Nie ma nagród za spis dla gminnych komisarzy, a były miliony na promocję

Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pieniądze dla wójtów, burmistrzów i prezydentów za spis powszechny powinny być obligatoryjne. Mimo nazwy nie są nagrodą, a wynagrodzeniem za konkretną pracę, która - obok pełnienia funkcji włodarza - wiąże się z dużą odpowiedzialnością. Z powodów oszczędności przez pandemię nie dostali środków za spis rolny, mimo że jednocześnie na jego promocję wydano miliony.

11.03.2021

W PE debata o wolności mediów m.in. w Polsce - Komisja chce większej kontroli

Administracja publiczna

Obecne kompetencje Komisji Europejskiej w zakresie mediów są ograniczone, ale chcę, abyśmy określili, w jaki sposób możemy poszerzyć i wzmocnić zestaw narzędzi, którymi dysponuje w tym zakresie Komisja Europejska - powiedziała w środę wiceszefowa KE Viera Jourova. - Potrzebujemy narzędzia, które uzna rolę mediów w demokracji - dodała.

10.03.2021

Projekt uchwały ws. Umowy Partnerstwa jest w wykazie prac rządu

Administracja publiczna Prawo europejskie

Projekt uchwały w sprawie przyjęcia projektu Umowy Partnerstwa trafił do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów. Uchwała ma na celu przyjęcie dokumentu wyznaczającego ramy dla krajowych i regionalnych programów operacyjnych współfinansowanych z EFSI w latach 2021-2027. Z jego przyjęciem może być jednak problem, bo umowa jest kontestowana przez ministrów Solidarnej Polski.

10.03.2021

Zakup komputerów z nowymi rekomendacjami UZP

Zamówienia publiczne Administracja publiczna

Urząd Zamówień Publicznych wydał nowe rekomendacje dotyczące zamówień na zestawy komputerowe. To jest bardzo potrzebny i długo wyczekiwany przez branżę dokument. Poprzednia jego wersja powstała bowiem dziewięć lat temu, a przez ten czas nastąpił duży postęp technologiczny.

09.03.2021

Kadry w administracji - ubywa służby cywilnej, rekrutacja coraz mniej transparentna

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Prawo pracy Służba cywilna

W administracji państwowej ubywa służby cywilnej, a coraz więcej stanowisk obsadzanych jest według ustawy o pracownikach urzędów państwowych, która stawia mniejsze wymogi co do transparentności naboru. Procedowany w Sejmie projekt może jeszcze pogorszyć te proporcje. Plagą jest też zatrudnianie osób „pełniących obowiązki”, co poza krótkimi okresami jest nadużyciem prawa.

09.03.2021

W ZUS wielu orze, jak może

Administracja publiczna Prawo pracy

Tajemnicą poliszynela jest masowe dorabianie pracowników ZUS. Zakład potwierdza, że dodatkowe zatrudnienie nie wymaga zgody przełożonych, ani pracodawcy. Nikt nie sprawdza i nie pyta, kto i gdzie pracuje. Pracownicy mają unikać konfliktu interesów. Zdaniem prawników, dodatkowe zatrudnienie urzędników wymaga całościowego uregulowania - najlepiej w nowej ustawie o służbie cywilnej.

08.03.2021

NSA: Ksero w urzędzie nie tylko dla urzędnika

Administracja publiczna

Realizacja idei nowoczesnego państwa wymaga, by urzędnik skopiował dla strony żądany dokument z akt sprawy, a nie zmuszał ją do tworzenia odręcznych notatek. Odmówić może, ale wyłącznie wtedy, gdy wniosek jest oczywistym i świadomym nadużywaniem prawa albo z powodu trudności organizacyjnych organu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.

06.03.2021

SN: Do odszkodowania za okres pozostawania bez pracy można wliczyć 13-tki

Administracja publiczna Prawo pracy

Utrata wyższego stanowiska przez zatrudnionego w urzędzie państwowym powinna się łączyć z dalszym zatrudnieniem według ustawy o służbie cywilnej. Do wynagrodzenia i odszkodowania za okresy pozostawania bez pracy należy też wliczać tzw. 13 pensję - taki jest sens wyroku, który zapadł w Sądzie Najwyższym. Powodem była ambasador tytularna zatrudniona w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

05.03.2021

WSA: Organowi nie wystarczy, że "Agnieszka już tutaj nie mieszka"

Administracja publiczna

Właściciel nieruchomości ma obowiązek aktualizować swoje dane w ewidencji gruntów. Nie dotyczy to jednak miejsca pobytu stałego lub adresu siedziby. Dlatego nie wystarczy, że organ wyśle zawiadomienie o toczącym się postępowaniu na stary adres strony - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.

03.03.2021

Na razie tylko 15 proc. zatrudnionych przystąpiło do PPK

Emerytury i renty Administracja publiczna PPK

Łącznie 1,7 mln osób zatrudnionych zostało dotąd uczestnikami PPK na 11,5 mln uprawionych – podało Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii. To oznacza, że obecny poziom partycypacji wynosi około 15 proc. Zdaniem ekspertów, czwarty i ostatni etap wdrożenia nie przyniesie znaczącego wzrostu uczestników programu. Rząd powinien szukać zachęt adresowanych do osób, które z uczestnictwa w PPK zrezygnowały.

