Obserwatorzy wyborów: Tajność głosowania nie zawsze zachowana

RODO Wybory Koronawirus

Od lat zauważamy, że są problemy z tajnością - Polacy nie przykładają wagi do tego, że powinni oddawać głos w sposób tajny. Członkowie komisji wyborczej też często nie interesują się tym. Ludzie stawiają znak X, kładąc kartę na urnach, parapetach, nie przejmując się, że ktoś może zobaczyć, jak głosują – mówi Weronika Czaplewska

04.07.2020

Przez pandemię mniej będzie społecznych obserwatorów wyborów

Wybory Koronawirus

Być może w obecnych wyborach akcja społecznej kontroli w lokalach wyborczych byłaby bardziej potrzebna, między innymi z uwagi na ciągłe i niezrozumiałe zmiany prawa, które dokonywały się w czasie przedwyborczym, niepowodzenie wyborów 10 maja i niepewność kolejnego terminu. Jednak warunki epidemii nie dają szans na jej przeprowadzenie – mówi dr hab. Jacek Haman z Uniwersytetu Warszawskiego.

26.06.2020

Artur Tusiński: Zarządzanie centralne jest złe

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Brakuje dwóch rzeczy: pełnej niezależności finansowej od arbitralnych decyzji zapadających poza samorządem i tego, żeby prawo dotyczące lokalnych społeczności mogło w największym zakresie być stanowione w gminach. To konflikt pomiędzy centralizacją, a procesem demokratyzacji na najniższym szczeblu – mówi Artur Tusiński, prezes Unii Miasteczek Polskich.

20.06.2020

W nowym prawie zamówień zasada efektywności istotnie wpłynie na kryteria oceny ofert

Zamówienia publiczne

Już 1 stycznia 2021 roku wejdzie w życie nowa ustawa Prawo zamówień publicznych. W art. 17 ust. 1 tej ustawy wyrażona została tzw. zasada efektywności ekonomicznej. Jej realne stosowanie wymagać będzie skoncentrowania postępowania (a zwłaszcza jego przygotowania) wokół przedmiotu zamówienia, m.in. w celu realnego stosowania jakościowych kryteriów oceny ofert - pisze dr Kalikst Nagel, radca prawny.

15.06.2020

Prezydent Częstochowy: Z kryzysem mamy do czynienia od dawna

Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Dużo wcześniej niż pojawiła się pandemia i problemy z niej wynikające, samorządy sygnalizowały, że ich finansowa kondycja się pogarsza. W zeszłym roku wiele gmin już mocno poczuło, że te prognozy stały się faktem – mówi Krzysztof Matyjaszczyk. Jak podkreśla, coraz więcej rozwiązań prawnych uszczupla budżety samorządów, a cel reformy, a więc decentralizacja obowiązków i zadań, stopniowo jest podważany.

13.06.2020

Olgierd Geblewicz: Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji

Samorząd terytorialny

Rząd i samorząd powinny w swoich działaniach być kompatybilne i działać na partnerskich zasadach. Samorządom nie powinno odbierać się kompetencji, ale wspierać je. Na poziomie województwa mamy i marszałka, i wojewodę. To dla mieszkańców bywa mylące. Może należałoby zastanowić się, czy obecny stan prawny powinien w tym zakresie być docelowy?

01.06.2020

Terminy administracyjne już biegną

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus Kodeks postępowania administracyjnego

Niedawna nowelizacja ustawy odwiesza bieg administracyjnych terminów materialnych i procesowych. Organy administracji publicznej nie mogą już zaprzestać wykonywania czynności w postępowaniach administracyjnych bez narażenia się na zarzut bezczynności lub przewlekłości.

30.05.2020

Krzysztof Iwaniuk: Państwo można jeszcze bardziej decentralizować

Samorząd terytorialny

Zrównoważony rozwój jest ciągle fikcją. Potrzeba nam więcej solidarności dla bardziej równomiernego rozwoju kraju. Na polskiej wsi brakuje jeszcze sporo infrastruktury komunalnej i potrzeba jeszcze kilkudziesięciu lat na analogicznym poziomie inwestowania, by osiągnąć standardy na miarę XXI wieku – uważa Krzysztof Iwaniuk, szef Związku Gmin Wiejskich RP.

29.05.2020

Za grzechy królów płacą poddani

Finanse publiczne Administracja publiczna Koronawirus

Przedsiębiorcy zapowiadają składanie pozwów. Chcą odszkodowań od Skarbu Państwa za straty poniesione wskutek pandemicznych ograniczeń. Nikt nadal nie wie, z jak wielkim kryzysem przyjdzie się nam zmierzyć. Rząd konsekwentnie odmawia wprowadzenia stanu klęski żywiołowej, mimo że ograniczyłoby to dochodzone roszczenia. Brak jest również skutecznej i rzeczywistej kontroli konstytucyjności aktów prawnych.

28.05.2020

Andrzej Płonka: Samorząd jeszcze spełnia swoją rolę

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Coraz bardziej odchodzimy od modelu organizacji państwa subsydiarnego. I nie chodzi tylko o bezpośrednie odbieranie kompetencji – choć ono też ma miejsce. Częściej zmiany przeprowadzane są w białych rękawiczkach przez narzucanie coraz bardziej szczegółowych standardów i procedur świadczenia usług – mówi Andrzej Płonka, prezes Związku Powiatów Polskich.

