NIK: Miasteczko Westernowe Mrongoville bez odpowiedniego nadzoru gminy

Samorząd terytorialny

Delegatura Najwyższej Izby Kontroli w Olsztynie sprawdziła, jak wygląda nadzór Mrągowa nad spółką Miasteczko Westernowe „Mrongoville” i sama działalność spółki. Pokontrolne wnioski są miażdżące, wedlług gmina miejska Mrągowo nie dbała o to, by faktyczna działalność Spółki odpowiadała zasadom prowadzenia gospodarki komunalnej.

20.07.2021

Powiaty chcą powrotu samorządowych fotoradarów

Prawo karne Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Związek Powiatów Polskich chce wystąpić z inicjatywą, aby straże miejskie mogły znowu korzystać ze stacjonarnych fotoradarów. Pomysł przewiduje, że lokalizacja urządzenia wskazana byłaby w uchwale rady gminy. Tymczasem sieć fotoradarów i kamer rozbudowuje Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Sto nowych urządzeń ma pojawić się też na drogach wojewódzkich i ekspresowych.

20.07.2021

RIO: Dotację na szczepienie trzeba wyodrębnić w budżecie, potem można ją przekazać

Samorząd terytorialny Finanse samorządów

Gmina może dofinansować realizatora programu zdrowotnego np. szczepień na grypę. Przekazanie mu dotacji uzależnione jest jednak od uprzedniego wyodrębnienia w uchwale budżetowej takiego wydatku. Dopiero po przeprowadzeniu tej procedury można zawrzeć umowę z takim podmiotem – wyjaśniła Regionalna Izba Obrachunkowa w Gdańsku.

19.07.2021

Na odmowę przywrócenia terminu do wniesienia odwołania przysługuje skarga

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Postanowienie o odmowie przywrócenia terminu do wniesienia odwołania lub zażalenia jest ostateczne i nie przysługuje na nie zażalenie. Takie rozstrzygnięcie klasyfikuje się jako postanowienie kończące postępowanie, a więc podlega ono zaskarżeniu do sądu administracyjnego.

19.07.2021

Pozytywny raport NIK o podtrzymywaniu tożsamości mniejszości narodowych i etnicznych

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła, czy organy administracji publicznej prawidłowo realizują zadania dotyczące podtrzymywania tożsamości kulturowej i językowej mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym. W opublikowanym właśnie raporcie NIK nie stwierdziła większych nieprawidłowości, ale wskazała kilka obszarów do poprawy,

19.07.2021

Korytarz życia sprawdza się na autostradzie, w mieście niekoniecznie

Prawo karne Administracja publiczna

Korytarz życia dla służb ratowniczych sprawdza się głownie na autostradach, drogach ekspresowych i szybkiego ruchu. Gorzej jest na innych drogach. Na jednojezdniowych dwukierunkowych często nawet spowolnienia ruch. Problemem dla kierowców jest przejazd dwóch uprzywilejowanych pojazdów. Inną kwestią jest to, że część ambulansów jadących na „bombach” nie powinna używać sygnałów.

17.07.2021

Odbudowa Pałacu Saskiego - to też wywłaszczanie, wydzierżawianie i procesy sądowe

Zamówienia publiczne Administracja publiczna Budownictwo

Odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie ma być realizowana według specustawy. A więc brak uregulowanych stosunków własnościowych nie przeszkodzi w wydaniu decyzji lokalizacyjnej. Wyłączone będzie też stosowanie zamówień publicznych, skracona droga sądowa. Ustawa nakaże wypłatę odszkodowań, ale jeśli nie dojdzie do porozumienia to określi je wojewoda.

17.07.2021

Polska musi wytłumaczyć się ze "stref wolnych od LGBT"

Samorząd terytorialny

Unia Europejska interweniuje i wszczyna procedurę naruszeniową wobec Polski za strefy wolne od LGBT - informuje Kampania Przeciw Homofobii. Polsce grożą dotkliwe kary finansowe. Mimo wielokrotnych ostrzeżeń Komisji Europejskiej, zaledwie kilka z ponad 100 lokalnych samorządów będących strefami „wolnymi od LGBT” postanowiło uchylić homofobiczne uchwały.

16.07.2021

NIK alarmuje: Niebezpiecznie na polskich drogach, zaostrzenie kar nie wystarczy

Prawo karne Administracja publiczna Policja

Polska zajmuje jedno z ostatnich miejsc w Unii Europejskiej pod względem bezpieczeństwa na drogach, a podróżujący po naszym kraju są ponad trzy razy bardziej narażeni na utratę życia w następstwie wypadku niż w Szwecji czy Norwegii. Najwyższa Izba Kontroli opublikowała właśnie megainformację o bezpieczeństwie uczestników ruchu drogowego, w której wymienia przyczyny tego stanu i proponuje konkretne zmiany.

16.07.2021

Rząd tworzy krajowy rejestr maszynistów i prowadzących pojazdy kolejowe

Transport

Rejestr ma pomóc w podniesieniu poziomu bezpieczeństwa na polskiej kolei. Będą do niego trafiły dane o maszynistach, prowadzących pojazdy kolejowe i kandydatach na maszynistów. Przewoźnik kolejowy i zarządca infrastruktury kolejowej zanim zatrudni maszynistę będzie mógł sprawdzić jakie ma opinie, doświadczenie i czy nie cofnięto mu świadectwa maszynisty.

