Wkrótce "jazda bez prawa jazdy", ale są techniczne wątpliwości

Samorząd terytorialny Prawo AI

Od 5 grudnia znika obowiązek wożenia ze sobą prawa jazdy. Tymczasem Związek Powiatów Polskich obawia się, że z powodu niezharmonizowania danych w systemach informatycznych z danymi, które są zawarte na prawach jazdy, zwłaszcza osób starszych, możliwe będzie zatrzymanie dokumentu przez organy kontroli ruchu, jeśli kierowca nie będzie miał go przy sobie.

28.11.2020

Senat za wniesieniem do Sejmu projektu uszczelniającego ulgę w podatku od gruntów kolejowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Senacki projekt ma usunąć problem luki, w wyniku której samorządy tracą na zwolnieniach z podatków od nieruchomości gruntów zajętych na działalność kolejową. Senatorowie zdecydowali w piątek o wniesieniu projektu do procedowania w Sejmie. Za podjęciem uchwały o wniesieniu go do Sejmu opowiedziało się 52 senatorów, 45 było przeciw, a dwóch wstrzymało się od głosu.

27.11.2020

PPK w samorządach – czas goni, epidemia trwa, pieniędzy nie ma

Samorząd terytorialny PPK

PPK to dla samorządów wyzwanie finansowe i organizacyjne. Szczególnie przy dziurawych budżetach. Dodatkowo mało jest czasu, żeby uniknąć zastosowania ustawy o zamówieniach publicznych - muszą podpisać umowy do końca roku. A to niełatwe, bo COVID utrudnia konsultacje – wiele osób pracuje zdalnie, jest w izolacji. Z nowym obowiązkiem wiążą się też koszty systemów kadrowo-płacowych i dodatkowych etatów.

27.11.2020

Są umowy na trzy kolejne centra usług społecznych z rządowym dofinansowaniem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Trzy gminy - Gogolin, Trzcianka i Rawicz – podpisały umowy na realizację projektów, w ramach których powstaną centra usług społecznych. Projekty są wśród wybranych do dofinansowania w konkursie resortu polityki społecznej. Mają być w nich dostępne usługi społeczne z różnych systemów: pomocy społecznej, polityki rodzinnej, promocji i ochrony zdrowia, kultury, edukacji publicznej, polityki prorodzinnej.

26.11.2020

Dostęp do internetu istotniejszy w pandemii, duża rola zarządców dróg lokalnych

Samorząd terytorialny Prawo AI

W czasie pandemii i konieczności pracy zdalnej oraz nauczania online, jeszcze bardziej istotny staje się dostęp do internetu. W najgorszej sytuacji są mieszkańcy mniej zurbanizowanych terenów. W zapobieganiu wykluczeniu cyfrowemu dużą rolę mogą odegrać władze samorządowe jako zarządcy dróg, umieszczając w pasach drogowych kanały technologiczne,

25.11.2020

Warszawska uchwała śmieciowa zaskarżona przez prokuraturę

Samorząd terytorialny Środowisko Prokuratura

Prokuratura Okręgowa domaga się stwierdzenia nieważności uchwały Rady Miasta Warszawy w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Wystąpiła również z wnioskiem o wstrzymanie wykonania tej uchwały. Stołeczny ratusz nie zgadza się z oceną prokuratora. W czwartek odbędzie się dodatkowa sesja rady, która ma zająć się zastrzeżeniami, które wcześniej zgłosiła do uchwały regionalna izba obrachunkowa.

25.11.2020

„Czyste powietrze” wciąż płynie powoli, wkrótce wsparcie dla domów wielorodzinnych

Samorząd terytorialny Środowisko

Resort klimatu pracuje nad poszerzeniem programu „Czyste powietrze” na budynki wielorodzinne. Tymczasem wciąż nie ma odpowiedzi na apel gmin, które alarmowały, że obowiązek wydawania zaświadczeń o dochodach mieszkańców może sparaliżować urzędy, bo nie mają wglądu do danych niezbędnych do weryfikacji. Mimo wyższych dotacji, nie wzrasta też zainteresowanie programem.

25.11.2020

NIK: Sektor finansów publicznych racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, jak minister finansów i samorządy zarządzały długiem publicznym. Wyniki kontroli pokazują, że sektor finansów publicznych generalnie racjonalnie zaciągał i terminowo spłacał dług publiczny. Wyjątkiem była część szpitali. Dużym problemem są natomiast stosowane w Polsce dwie metody obliczania długu publicznego.

24.11.2020

WSA: Uzasadnienie przyznania strażnikowi nagrody nie jest jawne

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Komendant straży miejskiej nie musi udostępnić wniosków nagrodowych oraz uzasadnień, dlaczego je przyznał. Takie uzasadnienie, niezależnie od jego formy, wpisuje się w sferę uznaniową, dyskrecjonalną. To zaś wyklucza weryfikację w trybie ustawy o dostępie do informacji publicznej. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

23.11.2020

Po decyzjach urzędników z czasów COVID-19 nie pozostanie ślad

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Telekonferencje i videokonferencje organów administracji publicznej nie są nagrywane. Nie ma protokołów i stenogramów. Nie wiadomo, kto konkretnie i jaką decyzję podjął, komu i jakie wydał polecenie służbowe, i czy miał do tego prawo. Zdaniem ekspertów, to unikanie odpowiedzialności i bezprawne działanie, które pozbawia obywateli dostępu do informacji, która powinna być publiczna.

