Sąd odmawia rejestracji homoseksualnego małżeństwa, ale sprawa jeszcze nie przegrana

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Wprawdzie warszawski WSA odrzucił skargę dotyczącą odmowy transkrypcji zagranicznego aktu małżeństwa osób tej samej płci, jednak paradoksalnie można go uznać za kolejny krok batalii o uznanie w Polsce unijnych standardów w tej dziedzinie - twierdzi adwokat Anna Mazurczak, która była pełnomocnikiem skarżących.

31.01.2019

RPO proponuje zmiany w przepisach o przemocy domowej

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Trzeba zmienić definicję przemocy oraz lepiej pomagać jej ofiarom. Sprawca musi natychmiast dostawać nakaz opuszczenia mieszkania, które dzieli z ofiarą. Takie m.in. zmiany w prawie, po wycofaniu kontrowersyjnego projektu rządowego, proponuje rzecznik praw obywatelskich. Jego zdaniem państwo musi zapewnić ochronę również ofiarom jednorazowego aktu przemocy.

31.01.2019

RPO: Potrzebne prawo do interwencji kuratora podczas spotkań rodziców z dziećmi

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Według obecnie obowiązującego prawa kuratorzy są tylko biernymi uczestnikami spotkań rodziców z ograniczonymi prawami rodzicielskimi z dziećmi, nie mogą np. ich przerywać, gdy widzą niepokojące zachowania mogące zagrażać dziecku. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich powinni uzyskać prawo do interwencji w uzasadnionych przypadkach.

28.01.2019

WSA: Transkrypcja aktu małżeństwa dwóch mężczyzn narusza porządek prawny

Prawo rodzinne

Transkrypcja zagranicznego aktu małżeństwa zawartego przez dwóch mężczyzn do polskich aktów stanu cywilnego nie jest możliwa - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie. Zastosował zatem klauzulę ochrony porządku publicznego, która uniemożliwia zarejestrowanie związku osób tej samej płci.

26.01.2019

Rzecznik do TK: Ubezwłasnowolnienie sprzeczne z Konstytucją

Prawo rodzinne

Ubezwłasnowolnienie całkowite jest niezgodne z konstytucyjnymi zasadami godności i wolności człowieka oraz poszanowania życia prywatnego i rodzinnego - stwierdził rzecznik praw obywatelskich w stanowisku dla Trybunału Konstytucyjnego, który bada skargę osoby ubezwłasnowolnionej.

17.01.2019

NSA: Dane z rejestru PESEL tylko po wykazaniu interesu prawnego

Prawo rodzinne Administracja publiczna

Zamiar wytoczenia powództwa o ustalenie rzeczywistego ojcostwa dziecka nie wystarczy by minister udostępnił dane z rejestru PESEL matki dziecka. Wnioskodawca musi dodatkowo powołać się na dokument, który w sposób obiektywny i niebudzący wątpliwości potwierdza aktualną potrzebę w uzyskaniu tych danych

16.01.2019

Piebiak: Mediacje szansą na trwałość małżeństw

Prawo rodzinne

Rozwód pary, która ma dzieci nie jest ich prywatną sprawą, ponieważ wywołuje skutki społeczne. Postępowaniem informacyjnym, mediacjami chcemy zwiększyć świadomość konsekwencji takich decyzji - mówi portalowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak.

16.01.2019

MS: Sędziowie rodzinni powinni badać przemoc w rodzinie

Prawo rodzinne

W resorcie sprawiedliwości trwają prace analityczne nad wprowadzeniem rozwiązań umożliwiających szybkie izolowanie sprawcy przemocy od jego ofiar. Rozważane są zarówno instrumenty ochrony prawnej ofiar przemocy jak i zmierzające do zapewnienia terapii dla sprawców

16.01.2019

Ministerstwo Sprawiedliwości zmienia prawo dotyczące alimentów

Prawo rodzinne

Nie będzie automatycznego wygaszania obowiązku alimentacyjnego wobec osób niepełnosprawnych, które ukończyły 25 lat - poinformował Prawo.pl Łukasz Piebiak, wiceminister sprawiedliwości. Zapewnia, że projekt zmian w kodeksie rodzinnym już w styczniu trafi na Radę Ministrów.

15.01.2019

Zmiany w kodeksie rodzinnym po komitecie Rady Ministrów

Prawo rodzinne

Projekt zakłada on m.in., że rozwód małżonków posiadających małoletnie dzieci rozpocznie postępowanie informacyjne i nieobowiązkowe mediacje rodzinne. Wprowadza też alimenty natychmiastowe oraz kary grzywny i ograniczenia wolności za utrudniania kontaktów z dzieckiem.

