Prawny bilans przed wyborami - rząd nie spełnił wielu obietnic

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Prawo gospodarcze Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna

Znów mamy festiwal wyborczych obietnic, również tych dotyczących zmian w prawie. Tymczasem wiele z tych zapowiadanych jeszcze przed poprzednimi wyborami lub w trakcie kadencji - nie uchwalono. Nie mamy m.in. nowego kodeksu pracy ani ordynacji podatkowej, brakuje natychmiastowych alimentów, nowych ustaw o biegłych i o zawodzie farmaceuty czy zmian w finansach samorządów.

11.10.2019

Myć, czy nie myć - segregacja śmieci wciąż sprawia kłopoty

Samorząd terytorialny Środowisko

Jakie śmieci wrzucać do którego pojemnika, czy myć opakowania przed wyrzuceniem – z badań wynika, że nie jesteśmy do końca pewni. Według ekspertów wiedza dotycząca segregacji odpadów jest zbyt ogólna i powierzchowna.

10.10.2019

Samorządy festynami i pogadankami walczą z uzależnieniami

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia

Władze samorządowe nierzetelnie realizują zadania dotyczące profilaktyki uzależnień od alkoholu i narkotyków - ocenia Najwyższa Izba Kontroli w swoim najnowszym raporcie. Zamiast programów o sprawdzonej skuteczności, finansowane są głównie pogadanki, konkursy, wycieczki czy festyny. Izba apeluje do Ministerstwa Zdrowia o doprecyzowanie przepisów

10.10.2019

Trzecia rewolucja śmieciowa nie ułatwia życia samorządom

Samorząd terytorialny Środowisko

Mamy do czynienia z trzecią rewolucją śmieciową - twierdzą samorządowcy. I wskazują, że każda gmina musi odnieść przepisy znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku do swoich uwarunkowań i rozwiązań. A regulacje ustawowe nie zawsze odpowiadają sytuacji, w której funkcjonują poszczególne samorządy.

09.10.2019

Trwa konkurs na działania społeczno-kulturalne w małych miejscowościach

Samorząd terytorialny

„Odkryj Swój Skarb” to konkurs Narodowego Centrum Kultury na najciekawsze działania lokalne pielęgnujące dziedzictwo małych i średnich miejscowości. Domy kultury, biblioteki czy muzea mogą zgłaszać inicjatywy takie jak zwiedzanie, warsztaty, gry i zabawy.

09.10.2019

Małe miasta rozwiną się dzięki pieniądzom unijnym

Samorząd terytorialny

Rząd pracuje nad Pakietem dla małych miast. Ministerstwo rozwoju deklaruje, że do 10 procent środków unijnych przeznaczonych dla Polski zainwestuje w ich rozwój. To łącznie 685 jednostek, co stanowi prawie trzy czwarte wszystkich miast. Chodzi o to, żeby poprawić warunki życia mieszkańców.

08.10.2019

Samorządom brakuje kadr - najbardziej specjalistów od inwestycji i IT

Samorząd terytorialny HR

Lokalna administracja ma coraz większe problemy z rekrutacją specjalistów, szczególnie od budownictwa, dróg, ochrony środowiska, architektów i informatyków. Nawet tam, gdzie wakatów nie ma, biurka przyszłych emerytów w przyszłym roku mogą być puste. Powodem są niekonkurencyjne zarobki, ale zdobyciu i utrzymaniu profesjonalnej kadry nie sprzyja też upolitycznienie.

08.10.2019

Raport o stanie samorządu nie spełnił zadania, konieczne zmiany w prawie

Samorząd terytorialny

Regulacja ustawowa w zakresie raportu o stanie samorządu jest niewystarczająca. Relacje z sesji rad, na których odbywały się debaty nad raportami, są trudne do znalezienia. Specjalistyczny język i obszerność znacznie utrudnia zrozumienie dokumentów. A raporty o stanie JST miały służyć mieszkańcom.

07.10.2019

WSA: Radny, który przepisał firmę na żonę, nie traci mandatu

Samorząd terytorialny

Przepisy antykorupcyjne dotyczące radnego nie mają zastosowania, gdy mienie komunalne jest wykorzystywane w działalności prowadzonej przez małżonka radnego pozostającego z nim we współwłasności majątkowej małżeńskiej – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Radny odzyska więc wygaszony mandat.

