WSA: Sołtys nie może zostać przewodniczącym rady sołeckiej

Samorząd terytorialny

Przepisy nie dopuszczają łączenia funkcji sołtysa i przewodniczącego rady sołeckiej. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim uznał, że skoro taka możliwość nie została ustawowo przewidziana, to lokalny prawodawca nie może tego zrobić w akcie prawa miejscowego.

25.06.2019

WSA: Gdy wojewoda nie jest aktywny, można stwierdzić przewlekłość

Samorząd terytorialny

Strona złożyła wniosek do wojewody. Została jednak wezwana do uzupełnienia braków pisma dopiero po niemalże dwóch miesiącach od wszczęcia postępowania. Tymczasem organy mają obowiązek załatwiać sprawy w terminie, odpowiednio koncentrując materiał dowodowy - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu.

24.06.2019

WSA: Wójt nie dostanie dwóch dodatków specjalnych

Samorząd terytorialny

Wójt nie może otrzymać dodatku specjalnego z tytułu okresowego zwiększenia obowiązków służbowych lub powierzenia dodatkowych zadań. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie uznał, że piastunowi tego stanowiska przysługuje jeden dodatek, który dostaje z racji pełnionej funkcji.

20.06.2019

WSA: Radny nie ma roszczenia o wybranie go do komisji

Samorząd terytorialny

Dokonując wyboru do komisji, radni powinni kierować się zasadą równości i zapewnić wszystkim zainteresowanym możliwość udziału w pracach sejmiku województwa. Nie oznacza to jednak, że radny ma roszczenia o wybranie go do komisji, której chce być członkiem – uznał WSA w Łodzi.

19.06.2019

SN: Notariusz może sporządzić warunkową sprzedaż części parku narodowego

Środowisko Prawo cywilne

Umowę zobowiązującą sprzedaży na rzecz parku narodowego prawa własności nieruchomości, znajdującej się w granicach tego parku, sporządza się pod warunkami, że żaden z kolejno uprawnionych do pierwokupu, w tym na podstawie ustawy o ochronie przyrody i ustawy o lasach, nie wykona swego prawa - taką uchwałę podjął Sąd Najwyższy.

17.06.2019

WSA: Zebranie wiejskie to organ uchwałodawczy, nawet jeśli gmina ma inne zdanie

Samorząd terytorialny

Zebranie wiejskie nie jest tym samym co ogół mieszkańców uprawnionych do wyboru sołtysa oraz członków rady sołeckiej. Dlatego zapis uchwały gminnej nadający jej taką kompetencję narusza prawo, a tym samym musi być unieważniony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wlkp.

17.06.2019

WSA: W walce z alkoholizmem gmina jeden krok za ustawodawcą

Samorząd terytorialny

Przyczyną nieważności zapisów gminnej uchwały określającej zasady usytuowania miejsc sprzedaży alkoholu na terenie gminy może być wkroczenie w materię zarezerwowaną dla ustawodawcy i nieprecyzyjność przepisów. Chodzi o odgórne wskazanie wymogów architektonicznych oraz niepewność co do odległości punktu sprzedaży - wyjaśnił WSA w Gorzowie Wlkp.

14.06.2019

WSA: Opinia ekspertów decyduje o elewacji zabytkowego budynku

Administracja publiczna Budownictwo

Opinia Narodowego Instytutu Dziedzictwa w sprawie zabytkowego budynku, w którym uczył się Janusz Korczak, zdecydowała jaka będzie jego elewacja po remoncie. Niedopuszczalne jest przyjęcie rozwiązania nie opartego na naukowych podstawach - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

13.06.2019

NSA: Nie będzie rozbiórek zabytków do czasu wyroku Trybunału Konstytucyjnego

Budownictwo Prawo gospodarcze

Pytanie Naczelnego Sądu Administracyjnego do Trybunału Konstytucyjnego w sprawie rozbiórek zabytków wpisanych do gminnej ewidencji wstrzymuje wydawanie wyroków. Wątpliwości sądu i Rzecznika Praw Obywatelskich dotyczą braku ochrony właścicieli obiektów, które nie spełniają konstytucyjnych i konwencyjnych standardów. Ministerstwo kultury zapowiedziało zmianę przepisów.

