WSA: Wójt pochopnie ukarał strażaków za wycinkę drzew po burzy

Samorząd terytorialny Środowisko

Wójt przy wymierzeniu kary pieniężnej za wycięcie drzew bez uzyskania wymaganego zezwolenia nie ustalił dlaczego prezes Ochotniczej Straży Pożarnej nie dokonał zgłoszenia. A także, czy nie działał w stanie wyższej konieczności - stwierdził Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

31.08.2020

WSA potwierdził karę dla burmistrza za brak procedur ochrony danych 

Samorząd terytorialny Administracja publiczna RODO

Ukarany grzywną w wysokości 40 tys. zł burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego za to, że nie zawarł umowy powierzenia przetwarzania danych osobowych z podmiotami, którym przekazywał dane, odwołał się od decyzji UODO, ale ostatecznie przegrał w wojewódzkim sądzie administracyjnym.

27.08.2020

WSA: Mandat nie uchroni radnego przed zwolnieniem z pracy

Samorząd terytorialny Prawo pracy

Rada powiatu zezwala na rozwiązanie stosunku pracy z radnym, ale nie jest sądem pracy. Jej zgoda umożliwia jedynie podjęcie działań względem radnego - pracownika - wyjaśnił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Stąd odmowa wyrażenia zgody musi być szczególnie przekonywająco uzasadniona, stwierdził sąd.

27.08.2020

WSA: Bez konsultacji nie ma ważnej uchwały w sprawie nadania statutu sołectwa

Samorząd terytorialny

Prokurator zasadnie zakwestionował uchwałę rady gminy z 2007 r. w sprawie nadania statutu sołectwu. Z przepisów wynika, że uchwała w tym przedmiocie może zapaść, o ile wcześniej zostaną przeprowadzone konsultacje z mieszkańcami. Tych jednak zabrakło – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Kielcach.

26.08.2020

A jednak ludzie, nie ideologia - WSA uzasadnia uchylenie uchwały anty-LGBT

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Uchwała rady gminy Istebna w żaden sposób nie definiuje, czym jest tzw. ideologia LGBT i nie można podzielić poglądu, że nie uderza w konkretne osoby. Tym samym jest naruszeniem art. 32 Konstytucji zakazującego m.in. dyskryminowania osób ze względu na orientację seksualną i tożsamość płciową - uzasadnia WSA wyrok w sprawie jednej z uchwał anty-LGBT.

25.08.2020

WSA: Zebranie miejskie jednostki pomocniczej może odwołać członków rady

Samorząd terytorialny

Ustawa reguluje kwestię powołania członków rady miasta jednostki pomocniczej, milczy zaś jeżeli chodzi o ich odwołanie. Nie oznacza to jednak, że nie ma takiej możliwości lub należy stosować taką samą procedurę jak przy ich powołaniu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie orzekł, że kwestia ta została pozostawiona samorządom, które mogą ją uregulować w statucie.

17.08.2020

NSA: Nie każde opuszczenie mieszkania to podstawa do wymeldowania

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wnioskodawca wystąpił o wymeldowanie żony i dzieci, ponieważ nie zamieszkiwali z nim od prawie siedmiu lat. Okazało się jednak, że opuścili oni mieszkanie, ponieważ doświadczali przemocy i agresji. Nie przeszkodziło to jednak wojewodzie w orzeczeniu o ich wymeldowaniu. Tymczasem powinien ocenić, czy zachowanie wnioskodawcy miało wypływ na trwałe i dobrowolne opuszczenie mieszkania.

06.08.2020

WSA: Koszty większe, ale dobro niepełnosprawnego dziecka ważniejsze

Samorząd terytorialny

Gmina zwróci koszty przejazdu niepełnosprawnego dziecka do przedszkola, pod warunkiem że będzie to placówka najbliższa. Nie tylko w sensie odległości od miejsca zamieszkania, ale również realizacji indywidualnego toku nauczania - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.

04.08.2020

WSA: Rekompensata za bezczynność organu tylko w szczególnie drastycznych przypadkach

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Jeżeli organ dopuścił się bezczynności, to sąd administracyjny może zasądzić na rzecz skarżącego sumę pieniężną. Instytucja ta powinna być jednak stosowana w szczególnie drastycznych przypadkach. Konieczne jest przy tym wykazanie uszczerbku wynikającego z nieterminowego działania. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Poznaniu.

