I renta, i świadczenie pielęgnacyjne - ale nie dla wszystkich

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

W efekcie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, od 9 stycznia 2020 r. ustalone prawo do renty z tytułu częściowej niezdolności do pracy nie jest przeszkodą w otrzymaniu świadczenia pielęgnacyjnego. W praktyce jednak znów różnicuje się opiekunów osób z niepełnosprawnościami, w zależności od tego, czy złożyli wniosek o rentę przed 1 stycznia 2022 r. czy po tej dacie.

28.11.2022

Dodatek węglowy przysługuje na kocioł wielopaliwowy, ale pod pewnym warunkiem

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Dodatek węglowy może zostać przyznany również, gdy źródłem ogrzewania jest kocioł wielopaliwowy, który zgodnie z deklaracją w Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków zasilany jest węglem i drewnem kawałkowym. Ministerstwo Klimatu i Środowiska wyjaśnia, że dodatek może być przyznany tylko jeżeli źródło to jest faktycznie zasilane węglem.

24.11.2022

WSA: 500+ również dla babci, która opiekuje się wnuczką

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Formalna wykładania przepisów pozbawiająca świadczenia 500+ opiekuna, któremu sąd powierzył pieczę nad małoletnim jest sprzeczna z celem ustawy. Skoro bowiem państwo powierzyło opiekunowi bieżącą pieczę nad jego wychowaniem i rozwojem, to powinno również zapewnić wszelką pomoc, przynajmniej w zakresie częściowego pokrycia kosztów utrzymania dziecka.

24.11.2022

Nie podopieczny, a partner i współobywatel - 10 lat Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami

Pomoc społeczna Administracja publiczna Niepelnosprawność

Konwencja ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami, ratyfikowana przez Polskę 10 lat temu, jest podstawą do budowania polityki społecznej wobec tej grupy, jednak eksperci mają wątpliwości, czy organizacje działające na rzecz szeroko pojętych praw człowieka, widzą w tym nurcie osoby z niepełnosprawnościami i ich potrzeby. Z drugiej strony, same organizacje działające w Polsce dla osób z niepełnosprawnościami, nie zawsze jednakowo interpretują zapisy dokumentu.

17.11.2022

Społeczeństwo się starzeje, a prawo nie chroni seniorów przed nadużyciami

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Domowe finanse

Magiczne kołdry, cudowne garnki, a wszystko na raty z lichwiarskimi odsetkami - nie trzeba mieć Alzheimera czy innej neurozwyrodnieniowej choroby przebiegającej z otępieniem, by paść ofiarą oszustów. Jednak to właśnie ludzie starzy i chorzy są na celowniku i stają się ofiarami nieuczciwych sprzedawców. Prawo nie chroni ich przed skutkami błędnych decyzji i nie pomaga ich rodzinom.

17.11.2022

NSA: Przyznawanie świadczeń pielęgnacyjnych dla innych osób niż spokrewnione w I stopniu, uzależnione od orzeczenia

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne Niepelnosprawność

Warunkiem przyznania prawa do świadczenia pielęgnacyjnego osobom innym niż spokrewnione w pierwszym stopniu, jest legitymowanie się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności przez współmałżonka albo rodziców - orzekł w uchwale 14 listopada Naczelny Sąd Administracyjny w składzie siedmiorga sędziów.

15.11.2022

WSA: Korytarz nie jest miejscem do przeprowadzania wywiadu środowiskowego

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Wywiad środowiskowy związany z ustaleniem odpłatności w DPS musi być przeprowadzony zgodnie z procedurą, również odnośnie miejsca wywiadu i jego formy. Niezgłoszenie się zatem w terminie na wywiad nie jest zawsze tożsame z odmową - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. W szczególności, gdy zobowiązanego usprawiedliwiają okoliczności takie jak wcześniejsze, rażące naruszenie procedury.

14.11.2022

Specjalistyczne usługi opiekuńcze mają być tańsze

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Opieka zdrowotna

Zmiana zasad odpłatności za specjalistyczne usługi opiekuńcze dla osób z zaburzeniami psychicznymi, tak by były tańsze dla odbiorców oraz skrócenie okresu wymaganego doświadczenia zawodowego dla świadczących te usługi to niektóre zmiany zaproponowane przez resort rodziny i polityki społecznej. Obecnie rozpoczęły się konsultacje publiczne projektu rozporządzenia.

07.11.2022

VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami 15 listopada w Warszawie

Pomoc społeczna Administracja publiczna Prawo pracy

VIII Kongres Osób z Niepełnosprawnościami odbędzie się 15 listopada 2022 r. w Centrum Kreatywności Targowa, przy ul. Targowej 56 w Warszawie. Jego główne tematy to: 10 lat Konwencji ONZ o prawach osób z niepełnosprawnościami w Polsce, Konwencja w sytuacjach kryzysowych, przyszłość Konwencji w Polsce oraz edukacja włączająca szansą dla wszystkich. Wydarzeniu patronuje medialnie serwis Prawo.pl.

07.11.2022

W pieczy zastępczej coraz lepiej, wkrótce nowe przepisy

Pomoc społeczna Prawo rodzinne

Sytuacja dzieci, które przebywają w pieczy zastępczej, poprawia się, natomiast tempo zmian jest niewystarczające. Dlatego rząd duże nadzieje wiąże z kolejną nowelizacją ustawy, która ma być poświęcona profilaktyce rodzinnej. Wejdzie ona w życie z początkiem lutego i wprowadzi m.in. urlopy dla rodziców zastępczych oraz teleinformatyczny rejestr pieczy zastępczej.

