Gminy liczą pieniądze na wybory i oczekują większych dotacji

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Samorządy zwracają uwagę, że koszty organizacji wyborów będą wyższe niż pierwotnie szacowano, konieczne jest więc określenie nowych zasad ustalania wysokości dotacji na ten cel. Tymczasem pieniądze przekazane przed 10 maja leżą na kontach i gminy czekają na decyzję, czy będą je zwracać, czy przeznaczą na nowe wybory.

22.05.2020

WSA: Niejasne żądanie nie jest wnioskiem o informację publiczną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Żądanie oczywiście niejasne, niezrozumiałe, nie stanowi wniosku o udostępnienie informacji publicznej, więc organ nie musi go rozpoznać. Nie można też wezwać do jego uzupełnienia, ponieważ nie ma do tego podstawy prawnej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

22.05.2020

Ochrona sygnalistów w samorządach tematem webinarium

Samorząd terytorialny Wymiar sprawiedliwości

Pracownicy administracji samorządowej będą mogli korzystać z nowych środków ochrony prawnej sygnalistów. Instytucje publiczne mają ustanowić własne procedury zgłaszania nieprawidłowości i zasady postępowania z otrzymanymi zgłoszeniami.

21.05.2020

PUP zapchane, firmy czekają na wypłaty, rząd wini samorządy

Samorząd terytorialny Małe i średnie firmy Koronawirus

Tysiące przedsiębiorców czekają na wsparcie w ramach tarczy antykryzysowej. Tymczasem urzędy pracy, mimo działania nawet w soboty, i tak są zapchane wnioskami. Nowe zadanie przerosło ich możliwości, bo w epidemii połowa kadry nie pracuje. Termin czekania na wypłatę był liczony w dniach, a wydłużył się do... miesięcy. Sprawdziliśmy, co nie działa i jak temu zaradzić.

21.05.2020

Subwencja wcześniej, janosikowe później - tarcza antykryzysowa 4 dla samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

W przyjętym przez rząd projekcie ustawy są kolejne zmiany dla samorządów. Tarcza antykryzysowa 4 wprowadza możliwość wcześniejszego przekazywania samorządom w 2020 r. subwencji ogólnej z budżetu państwa, m.in. w części oświatowej. Wśród rozwiązań jest też uelastycznienie w 2020 r. wymogu równoważenia strony bieżącej budżetu.

20.05.2020

NIK: Coraz więcej dzikich zwierząt w miastach, coraz więcej pracy dla gmin

Samorząd terytorialny

Rozrastające się miasta wkraczają coraz mocniej w naturalne siedliska dzikich zwierząt. Zwierzęta szybko adaptują się do życia w warunkach miejskich, ale ich występowanie w przestrzeni miejskiej często prowadzi do sytuacji konfliktowych - groźnych zarówno dla samych zwierząt jak i ludzi. NIK sprawdziła, jak gminy zajmują się ochroną mieszkańców i ich mienia przed zagrożeniami powodowanymi przez takie zwierzęta.

20.05.2020

Burmistrzowie zwalniali z opłat za parkowanie - według wojewodów nielegalnie

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Wiele miast już na początku epidemii podjęło decyzje o rezygnacji z opłat w strefie płatnego parkowania. Właśnie wznawiają ich pobieranie, bo trwa „odmrażanie” gospodarki, jest więcej autobusów, a na ulgach straciły wpływy do budżetów. Tymczasem okazuje się, że zawieszanie opłat miało błędne podstawy, bo wydawali je burmistrzowie i prezydenci, a powinny - rady.

20.05.2020

Samorządowiec nie może złożyć oświadczenia majątkowego elektronicznie

Samorząd terytorialny

Prawo przewiduje tradycyjną formę złożenia oświadczeń o stanie majątkowym. Forma elektroniczna może być stosowana w tych sprawach, dla których wprost została przewidziana. Przepisów nie można interpretować rozszerzająco – odpowiada ekspert na pytanie czytelnika.

19.05.2020

Czy to początek końca międzynarodowej batalii arbitrażowej o zabytkowe, stołeczne koszary?

Samorząd terytorialny Doradca podatkowy Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Międzynarodowy Trybunał Arbitrażowy w Londynie w swoim niedawnym wyroku oddalił wszystkie roszczenia spółki Griffin przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej. Jak się jednak okazuje, wygrana Polski w arbitrażu, wcale nie musi oznaczać końca całego sporu. Wieloletniemu sporowi od początku jego trwania przyglądają się: branża deweloperska, opinia publiczna, ale przede wszystkim prawnicy zajmujący się międzynarodowym prawem inwestycyjnym – pisze Radosław Chudy z GWW.

19.05.2020

Rządowy pełnomocnik pracuje z samorządami nad kodeksem cyfrowym

Samorząd terytorialny Prawo AI

„Dekalog wyzwań cyfrowych” to dziesięć obszarów problemowych, którymi zajmie się grupa ekspertów rządowo-samorządowych. Wśród celów jest zapewnienie cyberbezpieczeństwa, efektywności działania oraz optymalizacji kosztów samorządowych systemów IT. Według ekspertów, paradoksalnie epidemia może pomóc samorządom przejść na wyższy poziom technologiczny.

