Parlament Europejski przyjął 11 marca rezolucję ogłaszającą całą Unię Europejską “Strefą wolności dla osób LGBTIQ. Za przyjęciem rezolucji głosowało 492 europosłanek i europosłów, przeciw było 141, od głosu wstrzymało się 46 osób.

Historia rezolucji

Jak przypomina Kampania Przeciw Homofobii (KPH), rezolucja powstała z inicjatywy Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. praw osób LGBTI, która przygotowała ją w związku z drugą rocznicą przyjęcia w Polsce pierwszej tzw. uchwały anty-LGBT. Rezolucja, poza ogłoszeniem całej Unii Europejskiej “Strefą wolności dla osób LGBTIQ” przywołuje najważniejsze dokumenty przyjęte w ostatnim czasie przez unijne instytucje, m.in. Memorandum Komisarz Praw Człowieka Rady Europy z 3 grudnia 2020 nt. stygmatyzacji osób LGBTI w Polsce, i wskazuje na konsekwencje finansowe, które spotkały Polskę w związku z uchwałami. Była to m.in. utrata 8 mln zł. z Funduszy Norweskich przez woj. podkarpackie.

W rezolucji przywołana została również  oficjalna skarga, która została złożona do  Komisji Europejskiej przez organizacje pozarządowe, w tym Kampanię Przeciw Homofobii. Cała treść rezolucji dostępna TUTAJ.

 

Cena promocyjna: 17.9 zł

|

Cena regularna: 19.9 zł

|

Najniższa cena w ostatnich 30 dniach: zł


Kolejny sygnał od UE

Przyjęcie rezolucji ogłaszającej UE “Strefą wolności dla osób LGBTIQ” to kolejny sygnał wysłany Polsce przez Europarlament wskazujący, że Unia nie zgadza się na dyskryminację i wykluczanie osób LGBT z europejskiej wspólnoty. - Przyjmując rezolucję unijni politycy i polityczki dali polskim władzom jasno do zrozumienia - albo skończycie z dyskryminacją osób LGBT albo pożegnać się z finansowym wsparciem od Unii – komentuje wynik głosowania wicedyrektorka KPH, Mirosława Makuchowska.

 

 [-LINKI SIP LEX-]