03.03.2021

WSA: Po zatarciu skazania nie można stwierdzić utraty dobrej reputacji przez przewoźnika

Prawo karne Administracja publiczna Prawo gospodarcze

Starosta ustalił, że przewoźnik został skazany za popełnienie przestępstwa przewidzianego w ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii. Wówczas stwierdził utratę dobrej reputacji przewoźnika. Samorządowe Kolegium Odwoławcze uznało tę decyzję za trafną, choć na chwilę rozstrzygania sprawy przewoźnika należało uznać za osobę niekaraną - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie.

03.03.2021

Na co przeznaczyć 134 mld euro – ważna debata o Krajowym Planie Odbudowy

Administracja publiczna Prawo europejskie

W miniony piątek rząd przedstawił założenia Krajowego Planu Odbudowy, który razem z Umową Partnerstwa opublikowaną na początku stycznia, określa strategię wykorzystania pieniędzy z Unii Europejskiej w nadchodzących latach. Opracowanie obu dokumentów było niezbędne do ostatecznego zatwierdzenia przez KE i uruchomienia nowych programów. Rozpoczyna się proces konsultacji obu dokumentów

02.03.2021

Ustawa o służbie zagranicznej podpisana przez prezydenta

Administracja publiczna

Ustawa o służbie zagranicznej została podpisana przez prezydenta. Zgodnie z nią powołany ma być szef służby zagranicznej dla monitorowania i nadzorowania wykorzystania środków finansowych. Zmienią się też zasady naboru kadr i struktury stopni dyplomatycznych oraz ograniczony zostanie dostęp do informacji dotyczących dyplomatów.

02.03.2021

W sektorze publicznym coraz mniej czasu na wybór instytucji zarządzającej PPK

Samorząd terytorialny Administracja publiczna PPK

Jednostki sektora finansów publicznych, które nie wybrały instytucji finansowej w porozumieniu z tzw. stroną społeczną do 26 lutego, po tej dacie same dokonają wyboru. Muszą one zawrzeć z wybraną instytucją finansową umowę o zarządzanie PPK do 26 marca, a następnie - w imieniu i na rzecz osób zatrudnionych - umowę o prowadzenie PPK do 10 kwietnia br.

02.03.2021

Automatyzacja wyręczy urzędników - sztuczna inteligencja do rzeczy żmudnych

Administracja publiczna Nowe technologie

Każde kilka sekund oszczędności w makroskali pracy setek tysięcy pracowników administracji to olbrzymie oszczędności finansowe dla państwa. To także znaczne usprawnienie procedur administracyjnych – mówi Mariusz Madejczyk, dyrektor Oddziału NASK w Białymstoku. Testowana sztuczna inteligencja ma czytać i segregować dokumenty wpływające do kancelarii.

01.03.2021

WSA: Nie będzie kary za siedzenie z kolegami na ławce w czasie zakazu zgromadzeń

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna Policja Koronawirus

Sanepid nałożył 5 tys. zł administracyjnej kary pieniężnej na mężczyznę, który siedział na ławce w towarzystwie dwóch kolegów. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku uchylił jednak decyzję i umorzył postępowanie. Uznał bowiem, że rozporządzenie nie mogło być podstawą do wprowadzenia zakazu zgromadzeń, który ograniczył konstytucyjne prawa i wolności.

28.02.2021

WSA: Prawo do prywatności nie blokuje udostępnienia wyroków

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Udostępnienie wyroków i ich uzasadnień w sprawach o naruszenie dóbr osobistych wymaga zaawansowanego procesu anonimizacji. Prezes sądu powinien więc pozbawić orzeczenia informacji, które umożliwiałyby identyfikację osób fizycznych. Odmowa udostępnienia jest możliwa dopiero, gdy anomimizacja nie jest w stanie zapewnić dostatecznej ochrony prywatności.

27.02.2021

Uderzenie w jawność - HFPC zaniepokojona wnioskiem prezes SN do Trybunału

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna

Helsińska Fundacja Praw Człowieka krytycznie ocenia wniosek pierwszej prezes Sądu Najwyższego, która domaga się stwierdzenia niezgodności z konstytucją przepisów ustawy o dostępie do informacji publicznej. Zwraca uwagę, że to kolejna próba ograniczania dostępu do informacji publicznej - po przyjętej już ustawie o służbie zagranicznej i projektowanych zmianach w procedurze karnej.

27.02.2021

Od marca znika Ministerstwo Sportu, będzie częścią resortu kultury

Administracja publiczna

Zgodnie z opublikowanymi rozporządzeniami Rady Ministrów od 1 marca zniesiony będzie resort sportu. Utworzone zostanie Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Przekształcenie polega na włączeniu do dotychczasowego ministerstwa kultury komórek organizacyjnych oraz pracowników z dotychczasowego Ministerstwa Sportu.

26.02.2021