03.08.2020

WSA: Jeśli zastępca wójta reprezentuje gminę w związku, odpowiada za to przed radą

Samorząd terytorialny

Skoro zastępca wójta, zgodnie z uchwałą rady gminy, reprezentuje gminę w zgromadzeniu związku gmin, to jego działania należy traktować jako działania własne organu wykonawczego gminy. Rozpoznanie skargi na zaniedbanie wicewójta należy więc do rady gminy, a nie wójta - stwierdził w wydanym niedawno wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

31.07.2020

SN: Pytanie o sposób prowadzenia wyborów bez dalszego biegu

Wybory

Wyborca w proteście wyborczym zwrócił się do Sądu Najwyższego o wyjaśnienie sposobu prowadzenia wyborów prezydenckich. Wskazał, że kandydat, który uzyskał więcej głosów w 9 województwach i za granicami kraju, przegrał wybory. Tak sformułowany protest wyborczy nie spełnia wymogów przewidzianych w Kodeksie wyborczym - orzekł Sąd Najwyższy.

30.07.2020

SN: Najpierw wyrok Trybunału, potem skarga na uchwałę PKW

Wybory

Dopóki Trybunał Konstytucyjny nie orzeknie o zgodności z Konstytucją przepisów ustawy o partiach politycznych, nie można rozstrzygać skargi na uchwałę Państwowej Komisji Wyborczej. Postępowanie w sprawie należy zawiesić. Takie orzeczenie wydał Sąd Najwyższy w sprawie dotyczącej rozliczenia wydatków wyborczych.

29.07.2020

SN: Brak zaświadczenia o prawie do głosowania to wina obcej poczty i wyborcy, a nie konsula

Administracja publiczna Wybory

Pierwszy raz w historii Sąd Najwyższy zajął się rolą konsulów w organizacji wyborów prezydenckich. Ocenił, że w stanie pandemii odpowiedzialność za wysłanie zaświadczeń o prawie do głosowania ponoszą zagraniczni operatorzy pocztowi. A ryzyko ponoszą sami wyborcy. Zarzuty nie odnoszą się do działań władz polskich ani też nie dotyczą spraw, na które konsul polski miałby wpływ - dodał SN.

28.07.2020

NSA: Nie można wyciąć lasu tylko dlatego, że ktoś kradnie drewno

Środowisko Administracja publiczna

Tylko w losowych przypadkach można całkowicie wyrąbać drzewostan. Nie należą do nich jednak kradzieże, ponieważ to na właścicielu lasu i właściwych organach spoczywa obowiązek zapobiegania tego rodzaju zdarzeniom. Tak najpierw zdecydował starosta odmawiając zgody na wycinkę, a następnie orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

27.07.2020

Sąd: Zarządca drogi powinien dostrzec nie tylko suche drzewa, ale i konary

Samorząd terytorialny

Gmina zbyt pobieżnie kontrolowała przydrożną zieleń skupiając się tylko na wycince suchych drzew. Zapłaci więc za szkodę, którą wyrządził oderwany od „zielonego drzewa” suchy konar – stwierdził Sąd Okręgowy w Elblągu. Zdaniem sądu odłamanie konaru wynikało z jego złego stanu, a nie zjawiska nadzwyczajnego.

25.07.2020

WSA: Pochopne stwierdzenie wygaśnięcia mandatu radnego jest niedopuszczalne

Samorząd terytorialny

Rada miasta stwierdziła wygaśnięcie mandatu radnego. Organ uznał, że radny nie zamieszkuje na stałe na obszarze gminy. Ustalenia w tym zakresie nie były wszechstronne. Należało zbadać, w której miejscowości znajduje się centrum życiowe skarżącego. Organ powinien dotrzeć do szeregu dowodów zanim wydał uchwałę - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gorzowie Wielkopolskim.

24.07.2020

RIO: Nie wystarczy wskazać w tytule uchwały, że związana jest ona z COVID-19

Finanse samorządów Koronawirus

Nie tylko w tytule, ale i w treści uchwały w sprawie zwolnień z podatku od nieruchomości trzeba wskazać, że dotyczy ona przedsiębiorców, których płynność finansowa uległa pogorszeniu w związku z ponoszeniem negatywnych konsekwencji ekonomicznych z powodu COVID-19 – stwierdziło Kolegium RIO w Lublinie.

21.07.2020