23.11.2020

Miasta popłynęły z ceną śmieci – opłaty od zużycia wody drastycznie wyższe

Samorząd terytorialny Środowisko Domowe finanse

Drastyczne podwyżki opłat za śmieci, a ostatnio uzależnienie ich od zużycia wody powodują sprzeciw mieszkańców. Łódzcy radni zdecydowali właśnie, że metoda „od wody” będzie najskuteczniejsza, za kilka dni dużo wyższe kwoty będą płacić warszawiacy, gdzie też zdecydowano, że zużycie wody jest bezpośrednim dowodem na to, że mieszkanie jest użytkowane.

23.11.2020

Znamy laureatów nagrody Super Samorząd 2020

Samorząd terytorialny

Nagrody Super Samorząd 2020 otrzymało siedem społeczności lokalnych - mieszkańców i władz. Zwycięskie samorządy i lokalni aktywiści wspólnie realizowali ważne dla ich wspólnot działania, takie jak poprawa połączeń kolejowych, likwidacja betonowej wyspy ciepła czy pasieka społeczna w mieście.

20.11.2020

Minister edukacji nie spotkał się z samorządowcami, czekają na kolejny termin

Samorząd terytorialny Finansowanie oświaty

Na zaproszenie Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, do siedziby resortu przyjechali samorządowcy. Minister z ważnych przyczyn nie mógł się z nimi spotkać. Samorządowcy czekają na zaproponowanie im kolejnego terminu. Tymczasem podkreślają, że oświata jest "nad przepaścią".

20.11.2020

Gminy będą liczyć poziom recyklingu za 2020 rok w odniesieniu do czterech frakcji odpadów

Samorząd terytorialny Środowisko

Gminy za 2020 rok będą rozliczały się z recyklingu metodą odnoszącą się do czterech frakcji odpadów - papieru, metali, tworzyw sztucznych i szkła, a nie wszystkich wytworzonych – zdecydowali posłowie. Nowelizacja ustawy zwiększa też udział termicznego przekształcania odpadów komunalnych w stosunku do wytworzonych odpadów.

20.11.2020

Miasta są dysponentami dużej ilości danych, powinny się nimi dzielić

Samorząd terytorialny Prawo AI

Miasto inteligentne to takie, które zachęca mieszkańców do współpracy i daje im możliwość współzarządzania. Jeśli mieszkaniec chce angażować się, a wskaźnik satysfakcji życia w mieście jest wysoki – takie miasto można uznać za smartcity. Do wzmocnienia relacji z mieszkańcami, ngo i lokalnymi firmami może służyć upublicznianie informacji gromadzonych przez miasta.

19.11.2020

Zgonów coraz więcej - osłabione urzędy stanu cywilnego z trudem nadążają

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus

Wzrost liczby zgonów może zablokować działanie USC. Śmierć pociąga za sobą oprócz rejestracji aktu stanu cywilnego konieczność sporządzenia wielu odpisów do załatwienia różnych spraw. Tymczasem urzędników jest mniej, bo przez COVID rotują się i chorują. Sama rejestracja nie jest łatwa, trudno więc zastąpić pracownika. Poza tym niezbędne są certyfikaty do systemu.

19.11.2020

Dzieci w domach, szkoły puste, gimbusy jadą na stratach

Kadry w oświacie Samorząd terytorialny Transport Koronawirus

Zdalna nauka nie przyniesie oszczędności, bo kadry w szkołach i tak trzeba opłacić. W większości szkół wiejskich są oddziały przedszkolne, więc i tak trzeba grzać, oświetlić, utrzymać stołówkę i sprzątnąć sale. Najgorzej jest z autobusami szkolnymi – przewoźnicy alarmują, że jeśli praca zdalna szkół przedłuży się, to oni wkrótce upadną.

18.11.2020

SN: Za odgłosy z boiska trzeba zapłacić zadośćuczynienie

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Gmina odpowiada za otwartą furtkę na terenie boiska po godzinach jego oficjalnego udostępniania. Odgłosy dobiegające z boiska naruszyły poczucie bezpieczeństwa, mir domowy, prawo do wypoczynku i prywatności, czyli dobro osobiste nietykalności mieszkania, które wprost wymienia art. 23 kodeksu cywilnego - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej.

18.11.2020

Zamiast podatku będzie dodatkowa opłata od morskich farm wiatrowych

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne Finanse samorządów

W pierwszej wersji przepisów na przedsiębiorców wytwarzających energię elektryczną nakładano nowy podatek sektorowy. Miał on wypełnić lukę w polskim prawie podatkowym, która uniemożliwiała opodatkowanie morskich elektrowni wiatrowych podatkiem od nieruchomości. Tymczasem do komisji prawniczej na etapie rządowego procesu legislacyjnego trafiła nowa wersja projektu.

17.11.2020

Powiaty: Miejsce w Klubie Senior+ otrzymuje za niskie dofinansowanie

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Kwota dofinansowania utrzymania miesięcznego jednego miejsca w Klubie „Senior+” powinna być wyższa – uważa Związek Powiatów Polskich. Zdaniem samorządów, pozwoliłoby to na zapewnienie sfinansowania realizacji zadania na odpowiednim poziomie.

16.11.2020