28.05.2020

Jerzy Buzek: Mamy radykalny odwrót od decentralizacji

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

W państwach demokratycznych normą jest partnerski model szczebli władzy publicznej. Taki model budowaliśmy: silna gmina rozwiązująca podstawowe potrzeby mieszkańców uzupełniana przez powiat, który wraz z samorządowym województwem decyduje o rozwoju i polityce regionalnej. To zaowocowało decentralizacją państwa, zbliżeniem władz do obywateli i dialogiem

27.05.2020

Sędzia Szustakiewicz: Dostęp do informacji publicznej skłania do nadużycia prawa

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna RODO

Lekceważenie orzeczeń sądowych to charakterystyczna cecha współczesnej Polski. Coraz częściej traktuje się je jako "wydane przy kawie i ciasteczkach" - uważa sędzia NSA Przemysław Szustakiewicz. - To jest niebezpieczne zjawisko, które sędziowie odczuwają na tle informacji publicznej. Szczególnie, gdy usiłuje się informacje publiczną traktować interesownie - dodaje.

25.05.2020

Sprawność administracji będzie kluczowa w zwalczaniu skutków epidemii

Administracja publiczna Koronawirus

Chcemy wskazać na zagrożenia, które mogą się pojawić, jeśli nieostrożnie będą wykorzystane mechanizmy ograniczania zatrudnienia czy wynagrodzeń w administracji rządowej. Warto pamiętać, że od sprawności administracji zależy w dużej mierze to, jak szybko uda się nam przezwyciężyć społeczne i gospodarcze skutki epidemii – mówi Jerzy Siekiera, prezes Stowarzyszenia Absolwentów KSAP.

21.05.2020

Nowy termin na składanie wniosku o zwrot wywłaszczonych nieruchomości

Administracja publiczna

14 maja miał minąć termin składania wniosków o zwrot nieruchomości, które zostały wywłaszczone ponad 20 lat temu, i które okazały się być zbędne na cel wywłaszczenia. Termin ten jednak został wydłużony na podstawie regulacji zawartych w tzw. tarczy antykryzysowej. O ile dokładnie? – pisze adwokat Jan Górski.

20.05.2020

Administracja skarbowa pyta o podwyżki i obawia się zwolnień

Finanse publiczne Administracja publiczna Koronawirus

Podwyżek nie było przez 10 lat, a teraz nie dość, że pracownicy ich nie dostaną, to grożą im zwolnienia i obniżki pensji. Krajowa Administracja Skarbowa „zbiera na innych” i chce być jak inni traktowana – skoro podwyżki dostaną grupy wynagradzane z budżetu państwa, to powinna także KAS, która dba o wyższe wpływy do budżetu – mówi Tomasz Ludwiński,

20.05.2020

Radcowie prawni i sędziowie NSA: Grozi nam brak głowy państwa

Prawnicy Wybory

Prawnicy zwracają uwagę na błędy w kolejnej ustawie regulującej wybory prezydenta, nad którą obraduje Senat. Należą do nich pogwałcenie procedury uchwalania ustawy, niedopuszczalną ingerencję marszałka Sejmu w kalendarz wyborczy, nagromadzenie aktów podustawowych, brak gwarancji odbierania i nadawania pakietów wyborczych. A co gorsza - wadliwą ustawę trzeba uchwalić, bo grozi Polsce brak prezydenta.

19.05.2020

Epidemia zmusza do zmian w finansowaniu samorządów

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus Tarcza Antykryzysowa (zawieszona)

Przepisy uchwalone w ramach ustaw z „Tarczy antykryzysowej” częściowo odpowiadają na potrzeby samorządu terytorialnego. Bez wątpienia skutki pandemii koronawirusa wpłyną na zmniejszenie dochodów gmin. W takiej sytuacji okazać może się niezbędne pozyskiwanie środków z innych źródeł, w tym z finansowania dłużnego. Należy więc postulować dokonanie kolejnych zmian legislacyjnych

18.05.2020

Wybory hybrydowe to wyzwanie - nie były testowane i mało czasu na organizację

Wybory Koronawirus

Przetestowanie nowej formy wyborów bardzo by pomogło, byłoby wiadomo, co należy doprecyzować. Tymczasem będziemy operować na żywym organizmie – mówi dr Marta Żerkowska-Balas, politolog i socjolog z Uniwersytetu SWPS. I dodaje, że brakuje polityki informacyjnej dla obywateli, co nie wpływa pozytywnie na zaufanie obywateli do państwa i do samego głosowania hybrydowego.

18.05.2020

Skarbnik: Propozycje rozwiązań idą w kierunku manipulowania przy wskaźnikach

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Koronawirus

Pomysły ujmowania przy wyliczaniu nadwyżki operacyjnej wydatków związanych z COVID-19 i utraconych dochodów są nieporozumieniem. Zapisy te są mało precyzyjne i sprawią, że różne regionalne izby obrachunkowe będą je różnie interpretowały, co spowoduje chaos. Jeśli ma to być realna pomoc dla samorządów, przepisy powinny być proste, jasne i precyzyjne – uważa Krzysztof Mączkowski

12.05.2020

Rezygnacje z zaplanowanych projektów unijnych bardzo prawdopodobne

Samorząd terytorialny Finanse publiczne Finanse samorządów Prawo europejskie Koronawirus

Dotyczy to zarówno przedsiębiorców, jak i publicznych beneficjentów, jakimi są samorządy. Spodziewają się one dość poważnych spadków w dochodach, co będzie się przekładało na ich potencjał finansowy i możliwość realizowania projektów. Pewnie będzie tak, że z części zadań, planowanych jeszcze na początku roku, będą musiały rezygnować – mówi Marcin Szmyt,

11.05.2020