07.10.2019

Samorządy mogą wnioskować o dofinansowanie na konserwację zabytków

Samorząd terytorialny

W ramach programu ministra kultury „Ochrona zabytków” samorządy i inne jednostki mogą otrzymać pieniądze na prace budowlane lub restauratorskie przy zabytku wpisanym do rejestru. Przeprowadzone będą dwa nabory, pierwszy trwa do 31 października 2019 roku.

04.10.2019

Podpisano pierwszą umowę w programie cyfryzacji gminnych ośrodków kultury

Samorząd terytorialny

Celem ministerstwa cyfryzacji jest podłączenie wszystkich gminnych ośrodków kultury do szerokopasmowego internetu, doposażenie ich w sprzęt i przeprowadzenie szkoleń z kompetencji cyfrowych. Pierwszą umowę na 1,3 miliona złotych podpisano w gminie Maciejowice, ma objąć 40 ośrodków.

03.10.2019

MC: Nie ma problemów z przedłużaniem mLegitymacji

Samorząd terytorialny Szkoła i uczeń Prawo AI

Ministerstwo Cyfryzacji informuje, że ważność mLegitymacji można przedłużyć na dwa sposoby: z poziomu ucznia i z poziomu szkoły. I potwierdza, że można je wystawić do 30 września kolejnego roku.

03.10.2019

Prawo nie ułatwia oceniania pracowników samorządowych

Samorząd terytorialny Kontrola zarządcza

Ustawa o pracownikach samorządowych nie wskazuje kryteriów oceny okresowej urzędników, więc urzędy same tworzą przepisy w tym zakresie. Nie jest to łatwe, w mniejszych gminach nie ma często nawet regulaminu oceny. A oceny okresowe jako element zarządzania kadrami mają wpływ na dodatkowe wynagrodzenie. Niestety, bywa, że pracownicy otrzymują nagrody bez względu na to, jak realizują zadania.

03.10.2019

Sieć 5G powstanie wzdłuż autostrady A2 do wschodniej granicy Polski

Samorząd terytorialny Prawo AI

Marek Zagórski, minister cyfryzacji, zadeklarował, że do 2025 roku w ślad za infrastrukturą drogową powstanie najnowocześniejsza infrastruktura telekomunikacyjna 5G. Sieć ma docelowo powstać wzdłuż głównych szlaków komunikacyjnych.

02.10.2019

Ustawę o utrzymaniu czystości trzeba napisać od nowa

Samorząd terytorialny Środowisko

Wciąż gminy mają wiele wątpliwości wobec ustawy śmieciowej. Jedną z nich jest wprowadzenie możliwości fakultatywnego przystępowania przez właścicieli nieruchomości niezamieszkałych do systemu gminy bez określenia zasad. Pożądanym kierunkiem zmian systemu gospodarki odpadami byłoby napisanie nowej ustawy w tym zakresie – pisze Magdalena Sobczak.

02.10.2019

Gminy chcą decydować, czy powstanie kopalnia

Samorząd terytorialny

Samorządy alarmują, że projektowane zmiany w Prawie geologicznym i górniczym odbiorą im wpływ na planowanie przestrzenne i inwestycje na ich terenach oraz obniżą wartość działek. Zgodnie z projektem, o wydobyciu węgla w gminie ma decydować decyzja ministra, a wójt, burmistrz, prezydent miasta mogliby jedynie wyrazić niewiążące stanowisko w tej sprawie.

02.10.2019

MF: Świadczenia 500 plus są gwarantowane

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Świadczenia z programu Rodzina 500 plus wynikają z przepisów ustawowych, są więc gwarantowane - napisał na Twitterze minister finansów, inwestycji i rozwoju Jerzy Kwieciński. Potwierdził także, że we wtorek podpisał zwiększenie planów wydatków na wypłaty w październiku.

01.10.2019

Kraków pozywa Skarb Państwa za niedofinansowanie zadań zleconych

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów

Kolejne miasto pozywa Skarb Państwa o zaległe środki na realizację zadań zleconych. Tym razem Kraków domaga się kwoty ponad 46 milionów złotych wraz z odsetkami równą zaniżonej dotacji na zadania zlecone z zakresu administracji rządowej za lata 2012–2018.

01.10.2019