03.06.2019

NSA: Odstępstwo od wskaźnika wielkości zabudowy nie łamie prawa

Administracja publiczna Budownictwo

Przepisy nie regulują wskaźnika wielkości powierzchni zabudowy, gdy na jednym terenie znajdują się domy jednorodzinne i wielorodzinne - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej kwestii obowiązuje luz decyzyjny organów i pewne odstępstwa od wskaźników ustalonych w rozporządzeniu są dopuszczalne - dodał.

03.06.2019

NSA: Ile odcinków drogi, tyle kar za przejazd bez opłaty

Prawo cywilne Administracja publiczna

Opłata za przejazd drogą jest pobierana oddzielnie od każdego odcinka. Dlatego każde jej nieuiszczenie podlega indywidualnej ocenie i kwalifikacji prawnej, jako odrębny delikty. Oznacza to, że organ może nałożyć kilka kar za przejazd jedną drogą – uznał NSA.

02.06.2019

RIO: Od wnioskującego o dotację nie można wymagać numeru KRS

Samorząd terytorialny

Burmistrz nie może żądać od wnioskujących o dotację numeru Krajowego Rejestru Sądowego lub innej ewidencji oraz wyciągu z rejestru właściwego dla danego podmiotu, bo ma dostęp do tych rejestrów w drodze elektronicznej – przypomniała Regionalna Izba Obrachunkowa.

31.05.2019

SN: Parafia zasiedziała budynek z gruntem w złej wierze

Samorząd terytorialny Prawo cywilne

Przeprowadzony remont generalny budynku za pieniądze skarbu państwa nie pozbawił parafii posiadania nieruchomości. Dlatego, że objęcie na pewien czas przez właściciela nie oznaczało objęcia w celu władania - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej i stwierdził prawidłowość zasiedzenia ze szkodą dla Poznania.

25.05.2019

WSA: Radnego nie można zmuszać do udziału w komisji

Samorząd terytorialny

O ile z przepisów można wywieść obowiązek pracy radnego w komisjach, do których został powołany, o tyle żaden przepis nie pozwala na powołanie radnego do określonej komisji wbrew jego woli – stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku.

25.05.2019

WSA: Wnioski o udostępnienie informacji publicznej nie są po to, by dokuczać urzędom

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Skarżąca składała liczne wnioski o udzielenie jej informacji publicznej. Żądania nie wynikały jednak z troski o dobro publiczne, ale z dążenia do szykanowania pracowników urzędu pracy. Skarżąca utrudniała funkcjonowanie urzędu. To nadużycie prawa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

24.05.2019

SA: Zmiana w prawie nie miała utrudniać wyborcom składania protestów wyborczych

Wybory

Protest wyborczy został złożony w terminie do sądu okręgowego, ale nie za pośrednictwem sądu rejonowego. Autor protestu nie złożył więc pisma do właściwego sądu, zgodnie ze znowelizowanymi regulacjami. Nie można jednak uznać, że błędnie złożony protest wyborczy nie mógł zostać rozpoznany – orzekł SA w Katowicach.

20.05.2019

WSA: Skarbnik gminy nie skontroluje organów sołectwa

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Rada gminy przyjęła uchwałę, w której nadała skarbnikowi gminy kompetencje do kontrolowania i nadzorowania działalności organów sołectwa w sprawach finansowych. WSA w Gorzowie Wielkopolskim wyeliminował te przepisy z obrotu prawnego, ponieważ skarbnik nie jest organem gminy i tym samym nie przysługują mu kompetencje kontrolne nad jednostkami pomocniczymi.

10.05.2019