10.01.2019

Strasburg: Trzynastolatka może zdecydować, z kim chce mieszkać

Prawo rodzinne

Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał, że odmowa przekazania trzynastoletniego dziecka pod pieczę ojca dlatego, że dziecko nie chciało z nim zamieszkać, nie stanowiła naruszenia prawa do poszanowania życia prywatnego i rodzinnego ojca.

10.01.2019

Sąd: Obelżywe sms-y do małżonka to przestępstwo

Prawo karne Prawo rodzinne

Oskarżony przesyłał żonie i dzieciom wulgarne wiadomości sms. Takie postępowania wyczerpywało znamiona znieważenia. Obok grzywny oskarżony powinien zapłacić żonie także nawiązkę za wyrządzoną jej krzywdę moralną - przyjął Sąd Rejonowy w Grudziądzu.

05.01.2019

Wiceminister od projektu o przemocy w rodzinie podaje się do dymisji

Prawo karne Prawo rodzinne

Ta wersja projektu nowelizacji ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie nigdy nie powinna ujrzeć światła dziennego - stwierdziła wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Bojanowska, w kontekście decyzji premiera o wycofaniu tego projektu. I ogłosiła, że oddaje się do dyspozycji swojej szefowej.

04.01.2019

RPO chce rozmawiać z premierem na temat przemocy w rodzinie

Prawo rodzinne

Adam Bodnar chce przedstawić premierowi rekomendacje Kongresu Praw Obywatelskich dotyczące poprawy systemu przeciwdziałania przemocy w rodzinie. W Sylwestra upubliczniony został projekt zmian przepisów w tym zakresie autorstwa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - część propozycji wzbudziła kontrowersje. Ostatecznie decyzją premiera zwrócono go do poprawy wnioskodawcom.

03.01.2019

Premier wycofuje kontrowersyjny projekt o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie

Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne

Część rozwiązań od razu wzbudziła kontrowersje. M.in. stwierdzenie, by pod pojęciem przemocy domowej rozumieć "powtarzające się umyślne działanie lub zaniechanie". Z kolei wszczęcie procedury "Niebieskiej Karty" miało być uzależnione od zgody ofiary. Premier Mateusz Morawiecki poinformował, że projekt wróci do wnioskodawców

02.01.2019

Prokuratorzy niechętnie zaprzeczają ojcostwu

Prawo rodzinne Prokuratura

Zwiększa się nieznacznie liczba spraw o zaprzeczenie ojcostwa z powództwa prokuratora. Jest to obecnie mniej niż jeden procent wszystkich wniosków wpływających do prokuratury - według szacunków kilkadziesiąt spraw w skali kraju. Jednak są sytuacje życiowe, w których pomoc prokuratora w przeprowadzeniu takiego postępowania jest niezbędna.

15.12.2018

Nowy rzecznik praw dziecka rozpoczął pracę

Prawo rodzinne Szkoła i uczeń

Wybrany na urząd Rzecznika Praw Dziecka Mikołaj Pawlak złożył w piątek ślubowanie w Sejmie i w ten sposób formalnie rozpoczął pięcioletnią kadencję na tym stanowisku. Zastąpi Marka Michalaka, który sprawował ten urząd przez dwie kadencje.

14.12.2018

SA: Dowód z repertorium notariusza niepotrzebny dla weryfikacji ważności testamentu

Prawo cywilne Prawo rodzinne

Ciężko chora spadkobierczyni sporządziła w hospicjum testament przed notariuszem. Dopiero po jego sporządzeniu odnotowano u niej zaburzenia kontaktu. Pozwany nie miał racji domagając się przeprowadzenia dowodu z repertorium notariusza na okoliczność, w jakich godzinach testament został sporządzony - orzekł Sąd Apelacyjny w Poznaniu.

12.12.2018

Ustępujący RPD pisze o potrzebach polskich dzieci do premiera

Prawo rodzinne

Realizacja prawa do nauki, przeciwdziałanie przemocy w rodzinie i przemocy rówieśniczej, wsparcie samotnych rodziców i opracowanie nowego kodeksu rodzinnego - to w ocenie ustępującego Rzecznika Praw Dziecka Marka Michalaka, najważniejsze wyzwania w zakresie ochrony praw dzieci stojące m.in. przed jego następcą.

06.12.2018