Nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym, wątpliwości pozostają

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Domowe finanse

Mimo apeli samorządów nie będzie nowelizacji ustawy o dodatku osłonowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wycofało się z wcześniejszej deklaracji. Samorządy mają realizować zadanie na bazie obowiązujących przepisów i wytycznych resortu. Tyle że wytyczne potrafią zmienić się jednej nocy i zdaniem pracowników pomocy społecznej - wprowadzają chaos.

15.02.2022

„Aktywny Samorząd" w tym roku z nieco wyższym budżetem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 1 marca 2022 r. samorządy powiatowe mogą występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie środków finansowych na ten rok na realizację programu „Aktywny Samorząd”. PFRON w tym roku przyznał na jego realizację ponad 191 mln zł, więcej o 1,41 mln niż w roku ubiegłym.

14.02.2022

„Aktywny Samorząd" w tym roku z nieco wyższym budżetem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Do 1 marca 2022 r. samorządy powiatowe mogą występować do Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych o przyznanie środków finansowych na ten rok na realizację programu „Aktywny Samorząd”. PFRON w tym roku przyznał na jego realizację ponad 191 mln zł, więcej o 1,41 mln niż w roku ubiegłym.

14.02.2022

Nawiezienie ziemi na grunt wbrew zapisom planu miejscowego jest nielegalne

Samorząd terytorialny Środowisko Budownictwo

Plan miejscowy może wprowadzić zakaz zmiany naturalnego ukształtowania terenu. Naruszenie zapisów planu uprawnia organy administracji do wszczęcia postępowania w oparciu o szereg ustaw m.in.: o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym, o odpadach, Prawo budowlane, Prawo wodne, Prawo ochrony środowiska.

14.02.2022

Konsultacje społeczne – obligatoryjny element prac nad strategią rozwoju gminy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Poziom aktywności społecznej, aktywności obywatelskiej i udziału mieszkańców w zarządzaniu jednostką samorządu terytorialnego, a także poziom instytucjonalnego wsparcia dla aktywności obywatelskiej, traktuje się jako wyznaczniki rozwoju gminy - pisze dr Joanna Cieślińska, ekspert Działu Strategii i Rozwoju Lokalnego Wielkopolskiej Akademii Nauki i Rozwoju.

14.02.2022

WSA: Lokalizacja apteki nie bez znaczenia przy ustalaniu rozkładu dyżurów

Samorząd terytorialny Farmacja

Rada powiatu uchwaliła, że tylko apteki z miasta położonego geograficznie w centrum powiatu bedą prowadziły dyżury w porze nocnej, niedziele, święta i inne dni wolne od pracy. Spółka zaskarżyła podjętą w tej sprawie uchwałę. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie stanął po stronie samorządu i wskazał, że dzięki temu zagwarantowano możliwie szybki i krótki dojazd dla wszystkich mieszkańców powiatu.

14.02.2022

WSA: Małżonka opuściła dom przez konflikt, więc nie zostanie wymeldowana

Samorząd terytorialny Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wojewoda wymeldował kobietę, która z powodu konfliktu z mężem musiała opuścić dom i znaleźć nowy dach nad głową. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie uchylił wydane w tej sprawie rozstrzygnięcie. Uznał, że organ nie wziął pod uwagę braku dobrowolności przy zmianie miejsca pobytu i pozwu, w którym małżonka domagała się wydania kluczy oraz dopuszczenia do współposiadania nieruchomości.

12.02.2022

Gminy mają problem z podstawą do wypłaty ekwiwalentów strażakom OSP

Samorząd terytorialny

Przez brak przepisu przejściowego w ustawie o ochotniczych strażach pożarnych, gminy po 1 stycznia 2022 r. nie wiedzą, czy mogą wypłacać ekwiwalenty dla ratowników OSP. Na razie ponad sto gmin podjęło uchwały z mocą wsteczną, kolejnych 90 przyjęło uchwały bez mocy wstecznej, a setki innych są zdezorientowane i czekają na wytyczne Krajowej Rady RIO.

11.02.2022

Wkrótce zmiany w ustawie o zatrudnieniu socjalnym

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Prawo pracy

Podwyższenie świadczenia integracyjnego, uelastycznienie czasu uczestnictwa w centrach integracji społecznej i rezygnacja z przesłanki ubóstwa przy kierowaniu do nich - to zmiany, jakie przewiduje nowelizacja ustawy o zatrudnieniu socjalnym. Nowe przepisy zaczną obowiązywać w najbliższy wtorek, 15 lutego 2022 roku - przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej.

10.02.2022

WSA: Bez uchwały o ogłoszeniu konkursu nie da się powołać dyrektora szkoły

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny

Zarząd powiatu powołał komisję konkursową, która miała wyłonić kandydata na dyrektora liceum. Nie przyjął jednak wcześniej uchwały o ogłoszeniu konkursu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu podkreślił, że jej podjęcie jest konieczne. Dlatego też zignorowanie tego obowiązku będzie skutkować tym, że wszystkie późniejsze akty i czynności będą istotnie naruszać prawo.

