W 2025 roku na mapie Polski będzie siedem nowych miast

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Od 1 stycznia 2025 roku na mapie Polski pojawi się 7 nowych miast, z czego aż trzy w województwie lubelskim. Miastami zostaną Końskowola, Kurów, Wąwolnica, Kazanów, Kobylnica, Sobków, Zaniemyśl. Zmienią się też granice niektórych gmin i miast, a także w jednym przypadku siedziba władz gminy.

30.12.2024

PKW przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r.

Wybory

Jak podaje Polska Agencja Prasowa, Państwowa Komisja Wyborcza, wykonując postanowienie Sądu Najwyższego, przyjęła sprawozdanie finansowe komitetu PiS z wyborów parlamentarnych 2023 r. PKW podkreśliła jednocześnie, że nie przesądza, czy Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN - która wydała to orzeczenie - jest sądem i nie przesądza o jego skuteczności.

30.12.2024

Ministerstwo konsultuje wzór formularza danych statystycznych o zgłoszeniach zewnętrznych

Samorząd terytorialny Sygnaliści

Ustawa o ochronie sygnalistów nakłada na organy publiczne obowiązek sporządzania danych statystycznych dotyczących zgłoszeń zewnętrznych za każdy rok kalendarzowy. Sprawozdania będą sporządzane na jednolitym druku. Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej udostępniło do konsultacji publicznych projekt wzoru takiego formularza.

27.12.2024

Zgłoszenia zewnętrzne w samorządach – obowiązki organów publicznych

Samorząd terytorialny Sygnaliści

Samo posiadanie przez organ publiczny ustalonej procedury przyjmowania zgłoszeń zewnętrznych oraz podejmowania działań następczych nie kończy obowiązków spoczywających na organie publicznym. Przepisy ustawy o sygnalistach, które w tym zakresie weszły w życie 25 grudnia, nałożyły na organy szereg innych obowiązków.

27.12.2024

Marynarka wojenna z proporcem nawiązującym do XVI wieku

Wojsko

MON chce przywrócić marynarce wojennej historyczny wzór proporca z 1937 roku, który używany był w czasie II Wojny Światowej. Kolejna zmiana ma dotyczyć wprowadzenia znaku szachownicy lotniczej w wersji o niskiej widzialności i umożliwienia umieszczania na sztandarach wojskowych insygniów orderów. Rząd przyjął we wtorek projekt nowelizacji ustawy o znakach Sił Zbrojnych RP.

24.12.2024

Rząd przyjął projekt dotyczący zatopionych materiałów niebezpiecznych

Środowisko Administracja publiczna

Projekt ustawy o zmianie ustawy o obszarach morskich Rzeczypospolitej Polskiej i administracji morskiej dotyczy kwestii związanych z zarządzaniem i postępowaniem z materiałami niebezpiecznymi, które zalegają na polskich obszarach morskich. Zakłada m.in. obowiązek uzyskania pozwolenia na neutralizację zatopionych materiałów niebezpiecznych. W Wigilię przyjęła go Rada Ministrów.

24.12.2024

Prezydent skierował nowelizację ustawy o sporcie do Trybunału Konstytucyjnego

Administracja publiczna

Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego, w trybie kontroli prewencyjnej, ustawę z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o sporcie oraz niektórych innych ustaw. Prezydent ma wątpliwości czy stopień ingerencji ustawodawcy w kształtowanie struktury organizacyjnej polskiego związku sportowego nie jest nadmierny.

24.12.2024

E-doręczenia od 1 stycznia, ale dla podmiotów publicznych okres przejściowy

e-Doręczenia

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o doręczeniach elektronicznych, który ma pomóc podmiotom publicznym dostosować się do wymogów ustawy. W okresie przejściowym, do końca 2025 r., podmiot publiczny będzie kierował korespondencję do podmiotu niebędącego podmiotem publicznym na adres do doręczeń elektronicznych – jeżeli odbiorca taki adres posiada. Jeżeli odbiorca nie posiada e-adresu, korespondencja będzie mogła być kierowana w dotychczasowy sposób.

24.12.2024

MSWiA wskazuje, które budynki mogą być budowlami ochronnymi

Samorząd terytorialny Budownictwo Obrona cywilna

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji opublikowało projekt rozporządzenia w sprawie kryteriów uznawania obiektów budowlanych albo ich części za budowle ochronne. Nowe przepisy oznaczają dla wójtów, burmistrzów i prezydentów miast obowiązek wskazania takich obiektów i uwzględniania ich w planowaniu zadań na potrzeby ochrony ludności.

