WSA: Głos przewodniczącego rady nie może być ważniejszy

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Nie ma żadnych ustawowych podstaw, aby głos prowadzącego obrady miał większą wagę i decydował o wyniku głosowania w przypadku równej ilości głosów „za” oraz „przeciw” - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

31.12.2018

Gmina Ostrowice przestaje istnieć 1 stycznia, mieszkańców czekają zmiany

Samorząd terytorialny RODO

Od nowego roku nie będzie gminy Ostrowice w woj. zachodniopomorskim, która zbankrutowała. Na mocy specjalnej ustawy została zniesiona i włączona do sąsiednich gmin – Złocieńca i Drawska Pomorskiego. Samorządy te nie poniosą jednak odpowiedzialności za zobowiązania finansowe Ostrowic.

31.12.2018

Od nowego roku znika użytkowanie wieczyste

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Przekształcenie użytkowania wieczystego we własność nastąpi z mocy prawa i będzie odpłatne. Opłatę można uiszczać w ratach przez 20 lat, tak jak obecnie za użytkowanie wieczyste. Prawo przewiduje też bonifikaty, jeżeli właściciel wniesie opłatę jednorazową. Te będą jednak zależne m.in. od decyzji samorządów.

28.12.2018

WSA: Kierowanie decyzji do nieżyjących osób godzi w praworządność

Samorząd terytorialny

Samorządowe Kolegium Odwoławcze wydało decyzję odwoławczą kilka dni po tym jak jedna ze stron postępowania zmarła. To ustalenie skutkować musiało stwierdzeniem nieważności decyzji, skoro miało miejsce rażące naruszenie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

27.12.2018

Zarządca drogi odpowiada za wyrwę na poboczu

Samorząd terytorialny

Pobocze jest elementem drogi, dlatego zarządcy drogi ma obowiązek usuwać widoczne, istotne nierówności pobocza, zwłaszcza w bezpośredniej bliskości jezdni. Z drugiej strony, pieszy mając do dyspozycji chodnik nie powinien iść poboczem – stwierdził Sąd Okręgowy w Olsztynie.

24.12.2018

Pilotażowy program termomodernizacji budynków jednorodzinnych z podpisem prezydenta

Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo

Prezydent podpisał ustawę, która pozwoli na wdrożenie pilotażowego programu dofinansowania ocieplenia domów jednorodzinnych należących do osób ubogich energetycznie i wymianę lub likwidację pieców niespełniających standardów emisyjnych. Zadaniem gminy będzie planowanie i realizacja termomodernizacji oraz wymiany pieców.

21.12.2018

RPO występuje do TK ws. ustawy uwłaszczeniowej

Samorząd terytorialny

Rzecznik Praw Obywatelskich zwraca uwagę, że nie ma możliwości kwestionowania decyzji o przejęciu przez państwo nieruchomości wchodzących w skład gospodarstw rolnych, ponieważ w takich sprawach - od 1992 r. - nie można stosować przepisów o wznowieniu postępowania, stwierdzeniu nieważności, uchylenia czy zmiany decyzji. Jego zdaniem, to łamanie praw konstytucyjnych.

21.12.2018

WSA: Koszt podróży sołtysa nie może być rozliczany ryczałtem

Samorząd terytorialny

Rada gminy nie może ryczałtowo określić wysokości kosztów podróży służbowej sołtysa. Kosztów tych nie można też włączyć do kwot diet, a tym bardziej do zryczałtowanej ogólnej kwoty obejmującej obie wartości – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Opolu.

21.12.2018

Zespół ekspertów ma znaleźć sposób na wzrost cen energii dla samorządów

Samorząd terytorialny Prawo gospodarcze

Jednym z zadań specjalnego roboczego zespołu samorządowo-rządowego ma być szybkie wypracowanie rozwiązań umożliwiających renegocjację niedawno rozstrzygniętych przetargów na dostawy energii dla samorządów. W ten sposób osłabione mają być skutki spodziewanego wzrostu cen energii.

20.12.2018

NSA: Sąd administracyjny rozstrzyga o przywróceniu terminu dla użytkownika wieczystego

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Administracja publiczna

Skarga do sądu administracyjnego przysługuje w sytuacji, gdy samorządowe kolegium odwoławcze odmówi przywrócenia terminu na złożenie wniosku kwestionującego zmianę opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste - taki jest sens uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego.

17.12.2018

Straże miejskie chcą mieć prawo interwencji wobec kierowców

Prawo karne Samorząd terytorialny

Poszerzenie uprawnień straży miejskich i wzmocnienie współpracy z policją w obszarze porządku publicznego, to cele prac Międzyresortowego Zespołu ds. współpracy ze Strażami Miejskimi w MSWiA. Strażnicy mieliby prawo interweniowania w przypadku niektórych wykroczeń.

17.12.2018

Wójt nie musi mieć zastępcy, ale ktoś powinien go zastępować

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Interpretacje przepisów dotyczących konieczności powołania zastępcy wójta, burmistrza i prezydenta miasta są niejednoznaczne. Powinien być ktoś, kto ich zastąpi w razie potrzeby, ale może to być np. sekretarz gminy. Tak jak w Zawierciu, gdzie brak zastępców prezydenta miasta to oszczędność rzędu 340 tysięcy złotych rocznie.

17.12.2018

WSA: Spółka radnego nie może utrzymywać dróg powiatowych

Samorząd terytorialny

Zarządzanie przez radnego działalnością spółki, która za wynagrodzeniem odpowiada za bieżącą konserwację dróg powiatowych, narusza przepisy antykorupcyjne. Wojewoda słusznie wygasił mandat radnego - potwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

15.12.2018

Sankcje za gospodarowanie odpadami z naruszeniem prawa

Samorząd terytorialny Środowisko

Surowe sankcję grożą za nieprzestrzeganie prawa w zakresie gospodarowania odpadami – przestrzega Inspekcja Ochrony Środowiska. I przypomina o karach za wynikające z tego zagrożenie dla środowiska.

14.12.2018

NSA: Nagrody dla urzędników nie będą ujawnione z braku podpisu

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Wniosek o udostępnienie informacji publicznej musi spełniać wymogi określone w kodeksie postępowania administracyjnego. I nawet jeśli jest przesłany drogą mailową - musi mieć podpis - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny, oddalając skargę Stowarzyszenia Watchdog Polska w sprawie nagród.

14.12.2018