10.02.2022

Nie ma gminnego programu rewitalizacji, nie będzie unijnego wsparcia

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W ramach nowej perspektywy unijnej 2021-27 o dofinansowanie będą mogły ubiegać się przedsięwzięcia rewitalizacyjne ujęte wyłącznie w gminnych programach rewitalizacji, a nie lokalnych programach rewitalizacji lub strategii rozwoju gminy. Problem w tym, że takie programy ma niewiele gmin, a procedura jego uchwalania jest długotrwała.

10.02.2022

KE skarży Polskę za niewykonanie dyrektywy ściekowej

Samorząd terytorialny Środowisko

Komisja Europejska zdecydowała o wniesieniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Polsce w związku z nieprzestrzeganiem dyrektywy dotyczącej oczyszczania ścieków komunalnych. Termin na wdrożenie dyrektywy ściekowej upłynął w 2015 r., a większość systemów wodno-kanalizacyjnych w Polsce nie spełnia unijnych wymogów.

09.02.2022

Związek powiatów wybrał najbardziej rozwojowe samorządy

Samorząd terytorialny

Powiaty Augustowski, Raciborski, Pilski, Nowy Sącz, Miasto Bolesławiec, Gmina Chełmiec zostały w swoich kategoriach zwycięzcami Ogólnopolskiego Rankingu Gmin i Powiatów za 2021. Ogólnopolski Ranking Gmin i Powiatów to bezpłatny i dobrowolny konkurs prowadzony przez Związek Powiatów Polskich.

09.02.2022

Miasta wdrożą pilotaż systemu koordynacji lotów dronów

Samorząd terytorialny

W Gliwicach, Lesznowoli i Lublinie będzie wdrażany pilotaż systemu koordynacji lotów dronów w polskiej przestrzeni powietrznej ogłoszony przez Polską Agencję Żeglugi Powietrznej. Drony pomogą samorządom w monitorowaniu i analizowaniu zanieczyszczenia powietrza, kontroli sytuacji na drogach czy lokalizowaniu źródeł ognia podczas pożarów.

08.02.2022

Nowa ustawa ma zachęcać samorządy do tworzenia parków narodowych

Samorząd terytorialny Środowisko Finanse samorządów

Projektując utworzenie parku narodowego, minister będzie musiał opracować program działań na rzecz rozwoju jednostek samorządu terytorialnego, na których obszarze planuje zmiany i wskazać źródła finansowania tych działań – przewiduje projekt ustawy o parkach narodowych. Nie wiadomo, czy to zadziała, bo gminom ze względów podatkowych lepiej opłaca się mieć obszary niechronione.

08.02.2022

13. i 14. emerytura nie wlicza się do dodatku osłonowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty

Kwoty 13. emerytury i 14. emerytury nie wlicza się do dochodu przy ustalaniu prawa do dodatku osłonowego i w konsekwencji kwoty te nie mają wpływu na przyznanie dodatku osłonowego – poinformowało Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Wyłączenie tych kwot wynika z art. 10 obu ustaw o dodatkowym rocznym świadczeniu pieniężnym dla emerytów i rencistów.

07.02.2022

Ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy do poprawki

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Zainteresowanie dodatkiem osłonowym jest ogromne. A w niektórych ośrodkach pomocy społecznej ponad połowa wniosków o dodatek osłonowy wymaga poprawienia. Obywatele nie radzą sobie bowiem z 12-stronicowym formularzem, głównie z pytaniami o dochodowość. To wszystko przedłuży procedurę przyznawania dodatku.

07.02.2022

Osoby niepełnosprawne mogą mieć utrudniony wjazd do stref czystego transportu

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Z zakazu wjazdu do tzw. stref czystego transportu zwolnione są m.in. pojazdy „posiadające odpowiednie oznaczenie, którymi poruszają się osoby niepełnosprawne”. Ten nieprecyzyjny zapis, stwarzający wiele możliwości interpretacji, miał być doprecyzowany w pracach nad ustawą o elektromobilności. Tak się jednak nie stało. Czym zatem służby mają się kierować przy ocenie uprawnień i czy na pewno nie odbije się to na kierowcach z niepełnosprawnościami?

05.02.2022

WSA: Wyjazd do sanatorium nie obniży opłaty za śmieci

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Właściciel nieruchomości twierdził, że nie zawsze przebywał w domu, więc powinien zapłacić mniej za odpady. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach wskazał, że sam fakt zamieszkiwania na danej nieruchomości powoduje obowiązek uiszczania opłaty, bez względu na to, czy odpady powstają i w jakiej ilości.

05.02.2022