24.12.2024

Ustawa o ochronie ludności opublikowana

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Wojsko

1 stycznia 2025 r. wejdzie w życie ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej. Ustawa, która 23 grudnia 2024 roku została opublikowana w Dzienniku Ustaw uzupełnia i porządkuje działania, mające na celu przygotowanie podmiotów ochrony ludności do reagowania w czasie pokoju, stanu wojennego i wojny.

23.12.2024

PKW w sprawie sprawozdania KW PiS zbierze się 30 grudnia

Wybory

PKW nie podjęła w poniedziałek w trybie obiegowym uchwały w sprawie sprawozdania komitetu PiS z wyborów parlamentarnych z 2023 r. po decyzji Sądu Najwyższego - poinformował PAP szef PKW Sylwester Marciniak. Sprawa sprawozdania ma być rozpoznawana na posiedzeniu PKW zwołanym na 30 grudnia.

23.12.2024

Nowe zasady członkostwa w zarządzie i radzie nadzorczej NFOŚiGW oraz funduszy wojewódzkich

Samorząd terytorialny Środowisko Administracja publiczna

Członkiem zarządu i rady nadzorczej NFOŚiGW oraz wojewódzkich funduszy może być osoba, która nie pracowała lub nie pełniła służby w organach bezpieczeństwa państwa, lub nie była współpracownikiem tych organów w latach 1944-1990 - wynika z ustawy z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy - Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, podpisanej 19 grudnia przez prezydenta. Ustawa wprowadza też inne zmiany.

23.12.2024

Ustawa o ochronie ludności wyzwaniem dla samorządów

Samorząd terytorialny

Ustawa o ochronie ludności i obronie cywilnej, która wejdzie w życie 1 stycznia 2025 roku, nakłada na samorządy lokalne liczne obowiązki. Wyznacza na ich realizację konkretne, często jednak zbyt krótkie terminy. Już pojawiają się obawy, że wiele zadań realizowanych zostanie tylko na papierze, bo ustawodawca zrównał w przepisach małe gminy i duże miasta.

23.12.2024

Nowe obowiązki dla samorządów w związku ze zmianami klimatu

Samorząd terytorialny Środowisko

Miasta, które mają 20 tys. mieszkańców i więcej, będą miały obowiązek uchwalić plany adaptacji do zmian klimatu. Trzeba będzie je przyjąć od końca 2027 r. – wynika z nowelizacji ustawy Prawo ochrony środowiska oraz niektórych innych ustaw, którą podpisał prezydent. Nowela nakłada też inne obowiązki na samorządy.

22.12.2024

"Poseł na emigracji" raczej nie musi obawiać się o wynagrodzenie

Poseł Marcin Romanowski, wobec którego wystawiono Europejski Nakaz Aresztowania, przebywa na Węgrzech. Choć nie wygląda na to, by prędko stawił się na posiedzeniu Sejmu, nie zagrozi to raczej jego zarobkom. I to mimo, że marszałek Szymon Hołownia zapowiedział, że zleci sejmowym prawnikom ekspertyzę na temat ewentualnego pozbawienia polityka uposażenia.

20.12.2024

Potrzeba większego nadzoru nad domami pomocy społecznej

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Niepelnosprawność

Nieprawidłowe sprawowanie opieki oraz zły nadzór powiatowych centrów pomocy rodzinie, starostów i wojewodów nie zapewniały w pełni przestrzegania praw mieszkańców domów pomocy społecznej – alarmuje Najwyższa Izba Kontroli. Aż w 73 proc. skontrolowanych DPS-ach część procedur naruszała lub stwarzała ryzyko naruszenia praw mieszkańców. W ponad połowie domów stosowano przymus bezpośredni z naruszeniem prawa.

20.12.2024

Rola rady gminy w procedurze ochrony sygnalistów wewnętrznych

Samorząd terytorialny Sygnaliści

Rząd bez konsultacji z samorządem zmienił definicję organu publicznego w ustawie o ochronie sygnalistów. Wynika z niej, że także rady gmin, miast i powiatów oraz sejmiki wojewódzkie są zobowiązane do utworzenia procedury zgłoszeń wewnętrznych. MRPiPS nie będzie nowelizować ustawy. Przedstawiło jednak, jak należy interpretować przepisy odnośnie organów stanowiących JST w kontekście sygnalistów.

20.12.2024

Małe i średnie miasta próbują ograniczać ruch samochodowy, ale z różnym skutkiem

Samorząd terytorialny Środowisko Transport

NIK sprawdziła, jak wybrane małe i średnie miasta radzą sobie z wdrażaniem rozwiązań zrównoważonej mobilności miejskiej. Choć okazało się, że wszystkie podejmowały działania na rzecz ograniczenia ruchu samochodowego, to przyjęte przez nie plany i strategie nie pozwalały ocenić, czy podejmowane działania są skuteczne, a wdrażane rozwiązania rzeczywiście ograniczyły ruch samochodowy.

19.12.2024