19.05.2020

Epidemia zmusza do zmian w finansowaniu samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Przepisy uchwalone w ramach ustaw z „Tarczy antykryzysowej” częściowo odpowiadają na potrzeby samorządu terytorialnego. Bez wątpienia skutki pandemii koronawirusa wpłyną na zmniejszenie dochodów gmin. W takiej sytuacji okazać może się niezbędne pozyskiwanie środków z innych źródeł, w tym z finansowania dłużnego. Należy więc postulować dokonanie kolejnych zmian legislacyjnych

18.05.2020

Wybory tylko korespondencyjne w gminie lub regionie możliwe, ale trudne i ryzykowne

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Jeśli w jakiejś gminie sytuacja epidemiczna będzie szczególnie zła, minister zdrowia będzie mógł tam zarządzić w wyborach prezydenckich wyłącznie głosowanie korespondencyjne. Samorządowcy obawiają się, że skala organizacji takiej operacji może przerosnąć możliwości urzędu. Zwłaszcza gdy decyzja zapadnie w ostatniej chwili.

18.05.2020

Prezydent Warszawy kandydatem na prezydenta państwa, ale na razie dymisja niekonieczna

Samorząd terytorialny Wybory Koronawirus

Rafał Trzaskowski, prezydent Warszawy to nowy kandydat Koalicji Obywatelskiej na prezydenta RP. Zgodnie z prawem podczas kampanii może nadal zajmować fotel włodarza miasta. Problem pojawi się, jeśli będzie prowadził ją bardzo aktywnie – wtedy wskazany jest urlop i przekazanie obowiązków zastępcy. Wbrew medialnym zapowiedziom, nie może być mowy o wyznaczeniu komisarza.

15.05.2020

Gminy wiejskie proponują bon inwestycyjny - milion złotych dla najsłabszych samorządów

Samorząd terytorialny Finanse samorządów Koronawirus

Propozycję wprowadzenia finansowego narzędzia wsparcia dla obszarów wiejskich w postaci Gminnego Bonu Inwestycyjnego przedstawił Związek Gmin Wiejskich RP. Korporacja chce, ze wsparciem rządu, wprowadzić bon w wysokości 1 miliona złotych na każdą gminę. Pieniądze miałyby być przeznaczone na inwestycje i wkład własny do projektów i przeciwdziałać kryzysowi i stagnacji gospodarczej.

15.05.2020

Więcej czasu na złożenie raportu o stanie samorządu

Samorząd terytorialny Koronawirus

Raport o stanie samorządu wójt, burmistrz, prezydent miasta, zarząd powiatu i zarząd województwa będzie składał w tym roku później - w kolejnej wersji tarczy antykryzysowej parlament zdecydował o przesunięciu terminu o 60 dni. Normalnie organy wykonawcze miałyby na to czas do 31 maja.

15.05.2020

Ustawa gotowa - koła gospodyń wiejskich dostaną więcej pieniędzy

Samorząd terytorialny

Nowelizacja ustawy o kołach gospodyń wiejskich, która umożliwia w tym roku dofinansowanie kół kwotą 40 mln zł, może już trafić do podpisu prezydenta. Sejm przyjął w czwartek jedną z trzech poprawek Senatu do niej, ale odrzucił dwie inne. Ta przyjęta stanowi, że dotacje budżetowe na koła gospodyń otrzymuje nie prezes ARiMR, a Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

14.05.2020

Zarządcom dróg grożą kary za nieprzekazanie informacji o głównych drogach

Samorząd terytorialny Transport

Związek Powiatów Polskich alarmuje, że zarządcom dróg, którzy do 30 stycznia nie przekazali informacji o podległych im głównych drogach, naliczane są wysokie kary. Tysiąc złotych kary za dzień opóźnienia to niewspółmierna do skali przewinienia kara – uważa Związek Powiatów Polskich.

14.05.2020

Senatorowie za zawieszeniem janosikowego i inwestycji z budżetu obywatelskiego

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Zawieszenie janosikowego, ograniczenie inwestycji z budżetu obywatelskiego i odstąpienie od planowania tego budżetu na rok 2021 to główne rozwiązania projektu ustawy, którą proponuje Senat. Senatorowie przyjęli w środę uchwałę w sprawie poparcia projektu i wniesienia go do Sejmu.

14.05.2020

Raport o stanie samorządu to nie laurka, ma wskazać na zagrożenia

Samorząd terytorialny Koronawirus

Raport o stanie gminy, powiatu i województwa będzie miał drugie podejście. Po doświadczeniach z zeszłego roku wiadomo, że powinien ujawnić też słabe strony i zagrożenia, bo wskażą, co trzeba poprawić. A włodarze często chwalili się sukcesami, zapominając o problemach. Zabrakło też promocji wśród mieszkańców, choć miała to być forma ich partycypacji. Mimo epidemii termin przekazania raportu jest ten sam – 31 maja.

14.05.2020

Śląskie samorządy: Otwarcie placówek opiekuńczych najwcześniej w końcu maja

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Koronawirus

Prezydenci miast z województwa śląskiego, na terenie których funkcjonują kopalnie, zapowiadają jeszcze większą skalę współpracy w walce z koronawirusem. Pierwsze wyzwanie to ponowne otwarcie żłobków, przedszkoli oraz innych placówek opiekuńczo-wychowawczych i oświatowych. Ich zdaniem nie będzie to ani szybkie, ani proste.

13.05.2020