05.11.2022

GUS: W I kwartale 2022 r. 8,5 mln osób było wolontariuszami

Pomoc społeczna Prawo pracy

Na terenie Polski 28,4 proc. osób w wieku 15-89 lat angażowało się w wolontariat w pierwszym kwartale 2022 r. Przeciętnie jedna osoba poświeciła na pracę w ramach wolontariatu 10 godzin. Najwyższy udział wolontariuszy odnotowano wśród osób z wyższym wykształceniem (36,7 proc.) – podał w piątek Główny Urząd Statystyczny.

04.11.2022

WSA: Dziecko alkoholika nie zawsze musi płacić za jego pobyt w DPS

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Osoba doznająca w dzieciństwie krzywdy od rodzica może żądać, by to gmina płaciła za jego pobyt w DPS-ie. Musi jednak wykazać, że za takim rozwiązaniem przemawiają "uzasadnione okoliczności". Alkoholizm ojca i zaniedbania w wychowaniu i alimentacji do nich należą - uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu i uchylił decyzje organów administracji nakazujących córce odpłatność za pobyt ojca.

04.11.2022

RPO interweniuje w sprawie efektywnego dostępu osób starszych do informacji

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Emerytury i renty Prawo pracy

Z raportu o sytuacji osób starszych w pandemii wynika, że skuteczność w dotarciu z informacją o możliwym wsparciu dla osób najstarszych jest niewystarczająca. Blisko połowa badanych osób starszych nie słyszała o rządowych lub samorządowych programach wsparcia - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. MRiPS zapowiada stworzenie systemu koordynacji usług społecznych,

02.11.2022

Śląskie samorządy dołożą do puli rządowej tonę węgla dla najbardziej potrzebujących

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Samorządy, nie czekając na rządowy węgiel, tworzą własne porozumienia aby pomóc mieszkańcom. Współpracę z Polską Grupą Górniczą S.A. nawiązał właśnie Śląski Związek Gmin i Powiatów. Dzięki niemu osoby samotne, objęte stałą pomocą społeczną, w tym chore i z niepełnosprawnościami, będą miały szansę na zakup tony węgla od PGG. I to niezależnie od puli węgla, jaką przewidują przepisy rządowe.

28.10.2022

Samorządy chcą, by Senat doprecyzował ustawę o preferencyjnej sprzedaży węgla

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy

Samorządowcy wciąż mają uwagi do ustawy o preferencyjnej sprzedaży węgla przez gminy, którą dziś zajmie się Senat. Chcą m.in. doprecyzowania, że za roszczenia wynikające ze złej jakości paliwa będzie odpowiadał wojewoda, ograniczenia roli rady gminy w procedurze, gwarancji, że rząd dołoży się do kosztów jeśli przekroczą zakładane 500 zł oraz abolicji dla samorządowców odpowiedzialnych za dystrybucję węgla.

27.10.2022

ZUS wstrzymał świadczenia dla 80 tys. obywateli Ukrainy. Rząd uszczelni system pomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Finansowanie oświaty Ukraina

Uszczelnienie systemu wypłaty świadczeń dla uchodźców zakłada projekt nowelizacji ustawy pomocowej dla obywateli Ukrainy. ZUS będzie mógł uzyskać z rejestru Straży Granicznej informacje o każdorazowym wjeździe i wyjeździe z Polski uchodźcy. Ponadto będą oni partycypować w kosztach mieszkania i wyżywienia w obiektach zbiorowego zakwaterowania. Z drugiej strony, projekt wprowadza też dla nich ułatwienia.

25.10.2022

Maląg: Polska nie planuje ratyfikacji Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych

Pomoc społeczna Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Ratyfikacja Protokołu Fakultatywnego do Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych nie jest przez Polskę planowana – przekazała w odpowiedzi na wystąpienie RPO Marlena Maląg, minister rodziny i polityki społecznej. Według niej, brak ratyfikacji protokołu przewidującego procedurę skargową w najmniejszym stopniu nie oznacza, że Polska nie przestrzega Konwencji o prawach osób niepełnosprawnych, bądź że może odstąpić od gwarantowania praw przez nią przewidzianych.

24.10.2022

Rząd nierówno traktuje obywateli pobierających 500+, ale naprawiać sytuacji nie zamierza

Pomoc społeczna Domowe finanse Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

Świadczenie 500+ dla osób niesamodzielnych, które pobierają emeryturę, rentę bądź inne świadczenie finansowane ze środków publicznych, jest wypłacane jako różnica między kwotą 1896,13 zł a łączną otrzymywaną przez nich kwotą świadczeń brutto. Powoduje to "ucinanie", często znaczące, 500+. To rozwiązanie niesprawiedliwe, bo takiego kryterium dochodowego rodziców nie ma przy świadczeniu 500+ na każde dziecko do 18. r.ż. MRiPS nie zamierza jednak tego zmieniać.

22.10.2022

Będą zmiany w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych - rząd przyjął projekt

Pomoc społeczna Ubezpieczenia społeczne

Rada Ministrów przyjęła we wtorek projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Zmiany obejmą m.in. kwestię doręczania pism w postaci elektronicznej. Celem jest zapewnienie skutecznego doręczania korespondencji, zarówno wysyłanej do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, jak i wysyłanej przez ZUS.

18.10.2022

Śląscy samorządowcy domagają się zmian w finansowaniu środowiskowych domów samopomocy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Otrzymywane przez środowiskowe domy samopomocy dofinansowanie z budżetu państwa jest, na obecnym poziomie, niewystarczające. W wielu przypadkach zagraża to płynności placówek - podnoszą samorządowcy skupieni w Śląskim Związku Gmin i Powiatów. W piśmie skierowanym m.in. do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej postulują zrównanie dofinansowania środowiskowego domu samopomocy z warsztatami terapii zajęciowej.

17.10.2022