulowanego lub kombinowanego; pojazdem przeznaczonym konstrukcyjnie powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym transporcie międzynarodowym osób.

Według nowych przepisów, przewoźnik powinien poinformować pasażerów o konieczności odbycia obowiązkowej kwarantanny, zaś osoba przekraczająca granicę powinna przed jej przekroczeniem przekazać przewoźnikowi informację o miejscu odbycia kwarantanny. Z kolei przewoźnik powinien niezwłocznie przekazać ją jednostce podległej ministrowi zdrowia w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia.

Kwarantanny nie muszą odbywać osoby przekraczające granicę w ramach wykonywania czynności zawodowych, w tym członkowie załóg statków powietrznych, rybacy i marynarze, w tym również ci, którzy udają się do portów innym środkiem transportu.

 

Wracają obostrzenia dotyczące galerii handlowych

Od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 r. ograniczona zostanie działalność galerii handlowych - będą jednak mogły działać sklepy spożywcze, apteki, drogerie, księgarnie, sklepy zoologiczne, budowalne, meblowe, z akcesoriami samochodowymi, usługami telekomunikacyjnymi.

Ponadto w obiektach takich obowiązywał będzie zakaz prowadzenia działalności usługowej, z wyłączeniem usług: fryzjerskich, kosmetycznych, optycznych, medycznych, bankowych, pocztowych, polegających na wydawaniu i odbieraniu przesyłek, ubezpieczeniowych, naprawy pojazdów, myjni samochodowych, ślusarskich, szewskich, krawieckich, pralniczych oraz gastronomicznych polegających wyłącznie na przygotowywaniu żywności na wynos.

Zakazane będzie również prowadzenie handlu detalicznego lub działalności usługowej na wyspach handlowych.

Osoby robiące zakupy w galeriach handlowych, sklepach, stacjach paliw oraz na targowiskach mają obowiązek nosić rękawiczki jednorazowe lub stosować środki do dezynfekcji rąk. Obowiązek zapewniania ich spada na galerie handlowe, sklepy i zarządzających targowiskami. Z kolei zakłady pracy mają obowiązek zapewnić osobom zatrudnionym rękawiczki jednorazowe lub środki do dezynfekcji rąk oraz odległość między stanowiskami pracy co najmniej 1,5 m.

W sklepach i na pocztach może przebywać jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 10 m.kw. w przypadku obiektów i placówek o powierzchni nie większej niż 100 m.kw. Z kolei w przypadku obiektów i placówek o powierzchni większej niż 100 m.kw. może przebywać jednocześnie 1 osoba na 15 m.kw.

Utrzymane zostały także godziny dla seniorów - od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00–12.00 sklepy spożywcze, drogerie, apteki oraz poczty będą obsługiwać wyłącznie osoby powyżej 60. roku życia.