16.07.2021

Tylko przy nowej inwestycji telekomunikacyjnej można obniżyć opłatę za zajęcia pasa drogowego

Samorząd terytorialny Budownictwo

Obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego na cele telekomunikacyjne co do zasady dotyczy tylko nowo realizowanych inwestycji. Tak wynika z informacji przedstawionej przez rząd stronie samorządowej na posiedzeniu Zespołu ds. Infrastruktury KWRiST. Jednocześnie rząd zapowiada zmianę przepisów, która ma wykluczyć wątpliwości interpretacyjne w tym zakresie.

15.07.2021

NIK: Inwestycje w woj. kujawsko-pomorskim nieprawidłowo przygotowane i nadzorowane

Samorząd terytorialny

Delegatura NIK w Bydgoszczy skontrolowała realizację wybranych inwestycji budowlanych w województwie kujawsko-pomorskim: przebudowę rynku w Bydgoszczy, rozbudowę drogi wojewódzkiej oraz budowę miejsc parkingowych i dróg dojazdowych na jednym z toruńskich osiedli. NIK wskazuje na niedostateczny nadzór urzędników nad dwoma pierwszymi inwestycjami,

15.07.2021

Centra Usług Społecznych - instytucja do poprawy

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Po kilkunastu miesiącach obowiązywania przepisów o Centrach Usług Społecznych rząd i prezydent przyznają, że wymagają one przebudowy. Idea interdyscyplinarnej instytucji zamknęła się w pomocy społecznej. Przedstawiciele Polskiej Federacji Związkowej Pracowników Socjalnych i Pomocy Społecznej przyznają, że od początku mieli uwagi do projektu.

15.07.2021

Większość gmin chce wyższych opłat za wodę i ścieki

Samorząd terytorialny Podatki i opłaty lokalne

Aż 94 procent taryf, które trafiły do zaakceptowania przez Wody Polskie, dotyczyło podwyżki opłat za wodę i ścieki, średnio o 20 procent. Zdaniem państwowego regulatora, wiele gmin narzuca zbyt wysokie marże, źle kalkuluje wysokość inwestycji i zawyża koszty amoryzacji. Po uzgodnieniach skala proponowanych podwyżek została trochę obniżona.

14.07.2021

Projekt specustawy - lasy pod Jaworznem i Stalową Wolą pod państwowe inwestycje

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przygotowało projekt specustawy, która pozwoli na lokalizacje inwestycji na gruntach leśnych w Jaworznie i Stalowej Woli. W uzasadnieniu stwierdzono, że bez tego jest w tej materii zbyt dużo ograniczeń, np. środowiskowych lub przestrzennych. Resort uspokaja, że stanie się to bez uszczerbku dla Skarbu Państwa, a pozwoli m.in. na rozwój przemysłu tworzyw sztucznych.

13.07.2021

Surowe kary i powiązanie kosztu ubezpieczenia z liczbą punktów karnych mają poprawić bezpieczeństwo na drogach

Prawo karne Prawo cywilne Transport

Zaostrzenie kar dla sprawców przestępstw i wykroczeń drogowych. Przyznanie renty osobom bliskim ofiar przestępstw ze skutkiem śmiertelnym. Powiązanie wysokości stawek ubezpieczeń komunikacyjnych z liczbą punktów karnych i rodzajem popełnianych wykroczeń. Ściąganie zaległych mandatów karnych z nadpłaty podatku. Takie zmiany proponuje rząd w nowelizacji Prawo o ruchu drogowym

13.07.2021

Rząd chce uprościć sprawozdawczość NGO, ale zażąda więcej danych

Rachunkowość Administracja publiczna RODO

Projektowane przepisy ustawy o sprawozdawczości organizacji pozarządowych mają w założeniu uprościć obowiązki sprawozdawcze dla małych i średnich organizacji pozarządowych, zwiększyć jawność działalności i poszerzyć krąg organizacji mogących korzystać z uproszczonej ewidencji. Nie wszystkie propozycje podobają się organizacjom. M.in. te dotyczące podawania danych donatorów.

13.07.2021

Samorządy chcą wyższej rekompensaty za zmianę opodatkowania elektrowni wiatrowych

Samorząd terytorialny Środowisko

Zarząd Stowarzyszenia Gmin i Powiatów Wielkopolski negatywne ocenia założenia zaproponowanego projektu ustawy o rekompensacie dochodów utraconych przez gminy w 2018 r. w związku ze zmianą zakresu opodatkowania elektrowni wiatrowych. Postuluje aby dotyczyła całego roku, objęła odsetki oraz nie wliczała się do dochodów gmin.

12.07.2021

Nie tak łatwo jest odwołać wójta czy radę gminy

Samorząd terytorialny Ordynacja

Od początku bieżącej kadencji organów gmin do 4 lipca 2021 r. odbyły się 44 referenda w sprawie odwołania wójta burmistrza, prezydenta miasta oraz rady gminy (miasta) bądź obydwu organów gmin. Tylko 6 z nich było ważnych i zakończyło się odwołaniem organu. To niecałe 14 procent. Reszta inicjatyw było nieważnych z powodu zbyt małej w stosunku do wymaganej frekwencji.

12.07.2021

POT uruchomił infolinię, aby usprawnić obsługę bonu turystycznego

Domowe finanse Administracja publiczna

Polska Organizacja Turystyczna uruchomiła infolinię do usprawnienia komunikacji i obsługi beneficjentów bonu turystycznego. Infolinia 800 702 270 nie służy do aktywacji bonu, ale za jej pośrednictwem rodzice, którzy złożyli lub będą składać wnioski o ustalenie prawa do bonu mogą uzyskać informacje z tym związane.

11.07.2021